Orpon persuhallitus rakentaa Suomeen oligarkiaa

Anonyymi-ap

Suurelta enemmistöltä otetaan rahaa ja annetaan se pienelle rikkaalle oligarkkiryhmälle.
Oligarkkien kleptokratia (”varkaiden valta”) viittaa hallintoon, joka on niin korruptoitunut, että varastaminen on institutionalisoitu.
Kleptokratiassa lähes kaikki hallituksen mekanismit on tarkoitettu verottamaan
KANSAA, jotta kleptokraatit saisivat lisää varoja ja että ”hallitus” pysyisi vallassa.

8

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikä nämä "oligarkki-johtajat" edes tunnista mitä ovat tekemässä, koska ovat niin täynnä itseään, että luulevat kaiken kuuluvan heille automaattisesti.

      • Anonyymi

        Jos nämä "oligarkit" ovat olleet ensin aatelistoa, ja sen jälkeen suuromistajia, niin he kuvittelevat olevansa vieläkin laitten yläpuolella, eli verot tai muut asiat eivät koske heitä. Enemmänkin heillä on valta kerätä veroa.


    • Anonyymi

      Onpa paksua.

      • Anonyymi

        Ei kai?


    • Anonyymi

      Orpon oikeistohallitus tekee rahan siirtoa köyhiltä ja duunareilta suuromistajille, eikä välitä kansasta muuna kuin kulueränä, ja ehkä hyödyllisenä työntekijänä. Ja persut komppaavat mukana, mutta eivät ymmärrä sen vähentävän kannatusta, koska he haluaisivat kuristaa kansaa vielä enemmän ja orjuuttaa ihmiset oman tahtonsa alle.

      • Anonyymi

        Näin se on ja ovat ottaneet jopa lain omiin käsiinsä lainsäädännön puitteissa päämääriinsä päästäkseen.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Johan meillä on maailman onnellisin vähemmistö, joka saa kaiken, ja yleensä Valtion kustantamana.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      3914
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2619
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      44
      2594
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2375
    5. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      29
      2228
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      303
      2103
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1829
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1633
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      46
      1498
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1477
    Aihe