Erkki Tuomioja epäilee Trumpin olevan KGB:n agentti

"– Kyllähän se siltä näyttää. Jos muistetaan, kun hän Helsingissä ilmoitti luottavansa enemmän Putiniin kuin amerikkalaisten tiedustelupalveluiden analyyseihin."

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/2b2ac72b-42df-4d8f-a9ee-7e731216d880
82812
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 82

Vanhimmat

Ite on.

Äänestä
  • Kaikkihan tietää että Demareiden oppi isä Tanner loi omaisuutensa CIA taaloilla.
    Nykyisin Demareissa ja Kokoomuksessa on CIA vakoojia vähemmän koska Trump on ne potkinut ulos Stubbin ja Toverin toverintavoin.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Kaikkihan tietää että Demareiden oppi isä Tanner loi omaisuutensa CIA taaloilla.
    Nykyisin Demareissa ja Kokoomuksessa on CIA vakoojia vähemmän koska Trump on ne potkinut ulos Stubbin ja Toverin toverintavoin.

    Kaikkihan tietää, että Neuvostoliitto vihasi Tannerin demareita enemmän kuin kokkareita. Eivät kelvanneet edes hallitukseen.

    Kommunisteja vasaralla päähän! Suomi pelastui asevelisosialistien(kin) ansiosta. Yhteinen vihollinen oli kommunismi.

    Harmittaako? Toki.

    Äänestä

Minä luulen, ettei Trump itsekään aina tiedä kuka on ja missä on.

Äänestä
  • Opiaatit tekee juuri tuota huumeiden kanssa.

    Äänestä

  • Siltä vaikuttaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Opiaatit tekee juuri tuota huumeiden kanssa.

    Sinähän sen tiedät...

    Äänestä

Saattaa olla siis Salainen Akentti Tynkkysen kollega.

Äänestä

Trump on diktaattoreita ihaileva narsistinen psykopaatti ja tasapainoton öykkäri. Ihailiee Putinia ja tämän Venäjää ja haluaa muuttaa Jenkkilän samanlaiseksi totalitaariseksi diktatuuriksi.

Tämä muutos onkin koko ajan edennyt kovaa vauhtia, kun Trumpin joukot tuhoavat demokratiaa ja oikeusvaltiota jatkuvasti erilaisilla laittomilla päätöksillä. Sananvapaus ja lehdistönvapaus onkin siellä jo onnistuttu tuhoamaan.

Äänestä

Onneksi Tuomioja ei ole KGBn agentti… 🤣🤣🤣

Äänestä
  • Koko SDPn konkkaronkka agentteja!

    Äänestä

  • 20:44 Mistäs tiijät vaikka oiskin, ja Tarja Halonen vielö kaupan päälle 😁

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    20:44 Mistäs tiijät vaikka oiskin, ja Tarja Halonen vielö kaupan päälle 😁

    No onhan se.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Koko SDPn konkkaronkka agentteja!

    🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🙄🙄🙄

    Äänestä


Tuomioja on jäljillä.

Äänestä
  • Tuomioja yrittää vain peitellä jälkiään…

    Äänestä

Trumphan on Putinin agentti, joko tietoisesti tai typeryyttään, mutta joka tapauksessa tekee töitä Putinin hyväksi.

Äänestä

Mitä kertoo ihmiskunnasta se, että kaikki tämä visva toistuu aina, eikä mitään opita?

Äänestä
  • Että sen on aika taas tuhoutua. Mitään ei opittu.

    Äänestä

Agentti tai ei, kovasti tekee sotarikollisen eteen töitä. Rahako kaiken takana?

Äänestä

Ja Suomen kansa uskoo kun viisas menneisyydessä elävä Tuomioja sanoo Trumpin oleva KGB agentti. Voisi kulkea takaisin sieltä kylmän sodan ajasta takaisin nykypäivään. Voisi sitten antaa lausunnon.

Äänestä
  • Ei siihen Tuomiojia tarvita voidakseen todeta sen että Trump on täydellisesti Putinin taskussa.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Ei siihen Tuomiojia tarvita voidakseen todeta sen että Trump on täydellisesti Putinin taskussa.

    Joo ja agentti, etutöyhtö on vain osa naamiointia, samoin kuin oranssi väri.

    Äänestä

  • KGB lakkautettiin 1991.

    Äänestä

Kuunnelkaahan Yle Areenasta dokumentti kuinka jo KGB koukutti trumpin, niin ei tarvitse luulla.

