Ihanko totta deflaatio on huono.

Anonyymi-ap

Talouden ammattilaiset elävät rahan liikkeestä jonka deflaatio pysäyttää,puolueellisuudestaan huolimatta he määrittävät totuuden aiheessa.Tietysti jos esim joku rikkoo auton silloin on ahkerampi tekemään työtä saadakseen uuden,siltikö pitää tahallaan rikkoa.On parempi monesta syystä että ostetaan vain mitä tarvitaan.Japanissa on ollut pitkään deflaatio,mitä vikaa Japanissa on,tietämäni mukaan kansa hukkuu rahaan.

3

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu mistä tykkää. Nyt yhteisvaluutassa ollessa ainoa deflaatio mitä voidaan tehä on palkkojen tiputtaminen. Eli ostovoiman heikentäminen, joka koskee tuontitavaraa ja maksukykyä verrattuna muihin maihin.

    • Anonyymi

      Japanissa ei kaikko ole ollut hyvin, deflaatio on pahentanut valtion velkatilannetta toimien eräänlaisena lisäkorkona velalle. Japani onkin yksi eniten velkaantuneista maista, sen velka BKT:hen suhteutettuna on yli 250%.
      Mutta deflaatio "korkovaikutuksellaan" ei yksin ole aiheuttanut valtion ennätysvelkaa, vaan deflaatio on pitänyt Japanin talouden pitkään heikon kasvun tilassa. Joten Japanissakin on velkaannuttu, kun hallitus on aina vannonut kasvun hoitavan velkaongelman, mutta todellisuudessa kasvua ei koskaan tule, kun deflaatio tilanteessa kansalaiset eivät tuota kasvua koska säästämisaste kasvaa liian korkeaksi. "miksi ostaa tänä vuonna kun ensi vuonna sen saa halvemmalla"

    • Anonyymi

      Lievä inflaatio saa ihmiset pitämään vähän höllemmin kiinni rahoistaa ja se lisää talouskasvua. Pienikin deflaatio pienentää kysyntää, kun odotta palkitaan hinnanalennuksilla ja jos odottaa vielä vähän lisää, niin säästää vielä enemmän ja joukolla näin toimien saa säästettyä talouskasvunkin negatiiviseksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      28
      3567
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      2840
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      121
      2771
    4. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      18
      2594
    5. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      2428
    6. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      77
      1772
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1688
    8. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1676
    9. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      43
      1441
    10. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      144
      1344
    Aihe