Yritysten lukumäärässä Suomi pärjää hyvin muiden eurooppalaisten maiden kanssa.
https://stat.fi/fi/uutinen/yksinyrittajien-maara-vaheni-vuonna-2023
Yksi huolestusta herättävä piirre on yksinyrittäjien määrän jatkuva kasvu. Noin 10 vuotta sitten yksinyrittäjiä oli vain 90.000, ja tällä hetkellä jo 230.000.
Kaikenlaiset palveluammatit, hieromot, kynsistudiot, softan koodaukset ym. tuppaavat jäävän vain yhden henkilön firmoiksi. Toiminta pysyy kasvamisyrityksistä huolimatta niin pienenä, että sitä ensimmäistä palkattavaa ei pystytä rajallisilla firman myyntituloilla palkkaamaan.
Suomessa 320.000 yritystä ja näistä 230.000 on yksinyrittäjiä
10
204
Vastaukset
- Anonyymi
Ruotsissa on 1,2 mijoonaa yritystä, joista yksinyrittäjiä on 300.000 kappaletta. Eli 25% ruotsalaisyrityksistä on yksinyrittäjiä.
https://tillvaxtverket.se/tillvaxtverket/statistikochanalys/statistikomforetag/foretagande/basfaktaomforetag.1719.html
Suomessa 320.000 yritystä, ja niistä yksinyrittäjiä 230.000. Eli 71% suomalaisyrityksistä on yksinyrittäjiä.
Ruotsissa yksinyrittäjyys nähdään tärkeänä ja hyödyllisenä yrittmisen muotona, joiden toimijat kartuttavat myös yhteistä verokassaa.
Meillä Suomessa yksinyrittäjien valtava, 71% osuus kertoo jostakin muusta, kuin Ruotsin mallisesta menestyksekkäästä solo-yksinyrittäjyydestä. - Anonyymi
Ruotsissa on yrityksillä yli 2-kertaa suurempi markkinapohja ja asiakaspohja kuin Suomessa. Firmat kasvavat nopeammin. Ilmeisesti siellä on niin paljon helpompaa palkata se ensimmäinen työntekijä, kuin meillä.
- Anonyymi
Mistä olet keksinyt, että tuo yksinyrittäjien määrän kasvu olisi huolestuttavaa ja miten olet päätellyt että yksikään niistä edes yrittää/haluaa kasvaa?
- Anonyymi
No vaikka sen takia, että joka neljäs yksinyrittäjä tienaa vuodessa alle 20.000 euroa. Jo 2..3 työntekijän yrityksessä vuosipalkat alkavat olla tuota parempia.
Mikro- ja yksinyrittäjillä on oma jäsenjärjestönsä, Myry ry. Myös se järjestönä tarjoaa jäsenilleen tällaista “Mikrobuusteri - kasvuohjelma mikroyrityksille” nimistä kasvuohjelmaansa.
https://www.mikrojayksinyrittajat.fi/mikrobuusteri-kasvuohjelma-mikroyrityksille
Yksinyrittämisessä on tietysti yhdenlaista vapautta yrittäjällä itsellään olemassa. Toisaalta uusia asiakkaita hankitatessa esimerkiksi uskottavuusongelma yhden henkilön firmaa kohtaan tulee esille.- Anonyymi
Ei nyt taas ihan vastannut aiheeseen, mutta laskeppas seuraavaksi moniko noista on sivutoimisia palkkatyön ohella. Ja seuraavaksi, että moniko nostaa omasta firmastaan palkkaa vain sen mitä tarvitsee ja jättää loput kassaan. sehän saattaa osua tuohon haarukkaasi…
Ja onko se jotenkin huolestuttavaa, jos jotkut haluavat hankkia pienen elannon pienellä puuhastelulla sen sijaan, että notkuisivat työttömänä?
- Anonyymi
Kyllä tuo ensimmäisen palkollisen palkkaaminen on iso kynnys olemassa, eikä sitä kukaan kiellä. Sen uuden pitäisi pystyä 1...2 kuukaudessa omalla tekemisellään jo saada sen verran laskutettavaa tulosta aikaiseksi, että palkkarahat saadaan kasaan.
Eivät nuo nykyiset ammattikouluista valmistuvat useinkaan käytännön tekemisen tasolla osaa tehdä juuri mitään. Opettamiseen menee täysi vuosi vähintään.
Semmoinen yrittäjän itsellensä maksama 20...30 kiloeuron palkka ei kelpaa. Yksinyrittäjä-isäntä jatkaa rehkimistänsä yksikseen, kunnes kaatuu sorvinsa äärelle.- Anonyymi
Monilla palvelualoilla kuten kosmetologit ja parturikampaajat, ei kukaan yrittäjä palkkaa ketään, vaan samassa liikkeessä on monta yrittäjää yhdessä, on vuokratuoliyrittäjää , sopimusyrittäjää, kynsiyrittäjää ja ripsiyrittäjää.
En tiedä miten he nuo kulut jakavat, tietty jokainen maksaa jotain vuokraa tilastaan, mutta mites ne muut kulut, kuten sähköt, vedet ja aineet. - Anonyymi
Tuota noin.
Ei siitä että työntekijä tienaa oman palkkansa.
Laskin omassa yrityksessä että kerroin oli 3 eikä mukana ollut yrityksen voittoja.
No jos työntekijät olisivat olleen sitä tasoa mitä olisi pitänyt olla niin tuo 2,5 kerroin olisi ollut se normaali.
Kun irtisanoin työntekijöitä raskaalla kädellä niin jopa kirjanpitomaksut pienenivät, eli työntekijä aiheuttaa kuluja ihan joka ikisessä kohdassa.
Isoin kustannuserä oli kuitenkin palkan lisäksi materiaalien ja työkalujen hävikki, se katosi miltei kokonaan kun irtisanoin työntekijöitä.
- Anonyymi
> Monilla palvelualoilla kuten kosmetologit ja parturikampaajat, ei kukaan yrittäjä
Tämän uutisjutun mukaan Suomessa olisi noin 13.000 kampaamo -ammattilaisista ja heistä noin 10.000 on yrittäjiä.
https://www.sttinfo.fi/tiedote/69949247/laaja-tutkimus-julki-suomalaiset-uskoutuvat-kampaajilleen-henkilokohtaisimmastakin-asioista?publisherId=69819550
Noita yksinyrittäjiä on koko maassa kuitenkin 230.000 kappaletta. Eli parturikampaamot yhdessä kynsistudioidenkaan kanssa eivät muodosta noin isoa yrittäjäryhmää.- Anonyymi
En ole noin väittänytkään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain29511795Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-14011004Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2396315Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2185162Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1623637- 1743528
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin502463Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3291970Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov111807Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi171695