Stubb puhuu Suomen "roolista" Ukrainan rauhansuunnitelmassa

Anonyymi-ap

Suomella ei ole yhtään mitään muuta roolia, kuin maksaa loputtomasti. Stubb änkeää kaiken maailman rauhankokouksiin, joissa ei tapahdu puheiden pitämistä kummempaa.

Haavistoa vituttaa kuin kuivan kesän oravaa, kun ei pääse Ukrainan tiimoilta framille leikkmään sormileikkejänsä ja puhumaan joutavia rauhasta.

Rauhansopimus on tottakai tärkeä, mutta pienellä konkurssi-Suomella ei ole neuvotteluprosessissa osaa eikä arpaa. Prosessi käydään isompien ehdoilla. Stubbilla ei ole edes siipimiehen asemaa prosessissa.

31

434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Stubbi uho lompsa auki! Lompsa on vain jo tyhjä!

      • Anonyymi

        Stubilla olisi samakohtalo, kuin Ukrainan rauhanneuvottelialla,kuula päähän !?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Stubilla olisi samakohtalo, kuin Ukrainan rauhanneuvottelialla,kuula päähän !?

        Tuuli huulii heiluttaa


      • Anonyymi

        Petteri ottaa lisäää velekoo.
        Ei hätää,laukoo stube.


    • Anonyymi

      Suomen tasavallan nykyisellä presidentillä on vaan sairaalloinen tarve olla esillä joka paikassa, siitähän tuossa on kyse. Suomi ei tosiaankaan tule Venäjää palauttamaan ruotuun, sen tekevät vähän isommat pojat jos joku.
      Stubb näyttää kuvittelevan, että kun Suomi on eu:n ja Naton jäsen, se antaisi hänelle jonkin erityisen roolin Euroopassa ja koko maailmassa. Kauanko tuon Suomen mahtimiehen virkakausi vielä kestää, toivottavasti ei kovin pitkään.

      • Anonyymi

        Stubbi ulkoiluttaa isoja etuhampaitaan ja on yhtä hymyä kun pääsee framille vaikka sodan ja kuolemien varjolla.


    • Anonyymi

      Haluaa esittää isoa? Ei ole eväitä räpälesuomella!

    • Anonyymi

      Stubb on Stubb. Venäläinen ministeri sanoo pakotetaan rauhaan, ,että Ukraina pakotetaan rauhaan, Venäjähän se sotaa käy, heidän pitää vetää aseensa pois Ukrainan kamaralta, On se ihmeellistä kun Venäjä hyökkäsi naapuriin , niin he vaativat että Ukrainan pitää rauha tehdä.
      Sitä ei vielä tiedä vaikka Suomi olisi seuraava venäjän kohde , ja Trump Putinin kanssa ovat veljiä keskenään. Eihän sitä vielä tiedä vaikka Trump alkaisi tukemaan aseellisesti Venäjää.

      • Anonyymi

        Trumb järkijätkä. Eu pöljät tuhos taloutensa sodan tuella!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Trumb järkijätkä. Eu pöljät tuhos taloutensa sodan tuella!

        Niin minäkin ajattelen, ettei Trump ole niin tuulellakäypä kuin monet luulevat.


      • Anonyymi

        Tällä uholla voi olla kohde!


      • Anonyymi

        "Stubb on Stubb. Venäläinen ministeri sanoo pakotetaan rauhaan, ,että Ukraina pakotetaan rauhaan, Venäjähän se sotaa käy, heidän pitää vetää aseensa pois Ukrainan kamaralta, On se ihmeellistä kun Venäjä hyökkäsi naapuriin , niin he vaativat että Ukrainan pitää rauha tehdä.
        Sitä ei vielä tiedä vaikka Suomi olisi seuraava venäjän kohde , ja Trump Putinin kanssa ovat veljiä keskenään. Eihän sitä vielä tiedä vaikka Trump alkaisi tukemaan aseellisesti Venäjää."

        Ei Venäjä uskalla Suomeen hyökätä. Täällähän on Stubb vampyyri-hampaineen valmiina puraisemaan.
        Trump on liikemies. Ottaa Ukrainan luonnonvarat kun tilaisuus on. Tyhmät Euroopan valtiot syytävät tolkuttomasti raahaa ilman mitään vastiketta,. Oikeastaan kaikki mikä ei mene Zelen tilille valuu Trumpin taskuun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Trumb järkijätkä. Eu pöljät tuhos taloutensa sodan tuella!

        Trump osaa asetella korttinsa taitavasti. Kuka nyhtää rahaa Ukrainan aseista? Kenellä on sopimus Ukrainan mineraalivaroista. Kenen idea oli Naton rahoitus ja minnekähän ne rahat lopulta päätyvät? No sinne mistä aseet tulevat. Taitaa Trumpilla olla diili myös Putinin kanssa, mutta eihän sitä voi julkaista. EU ja ennen muuta Suomi ovat pelkästään maksajan osassa.


