Lopetin momentti avaimen käytön

Anonyymi-ap

Koska pyöränpultit alkoi katketa. 110nm oli kiristysmomentti. Jälkeenpäin tarkastutin myös momentti avaimen ja oli toleranssien sisällä. Japsi auto mistä pultit katkesi no nyt ilkkujat tietysti herää mutta ei voi mitään kun on japseja usa ja saksan autoja perheessä käytössä ja kestävimpiä on japsit mutta se siitä.
Perinteinen ristikkoa avain on käytössä ja momenttiavain on laatikossaan tallissa ja pysyy siellä renkaanvaihtoihin osallistumatta. Ristikkoavain on nopea ja helppo ja sadoissa lasketaan renkaanvaihdot vuosien mittaan mitä olen tehnyt ja vain momentilla olen saanut huomata että aina vaan venyy eikä naksahda kuin vasta kun on mutteri/ruuvi hylsyssä katkenneena. No onhan noita ruuveja helppo vaihtaa mutta turhaa puuhaa. Joten avautumiseni aihe että ei ole ristikkoavaimen voittanutta se on tunnokas ja nopea. Alumiini ja rauta vanteita on ja jälkikiristän aina vaikka mitään hyötyä ei ole sillä ovat jo sopivassa kireydessä. Mitenkähän huolimaton ihminen on joka kaipaa sen kuuluisan jälkikiristyksen. Puhdistan huolellisesti aina navan ja vanteen kosketuspinnat. Japsien kiristys lienee 90-100nm se turvallinen mutta ei hakuakaan ristikkoavaimen arvosta mutta sopiva on. Mutterimopon momentti avaimia en omista kun en pidä niiden haakkamisesta mutterit rumiksi ja on alu sekä titaani sekä kromi rautamuttereita autoissamme. Matalanostin on 50v jälkeen renkaan vaihtajille oikein kiva ja halpa käyttövehje ja jarrujen putsauksessa todella mukava. Jeeep jarruja kannattaa puhdistaa ja voidella liukutappeja vaikka kaikki olisikin kunnossa niin myös pysyy kunnossa vuosien vieriessä. Samaan huoltoon helppo myös jarrunesteet vaihtaa vaikka ne jarrut toimisikin vaihtelematta mutta se vaan on niin helppo ja nopea samalla ja ruuvit pysyy toiminta kunnossa vuodesta toiseen. Vahva suositus ristikkoavaimelle ja matalanostimelle. OZ. Kausi alkaa taas pian.

12

601

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä jotain on ollut pahasti pielessä jos 110nmkiritys katkoo pyörän pultteja.
      Minä olen käyttänyt momenttiavainta pari vuosikymmentä ja osassa autoja on suositus suurempia, eikä koskaan ole ensimmäistäkään pulttia katkennut, eikä löystynyt.

    • Anonyymi

      Momenttiavain naksahtaa heti kun sillä kokeilee ensin 500nm kireyteen pulttipyssyllä kiristettyjä pultteja. Tai mikäli pultit ovat jo murtuneet, niin sitten siinä voi olla ensin vähän löysää ennen napsahdusta.

      • Anonyymi

        Mitä sekoilet?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä sekoilet?

        Ei vaan jotkut sekoilevat pulttipyssyn kanssa ilman momenttisauvaa ja sitten ovat tyytyväisiä kun momenttiavaimen mukaan pultit ovat tarpeeksi kireällä.


    • Anonyymi

      En tiedä mitä lasia pulttisi ovat olleet mutta yksikään ehjä pultti ei katkea jos siihen laitetaan metrin varsi jonka päässä 11kg massa jota tuo 110nm vastaa.

    • Anonyymi

      Suolaamisella vaikutusta ?

    • Anonyymi00008

      Aukonut pultteja liikaa rengas maassa taittaa kiini olevaa. Olen saanut mutterin uppoamaan vanteeseen pulttipyssy oli 3 kirieydessä 1 on oikea.

    • Anonyymi00009

      Vielä kun väki oppisi kirjoittamaan niin, että siitä ymmärtäisi oikeasti mitä haluaa sanoa. Eikö siellä peruskoulua ensimmäisillä luokilla jo opeteta tuota asiaa?

    • Anonyymi00010

      Ja höpöhöpö. Lapsen tieto, naisen muisti, sanoi jo Väinämöinen.
      Ristikkoavain on huono ja hankalakäyttöinen. Pitkä nivelvarsi on se ainut oikea.
      Ja on todella, todella väärin mitoitetut pyöränpultit, jos katkeilevat tai niihin syntyy pysyvää venymää.

    • Anonyymi00011

      Kyllä kokenut osaa laittaa pyöränpultit oikeaan kireyteen ilman momenttiavaintakin. Markkinamiehet puhuvat omiaan ja tyrkyttävät tähän tarkoitukseen tarpeetonta työkalua. On tietysti hommia, joissa tarkka kiristysmomentti on hyvin tärkeä asia, mutta pyöränpultit eivät ole sellainen tehtävä.

      • Anonyymi00012

        Aika harva nykyään vääntää muttereita ja pultteja nykyaina työkseen, eli rasvari setä voi lopettaa viisastelun.


      • Anonyymi00013

        Enpä lähtisi kuorma-auton tai rekka-auton pultteja mutu-meiningillä tiukkailemaan.

        että se siitä väitteestä etteikö kiristysmomentti olisi oleellinen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      104
      1243
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      868
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe