Miten erityisherkät introvertit voivat navigoida haasteen ensimmäisen seksikokemuksen löytämisestä?

Anonyymi-ap

Olen pohtinut paljon sitä, miten persoonallisuus vaikuttaa ensimmäisen seksikokemuksen löytämiseen, ja haluaisin kuulla muiden näkemyksiä.

Olen erityisherkkä (HSP) ja introvertti, mikä tarkoittaa, että käsittelen tunteita syvällisesti ja tarvitsen jonkinlaisen mukavuuden tunteen toisen ihmisen kanssa ennen kuin voin olla intiimi. Olen n. 25-vuotias ja poikuus siis vielä tallella, joka harmittaa paljon, nähden kuinka tärkeää yhteyden löytäminen ja seksin kokeminen ovat mulle. Olen myös persoonallisuustyypiltäni INFP niille jotka ymmärtävät jotain MBTI:n päälle. En välttämättä tarvitse heti syvintä mahdollista tunnesidettä, mutta luottamuksen ja ymmärryksen tunne on minulle tärkeää - nopeat, pinnalliset kohtaamiset eivät siksi houkuttele minua. Haasteena on, että mun on vaikea tavata ihmisiä ympäristöissä, jotka on yleensä suunnattu satunnaisiin kohtaamisiin. En myöskään halua käyttää deittisovelluksia, koska ne tuntuvat persoonattomilta ja uuvuttavilta erityisherkälle ihmiselle.

Olen avoin sekä hieman kasuaalimmille kokemuksille että sellaisille, jotka rakentuvat syvemmän yhteyden kautta ajan myötä - kunhan ne syntyvät molemminpuolisesta mukavuudesta ja kunnioituksesta. Suurin haaste on löytää ympäristö, jossa orgaaninen yhteys voi syntyä, koska en viihdy nopeatempoisissa tai hyvin sosiaalisissa ympäristöissä (esim. klubeilla tai baareissa). Lisäksi koen että perinteiset neuvot kuten "laita itsesi vain likoon", eivät ota huomioon sitä kuinka tärkeää yhteensopivuus on, etenkin jos on kaltaiseni ihminen joka arvostaa tunteiden syvyyttä ja aitoutta eikä halua tinkiä arvoistaan. En etsi vain "suoritettua kokemusta" - haluan aidosti kokea jotain merkityksellistä, jota en ole vielä saanut kokea.

Te, jotka olette introvertteja, erityisherkkiä tai pidätte luonnollisemmasta lähestymistavasta, miten olette navigoineet tämän asian? Miten löysitte ensimmäisen kokemuksenne tavalla, joka tuntui teille mukavalta? Te, jotka käsittelette tunteita syvällisesti - oletteko kokeneet, että täyttävä ensimmäinen kokemus on mahdollinen myös ilman pitkäaikaista parisuhdetta?

2

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taitaa hikikomero ja velhous kutsua.

    • Anonyymi

      Tuntuu, että lataat valtavasti odotuksia ekaan kertaan, eikä sellainen voi johtaa mihinkään muuhun kuin pettymykseen.

      Kaltaisiasi tunneherkkiä introvertteja on varmasti naisissakin. Kannattaisiko ihan vain tutustua johonkuhun saman henkiseen, ja katsoa kaikessa rauhassa ja ilman turhia paineita ja odotuksia, mitä tuttavuus tuo tullessaan? Joko homma toimii - tai sitten ei. Niinhän se menee aina parisuhteissa, kun kaksi ennestään toisilleen vierasta henkilöä kohtaa.

      Naisiin voi tutustua muuallakin kuin baareissa tai deittisovelluksissa. Esim. harrastuksissa, kavereiden kautta jne. Velipoika tutustui vaimoonsa koiraa ulkoiluttaessaan, minun nykyinen tyttöystäväni on kaverini siskon ystävä, johon törmäsin täysin sattumalta, kun menin hakemaan kaveriani.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      74
      7369
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      212
      7204
    3. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      67
      5216
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      130
      4959
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      73
      4764
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      109
      4591
    7. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4510
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      82
      4216
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3988
    10. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      157
      1630
    Aihe