    • Anonyymi

      Suomen rooli on toimia taistelutantereena EU:n ja Venäjän välillä, aivan kuten Ukraina on nyt! Tämä on jo EU:ssa sovittu, mutta Stubb ei ole sitä vielä tajunnut, eikä varmaan tajuakaan.

    • Anonyymi

      Se ei nuo rauhan neuvottelut etene Subin ja Zelensky käyminä yhtikäs mihinkään eikä myöskään Eu:n ja Zelensky välillä käytyinä ilman Venäjää mihinkään vaikka istuisivat joka päivä aamusta iltaan neuvottelemassa. Tuolla kun ei toimi Orpon luoma työmarkkina neuvottelu malli jossa yksipuolisesti sovitaan asiat.

    • Anonyymi

      Välillä muistaa soittaa huuhaa puheluita Kiovaan, soittaisi välillä Moskovaan ja kyselisi kuulumisia.

    • Anonyymi

      kerran kuin stubbi on niin innokas tukemaan ukrainaa antas suomen dca sopimuksen ukrainalle suomen sijasta niin säästyisi kuluja

    • Anonyymi

      Kumma tarve kaikilla paitsi Trumpilla esittää Zelenskyin parasta ystävää tai kaveria.
      Oliko Stubb todella surullinen valkoisen talon 'riitelystä' .hän on itse myöntänyt kiusanneensa koulussa, samaistuu ehkä enemmän trumppiin.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Iltapuvut kertoo viestin aatteistaan ja ihan totta muuta ei tarvitse kertoa.

    • Anonyymi

      Stupilla on vain kaksi vaihtoehtoa, eroaa tai erotetaan,pussiin puhuja !?
      Natokin lähtee vanavelessä, kuin leppäkeihäs, jos oikeutta jaetaan ja demokratia toimii !?

    • Anonyymi

      Voi Suomen kohtaloa,näillä päättäjillä!

      • Anonyymi

        Nää meitin päättähät on semmottis tahvanoita jot vaikka kivi putois päähä ne ei tajuis mitä tapahtus ja sitäki kattoessaan ne luulis varsi sitä timatiks ja onne potkinee enne näkemättömäl taval kulkijaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nää meitin päättähät on semmottis tahvanoita jot vaikka kivi putois päähä ne ei tajuis mitä tapahtus ja sitäki kattoessaan ne luulis varsi sitä timatiks ja onne potkinee enne näkemättömäl taval kulkijaa.

        Niin rähmällään Usaan,joka nauraa nille!


    • Anonyymi

      Onkohan Ukrainan jälkeen Suomen vuoro päästä Trumpin ja Putinin ” rauhan neuvottelujen” pääpalkinnoksi. Sitähän Orpo- Purran hallitus on järjestellyt koko hallituskautensa ajan.

    • Anonyymi

      Aloittaja kertoo asian juuri niinkuin se on. Euroopalla tai Suomella ei ole mitään roolia neuvottelujen suhteen mutta euroopan johtajat odottavat että neuvottelupöydältä tippuisi jotain murusia mihin tarttua. Niistä murusista media tekee juttuja yrittäen luoda kuvitelmaa siitä että euroopalla tai Suomella olisi jokin tärkeä rooli neuvottelujen tai lopputuloksen suhteen.

    • Anonyymi

      Stubbi linkkuveitsenä jakamassa konkkasuomen rahoja Ukrainaan?

    • Anonyymi

      Ukraina ei merkinnyt Suomelle yhtään mitään, ennen hyökkäyssotaa ja nyt Suomen kansantalouttaa ollaan siirtämässä tynkä-Ukrainaan Venäjän haltuunotettavaksi. Suomalainen politiikka ja poliitikot ovat umpityhmiä.

    • Anonyymi

      Stubb ihmetteli itsekin, miksi on mukana halukkaiden joukossa. Ehkä siksi, kun Suomi löysi oman ratkaisunsa 1945. Niinpä.

    • Anonyymi

      Stubb on täydellinen linssilude. Kuvittelee olevansa tärkeä henkilö.Parhaitten muistetaan kuitenkin vammisen oppilaan koulukiusaajana.

      • Anonyymi

        Suomelle ja Euroopalle on taloudellisesti edullisinta se, että ukrainan sota jatkuu mahdollisimman pitkään.
        Jos sota loppuisi, se tarkoittaa tuhansien miljardien panostamista uuteen infrastruktuuriin. Ukrainasta ei ole persaukisena maksajaksi ja näin kuihtunut YK ja EU ovat maksajina kymmeniä vuosia.
        Jos sota loppuu, tulee Suomen itärajalle venäläistukikohtiin laajasti enemmän sotakalustoa ja miehistöä, kun Ukrainan akuutti tilanne rauhoittuu. Tämä vaatii Suomelta joukkojen vahvistuksia ja sitä myöten rajuja taloudellisia panostuksia sinnekin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      94
      2850
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      79
      2369
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      23
      1911
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1480
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1450
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1302
    7. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      872
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      867
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      806
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      719
    Aihe