Tapaamani sinkut ovat kaikki olleet narsisteja
Olen tutustunut pinnallisesti useisiin sinkkuihin
Silti jokainen, jnka kanssa synkkaa, osoittautuu narsistiksi.pinnallisesti viehättäviä, manipuloivia ja valehtelevia kaikkikiinnostavat tapaukset.
Näenkö mitä haluan nähdä?, vai onko minulla vain huonoa tuuria?
Minusta tuntuu, että olen narsistimagneetti. Onko muilla uhreilla samanlaisia kokemuksia? Yhden narsistikokemuksen jälkeen sen pelkää toistuvanja jokainen uusi tuttavuus vaikuttaa samanlaiselta.
Etsin kumppania. Eksäni oli narsisti
8
217
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikki ovat, puutkin ympärilläsi ovat narsisseja .
- Anonyymi
Sanot vaan toisella tapaamisella ”muuten minä olen narsisti”, ja katso reaktioita.
- Anonyymi
Ei ole tullut toista taPaamista,kun olen jänistänyt jo ensimmäisellä ja vetänyt rajan siihen
- Anonyymi
Tuskin kukaan ottaa tuollaista heittoa vakavissaan.
- Anonyymi
Tietenkin nauraa ja vastaa: ”Sittenhän me ollaan samiksii!”.
- Anonyymi
Ehkä ongelma on juuri siinä, kun " sen pelkää toistuvan ".
Kenties sitä alkaa heti kaivamalla kaivamaan toisesta niitä narsistisia piirteitä.
Ja millainen on itse, minkälaista seuraa oikeasti kaipaa/haluaa ?
Jotkut kun ovat kerran olleet narsistisessa suhteessa, eivät ala sellaiseen uudestaan.
Itsetuntokin on osatekijä siihen, alistuuko johonkin vai ei.
En tarkoita tällä syyllistää yhtään ketään, mutta on hyvä miettiä, mitä haluaa. - Anonyymi
Pinnallisella tutustumisella ei voi sanoa kenestäkään, onko tämä pesunkestävä narsisti vai jotain muuta. Narsistista käytöstä löytyy ilman että taustalla on olisi vakavaa minäkuvan vauriota. Varsinkin nuori ihminen vielä kehittyy ja voi kasvattaa tervettä itsetuntoa joka syrjäyttää narsistisen käytöksen.
Ja uskon, että joku näkee ns. "normaalin", erilaisista persoonista ja kasvatuksesta johtuvan käytöksen narsistisena. Omassa nuoruudessa ystäväni syytti minua tunnekylmyydestä vaikka omasta mielestäni olin vain järkevä ja asetin asiat mittasuhteisiin. Hänen mielestään avioehto oli täysi kauhistus, kuka nyt menee naimisiin ajatellen eroa. Itselleni avioehto oli asia jonka jokainen järkevä ihminen tekee avioituessaan, eikä liity mitenkään sitoutumisen määrään liitossa. Hän loukkaantui jos en kertonut yksityiskohtaisesti henkilökohtaisia asioitani ja kysynyt hänen mielipidettään suunnilleen kaikesta. Minun mielestäni mikään ystävyys ei edellytä kaikesta kertomista tai kysymistä.
Narsistisen suhteen kokeminen voi johtaa myös siihen, että ei halua nähdä varoitusmerkkejä uudessa suhteessa. Tuttavani ajautui väkivaltaiseen ja alistavaan suhteeseen koska ei suostunut näkemään mitään vikaa uudessa rakkaudessa. Hänen aiempi suhde oli ollut vaikea ja uuden ihastuksen löytyessä hän keskittyi vain näkemään ne tilanteet jolloin uusi mies ei ollutkaan ilkeä, kuten edellinen oli ollut. Uusi mies toki osasi varoa kyseisiä tilanteita, olihan nainen niistä auliisti kertonut. Samaan aikaan hän sai naisen uskomaan loistavaan yhteiseen tulevaisuuteen, mitä varten nainen myi omaisuutensa, muutti kauas läheisistään ja tuli raskaaksi. Parissa vuodessa nainen tajusi rahojensa olevan kiinni talonrötiskössä miehen kotiseudulla, missä mies rellesti kavereidensa kanssa. Nainen elätti perheen, hoiti lapsen ja yritti väistellä humalaisen miehen nyrkkiä, kunnes lähti tappouhkausten saattelemana. - Anonyymi
Mistä se synkkaamisen tunne syntyy?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859