Toimeentulotukilaisillehan tulee työmarkkinatukeen liittyen se kerroin 21,5 käyttöön, kun ekaa kertaa tulee kaksi tukea samalle kuukaudelle. Olen keksinyt keinon miten siitä pääsee hetkeksi tai pitkäksikin aikaa eroon. Koita saada samalle kuulle useita päätöksiä. Niin aina silloin tällöin käsittelijä tekee virheen eikä sulla yht'äkkiä olekaan kerroin käytössä.
Vähimmillään hyödyt tästä noin 50e/kk. Mutta joskus sitten se tilanne jää päälle pisemmäksi aikaa. Ja jos Kela alkaa valittaan, että teimme väärän päätöksen viimeksi ja perimme 50e takaisin, niin sitten vaan kirjelmöit ja sanot, että eikö kelan virhe voisi mennä kelan piikkiin ja usein se niille käy.
Vähimmillään hyödyt tästä noin 50e/kk. Mutta joskus sitten se tilanne jää päälle pisemmäksi aikaa. Ja jos Kela alkaa valittaan, että teimme väärän päätöksen viimeksi ja perimme 50e takaisin, niin sitten vaan kirjelmöit ja sanot, että eikö kelan virhe voisi mennä kelan piikkiin ja usein se niille käy.
Vastaukset 23
Vanhimmat
21,5-kertoimen käytöstä pitää valittaa AINA vähintään hallinto-oikeuteen. Koko perseily loppuu kokonaan sitten kun saadaan päätös KHO:stä joten häviö hallinto-oikeudessa olisi suotava.
Eli parempi olisi, jos työmarkkinatuki tulee kahdesti kuussa, niin siltä kuulta ei saa toimeentulotukea ja ylijäämä vyörytetään seuraaville kuukausille?
Siitä vyöryttämisestä pitää sitten valittaa koska lain mukaan toimeentulotuki määrätään kuukaudelta ei vuodelta. Lain perustelujen mukaan vyörytystä ei ole tarkoitettu jatkuvaan tuloon vaan vain tilapäiseen. KHO sitten lopettaa tuonkin perseilyn.
Tulohan on tilapäinen, ellei sitten työttömyyskorvaus tule jatkuvasti kahdesti kuussa.
Työttömyyskorvaus on jatkuvaa tuloa ja vyörytys on jatkuvasti päällä, sitä ei ole lainsäätäjä tarkoittanut sellaiseen käyttöön.
Ja ilmeisesti itse olet lainsäätäjä, kun heidän tarkoituksensa tiedät.
Se on ilmiselvästi perruutuspörötyslakipötköpölvästi... Tästäkin aiheesta paasannut täällä vuosikausien ajan. Ja varmaan jatkaa tätäkin ketjua samoilla 1000 kertaa eri keskusteluihin kopioimillaan kommenteilla.
Kerroin on täysin ok ja järkeen käypä, mutta kerroinpahan vaan miten sitä vastaan voi kamppailla.
Olen muutenkin sitä mieltä, että jos Kela tekee virheen, niin se pitäisi aina katsoa asiakkaan eduksi ellei kyse ole tuhansista euroista.
Miksi sitä vastaan pitäisi sitten kamppailla, jos se on täysin ok? Eikö Kelan pykälistä löydy sellaisia, jotka eivät ole ok? Eikös kamppailut kannata keskittää niihin?
Kai ihminen saa omaa etuaan koittaa aina ajaa kunhan ei lakia riko?
Ja jos sä olet keksinyt, että kela tekee virheen sitä todennäköisemmin mitä useamman päätöksen ne tekee, niin kai sä saat sitä yrittää?
Kauppiaskin on keksinyt, että jos laittaa yhden tuotteen halvemmalla, niin kokonaisuudessaan saa asiakkaalta enemmän rahaa. Ja se on ihan ok, vaikka moni mutisee kotonaan, että on se kauppias sellainen ja sellainen juoni ketku.
Ja ne oikeasti huonot Kelan pykälät ovat ilmeisesti asiakkaan edun mukaisia. Omituinen logiikka.
Kuten syrjäseudulle sysääminen.
Ainakaan minä en ole väittänyt missään, että "Kelan huonot pykälät" olisi asiakkaan edun mukaisia. Aikomukseni oli nostaa esiin kuinka 21,5 kerrointa pystyy hiukan haastamaan eikä tarkoitukseni ollut ottaa kantaa mihinkään muuhun.
Urpo "lakiasiamies", lopeta jo. Kelan 21,5 kerroin ei olemikään virhe. Enkä siitä valita. Olen pitkäaikainen toimeentulotuen saaja. Virheistä toki valitan heti Kelaan, ja ne on korjattu ilman hallinto-oikouteen valittamista.
Jos tarkoitat minua eli aloittajaa ja kommentin "kai ihminen saa omaa etuaan..." kirjoittajaa, niin minä en valita kertoimesta vaan houkuttelen kelaa tekemään virheen. Ilman mitään muuta vedätystä, kun jaksotan hiukan erinäisten laskujen lähettämistä jne, jotta joutuvat tekemään useamman päätöksen.
"Kai ihminen saa omaa etuaan koittaa aina ajaa kunhan ei lakia riko?"
Niinhä muutkin tekee.
Juuri näin. Se olisi eri asia, jos vaikka ilmoittaisit Kelalle virheellisiä tietoja, mutta ei usean päätöksen hakeminen ja siten Kelan houkutteleminen virheeseen, ole laitonta.
Miten samalle kuukaudelle voi saada useamman toimeentulotukipäätöksen?
Ainakin minä olen saanut. Joinakin kuukausina jopa viisi. Ja todellakin kerran olen voittanut sen 50, kun uudessa päätöksessä ei ole tajuttu ottaa kerrointa huomioon.
Höpö höpö.
Voiiiihhh ihaaaanaaa. 50 egeä. Voi jumalattoman kun olen sinusta niiiiin ylpeä. Voiko tälläinen olla tottakaan 50 egee. Jes👍🤑💯
50€ on niin mitätön summa ettei moisen takia viitsi mitään säätöä. Joku hullu porilainen tosin nahistelee kelan kanssa ihan ajankulukseen.
Mulle 50e on paljon. Se on kahden viikon ruuat! Että revi siitä.