Jos ei ymmärrä USA laista yrityskulttuuria, ei ymmärrä myöskään sen politiikkaa.

Anonyymi-ap

USA’ ssa jopa pörssiyhtiön toimari voi antaa kommentteja organisaation alimmalle tasolle samalla jaellen viestin sen alaisilleen koko organisaation läpi. Organisaation jokaiselta asteelta tulee kuittaus, "I agree with Mr boss" (eli hyväksyntä pomon toiminalle). Tämä ei ole mitään huuhaata vaan tosi elämää myös Suomessa toimivissa USA laisissa yrityksissä.

Suomalaiselle asia on outo ja vastasinkin eräälle Tj. (ei muuten pieni yritys) että alaisesi ovat kuin Elviksen laulamassa, You are nothing but houd dog. Pari viikkoa meni ja USAn johtoja vastasi, olet oikeassa, mutta ne haukkuvat saadakseen makupaloja enemmän..

USAn business kulttuuri perustuu yrityksen diktatuuriin. Yksikään edes ylätason johtaja ei voi tai uskalla tehdä päätöstä mistään ilman esimiehen hyväksyntää.
Sen vuoksi valtion diktatuuri ja Trumpin alistavuus ei voi olla mikään yllätys USA ssa.

0

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

        Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
        Maailman menoa
        376
        12487
      2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

        Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
        Maailman menoa
        265
        5469
      3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

        Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
        Maailman menoa
        217
        3976
      4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

        Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
        Perussuomalaiset
        235
        2825
      5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

        Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
        Työ ja opiskelu
        18
        2030
      6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

        Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
        Tv-sarjat
        19
        1864
      7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

        Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
        Ikävä
        166
        934
      8. Martina Aitolehti

        Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
        Kotimaiset julkkisjuorut
        273
        895
      9. No kolahtaako kukaan

        Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
        Ikävä
        74
        802
      10. Rippituoli

        Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
        Ikävä
        59
        766
      Aihe