Onko maailmankirjat sekaisin?

Anonyymi-ap

Kun katselee nykytilannetta niin huonoltahan se näyttää.

On sotia ja muuta ennettä aivan kuin Johanneksen evankeliumissa aikoinaan ennen maailmanloppua.

Sotaa on Euroopassa, Afrikassa, Lähi-Idässä ja Aasiassa.

Maailman mahtivallat pullistelevat etteivät meinaa housuissaan pysyä.

Entäpä omituiset lentävät kohteet joista ei kukaan tiedä mitä ne ovat.

Paavi on viimeisillään.

Kamalia tauteja ja vitsauksia enemmän kuin osataan edes hoitaa.

Maapalloa uhkaa valtavat meteoriitit jotka voi surmata kymmeniä tuhansia ihmisiä kertheitolla.

Tekoäly uhkaa ottaa vallan ihmisiltä.

Jne. jne.

Jos joku olisi vuonna 2000 ennustanut tällaisia tapahtuvaksi neljännevuosisadan kuluttua, niin ei kukaan olisi uskonut.

Missä olemme vuonna 2050?

14

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos joku olisi ennustanut samaa neljännesvuosisadalle vuonna 1900 niin olisi sattunut oikein.

      Paavi olisi kuollut, maailmanvallat olisivat syöksyneet toistensa kimppuun, sotaa ja vallankumouksia kaikkialla.

    • Anonyymi

      Asiat menee parempaan suuntaan tai niin uskon ja aion itsekin yrittää tehdä asioita paremmaksi maailmassa omalta pieneltä osaltani.

    • Anonyymi

      "Missä olemme vuonna 2050."
      Tuota vuosilukua tämä ihmiskunta ei tule näkemään.

    • Anonyymi

      Ei ole maailman kirjat sekaisin?

      Sitä ne oli kyllä ennen. Jos katsotaan sotia esim niin sotia on ollut ennen paljon enemmän. Esim 1600 luku oli Euroopassa verinen. Silloin sodittiin 97 vuotta ja rauhaa oli vain 3 vuotta!!

      Repikää siitä!

    • Anonyymi

      Jenkit on sotien takana alkaen persianlahden sodasta, myös Ukrainan, jenkki / kiinalaboratoriosta karkasi korona, Afrikasta taistelee monet luonnonvaroista ja halpatyövoimasta, jenkit vaihtoi Ukrainan hallituksen ja tunki natonsa kanssa sinne tietäen että sota siitä tulee, jenkit uhittelee Kiinalle koska pelkäävät sen nousevan maailman ykköseksi talousmahdiksi, jenkeissä on enemmän aseella tehtyjä rikoksia kuin muussa maailmassa yhteensä ja jenkeissä on kolmannes maailman vantgeista vaikka väkiluvultaan se on vain 1/27 maailman väkiluvusta. Jenkkien demokratia on pelkkä vitsi, he ovat ampuneet kolme omaa presidenttiä ja yrittäneet ampua kolme muuta.
      He tekevät ryöstöretkiä kaikkialle maailmaan ja saavat toistet sotimaan puolestaan ja keskenään. He puhuvat "pahan akselista" kun he itse ovat suurin pahuus koko maailmassa. Jenkkien asevoimien joukkoja on noin 140 maassa ja tuholista on pitkä toisen maailmansodan jälkeen.

      • Anonyymi

        Saksalaiset on toinen hilpeä kansa.

        Natsisaksa ryösti sodan aikana juutalaiset, Puolan, Ranskan ja monet muut maat siinä määrin että torit ja kirppikset on Saksassa edelleen täynnä varastettua tavaraa niiltä ajoilta hopea-astioistoista kynttilänjalkoihin, taiteeseen ja antiikkiin. Arvioidaan että jokaisessa saksalaisessa kodissa on tänä päivänäkin jotakin joka kuului jollekin muulle. Yhden asunnon vintiltä löytyi useiden miljardien eurojen edestä taidetta jokunen vuosi sitten.
        Kateissa on miljardien edestä tavaraa ja suurin osa kullasta on sulatettu uusiokäyttöön.
        Saksan ja Sveitsin pankkien arvellaan piilottelevan miljardien edestä varastettua kultaa.


    • Anonyymi

      Ihmisen maailman ymmärtäminen ja muuttaminen alkaa siitä että unohtaa uskonnot, myytit ja ennusteet. Ne vain johtavat väärään politiikkaan.

      Viimeisen 2000 vuoden aikana jeesus ja maailman loppu on ennustettu tulevan joka vuosi.

    • Anonyymi

      Isot yhteiskunnalliset muutokset näyttäisivät tapahtuvan vasta sitten kun tilanne on käynyt kerrassaan sietämättömäksi suurelle joukolle ihmisiä tai psyykkinen jännitys tai stressitaso on muusta syystä hyvin korkealla. Tässä tilanteessa jokin tapahtuma voi laukaista kaaoksen yhteiskunnassa, sen vakiintunut järjestys romahtaa, tilalle tulee anarkia, sekasorto kunnes uusi järjestys vähitellen syntyy.

      Kysymys kuuluu tietystikin että onko ihmisten stressitaso nousussa jossain päin maailmaa?

      • Anonyymi

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Putinilla on ilmestynyt arpi otsaan. Eräällä kotimaisella julkimolla on kasvanut finni nenään! Jeesuksen takapuoleen on ilmestynyt paahtoleivän kuva!! Eikö nämä ole selviä merkkejä siitä että jotain kamalaa on tapahtumassa!!!!!!

    • Anonyymi

      Tekoälyä lukuunottamatta maailma on ollut täynnä aloittajan mainitsemia "vitsauksia" aina. Joku on aina ennustanut jotain tapahtuvaksi.

    • Anonyymi

      Sotia on ollut niin kauan kun on ollut ihmisiä ja tulee olemaan.

    • Anonyymi

      Kanavointilähteistä kuultua...

      Muutama seuraava vuosi tulee olemaan hullunmyllyä mutta sen seurauksena syntyy jotain todella hyvää. Tämän voisi tulkita niin että vanha järjestys purkautuu hullunmyllyksi, joka on välttämätön välivaihe ennenkuin me voimme luoda uuden ja paremman järjestyksen.

      Donald Trumpin ja Elon Muskin sisäiset rajoittajat ovat rikki, itsesensuuri on särkynyt jolloin ego pääsee mellastamaan. He aiheuttavat hullunmyllyn kaaoksen mutta se uusi parempi järjestys on muiden tehtävä.

      Trump ja Musk eivät toki ole ainoita, hullunmyllyä vääntävät myös tavalliset ihmiset. Selitys menee suurin piirtein niin että aurinkokunta on saapunut avaruuden alueelle jossa on voimakkaita uudenlaisia energioita jotka vaikuttavat ihmismieleen. Se mitä kunkin ihmisen mielessä onkaan tuppaa sitten näkymään ihmisen toimissa ja teoissa.

      Myös se hyvä joka ihmismielessä on tuppaa saamaan muodon ulkoisessa maailmassa, ihmisten toimissa ja teoissa, ja se hyvä luo jo mainitun uuden ja paremman järjestyksen, tai toisin saoen uuden ja paremman ihmisen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1699
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1442
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      90
      1303
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1163
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1048
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1019
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      213
      815
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      773
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      743
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      718
    Aihe