minullekkin mitä hyötyä niistä päivityspaketeista on hyötyä muuta kuin saa koneelle lisää töhnää jolla ei tee mitään. Onko XP kenties keskeneräisenä pantu markkinoille. Tytön koneessa ei ole ainootakaan SP.tä ja hyvin on pelannu jo kaksvuotta. Reiät saa tukittua muutenkin niillä ohjelmilla mitä joudut siihen laittaan. Palomuuri ja virustorjunta
Kertokaa
Käppä
2168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kaikki ohjelmat markkinoidaan keskeneräisinä.
Osasyynä on rahanahneus, mutta jos haluttaisiin olla aivan varmoja virheetömyydestä ei ohjelmia voisi koskaan julkaista.
Kriittiset päivityspaketit ovat syytä asentaa sillä ne korjaavat käyttiksessä olevia aukkoja. Niitä löytyy aina riippumatta käyttiksestä. Windows on vaan yleisin käyttis ja sen tähden siitä myös etsitään eniten reikiä. Palomuuri ja viruksentorjunta ei riitä jos joku tosissaan haluaa tulla sun koneelle ja koneesi on päivittämättä sillä murtajat käyttävät ohjelmissa olevia reikiä. Esim internet explorer:ia tai firefox:ia. Pöpöiltä kyllä olet suojassa ja yksinkertaisilta hakkereilta =). Osaavat murtajat pystyvät helpolla tuleemaan koneeseesi jos päivitykset ovat asentamatta ja tekemään siitä esim. roskapostin välityspalvelimen. Kannattaa lukea mitä päivityspaketit tekevät ja millaisia aukkoja ne paikkaavat niin saat ehkä paremman käsityksen miksi ne ovat tärkeitä.