Käsittämättömän löysää toimintaa. Kyllä puheita riittää mutta ei tekoja,!
Aivan lampaita kaikki Euroopan johtajat!
Hävettää olla Eurooppalainen!
Miksi Eurooppa on näin saamaton!!
28
692
Vastaukset
- Anonyymi
Tollo Zelenskyi munasi mahdollisuutensa rauhaan suurimman tukijansa edessä. Euroopalle koittaa nyt vaikeat ajat Volodymyr-pojan sekoillessa
- Anonyymi
Ei se tainnut ihan noin mennä. Odota niin saat tietää enemmän.
- Anonyymi
Zelensky ei munannut mitään. Trump on luonut nahkansa ja on nyt Putin-frendi.
Miksi - ei mitään järkevää selitystä.
Petturi, looseri, Kremlin kyyristelijä, Putinin puudeli, KGB:n hyödyllinen idiootti, Venäjän varapresidentti, Moskovan mannekiini...
Mutta ehkä kaiken kiteyttää:
Trump The Shame of a Century
Tästä on paha jatkaa - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Zelensky ei munannut mitään. Trump on luonut nahkansa ja on nyt Putin-frendi.
Miksi - ei mitään järkevää selitystä.
Petturi, looseri, Kremlin kyyristelijä, Putinin puudeli, KGB:n hyödyllinen idiootti, Venäjän varapresidentti, Moskovan mannekiini...
Mutta ehkä kaiken kiteyttää:
Trump The Shame of a Century
Tästä on paha jatkaaNew York Timesin tutkimus paljasti Yhdysvaltojen salaisen sotilaallisen yhteistyön Ukrainan kanssa, joka vaikutti merkittävästi sodan kulkuun.
Ukrainan sota on saavuttamassa käännekohtaa presidentti Trumpin pyrkiessä lähentymään Venäjän johtajan Vladimir Putinin kanssa ja painostaessa sotatoimien lopettamiseksi. Kuitenkin kolmen vuoden ajan ennen Trumpin paluuta Yhdysvallat ja Ukraina rakensivat poikkeuksellista salaista kumppanuutta tiedustelun, strategian, suunnittelun ja teknologian alalla – yhteistyötä, jonka yksityiskohdat olivat tiedossa vain pienelle piirille viranomaisia
Keskeiset paljastukset:
Syvä strateginen integraatio
--Yhdysvallat perusti Task Force Dragon -tehtävaryhmän Wiesbadenin sotilastukikohtaan Saksassa, jossa yhdysvaltalaiset ja ukrainalaiset upseerit määrittelivät yhdessä päivittäin Venäjän kohteita.
--Suora operatiivinen osallistuminen
Yhdysvaltojen henkilöstö valvoi yksittäisten iskujen hyväksyntää ja ohjasi Ukrainan kehittyneiden asejärjestelmien, kuten HIMARS-rakettijärjestelmien, käyttöä. Yhdysvaltalaisia ja brittiläisiä sotilaita lähetettiin Ukrainaan valvomaan operaatioita, ja CIA:n tuki mahdollisti kriittiset hyökkäykset, kuten meridroni-iskun Sevastopoliin 2022.
--Eskalaatio ja salailu
Bidenin hallinto lievensi järjestelmällisesti rajoituksia suorasta osallistumisesta, sallien hyökkäykset Venäjän alueelle ja lähettämällä neuvonantajia lähemmäs rintamia. Toimet peitettiin tahallisesti julkisuudelta poliittisen tuen säilyttämiseksi.
--Vaikutukset vastuullisuuteen
Tutkimus korostaa, että Yhdysvaltojen virkamiehet tiedostivat harhaanjohtaneensa roolistaan, ja eräs myönsi kielellisten temppujen välttäneen kohteiden valinnan myöntämisen. Tämä salainen osallistuminen tapahtui samaan aikaan, kun Trumpin hallinto luopui sotarikostutkimuksista Venäjää vastaan, mikä viittaa geopoliittiseen muutokseen.
Yhteistyön paljastaminen herättää kysymyksiä julistamattomasta sodankäynnistä ja demokraattisesta valvonnasta, kun ratkaisevia päätöksiä tehtiin ilman julkista tietoisuutta tai kongressin hyväksyntää.
https://www.nytimes.com/2025/03/30/world/europe/us-ukraine-military-war-takeaways.html - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Zelensky ei munannut mitään. Trump on luonut nahkansa ja on nyt Putin-frendi.
Miksi - ei mitään järkevää selitystä.
Petturi, looseri, Kremlin kyyristelijä, Putinin puudeli, KGB:n hyödyllinen idiootti, Venäjän varapresidentti, Moskovan mannekiini...
Mutta ehkä kaiken kiteyttää:
Trump The Shame of a Century
Tästä on paha jatkaaHYVIN JA TYHJENTÄVÄSTI SANOTTU!
