Mökin myynti verovapaasti

Anonyymi-ap

Harkinnassa mökin myynti. Puoliso omistaa mökin ja harkitseen kirjojen muuttamista mökkipaikkakunnalle yksin, minä jäisin nykyiseen osoitteeseen.
Kuinka paljon puolison pitää olla mökillä vai onko siitä mitään sääntöä.
Kiitos jos on tietoa tästä.

13

435

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tulee olla vakituinen asunto.
      Eli jos mökki on vapaa-ajan asunnoksi rekisteröity niin ei onnistu.
      Jos muuttaa ympärivuorokautiseksi asunnoksi niin sitten voi tulla eri vaatimuksia esim. jätevesi yms.
      Eihän siellä asunnolla kukaan kyttää että montako tuntia siellä ollaan mutta kirjat tulee olla kohteessa 2 vuotta.

    • Anonyymi

      Jos sen halua myydä verottomasti niin ainoastaan riittävän halpa hinta auttaa siihen.

    • Anonyymi

      Helpointa tosiaan huolehtia vain siitä, että myyntihinta ei ylitä hankintahinnan ja kulujen yhteissummaa.

    • Anonyymi

      Mökki on statukseltaan ympärivuotiseen käyttöön rakennettu.

      • Anonyymi

        No eihän siinä sitten ole mitään ongelmaa. Miksi edes kyselet?


      • Anonyymi

        Niin ja ennenkuin alkaa tekemään niitä muuttoilmoituksia niin kannattaa selvittää mikä on se oletettava myyntihinta ja sen jälkeen vähentää siitä hankintahinnan ja mahdolliset peruskorjauskustannukset ja katsoo paljonko tulee vitä verotettavaa voittoa.

        Vasta sen jälkeen kannattaa tehdä se harkinta alkaako tuohon osoitemuutosrumbaan, joillakin paikkakunnilla se meinaa kaikenlaisia lisämaksuja kun on vakituinen asunto.

        Siis vielä kerran, vero ei mene koko myyntihinnasta vaan pelkästään voitosta.


      • Anonyymi

        Ei riitä ympärivuotiseen käyttöön rakennettu. Pitää olla myös mahdollista muuttaa käyttötarkoitus vakituiseksi asunnoksi. Kysy kunnan rakennusvirastosta onnistuuko rekisteröidä vakituiseksi asunnoksi.


    • Anonyymi

      Kiitos, joo kyllä kannattaa miettiä. Itse vastustan koko rumbaa.

    • Anonyymi

      On vakituiseen käyttöön rakennettu, mm huonekorkeus ja ilmastointi vaadittu asianmuksiseksi.

    • Anonyymi

      Siis kysymys oli paljonko pitää viettää aikaa mökillä vai riittääkö että ylipäätään kirjat on siellä.
      Netistä löytyi kyllä tapaus jossa ihminen oli käynyt mökillään kolme kertaa kahden vuoden aikana jossa oli kirjoilla ja se oli riittävä, muuten oleskeli ulkomailla.

      • Anonyymi

        Aina on olemassa se vaara että verottaja suhtautuu kysisiin hommiin veronkiertona.
        Eli jos sulla todistettavasti on vakituinen asunto muualla niin kirjojen pitäminen esim. mökillä vain sen takia että välttyy luovutusvoittoverolta täyttää selvästi veronkierron kaikki merkit.
        Voi olla että pelkästään postin ohjaaminen todelliseen asuinpaikkaan voi vesittää tuon kikkailun tai ainakin katkaista tuon vakituisen asumisen.

        Eli kuinka hankalaksi menee jos mökiltä pitää käydä hakemassa sinne tulleet postit.


    • Anonyymi

      Tietysti posti menee sinne missä on kirjoilla, nykyään ei juuri kyllä postia enää tule kun kaikki tapahtuu netissä.
      Sillä paikkakunnalla kaikki terveydenhoito ym.
      Aika hankalaahan koko idea.

    • Anonyymi

      Jos asuu mökissään kaksi vuotta ja myy, tämä on ihan lain suoma mahdollisuus.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      25
      1121
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      54
      1108
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      515
      844
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      834
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      745
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      669
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      626
    8. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      62
      624
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      182
      619
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      40
      597
    Aihe