Äänestä
  • Yle Areena onkin tosi luotettava. Siihen hömppä lähteeseen ei kannata 100% uskoa.

    Äänestä

  • Anonyymi00056 kirjoitti:

    Yle Areena onkin tosi luotettava. Siihen hömppä lähteeseen ei kannata 100% uskoa.

    Mv lehteen kyllä🤣

    Äänestä

  • Anonyymi00056 kirjoitti:

    Yle Areena onkin tosi luotettava. Siihen hömppä lähteeseen ei kannata 100% uskoa.

    Mihinkäs sitten, MV-lehteenkö?

    Äänestä

Jollei nyt ihan palkattu agentti, niin joka tapauksessa ryssän erittäin hyödyllinen idiootti.
Mitähän Amerikan kansa ajattelee pianaikaa tästä Venäjän ja Pohjois-Korean lipijästä?

Äänestä

KGB lopetti toimintansa Neuvostoliiton romahdukseen.

Äänestä
  • Hah. Niinhän lopetti Neuvostoliittokin. Onko siis syytä olettaa että nykyisen Venäjän KGBtä vastaava taho on hyvien puolella?

    Äänestä


  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Hah. Niinhän lopetti Neuvostoliittokin. Onko siis syytä olettaa että nykyisen Venäjän KGBtä vastaava taho on hyvien puolella?

    Paljon mahdollista moloch.

    Äänestä

Ihanko vain vahigossa TASS:in edustaja pääsi valkoiseen taloon? Huono vartiointiko syynä? Kyllä se oli ihan harkittu ja järjestetty juttu

Äänestä

Trumpista tulee ensimmäisenä mieleen että monessa demokraattisessa valtiossa on pienemmilläkin näytöillä päässyt hoitoon!

Äänestä

Vihapappa trump ilmoitti jo aikoinaan tavatessaan Kalsarimyrkyttäjä putinin Helsingissä että luottaa enemmän Putiniin kuin amerikkalaisten tiedustelupalveluiden analyyseihin. Egomaaniko trump hännystelijöineen pelaa koko ajan venäjän päätyyn nytkin ja putiini hieroo tyytyväisenä käsiään!!!

Huom. Tuomioja nosti esiin spekulaatiot, että Trump voisi olla KGB:n rekrytoima agentti. Näinhän ovat alkaneet useat jenkitkin ajattelemaan pikkuhiljaa,,,

Äänestä
  • Huom. Tuomiojalla saattoi olla omat motiivit niiden spekulaatioiden takana… eli syytti Trumpia siitä mitä ite on.

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    Huom. Tuomiojalla saattoi olla omat motiivit niiden spekulaatioiden takana… eli syytti Trumpia siitä mitä ite on.

    Sehän on itse asian kannalta täysin yhdentekevää mitä Tuomioja on tai ei ole. Nyt on kyse siitä mitä Trump on ja mikä Trumpin suhde Putiniin on.

    Onko sinulla tuohon mielipidettä?

    Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    Sehän on itse asian kannalta täysin yhdentekevää mitä Tuomioja on tai ei ole. Nyt on kyse siitä mitä Trump on ja mikä Trumpin suhde Putiniin on.

    Onko sinulla tuohon mielipidettä?

    Trump jallittaa kaikkia… sanoo sitä ja tekee tota.

    Äänestä

No niin epäilee suunnilleen koko maailma, lukuunottamatta MAGA-väkeä ja eri maiden äärioikeistopersuja.

Äänestä

Trumpin hillittömyys seksuaalessa kättäytymisessä antaa mahdillisuuden kiristykselle. Sehän on vanha tiedystelupalveujen keino värvätä agentteja.

Aiemmin Trump on joututunut maksamaan korvauksia hiljentääkseen prostituoituja, joista yhtä hän nimitti hevosnaamaksi. Hevosnaama oli esim. kertonyt Trumpin pipppelin olevan erikoisen tötterömäinen.

Trump on ennen presidenttiyttään tehnyt useita liikematkoja Moskovaan. Putinilla on varmasti FSB:n ottamia seksikuvia Trumpista pelehtimässsä FSB:n hankkimien naisten kanssa hotellihuoneissa.
Tuskin FSB on tehnyt poikkeusta Trumpin suhteen. Näillä kuvilla ja nauhoituksilla Putin kiristää Teumpia.

Trumpin seksileikkien ansiosta Ukrainassa nyt naisia kuolee.

