Ihanko totta deflaatio on huono.

Anonyymi-ap

Talouden ammattilaiset elävät rahan liikkeestä jonka deflaatio pysäyttää,puolueellisuudestaan huolimatta he määrittävät totuuden aiheessa.Tietysti jos esim joku rikkoo auton silloin on ahkerampi tekemään työtä saadakseen uuden,siltikö pitää tahallaan rikkoa.On parempi monesta syystä että ostetaan vain mitä tarvitaan.Japanissa on ollut pitkään deflaatio,mitä vikaa Japanissa on,tietämäni mukaan kansa hukkuu rahaan.

3

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu mistä tykkää. Nyt yhteisvaluutassa ollessa ainoa deflaatio mitä voidaan tehä on palkkojen tiputtaminen. Eli ostovoiman heikentäminen, joka koskee tuontitavaraa ja maksukykyä verrattuna muihin maihin.

    • Anonyymi

      Japanissa ei kaikko ole ollut hyvin, deflaatio on pahentanut valtion velkatilannetta toimien eräänlaisena lisäkorkona velalle. Japani onkin yksi eniten velkaantuneista maista, sen velka BKT:hen suhteutettuna on yli 250%.
      Mutta deflaatio "korkovaikutuksellaan" ei yksin ole aiheuttanut valtion ennätysvelkaa, vaan deflaatio on pitänyt Japanin talouden pitkään heikon kasvun tilassa. Joten Japanissakin on velkaannuttu, kun hallitus on aina vannonut kasvun hoitavan velkaongelman, mutta todellisuudessa kasvua ei koskaan tule, kun deflaatio tilanteessa kansalaiset eivät tuota kasvua koska säästämisaste kasvaa liian korkeaksi. "miksi ostaa tänä vuonna kun ensi vuonna sen saa halvemmalla"

    • Anonyymi

      Lievä inflaatio saa ihmiset pitämään vähän höllemmin kiinni rahoistaa ja se lisää talouskasvua. Pienikin deflaatio pienentää kysyntää, kun odotta palkitaan hinnanalennuksilla ja jos odottaa vielä vähän lisää, niin säästää vielä enemmän ja joukolla näin toimien saa säästettyä talouskasvunkin negatiiviseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3834
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3415
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2428
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1869
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1799
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1746
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1449
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1447
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1228
    Aihe