23 vuotias nuori nainen tarvitsee lainaksi rahaa luotettavalta ihmiseltä.
Pyydetty lainasumma: 2500 euroa
Takaisinmaksu syyskuussa yhtenä könttänä 4000 euroa.
Lainaa tarvitaan
11
508
Vastaukset
- Anonyymi
Muuta teksti muotoon:
”Haluan sinulta 2500€, takaisinmaksu takuulla 0€, eikä penniäkään enempää. Jos muuta pyydät niin vittuilen päälle.”
SÄÄSTÄ!
Mitä meinasit ostaa mikä lähes tuplaa arvonsa? - Anonyymi
Sen rahan lainaajankin pitäisi olla luotettava mutta näin ei ikävä kyllä ole ja siitä on todisteetkin.
- Anonyymi
Ei aina kannata olettaa, että toinen ei pystyisi takaisin maksamaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei aina kannata olettaa, että toinen ei pystyisi takaisin maksamaan.
Se onkin fakta. Vertaislainoja kovilla kuluilla kyselevä on luottotiedoton eli nykylakien mukaan osoittanut, ettei ole voinut hoitaa aikaisempiakaan velkoja.
- Anonyymi
Joku pelle kirjoittelee näitä laina-aloituksia tänne melko tiuhaan. Aina joku ottaa hänet tosissaan ja kirjoittelee saman tyyppisiä vastauksia. Mitään yhteystietoja ei ole, joten "lainan" ottaja ei kuvittelekaan saavansa yhtään lainatarjousta.
- Anonyymi
Eikä se haluakaan saada rahaa, koska joutuisi maksamaan niin suuren summan takaisin. Ei ajatellut asiaa ihan loppuun asti.
- Anonyymi
Meitä pilkataan aika rankasti!!
- Anonyymi
Tyypillinen feministin aloitus, sukupuoli mainittu neljännessä sanassa. Tosin aika usein tällä lainapyytelijällä se tulee jo aiemmin.
Kokeilepa jotain sukupuolineutraalia seuraavalla kerralla.
ps. arvon neiti, 23 vuotta vanha on 23-vuotias. Eikö nykynuorisolle opeteta mitään, vai oletko sittenkin kansakoulun kasvatti? - Anonyymi
Puolessa viuodessa neljä tonnia. 1500€ 2000€ pääomasta on muuten melkoinen yhtälö.
Muut ovat sanoneet sanottavan luotettavuudesta. Minä lisään sen mitä aiemmin olen tällä palstalla kirjoittanut.
1. Luoton antaja saa lainaajasta riesan. 2000€ ei riitä ja lisää tullaan pyytämään nopeasti.
2. Takaisinmaksusta tullaan pyytämään joustoa
4. Yksityinen ei saa periä korkoa.
5. Onko aloittajan ikä syy miksi lainaa ei ole pyydetty pankista. Hos pankki on antanut pakit, niin miksi toisen ykstyisenkään pitäisi luottaa. Oikeastaan yksityinenkään ei saa antaa lainaa.
6. Mistä tiedetään kuinka monelle aloittaja on jo pystyä. Pankki mahdollisesti saa tiedon muiden antamista lainoista.
7. Ihan yleisesti. Älä lainaa enempää kuin olet valmis häviämään.
8. Ne joilla on massia eivät näitä lue saati kommentoi.
Kirjoitan kokemuksesta.- Anonyymi
Muuten oikein, mutta korkoa ei ole kielletty yksityisten välisissä lainoissa.
Ja jos tällainen aloitus olisi todellinen lainapyyntö, voisi olla varma että kaikki luottolaitokset on jo käyty läpi ja mahdolliset lainat otettu. - Anonyymi
Se vain että kyllä yksityinen saa periä korkoa, itse vain erään 500€ vipin velkomustuomioon ja sieltä ulosottoon ja kyllä ne laski ihan koron tuolle pääomalle.
Siis oikeuden tuomari hyväksyi koron mitä siihen asti oli synytnut ja ulosotto vielä vähän lisäsi kun perintään meni muutama vikko.
Muuten nuo oli ok asioita, tosin koronkiskonta on lissa kieletty ja koronkiskonnasta taitaisi olla kyse aloittjan ehdotuksessa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain18911235Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-9210672Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356110Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1814920Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313406- 1723395
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402223Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3001792Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61630Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161544