Äänestä
  • Eikö hevosnaama ole venäjän ulkoministeri? Onko trumppi vetänyt sitä Moskovan yössä perseeseen ja ollut samalla pääosassa elokuvassa, miten sika saadaan vinkumaan.

    Äänestä

Tuomioja on lukenut enemmän kuin kaikki persut yhteensä.Ja hän myös ymmärtää lukemansa.Lisäksi on pitkä kokemus erilaisista poliittisista tehtävistä mm.ulkoministerinä.On varmaan huomannut sen kuin joku entinen Ruotsin kuningas totesi pojalleen että et uskokkaan kuinka vähällä järjellä tätä maailmaa johdetaan.

Äänestä
  • Ja hän (Eki), jos joku, on aina Venäjän asialla.

    Äänestä

Ei taida olla Erkki ainut epäilijä maailmassa.

Äänestä

Agentti tai ei mutta ainakin toimii siten että Putinin etu ensin and then America the second.

Äänestä

Paraskin puhuja.

Äänestä

Kalsarimytkyttäjä putiin on hyvin hyvin tyytyväinen Vihapappa trumpin nykyisistä toimista!!!!

Äänestä

Näissä paljastuu aina kuka kirjoittaa myös täällä. Tuomioja siis on se joka käyttää termiä "heittää bussin alle".

Menee yhä hysteerisemmäksi tämän väistyvän eliitin pelkotilat.
Älkää kuitenkaan pelätkö mitä he pelkää. Keksivät kuvitelmia jotta kansa nousisi HEITÄ suojelemaan vaikka ovat itse uhranneet kansaa omiin etuihinsa.

Äänestä

Kaksoisasiamies ja vara Bond.

Äänestä

Kyllä Tuomioja entisenä Stasin agenttina nämä kuviot tuntee.

Äänestä

Eihän KGB:tä enään edes ole, hyvä Tuomioja ukko elää vieläkin neuvosto aikoja.

Äänestä
  • Ei KGP ole mihinkään kadonnut vain muuttanut nimensä FSB:si!

    Äänestä

  • Hah hah. Niinkö? Se on nimestä kiinni? FSB on joku kansanvalistusseura. Olette te tiltut hassuja vakuutteluissanne.

    PS. enää on suomea, ei enään. Suomessa.

    Äänestä

KGB muutti vain nimeään, ja samat miehet jatkoivat. Aivan samoin kävi Neuvostoliiton. Vieläkin siellä häärää pääpiruna entinen KGB:n vakooja.
Melkoisia takinkääntäjiä nuo venäläiset, ja kansa uskoo muutokseen, vaikka vaalitkin väärennetään, ja parhaat ehdokkaat vangitaan, tai eivät pääse ehdokkaaksi.

Äänestä

Demareilla viimeaikoina muistiongelmia, korona-piikkien grafeiinin jälkiseurauksia?

Äänestä

Nyt kaikki ekiä äänestämään. Eki on sittenkin hyvä tyyppi.

Äänestä

Ei varmaan Trump ihan agentti ole, ei KGB noin tyhmiä palkkaa. Mutta uskon vahvasti, että Trump tehnyt aikanaan jotain todella tyhmää Venäjällä ja nyt Putin ja Moskova pystyvät kiristämään Trumppia. Eli Venäjä saanut Trumpista hyödyllisen idiootin.
Nyt kysymys kuuluu: miten ihmeessä hänet ovat jenkit valinneet pressaksi?

Äänestä

Paraskin puhuja, joka on Tiitisen listalla.

Äänestä
  • Eipä muuten ole. E.T. Ei ollut missään tekemisissä DDR:n kanssa. Ei edes puhunut saksaa, sillä päin vastoin kuin monet ikätoverinsa oli lukenut pitkän englannin.

    Äänestä

Pitäisikö palkata Trumppi ajamaan vain ja ainoastaan Suomen etua ??? Suomi ensin ja suur Suomi ideologiaa.

Äänestä
  • Pitäisi!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

Ekillä on kallossa pelkkää pumpulia täytteenä.

Äänestä
  • Ettei kaiu niin pahasti

    Äänestä

Erkillä lienee sisäpiirin tietoa; suvussa on ollut paljon alan harrastajia: iskä kulki ahkerasti Tehtaankadulla listaamassa neuvostovastaisuuksia, äitee oli palava propagandisti, mummo oli hilkulla saada kaksitoista kutia liiveihinsä sodanaikaisen vakoilutapauksen tiimoilta ja myös isotädit touhusivat Englannissa ja siellä samoissa hommissa jne. jne. Viimeiset päivitykset työnantajan nimestä puuttuvat, mutta sama toimialue yhtä kaikki.

Äänestä

Luotan Erkkiin. Hän hyväksyi Sannan hahmotelman Suomen Nato-jäsenyydestä. Ilman Erkin lupaa ei oltaisi nyt Natossa.

Äänestä

Trump Tower meni konkurssiin 90 luvun laman aikaan eikä mikään taho lähtenyt rahoittamaan tyhjillään ollutta valtavaa pilvenpiirtäjää, vaan sitten ilmestyi FSB kuvioihin ja pelasti Trumpin ja on tehnyt kymmenet vuodet yhteistyötä hänen kanssaan.
Nyt Trump joutuu maksamaan velkaansa pois Ukrainan myymisellä susille, olisihan se tyhmää ensin sijoittaa 115 miljardia sotaan ja sitten vain ilmoittaa ettei meitä enää kiinosta ja menettää lähes koko suomen valtion velkamäärä rahaa taivaan tuuliin, ei ihan
tämä yhtälö vain toimi miksi näin!!!!!

Äänestä
  • Ei kysymys ollut kiinnostuksesta, Trump on esittänyt realistisen tavan saada rauha aikaiseksi, mutta Ukrainan keisari ei ymmärrä reaalimailmaa.

    Ei ole muita vaihtoehtoja kuin jatkaa sotaa tai suostua venäjän ehtoihin alueiden hallinnasta. Venäjä haluaa nyt tietyt alueet, ottakaa takasin jos pystytte.

    Trump ei siis halua tukea hyökkäävää Ukrainaa.

    Niistä menetetyustä alueista ehditään neuvotella sitten kuin Putinia ei enää ole ja ne voidaan palauttaa mikäli alueiden asukkaat haluavat ja venäjän uusi hallinto suostuu.

    Se mikä on varmaa, niin toista Putinia ei ole nykyisen tilalle tulossa, kaikki nuoremmat ovat eläneet ikänsä Venäjällä ja heille nykyiset rajat on ne oikeat. Putin on Neuvostoliiton kasvatti ja hän muistaa ajan jolloin Ukraina ja Viro olivat osa hänen kotimaataan.

    Äänestä

  • Ukraina on vasta etumaksu, lisää on tulossa. Trump on kusessa.

    Äänestä

Erkki on ikivanha fossiili, joka ei ymmärrä nykyajasta mitään.

Äänestä
  • Eki on jämähtänyt 60-luvulle

    Äänestä

Trump on cia agentti

Äänestä

Liekö Tuomiojalla muistikuva Trumpista samalla KGB:n kurssilla kanssaan?

Äänestä

Kyllä entinen(?) neukkulan nuoleskelija tietää puten kaltaisten metkut.

Äänestä

Trump on venäjän vakooja, se on selvä.

Äänestä
  • Venäjän vakooja ja psykopaatti.

    Äänestä

  • Anonyymi00098 kirjoitti:

    Venäjän vakooja ja psykopaatti.

    Erkki Tuomioja on täysin oikeassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00099 kirjoitti:

    Erkki Tuomioja on täysin oikeassa.

    Eki oli seesteinen Itseasiassa kuultuna, hän ei ole ollut niin sopuisa julkisuudessa koskaan.

    Äänestä

Demarit onkin parhaita käymään keskusteluja vieraanvallan toimijoista, koska tämä Stasi lista suomalaisten kohdalta tuodaan virallisesti julkisuuteen, siitä olisi hyvä aloittaa vaikka.

Äänestä

Trump on niin kusipää kuin olla voi.

Mutta on jännää, että KGB:n agentti putkahti niin luontevasti Tuomiojan mieleen.

Asiasta lienee omakohtaistakin kerrottavaa.

Äänestä

Alnur Mussajev, Kazakstanin turvallisuuspalvelun entinen johtaja, joka nousi Neuvostoliiton KGB:n riveihin, väittää, että Moskova hoiti Trumpin ristimisen Krasnoviksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 24 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

"– Kyllähän se siltä näyttää. Jos muistetaan, kun hän Helsingissä ilmoitti luottavansa enemmän Putiniin kuin amerikkalaisten tiedustelupalveluiden analyyseihin."

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/2b2ac72b-42df-4d8f-a9ee-7e731216d880

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu