Enossa näyttäisi olevan todella halpoja asuntoja myytävänä , kertokaapa mitä hyviä/huonoja puolia paikassa on . Muutto kaupungista kiehtoisi olemme 2 aikuista ja 2 alakoulu ikäistä lasta. Kannattaako muutto ?
Muuttaako Enoon ?
Anonyymi-ap
20519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ei täällä mitään vikaa ole, varsinkin jos on työpaikka/etätyö mahdollisuus. Jäähalli, ladut kunnossa, pari pizzeriaa ja kaupat ja huoltoasema. Hyvä paikka kaikinpuolin
Todella halpoja taloja mutta muistaa pitää..niistä ei pääse sitten eroon..
Jos on niin varma työpaikka, että ei joudu heti muuttamaan kauemmaksi, niin Eno on erinomainen paikka. Terveyspalvelut ovat heikot, mutta omalla autolla kuitenkin saavutettavissa.
Parkkipaikoista ei tarvitse maksaa eikä tapella. Parkkikiekkoakaan ei tarvitse.
Juorutaanko? Kytätäänkö?
Pienet paikka kunnat ovat ihan sairaita kyttäämisen ja juorujen ja selän takana supattelua. Kaikkien pitäs lähtee näistä pienistä paikoista poikkeen tulee vain mielen terveys potilaaksi.
Ai että juorutaanko ja kytätäänkö Enossa?? Ja sitten aivan varmasti.
Miksi teet niin, eikö omassa elämässäsi ole jo tarpeeksi.
Kerro paikkakunta jossa ei juoruta.
Jos joku väittää, että hänestä juorutaan tai häntä kytätään, niin kannattaa katsoa peiliin. Millaisia tuttavia sinulla on? Miten käyttäydyt? Miksi kiinnität huomiota siihen mitä muut tekevät? Nyt on muodikasta puhua koulukiusaamisesta. Olin työssä koulussa. Seurasin ns. kiusaamista. Samassa luokassa joku puhui koko ajan, kuinka paljon häntä kiusataan ja töllötetään ja toista viereisessä pulpetissa istuvaa ei kiusattu lainkaan. Ne, joita ei kiusattu eivät kiinnittäneet mitään huomiota ns. kiusaajaan, kiusatut taas hakeutuivat kaikin keinoin kiusaajan lähelle. Kukaan ei tietysti voi mitään mielenterveydelleen tai älykkyydelleen.
Enossa on ihanaa.
Ihan hyvä paikka asua. Ja ihmisethän ovat tosi mukavia.
Asuin pari vuotta Enossa silloin kun itsenäinen kunta. Muutin kymmenen vuotta sitten Polvijärveltä Joensuun keskustaan.
ENO oli hyvä ihmisläheinen paikkakunta, juoruja toki kuuli ja kerrottiin mutta niin on kaikilla pikkukunnissa tapana. Asuntoja lienee tarjolla reilusti ja edullisia, meno kuulemma rauhoittunut Joensuuhun liitoksen jälkeen.
Polvijärvi on tuttu, Liperi, Outokumpu tullut kokeiltua asumista työn perässä lentäessä.. Outokumpuun EN muuttaisi mistään hinnasta huonon ilmapiirin vuoksi.
Eno, varmasti maailman viimeisin paikka mihin muuttaisin. Mikäli tulisi muutto Itä-Suomeen eteen, niin kyllä se olisi Joensuun keskusta/lähialueet mihin muuttaisin. Enossa tullut käytyä riittävän monta kertaa, että on nähnyt mitä se touhu siellä on.
Kerro Enossa näkemästäsi touhusta. Minäkin olen käynyt Enossa aika monta kertaa ja asunutkin 50-60-luvuilla Enossa enkä ole nähnyt mitään erikoista touhua. Näin ahkeria, raittiita, ystävällisiä ja rehellisiä ihmisiä, vaikka oli paljon lunta, köyhyyttä, elämää ilman sähköjä tiettömien taipaleiden takana. Sitä saa, mitä tilaa.
Lyhyt vastaus: ei kannata, älä tule missään nimessä tänne.
Halpaa on.
Ei ole palveluja,kuoleeltahan se näyttää.
Mihinkään muuhun ei kannata muuttaa kuin joensuun ytimeen ja korkeintaan lieksaan ,sieläkin on terveyspalvelut niin ja nöin mutta on uusi terveyskeskus,ja uudehko paloasema,talot myös edullusia mutta vuosien myyminen jos saa edes myytyä tulevaisuudessa,pankki ei sinne hevillä lainoja myönnä,sama koskee uimaharjua,ja enokin on keskellä ei mitään.
Joensuun kodeilla on vapaita asuntoja enossa.
Kaunista seutua on ja mukavia asukkaita.