Presidentit SN ja AS OVAT SALLINEET vieran vallan JOUKKOJEN TULEMISEN SUOMEEN .
SALE ja ALE eivät luota OMIIN PUOLUSTUSVOIMIIMME..
SUOMI OLI ENNEN RIIPPUMATON ITSENÄINEN JOPA PUOLUEETON VALTIO.
32
303
Vastaukset
- Anonyymi
Ylipiälikö ei joukoihinsa?
- Anonyymi
Kansa on epätietoinen.
Mihin ollaan menossa? - Anonyymi
EIKÖ LUOTA OMIIN VOIMIIN.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kansa on epätietoinen.
Mihin ollaan menossa?HAJOTA JA HALLITSE ON PETTEREIDEN RESEPTI.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
EIKÖ LUOTA OMIIN VOIMIIN.
HANTTI EI LUOTA.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
EIKÖ LUOTA OMIIN VOIMIIN.
HANTTI EI LUOTA.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kansa on epätietoinen.
Mihin ollaan menossa?Petteri tänään televisiossa : USA määrää Suomen puolustustason . Olemmehan riippuvaisia USAn teknologiasta .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
EIKÖ LUOTA OMIIN VOIMIIN.
Harmillista sössimistä .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
HAJOTA JA HALLITSE ON PETTEREIDEN RESEPTI.
TUULIAJOLLA
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
EIKÖ LUOTA OMIIN VOIMIIN.
AS on pihalla.
- Anonyymi
Haittaako, jos vieraanvallanjoukot on estämässä ryssää hyökkäämään Suomeen?
- Anonyymi
HANTTIHAN ON RAKENTANUT AIDAN ,JOKA ESTÄÄ .
LISÄKSI RAJAT ON SULJETTUNA. - Anonyymi
Olihan ne Aatun joukot aikoinaan, estämässä!
- Anonyymi
Konfliktin sattuessa Trump ja Nato vetävät sotilaansa ja tukensa pois suomesta Putinia miellyttääkseen, karu tosiasia on se, että suomen on seisottava omilla jaloillaan.
- Anonyymi
suomi on vässykkä maa joka ei ole itsenäinen. Ei järkeä taistella sen puolesta ellei hommat ala muuttua, kokoomus ja persut pois
- Anonyymi
Avaajan olisi syytä paneutua Suomen geopoliittiseen asemaan ja Venäjän ilmaisemiin tavoitteisiinsa. Venäjän toimintatavoista tietoa saa oikein hyvin televisiosta ja sanomalehdistä.
Presidentti eivät tee puolustuspoliittisia päätöksiä yksin.- Anonyymi
SN ja AS eivät tee päätöksiä edes autettuna.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
SN ja AS eivät tee päätöksiä edes autettuna.
AS.
MISSÄ VIIPYY REALISMI?
MIKÄ ON ARVOPOHJA?
- Anonyymi
Epäilen, ettet ole elänyt, kun Suomi oli puolueeton? Ainakaan montaa vuotta…. Tuossa yya-päättymisen ja EU:iin liittymisen välissä oli jokunen vuosi, kun Suomi ei ollut liittoutunut mihinkään. Silloin tosin oli kaikkien aikojen syvin lamakausi Suomessa.
Näin itsenäinen kuin nyt ja viimeiset reilut 30 vuotta, ei Suomi ole kovinkaan usein ollut. Ehkä joskus ennen sotia…. - Anonyymi
Ompas jutut. Suomi ennenäkemättömän itsenäonen nykypäivänä. Annas mun nauraa. Suomi ei tänä päivänä päätä juuri mitään itse. Kaikki ohjeet tulevat EU:sta Natosta. Suomen kamaralla on vieraita joukkoja ja niiden tukikohtia, näin ei ollut edes YYA- aikana, ja tämä kertoo jo paljon.
- Anonyymi
Eikö korpraali ymmärrä ?
Neuvosto-Venäjän naapurissa ei puolueettomuudella ole merkitystä vaan vain kova puolustus voi auttaa!
