Mikä EU:ta vaivaa?

Anonyymi-ap

”Eurooppa kohtaa selvän ja välittömän vaaran, jollaista kukaan meistä ei ole aikuis­ikänään kokenut” – Von der Leyen esitteli uuden keinon vastata uhkaan

Euroopan puolustus Komission puheenjohtaja esitteli uuden 150 miljardin euron puolustus­investointivälineen, joka myöntäisi jäsenmaille lainoja muun muassa Ukrainan tuen kasvattamiseen.

Minkä ihmeen takia EU:n jäsenmaiden pitäisi ottaa lainaa ja maksaa tukia Ukrainalle kun se ei itse voi antaa varojaan USA:lle mineraalien muodossa ja saada tukea??? Onko kyseessä SUURI KUSETUS EU-valtioille? Eivät kaikki ole ihan hälmöjä. Osaa voi kusettaa osan ajasta, mutta kaikkia ei kaiken aikaa. Nyt on aika heittää roskiin nämä EU:n susisurkeat ehdotukset ja lähteä rauhaa rakentamaan, ilman mitään illuusioita "reilusta rauhasta".

10

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tyhmiä kansalaisia kusetetaan jättisotamenoihin!

      • Anonyymi

        Näin on.

        Sitäpaitsi Saksan ulkoministeri Baerbock mainitsi jo ennen Saksan vaaleja, eli helmikuun puolivälin tietämissä, että EU:n suunnittelema sotilasmenopaketti on suuruusluokaltaan vähintään koronatukipaketin kokoinen.

        EU:n koronatukipaketin suuruus on n. 720 miljardia kuuden vuoden aikana.

        EU:n sotilasmenoihin suunnattu paketti on arviolta n. 750 miljardia euroa, josta siis osa menee Ukrainaan.

        Kuten kaikki hyvin tiedämme, EU pimittää tavallisesti tietoja kansalaisilta. Siksi tuo 750 miljardin paketti tuodaan kansalaisten tietoon pala kerrallaan.

        Ilman Saksan ulkoministerin puheita, tavan kansalaisia kusetettaisiin 150 miljardin paketista puhumalla.


    • Anonyymi

      Halvinta korjata suhteet Venäjään?

    • Anonyymi

      Olisiko siellä EU:ssa huono omatunto siitä kun menivät Zelenskyin halpaan ja kannustivat tappoaseiden lahjoituksilla sodan jatkamista ja rauhansopimuksen hylkäämistä 2022?
      Eikä vieläkään ole opittu mitään, vaan politiikan tekoa tappamalla kannustetaan!

    • Anonyymi

      Euroopalla on paha ongelma. Meillä täällä Euroopassa ei ole Putinin, Lavrovin, Trumpin ja Vancen kaltaista valehtelija.

      • Anonyymi

        Eu on tullut Sota liitoksi . Väyryne . 2 kertaa sota on Nato .


      • Anonyymi

        Kyllä on.
        Olet väärässä.
        Komission puheenjohtajat on poikkeuksellisen epärehellisiä ihmisiä.

        Juncker suorastaan ylpeili sillä, että asiat valmisteltiin salassa kansalaisilta ja kansalaisia vedätettiin komission haluamaan lopputulokseen, johon kansalaiset ei olisi suostuneet, jos olisi suoraan kysytty. Juncker kertoi, että menetelmänä oli tehdä useita pieniä osapäätöksiä pikku hiljaa komission haluamaa poliittista lopputulosta kohti, kunnes paluuta ei enää ollut vaan EU ohjattiin komission tahtoon riippumatta siitä, kannattaako kansalaiset sitä vai ei.

        vonder Leyen puolestaan sai kenkää Saksan puolustusministerin tehtävistä epärehellisyyden takia. vonderLeyenin puolustusministerikaudella mm. Saksan maavoimien kalusto lahosi huollon puutteessa.

        Mutta kyllä asia on loppujen lopuksi niin, että politiikkaan ei rehelliset ihmiset mene.


    • Anonyymi

      Suomen hallinnon oikeistosuora liehuu innokkaana EU:ssa sodan jatkamisen puolesta.

      Politikkojen aivopierut kiihottavat päätöksentekijöitä liehumisessa vallan areenoilla.
      Suomalaisten suosimia:
      - "Emme halua maksaa Putinin sotaa", kuinkas kävikään, katkerasti maksamme!
      - "He taistelevat (tappavat) meidän puolestamme", irvokasta ja moraalitonta!
      - "Arvopohjainen realismi", opportunismia, mitäs muutakaan?

    • Anonyymi

      Voe ku joku painais sitä nappia !

    • Anonyymi

      Ääri-oikeistolaista politiikkaa sekä siellä, että täällä.
      Ehkäpä heilurin suunta toista laitaa kohti on jo kääntymässä, ennen napin painallusta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      321
      15629
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      161
      10772
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9121
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      82
      8451
    8. 238
      6808
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    10. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      6463
    Aihe