Miten käytännössä tapahtuu seuraava viritys.
Sähkötolpalta on matkaa ensimmäiseen mökkiin 70 metriä, sitten toinen ja kolmas, sekä neljäs on 70 metrin välein. Eli etäisyyttä tulee 280 metriä. Joka mökkiin vaaditaan max 5kwh kulutus. Eli vedetäänkö jokaiselle oma piuha samassa kuopassa vai jokaisesta mökistä toiseen jatko? Nämä ovat kevyt rakenteisia Matkailu mökkejä majoituskäyttöön. Missä hintaluokassa mennään? Kuopion seutu.
Maakaapelin veto mökkeihin
19
425
Vastaukset
- Anonyymi
Oleellista on tietää missä ajassa tuo 5 kWh kertyy. Tuleeko mittariin 5 kWh tunnissa, vuorokaudessa, viikossa, kuukaudessa, vaiko vuodessa.
Jos on kyse vuosikulutuksesta, niin vajaan 0,6 watin kuormituksella kertyy vuodessa 5 kWh kulutus.- Anonyymi
Todennäköisesti aloittaja ei tiedä sähköasioita.
Veikkaukseni on, että mökki tarvitsee 5kW sähkö liitymän.
Ja kaaapelien tarve ilmenee sähkösuunnitelmasta.
. - Anonyymi
5kwh siis tunnissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
5kwh siis tunnissa.
Eikö olisi yksinkertaisempaa sanoa että teho on 5 kW. Ei tarvitsi välittää siitä kuinka pitkään sähköjä käytetään.
- Anonyymi
Onko aloittajalla jotenkin vaikeaa kysäistä Savon Voimalta tai Kuopion Energialta ?
- Anonyymi
Niitä tuskin kiinnostaa tontin sisäiset asennustyöt :)
- Anonyymi
Näin apukoulupohjalta sanoisin että liittymä ensimmäiseen ja sitten maakaapeli mökistä mökkiin. Vähän paksumpaa maakaapelia voi joutua laittamaan.
- Anonyymi
Kommentti oli tosiaankin apukoulun juuri ja juuri läpäisseen tasoinen vedätys...
- Anonyymi
Onko aloittajalla liittymispiste ja sitä kautta mittaus tuolla sähkötolpalla, vai? Teoriassa tuolla "pahimassa" tapauksessa voisi olla 20kW kuormitus, mutta jos nyt kuitenkaan tilanne ei koskaan olisi tuo niin 3x25A sulake liittymään olisi riittävä. Jakokaapi mökkien keskelle ja siihen tolpalta syöttö 3x16mm alumiini ja sitten jokaiseen mökkiin kaapilta 3x6mm kupari kaapelit. Tarvittaessa olisi jatkossa helppo toteuttaa sitten mökkeihin vaikka erillinen jälkimittauskin.
- Anonyymi
Mittari ja pääkeskus on ulkona tolpassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mittari ja pääkeskus on ulkona tolpassa.
Lähtösulakkeet 3x25 A ja yksi AXMK 4x25 kaapeli mökistä toiseen vedettynä ketjuttaen. Jokaiselle mökille maadoituskupari PEN-johtimesta 20 m ojaan. Vikavirtasuojaus mökkien sähkökeskukseen että nopea katkaisu vikatapauksessa toteutuu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lähtösulakkeet 3x25 A ja yksi AXMK 4x25 kaapeli mökistä toiseen vedettynä ketjuttaen. Jokaiselle mökille maadoituskupari PEN-johtimesta 20 m ojaan. Vikavirtasuojaus mökkien sähkökeskukseen että nopea katkaisu vikatapauksessa toteutuu.
Varmaan ihan kustannustehokas ratkaisu.
- Anonyymi
Kaapi itte!
- Anonyymi
Yksi johto ja jokaiselle mökille oma haara. Energiayhtiö kertoo lisää. Jos on tontin sisäisiä vetoja sähköliike kertoo lisää.
- Anonyymi
Ensin yksi johto keskeiselle paikalle ja siitä oma johdin kaikkiin mökkeihin .
Reitillä ei väliä- Anonyymi
Tuskinpa vaan kannattaa noin tehdä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuskinpa vaan kannattaa noin tehdä.
Etsinää mitään tiedä
Asiantuntija - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Etsinää mitään tiedä
AsiantuntijaJaa sä oot taas se siantuntija...
Aloituksesta pääteltävissä että mökit jonossa eikä missään rykelmässä jolloin kustannustehokkainta ketjuttaa kaapelointi mökiltä toiselle ja kun jo homman laillisuudenkin takia kaiken oltava samassa omistuksessa niin ei tule mitään "minun tontin kautta ei naapurin sähköjä vedetä.." -ongelmaakaan.
- Anonyymi
Kaapeleita onkin varmaan kiva katkaista siinä työttömälle tekemistä
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei81642- 891165
Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1121128Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51963Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk63854Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli192790- 81743
Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253736- 35689
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42643