Kavereista ja ystävistä on apua hädän hetkellä!- Anonyymi
Minusta kokonaistilanne vaikuttaa ikäväkyllä siltä,että maat valmistautuvat kolmanteen maailmansotaan ja asetutaan ,järjestäydytään mikä maa on kenenkin
kanssa kimpassa ja ketä vastaan.Sitten jossakin vaiheessa rytisisi ja otetaan mittaa ja
voittajat jakaa taas maailmankartan uuteen näkymään, mutta onko enää paljon jaettavaa siis mitä olisi jäänyt jäljelle mitä jakaa? Venäjän naapurissa ei puolueettomuusjulistus auta! Sen näimme 1939 marraskuun lopulla, kun silloinen Neukkuarmeija ryntäsi tänne meitä alistamaan! Paras keinohan on omat voimat sekä ystävien apu ja siihenhän nyt olemme päässeet kiinni!
- Anonyymi
Amerikan Yhdysvallat on hyväksynyt ennaltaehkäisevän iskun perustelluksi sotilaalliseksi menettelytavaksi. Peräti outoa on, että tsaarit Stalin ja Putin eivät ole tuollaista keksineet.
Käsittääkseni ennaltaehkäisevien iskujen oikeutusta ei ole käsitelty kansainvälisessä tuomioistuimissa. Sen vuoksi täytynee olettaa, että juridisesti niissä ei ole ollut moitittavaa. Kysymys ei silloin ole hyökkäyksestä, ja mahdollisessa sodassa on vain puolustavia osapuolia. Anonyymi kirjoitti:
Amerikan Yhdysvallat on hyväksynyt ennaltaehkäisevän iskun perustelluksi sotilaalliseksi menettelytavaksi. Peräti outoa on, että tsaarit Stalin ja Putin eivät ole tuollaista keksineet.
Käsittääkseni ennaltaehkäisevien iskujen oikeutusta ei ole käsitelty kansainvälisessä tuomioistuimissa. Sen vuoksi täytynee olettaa, että juridisesti niissä ei ole ollut moitittavaa. Kysymys ei silloin ole hyökkäyksestä, ja mahdollisessa sodassa on vain puolustavia osapuolia.Tietystihän jos Israel olisi tehnyt kunnon ennalta ehkäisevän ennen sitä joukkomurhaa johon Hamas syyllistyi nykyisen sodan aluksi, niin ehkä ei sotaa edes olisi tullut vaan porukka nuolisi haavojaan!
- Anonyymi
Toisen maailmansodan aikana Neuvostoliitto, USA , Ranska ja Iso-Britannia olivat liittoutuneina samalla puolella Saksaa ja Suomea vastaan. Valvontakomissiossa oli näiden maiden upseereita ja poliitikkoja.
Anonyymi kirjoitti:
Toisen maailmansodan aikana Neuvostoliitto, USA , Ranska ja Iso-Britannia olivat liittoutuneina samalla puolella Saksaa ja Suomea vastaan. Valvontakomissiossa oli näiden maiden upseereita ja poliitikkoja.
Kuten näimme sodan loputtua niin Neukkula alkoi heti kääntymään ystäviään ja tukijoitaan vastaan. Venäläiseen tai kommunistiin eli vasuriin ei siis koskaan voi luottaa!
Valvontakomissiossa oli 160 jäsentä ja niistä 16 oli brittejä muiden ollessa neukkuja. Valvontakomissio oli siis varsin venäläinen!
Muita liittoutuneita ei komissioon kuulunut!
- Anonyymi
Suomi ei ole ollut itsenäinen ja riippumaton koskaan!
Ensin olimme Ruotsin alamaisia, sitten Venäjän jonka jälkeen Neuvostoliitto määräsi meidän tekemiset ja sanomiset. Kun se hajosi niin suomalaisille poliitikoille tuli hätä käteen, että pitääkö nyt oikeasti päättää ihan itse asioista, mutta onneksi oli EU. johon liityttiin kiireen vilkkaan ja taas meillä on joku joka sanoo mitä saamme tehdä ja mitä emme!! Älkää hyvät ihmiset puhuko itsenäisyydestä edes unissanne!! - Anonyymi
Tiltu vois jo mennä kokeilemaan, raksahtaako saappaan alla lupaavasti.
- Anonyymi
Tuota kutsutaan toiselta nimeltään nato-sopimukseksi, jonka itse Pekka I suuri allekirjoitti ja totesi: Nyt suomalaisten tahto toteutui!!!
- Anonyymi
Sube sössii loputkin suhteet.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e1625355Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä432615- 1562212
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161749- 821374
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241291Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1551264Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https321223Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.106972Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne21917