Milloin paino nousee?

Olen rv 20 ja painan sen mitä olen painanut viimeiset 5 vuotta. Olen normaalipainoinen. Tuntuu hassulta, ettei paino nouse, sillä maha on jo melko suuri, äitiyshousujakin olen käyttänyt jo monta viikkoa.
91542
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kilojasi;) Kyllä se paino loppuvaiheessa vähän nousee, kun muistat syödä hyvin.

Äänestä

Ole tyytyväinen ,ettei painosi nouse. Kaikki on varmasti hyvin, vaikka paino ei nousisikaan. Itselläni ei ole noussut 2 raskaudessa paino kuin 2-4 kg.

Äänestä

Oleppas vain tyytyväinen ettei pääsee neuvolan tädit sanomaan et paino nousee liiaksi. Painon nousu aika yksilöllistä, varmasti loppuvaiheessa nousee jonkun verran, ei hätää siis! Itelläni humahti se kymmenen rikki ja siihen se onneksi jämähti!! Onnellista odotusta!!

Äänestä

Moi!

Mulla oli sama juttu, että siinä 20 viikolla ei ollut paino noussut lainkaan, vaikka oli jo masua vaikka kuinka.. Sit sitä yhtäkkiä tuli vähän. Nyt mulla viikkoja 30 ja risat ja painoa tullut vajaa 5 kg.

Äänestä

Hei,

minä olen raskausviikolla 35 ja paino on noussut puoli kiloa raskauden alusta - kyllä se voi näinkin mennä! Ja masu on tosi iso :-)

Mulla oli kyllä ylipainoa jonkin verran raskauden alussa, mutta olen silti ihmetellyt ja monet kerrat kysynyt neuvolassa että onko tämä ihan ok tilanne. Ja kun vauva kasvaa hyvin, niin kuulemma on!

Äänestä

ekassa tuli 7kg
toisessa 6kg
nyt kolmatta odotan rv25 ja painoa -(siis miinus)3kg

aiemmin paino alkanut nousta juuri rv25-->

Äänestä

Mulla nyt vkoja kasassa tasan 28. Ennen raskautta painoin 72kg, siitä se sitten lähti tippumaan ensin pikkuhiljaa 2kg ja sitten vähän nousemaan. Nyt siis painan 74 eli lähtöpainoon tullut lisää huikeat 2kg :) Masu on kyllä iso, tai iso ja iso mutta kuuitenkin...
Pituutta minulla on 173cm eli ihan normaalikokoisena itseäni pidän.
Ylpeä olen siitä ettei kiloja ole tullut enenmpää. Ystäväni taasen sai kiloja tulemaan yli 20 raskautensa aikana ja on niitä aika aika hankala sitten vauvan syntymän jälkeen pudotella.

Äidilläni on ollut minua ja veljeäni odotellessa kans olematon painonnousu 4-6kg ja molemmissa kilot jäi sairaalaan :) Sellainen kelpaisi minullekkin ;)
Syön kuitenkin samalla lailla kun ennen raskautta, en ainakaan ole suuremmin huomannut ruokahaluni lisääntyneen...

Onnea odotukseen!

Äänestä
  • tuo painon tippuminen synnytyksen jälkeen on kuitenkin melko yksilöllistä. Riippuu myös siitä kuinka imetys sujuu, se tietenkin edes auttaa painon tippumista. Toisilla saattaa suuretkin kilomäärä pudota ja moni sanookin että turha niitä kiloja on liikaa murehtia, jos siis parhaansa tekee ettei niitä tule ruuasta ylimääräisiä =)

    Äänestä

  • kukka kirjoitti:

    tuo painon tippuminen synnytyksen jälkeen on kuitenkin melko yksilöllistä. Riippuu myös siitä kuinka imetys sujuu, se tietenkin edes auttaa painon tippumista. Toisilla saattaa suuretkin kilomäärä pudota ja moni sanookin että turha niitä kiloja on liikaa murehtia, jos siis parhaansa tekee ettei niitä tule ruuasta ylimääräisiä =)

    siis ihan jo raskaudesta johtuvia kiloja saisi tulla se vähintään 10-12kg.(sikiö, lapsivesi, verimäärä tms.) eli turha on murehtia jos tämä tulee, se myös varmasti lähteekin. Monilla ylipainosilla kiloja tulee vähemmän, ja paino voi jopa tippua, kun elintavat muuttuvat terveellisemmiksi (yleensä) ja lapsi käyttää äidin ylimääräisiä kiloja tehokaasti ja toki myös aineenvaihdunta jonkinverran paranee..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ansku_ kirjoitti:

Olen rv 20 ja painan sen mitä olen painanut viimeiset 5 vuotta. Olen normaalipainoinen. Tuntuu hassulta, ettei paino nouse, sillä maha on jo melko suuri, äitiyshousujakin olen käyttänyt jo monta viikkoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu