Mikä EU:ta vaivaa?

Anonyymi-ap

”Eurooppa kohtaa selvän ja välittömän vaaran, jollaista kukaan meistä ei ole aikuis­ikänään kokenut” – Von der Leyen esitteli uuden keinon vastata uhkaan

Euroopan puolustus Komission puheenjohtaja esitteli uuden 150 miljardin euron puolustus­investointivälineen, joka myöntäisi jäsenmaille lainoja muun muassa Ukrainan tuen kasvattamiseen.

Minkä ihmeen takia EU:n jäsenmaiden pitäisi ottaa lainaa ja maksaa tukia Ukrainalle kun se ei itse voi antaa varojaan USA:lle mineraalien muodossa ja saada tukea??? Onko kyseessä SUURI KUSETUS EU-valtioille? Eivät kaikki ole ihan hälmöjä. Osaa voi kusettaa osan ajasta, mutta kaikkia ei kaiken aikaa. Nyt on aika heittää roskiin nämä EU:n susisurkeat ehdotukset ja lähteä rauhaa rakentamaan, ilman mitään illuusioita "reilusta rauhasta".

10

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tyhmiä kansalaisia kusetetaan jättisotamenoihin!

      • Anonyymi

        Näin on.

        Sitäpaitsi Saksan ulkoministeri Baerbock mainitsi jo ennen Saksan vaaleja, eli helmikuun puolivälin tietämissä, että EU:n suunnittelema sotilasmenopaketti on suuruusluokaltaan vähintään koronatukipaketin kokoinen.

        EU:n koronatukipaketin suuruus on n. 720 miljardia kuuden vuoden aikana.

        EU:n sotilasmenoihin suunnattu paketti on arviolta n. 750 miljardia euroa, josta siis osa menee Ukrainaan.

        Kuten kaikki hyvin tiedämme, EU pimittää tavallisesti tietoja kansalaisilta. Siksi tuo 750 miljardin paketti tuodaan kansalaisten tietoon pala kerrallaan.

        Ilman Saksan ulkoministerin puheita, tavan kansalaisia kusetettaisiin 150 miljardin paketista puhumalla.


    • Anonyymi

      Halvinta korjata suhteet Venäjään?

    • Anonyymi

      Olisiko siellä EU:ssa huono omatunto siitä kun menivät Zelenskyin halpaan ja kannustivat tappoaseiden lahjoituksilla sodan jatkamista ja rauhansopimuksen hylkäämistä 2022?
      Eikä vieläkään ole opittu mitään, vaan politiikan tekoa tappamalla kannustetaan!

    • Anonyymi

      Euroopalla on paha ongelma. Meillä täällä Euroopassa ei ole Putinin, Lavrovin, Trumpin ja Vancen kaltaista valehtelija.

      • Anonyymi

        Eu on tullut Sota liitoksi . Väyryne . 2 kertaa sota on Nato .


      • Anonyymi

        Kyllä on.
        Olet väärässä.
        Komission puheenjohtajat on poikkeuksellisen epärehellisiä ihmisiä.

        Juncker suorastaan ylpeili sillä, että asiat valmisteltiin salassa kansalaisilta ja kansalaisia vedätettiin komission haluamaan lopputulokseen, johon kansalaiset ei olisi suostuneet, jos olisi suoraan kysytty. Juncker kertoi, että menetelmänä oli tehdä useita pieniä osapäätöksiä pikku hiljaa komission haluamaa poliittista lopputulosta kohti, kunnes paluuta ei enää ollut vaan EU ohjattiin komission tahtoon riippumatta siitä, kannattaako kansalaiset sitä vai ei.

        vonder Leyen puolestaan sai kenkää Saksan puolustusministerin tehtävistä epärehellisyyden takia. vonderLeyenin puolustusministerikaudella mm. Saksan maavoimien kalusto lahosi huollon puutteessa.

        Mutta kyllä asia on loppujen lopuksi niin, että politiikkaan ei rehelliset ihmiset mene.


    • Anonyymi

      Suomen hallinnon oikeistosuora liehuu innokkaana EU:ssa sodan jatkamisen puolesta.

      Politikkojen aivopierut kiihottavat päätöksentekijöitä liehumisessa vallan areenoilla.
      Suomalaisten suosimia:
      - "Emme halua maksaa Putinin sotaa", kuinkas kävikään, katkerasti maksamme!
      - "He taistelevat (tappavat) meidän puolestamme", irvokasta ja moraalitonta!
      - "Arvopohjainen realismi", opportunismia, mitäs muutakaan?

    • Anonyymi

      Voe ku joku painais sitä nappia !

    • Anonyymi

      Ääri-oikeistolaista politiikkaa sekä siellä, että täällä.
      Ehkäpä heilurin suunta toista laitaa kohti on jo kääntymässä, ennen napin painallusta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      97
      2018
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      98
      1478
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      112
      1187
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      77
      1075
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1062
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      903
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      877
    8. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      58
      836
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      822
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      723
    Aihe