Onko niin että vain keskustalla ja nytjäkkeillä ehdokaslistat edes jonkinmoiset. Muutko eivät saa ehdokkaita?
Jännäksi menee vaalit
Anonyymi-ap
24943
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Nytjäkkeet on jälleen luvannut jollekin tollolle valtuuston puheenjohtajuuden, jos lähtee ehdolle. Viime vaaleissa valtuuston tuleva pj sai 7 ääntä.
Hymyt hyytyy. Vaalit menee uuteen asentoon kunhan Seppo nousee kehään! Rane ja Pentti vaviskaa!
Seppo menee nytkyihin
Liike nyt on keksimässä mullistavan rahankeräystavan, jolloin Harkimon venäläiperäiset miljoonatkin kalpenee. Säälittäviä tarinoita Apuna ry:n nimissä, jolloin kukkahattutädit vedet silmissä rahoittavat roskapolitiikkaa. Apuna ry:n perustaja, Liike Nytin kuntavaaliehdokas Heidi Jaari ei ole vastannut Iltalehden yhteydenottoihin.
Tällaista porukkaa. Ei mitään häpyä. Valehtelua asuinpaikasta ja rahahuijausta.
Eniten jännittää kumman Seppo ottaa hallituksen vai valtuuston puheenjohtajuuden. Ennen näkemätön vaalikampanja kuulema tulossa. Änkyröitä äänitorvi.
Se se pitäisikin kokea, miten vaikkapa hallituksen puheenjohtajan roolia, velvollisuuksia ja edustustehtäviä hoidetaan kunniakkaasti Turhalan, Puistonkulman ja kunnantalon muodostamasta kolmiosta käsin.
Vaan hoidettais todella hyvin ja Rusko vapisee jo nyt pelosta.
Oisko sitä sitten jotenkin enemmän ja kaikkeen rahaa käytettävissä 🤔? No tulishan ne ainaskin koulujen ongelmat 2000 euron pintamaalauksella ratkaistua, niin ei tulis kouluvelkaa kunnalle.
Eikö voitaisi siirtyä Kiuruvedellä jo yksipuoluejärjestelmään, mitä noilla apupuolueilla on virkaa?
Huijareihin ei kannata luottaa ne puhuu sontaa. Menneiltä vuosilta muistakaa näiden käytökset /puheet ja kirjoitukset netissä.
Kokoomukselle menee kaikki päättävät elimet, on niin kova positiivinen mylläkkä puolueessa.
Älkää rasistisia ihmisiä äänestäkö kellään vähänkään on ollut tai on sitä taustaa.He ei sisimmässä ajattelu kannassa ole muuttuneet miksikään.
Jos olisi rohkeutta niin kaikki olisi hakenut vaan kepun listoille. Siinä olis käyty jo vaali ketkä pääsee listoilla ja päässyt vähän valkkaamaan ettei ihan hulluimmat tulis olleenkaan ja sitten parhaista valitsee parhaat äänestäjät. Tiukka puoluekuri ja aina on yksimielisiä päätöksiä ja loppuu änkyröinnit.
Rautarouva hallintojohtajaksi, Turhalanmies hallituksen puheenjohtajaksi ja Peruspete valtuuston puheenjohtajaksi niin lähtee Kiuruvesi nousukiitoon kun loppuu jonniinjoutavat lauluun ja soittoon rahansyytämiset. Kyläkouluista oppilasmäärät lähtee nousuun samalla kun voidaan tehdä uusi koulu keskustan oppilaille.
Tangoprinssi JP pistettäisiin töihin sirkustelemasta. Talouskin korjaantuu kun saadaan matkailu vetämään ja turisteilta rahat pois.
Ei huonompi suunnitelma, olisi ihan eri meininki!
Oon aina äänestänyt Keskustapuoluetta tai Väyrystä . Perintövelka pois .
Sukurasitusta.
Ääneni ratkaisee osaaminen. Valitettavasti osaajista jää pois M.Kokkonen. Osaajia jää kansanedustaja ja T. Tikka, he ovat hoitaneet hyvin tonttinsa puheenjohtajina. Nostan jatkavista ja uusista osaajan Rautarouva esiin, hän on perehtynyt ja osaava. Uusista osaava on entinen kaupunginjohtaja.
Muita kuntapuolen tuntevia ja osaavia ei valtuustosta löydy tällä hetkellä tai uusista ehdokkaista. Ainakaan tällä hetkellä julkaistuista.
Osaavaa äänestävälle on siis vaihtoehtoja lähinnä Kepun osaajat ja konkarit tai Rautarouva. Jos Rautarouva olisi laskeskellut läpipääsynsä maksimointia, hän olisi myös kepun listoilla. Toisaalta arvostan hänen ajatusta mennä arvopohja, eikä itse edellä. Saa nähdä mihinkä kallistun.
Rytkyn miestä äänestetään. Hyvä S.K ja Liike Nyt.
Miksi Kokkonen jää pois?
Joo, osaajia ei liikaa ja nekin kepun leivissä pitkälti, niin peräkammareissa tehdään varmaan jatkossakin päätökset. Ja päätökset tietysti kaupunginjohtajan urakehitykseen keskittyen prkl!
Eräs henkilö kaarsi jyrkästi vasemmalle..Väärä henkilö vaan on ehdokkaana.Oman edun tavottelia.
Kova takinkääntäjä ollut ja on edelleen.
Palaako seesteisyyden aika kun äänestetään ex-kaup.joht. hallituksen puheenjohtajaksi? Loppuu turha laulu torilla.