Sisäministeriön poliittinen johto halusi asettaa 500 pakolaisen kiintiössä etusijalle kristityt pakolaiset muslimimaista tulevien sijaan.
Yhdenvertaisuusvaltuutettu arvioi löytäneensä näytön siitä, että syrjintää yritettiin, vaikka ministeri on kiistänyt uskonnon olleen valintakriteerinä. Myös oikeuskansleri tekee asiasta selvitystä kantelun perusteella.
Rantanen ja hänen erityisavustajansa halusivat vähentää Afganistanista ja Syyriasta Suomeen otettavia pakolaisia vastoin YK:n pakolaisjärjestön UNHCR:n esitystä ja hallituksen edellisvuonna tekemää päätöstä. Virkamiehiä ohjattiin valmistelemaan kiintiö niin, että Suomi vastaanottaisi pakolaisia Kongon demokraattisesta tasavallasta ja Venezuelasta, joissa kristinusko on enemmistöasemassa. Suomi ei ole aiemmin ottanut pakolaisia Venezuelasta, mutta Kongosta on.
Valmistelukokouksiin osallistuneille vahvistui käsitys, että sisäministeri oli nostanut kristinuskon yhdeksi valintaperusteeksi. Muista ministeriöistä yritettiin kertoa, että sillä perusteella valintaa ei voi tehdä.
Pakolaiskiintiön kristitympi painotus jäi yritykseksi, sillä asian tultua julkisuuteen viime vuoden lopulla pääministeri Petteri Orpo (kok) laittoi kiintiön uudelleen valmisteluun, minkä jälkeen päätöksen teki hallitus eikä ministeriryhmä. Orpo ei voinut muutakaan, sillä jos joku ei muista, hallitus on sitoutunut rasismin torjuntaan ja yhdenvertaisuuden edistämiseen.
Jo yhdenvertaisuusvaltuutetun päätöksen perusteella voi sanoa, että Rantanen avustajineen teki vakavan arviointivirheen. Ministerillä on oikeus antaa poliittista ohjausta, mutta lakia siinäkin pitää noudattaa.
Rantanenkin pitäisi noudattaa lakia
10
55
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Ei sellaista lakia ole olemassakaan
vasu - AnonyymiUUSI
Rantanen erotettava heti!
- AnonyymiUUSI
No mene erottamaan
- AnonyymiUUSI
Lähtölaskenta on alkanut ja ikävä ei tule.
- AnonyymiUUSI
Suomea kun ei kaikki halua muuttaa mussemaaksi,että järkeviäkin on!
- AnonyymiUUSI
Lällämiä pitäisi paapoa joka käänteessä.
- AnonyymiUUSI
Potkut asiattomasti käyttäytyvälle tyttöselle. Haloo Lapanen... kuuluuko ?
- AnonyymiUUSI
Täysin kaistapäistä yhdenvertaisuusvaltuutetulta nuo kommentit.
Muhamettilaisissa maissa kristityt on vainotumpia kuin muhamettilaiset.
On täysin oikein ja kohtuullista tarjota turvaa vainotuille eikä vainoajille.- AnonyymiUUSI
Miksi persut vastustavat islamisteja?
Koska islamistit eivät hyväksy homoutta.
Persut tahtoa pysyä jatkossakin homogratian vallassa. - AnonyymiUUSI
Epäilemättä "muhamettilaisessa" maassa kristityt on vainotumpia kuin "muha-
mettilaiset"!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1824260
- 341564
Minulta loppuu aika
Halusin olla täydellinen. Nyt näyttää siltä että viimeinen kiristys jää puolitiehen, sillä h-hetki on jo ihan kohta käsi401480Syvälliset keskustelut
Olisivat tärkeintä ensisijaisesti hänen kanssaan Tulisi sellainen hetki, mutta kaikki meni pieleen211443Olisipa sitä henkisesti eheämpi ja rohkeampi
mikään maallinen mammona ei itseäni kiinnosta, eikä sen menetys kiinnostus. Mutta kun kohtaa jonkun sykäyttävän ihmisen,171342- 1071269
Moi, nainen
Tunnustan, olen heikkona sun hymyyn, ja sekään ei auta yhtään, että sulla on täydellinen nenä. Joten ensi kerralla, kun301180Kyllähän tämä vähän kirpaisee
Mutta oman sisäisen rauhan vuoksi jätän sinut nyt historiaan. Todennäköisesti olet jo sinäkin mennyt eteenpäin. Olipah381177- 121077
Sulla on uskomaton luonne
Saat minut hetkessä iloiseksi, tai sanotaan nyt niin, että ajatus sinusta saa sydämeni hyppimään riemusta. En vain saa s441028