Jo pitkään on puhuttu rumpin olevan rusky agentti!
Joku niillä on millä poju pysyy otteessa, ja se juontaa aikoihin jolloin puudelilla oli bisneksiä ja diilejä mossessa! Voi vain arvailla mitä? Ainakin se saa ruplia sieltä! TIETO!
- Anonyymi
Saabin Gripenit pitää asap modifioida sellaisiksi että ne eivät ole riippuvaisia USA:n tuulista. Nythän USA aikoo estää koneiden myymistä Kolumbiaan, koska niissä on USA-osia.
- Anonyymi
Onneton Eurooppa menee ihan paniikkiin jos Venäjä vähän testaa.
- Anonyymi
Voiko joku kertoa lyhyesti miten Ukrainan sota alkoi ? Ja miksi Venäjä hyökkäsi. Oliko joku painava syy vai ihan huvikseen.
- Anonyymi
Putin haluaa koko maailman valtiaaksi ja Ukrainasta oli hyvä aloittaa.
- Anonyymi
Euroopassa ei ole yhtään johtajaksi kelpaavaa yhteiskunnan päämiestä . Olisi hyvä lainata jostain mies jolla on ns selkäranka ja isänmaallisuus vahvuutena .
- Anonyymi
Putin on aika isänmaallinen mies.
- Anonyymi
Tuleva antikristus tulee johtamaan Eurooppaa
- Anonyymi
Euroopan maat ovat tottuneet sotimaan keskenään.
Kun Yhdysvallat jättää Naton. niin Nato hajoaa keskinäissi riitoihin viidessä vuodessa
Sitten kaivetasn sotakirveet esiin ... - Anonyymi
Euroopan maille Ukraina on todellisuudessa yhä vastanmielisempi.
Kauniita sanoja kyllä riittää, - Anonyymi
Samaa mieltä. Puhetta riittää, mutta tekoja ei.
Samaan aikaa Euroopan suuret maat ovat vellihousujen porukassa ja USA kumartaa Putinia.
USAn presidentti elää selvästi valetietojen kuplassa. Ikä lienee tehnyt tehtävänsä.
Samallaisia juttuja puhuva perus ikäihminen olisi jo hourulassa. - Anonyymi
Ei Välimeren alueen ihmisiä kiinnosta yhtään itäisen Euroopan ongelmat, olen sen huomannut oleskeltuani viime syksyn ja talven Barcelonassa ja Sevillassa. Tavalliset ihmiset suorastaan raivostuvat, jos yrittää ohjata keskustelua Putinin touhuihin.
- Anonyymi
Kurskin sotsretki oli Ukrainalle onneton.. Sptilsiits lienee kaatunut siinä jo lähes 25000
- Anonyymi
ukraanalaiset ajetaan kurskista häntä koipien välissä pois. HYVÄ NÄIN
- Anonyymi
Eu de ole pelkästään Euroopan johtajista kiinni.Johtajay ovat kansojensa valisemis..
Kansoissa taas lisääntyy ärtymys tuon onnettonan sodan tukemisesta, joka ei sitä hyödytä millään tavalla.. Ymmärtäähän senkin. - Anonyymi
Venäjä on sairas yhteiskunta. Johtajien kommentit on kuin hölmölästä. Mahtaa tavallisia venäläisiä ällöttää oman maan mielettömyys.
- Anonyymi
Kuuluu kauniita lupauksia, jotka eivät toteudu.
Vallitsee yleinen sotaväsymys: Tapelkpot keskenään. Mitä se meille kuuluu?
Miksi kuuluisikaan? - Anonyymi
Puhutaan kyllä kauniita sanoja. Ze on helppoaTekoihin diirtyminen .on tullut nihkeäksi
Yksinkertaisesti ei haluta tuhlata omia vomavaroja - Anonyymi
Meille FIN-kansalle olisi viisainta pysyä mahdollisimman kaukana tuosta sotilaallisesta erityisoperaatiosta.
- Anonyymi
Eurooppa ei ole tyhmänrohkea , kun se välttää joutumizta tuohon onnettomaan sotaan, jonka päätty.istä ei ole n̈äköpiirissä.
- Anonyymi
Se sota kestää vielä kaaaaauuuan
- Anonyymi
Toisaalta pohditaan sodan lopettamista,toisaalta sen jatkamista.
- Anonyymi
Eurooppa meni sekaantumaa. tuohon sotaan. Se on valitettavasti samalla osoittanut heikkoutensa .
- Anonyymi
Noin on. Venäjä uskaltaa olla yhä rohkeampi. Eihän sitä Eurooppa enää pelota. Natokin voi vielä hajota.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1519673Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu496271Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju614531K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon704450Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754062Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta973813Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö193538- 853454
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1603355Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä182546