Tuulivoimaa aina tarvitaan

Anonyymi-ap

Tuulivoimaloistako Virtain matkailuvaltti. Maailman korkeimmat voimalat varmaan vetävät turisteja ympäri Suomen.

10

464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä turismi vähenee jos maisemat myllyillä raiskataan...

      • Anonyymi

        Kurjenkylän seutu on kieltämättä varsinainen turistirysä Virroilla...

        Aina löytyy niitä, joille tuulivoima on syy olla tulematta Virroille tai muuallekaan. Väestöstä kuitenkin suurin osa suhtautuu tuulivoimaan neutraalisti, joten tuskin he jättävän KesäVirrat soi-konserttia väliin tai käymättä Killinkosken tehdasalueella jos Kurjenkylässä on tuulivoimaloita. Tuulivoimaloiden kylkeen on maailmalla myös rakennettu matkailukeskuksia kestävän kehityksen teemalla.


    • Anonyymi

      Tuulimylly museo voitais perustaa perinnekylään,kaikki myllyt jonoon pellolle.

    • Anonyymi

      tuulivoima kyllä pilaa ilmastoa kun muuttaa tuulen sähkksi ilmanlaatu huononeee

      • Anonyymi

        joo


    • Anonyymi

      Älkää virtoolaiset pilakko kaunista kotiseutuanne näillä helvetinkoneilla. Tuulivoimaloiden lähettyvillä ei viihdy ihmiset eikä eläimet,näistä ei ole kuin haittaa.

      • Anonyymi

        Nyt vasta puuhataan sääntöä, että tuulimyllyjä ei saisi rakentaa alle kahden kilmetrin etäisyydelle asutuksesta. Tähän saakka niitä on saanut pykätä miltei mihin vaan.


    • Anonyymi

      Rakennetaan tuulivoimala mökkikylä Kurjenkylään,vähän niinkuin lomasaari.⛄️🌧

    • Anonyymi

      En äänestä yhtään ehdokasta joka lähtökohtaisesti kieltää tuulivoiman rakentamisen.

      Järki pitää olla mukana, mutta Virtain tapainen kaupunki on sen verran laaja, että kyllä sinne muutama voimalakin sopii.

      Ehdoton ei, ei vain ole uskottavaa.

      • Anonyymi

        Juuri näin. Virrat on pinta-alaltaan iso kunta mutta väkeä vähän, eli tilaa on mutta elinvoimaisuuden kanssa tunnelin päässä ei kauheasti valoa näy. Ehdoton ei tuntuu liian ahtaalta ajattelulta. Ei tässä tilanteessa olisi varaa sammutella mitään tunnelissa pilkottavaa valoa kokonaan. Tuulivoima, vaikka sitten pienemmässä mittakaavassa, saattaa tuoda mukanaan uusia mahdollisuuksia.

        Kun se ehdoton ei vielä perustellaan varsin kyseenalaisilla väitteillä, niin ei ole minun ehdokkaani missään tapauksessa. Kyllä pitää olla kykyä erottaa faktat höpöjutuista.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      269
      6687
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      80
      5301
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      105
      4245
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      269
      3691
    5. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      64
      3449
    6. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      3179
    7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      242
      2795
    8. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      275
      2121
    9. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      45
      1643
    10. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1525
    Aihe