Tuulivoimaa aina tarvitaan

Anonyymi-ap

Tuulivoimaloistako Virtain matkailuvaltti. Maailman korkeimmat voimalat varmaan vetävät turisteja ympäri Suomen.

10

440

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä turismi vähenee jos maisemat myllyillä raiskataan...

      • Anonyymi

        Kurjenkylän seutu on kieltämättä varsinainen turistirysä Virroilla...

        Aina löytyy niitä, joille tuulivoima on syy olla tulematta Virroille tai muuallekaan. Väestöstä kuitenkin suurin osa suhtautuu tuulivoimaan neutraalisti, joten tuskin he jättävän KesäVirrat soi-konserttia väliin tai käymättä Killinkosken tehdasalueella jos Kurjenkylässä on tuulivoimaloita. Tuulivoimaloiden kylkeen on maailmalla myös rakennettu matkailukeskuksia kestävän kehityksen teemalla.


    • Anonyymi

      Tuulimylly museo voitais perustaa perinnekylään,kaikki myllyt jonoon pellolle.

    • Anonyymi

      tuulivoima kyllä pilaa ilmastoa kun muuttaa tuulen sähkksi ilmanlaatu huononeee

      • Anonyymi

        joo


    • Anonyymi

      Älkää virtoolaiset pilakko kaunista kotiseutuanne näillä helvetinkoneilla. Tuulivoimaloiden lähettyvillä ei viihdy ihmiset eikä eläimet,näistä ei ole kuin haittaa.

      • Anonyymi

        Nyt vasta puuhataan sääntöä, että tuulimyllyjä ei saisi rakentaa alle kahden kilmetrin etäisyydelle asutuksesta. Tähän saakka niitä on saanut pykätä miltei mihin vaan.


    • Anonyymi

      Rakennetaan tuulivoimala mökkikylä Kurjenkylään,vähän niinkuin lomasaari.⛄️🌧

    • Anonyymi

      En äänestä yhtään ehdokasta joka lähtökohtaisesti kieltää tuulivoiman rakentamisen.

      Järki pitää olla mukana, mutta Virtain tapainen kaupunki on sen verran laaja, että kyllä sinne muutama voimalakin sopii.

      Ehdoton ei, ei vain ole uskottavaa.

      • Anonyymi

        Juuri näin. Virrat on pinta-alaltaan iso kunta mutta väkeä vähän, eli tilaa on mutta elinvoimaisuuden kanssa tunnelin päässä ei kauheasti valoa näy. Ehdoton ei tuntuu liian ahtaalta ajattelulta. Ei tässä tilanteessa olisi varaa sammutella mitään tunnelissa pilkottavaa valoa kokonaan. Tuulivoima, vaikka sitten pienemmässä mittakaavassa, saattaa tuoda mukanaan uusia mahdollisuuksia.

        Kun se ehdoton ei vielä perustellaan varsin kyseenalaisilla väitteillä, niin ei ole minun ehdokkaani missään tapauksessa. Kyllä pitää olla kykyä erottaa faktat höpöjutuista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      88
      1755
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      272
      1625
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      290
      1399
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      1330
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      925
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      49
      900
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      67
      889
    8. 66
      884
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      871
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      838
    Aihe