äärioikeistolle (=KOK/PS/KD), sillä sellaisestahan meillä on jo varoittavana esimerkkinä nykyinen Orpon hallitus. Emmehän halua joutua tuloleikkausten kohteeksi vain siksi, että maamme/kuntamme rikkaimmat saisivat lisää verohelpotuksia?
Äänestä siis ainoaa oikeaa ja työväen etuja ajavaa työväenpuoluetta: Vasemmistoliittoa myös kunta/alue-vaaleissa!
Kuntavaaleissa(kaan) ei työläisten kannata antaa ääntään
68
653
Vastaukset
- Anonyymi
Äärivasemmistolaisen venäjämyönteisen aloittajan kanssa täysin eri mieltä. Totta kai proletariaatin kannattaa ja suorastaan pitää äänestää aina vaaleissa. Ainoa vain että pitää olla todella tarkkana sen suhteen mitä puoluetta äänestää sillä Suomessa on valitettavasti tällä hetkellä ainoastaan yksi suomea äidinkielenään puhuvan työväenluokan asiaa ajava puolue ja sen Perussuomalaiset!
- Anonyymi
Persut ovat jo osoittautuneet Trumpistien, eli venäjämielisten Suomen vihaajien kaatopaikaksi.
ELI ÄÄNESTÄKÄÄ VASEMMISTOA!!!!!
- Anonyymi
Alkaa nuo ääriviherVASUdemuTrollien aloitukset olemaan jo AIKA EPÄTOIVOISIA!!!!
Täyttä kakkaa ilman minkäänlaista faktaa.... kuten heidän viime hallituskausikin 2019-2023 oli. Suomalaisten ostovoima ja varallisuus ROMAHTI tuolloin 15 taaksepäin 2009 tasolle!!! Velkaa tuli yli 42MILJARDIA ja työttömyys ja konkurssit lähtivät syöksyyn 2021!! Suomeen saatiin ainoana maailmassa kunnianhimoinen ilmastotavoite, jonka "paras" saavutus" tähän mennessä on ollut se, että NESTE rakensi uuden tuotantolaitoksensa Hollantiin!!!- Anonyymi
Äärioikeistohallituksemme on saanut rikkaita suosivalla politiikallaan työttömyyden uusiin ennätyksiin.
Siksi: Jokaisen palkkatyöläisen PITÄÄ ÄÄNESTÄÄ työläisten etuja ajavaa
VASEMMISTOLIITTOA! Anonyymi kirjoitti:
Äärioikeistohallituksemme on saanut rikkaita suosivalla politiikallaan työttömyyden uusiin ennätyksiin.
Siksi: Jokaisen palkkatyöläisen PITÄÄ ÄÄNESTÄÄ työläisten etuja ajavaa
VASEMMISTOLIITTOA!Sinä Lyyli et osaa oikein ajatella! Ilman menestyviä yrittäjiä ja yrityksiä olisimme pelkkää rupusakkia vailla mitään toivoa paremmasta tulevaisuudesta. Vai kaatuiko Neuvostoliitto siihen, että rikkaita alkoi olla niin paljon, jottei kansa enää sitä kestänyt ja alkoi vaatia takaisin kunnon köyhyyttä ja kärsimyksiä?
Me tarvitsemme paljon "rikkaita" jotta saamme riittävästi tuottavaa yritystoimintaa ja sitä on tänään liian vähän joten "rikkaiden" määrää pitää kasvattaa! "Rikas" pitää laittaa lainausmerkkeihin koska se on suhteellinen käsite! Rikas kun voi olla niin monella tapaa!
Vasureita äänestämällä saadaan aikaan vain velkarikkautta, kuten SS viisikoineen osoitti ja se taas luo suuria ongelmia ja jopa kärsimyksiä, kun sitä korjaillaan. Tätähän me nyt olemme oppimassa!
- Anonyymi
Omaksi ja kuntasi parhaaksi: Vasemmistoliitto
- Anonyymi
Tosiasiat huomioiden on todettava ei olisi palkansaajia ellei olisi työnanatajia. Työtön ei voi hakea työtä olemattomasta työpaikasta. Mikäli vasemmisto katsoo olevansa kyvykäs korjaamaan kestävyysvajeen niin kannattaisi ryhtyä luomaan tuottavia yrityksiä valittamisen sijaan.
- Anonyymi
Eikös tuo ollut jo nykyisen hallituksen vaalilupauksena ja silti (=siksi) KAIKKI menee päin helvettiä. MIKSI? Silti Sinä ja kaikki muutkin tyhmimmät syyttävät oppositiota ... MIKSI?
Äänestäkää siis vasemmistoa, joka oikeasti ajaa työläisten ja kansan asioita! Rikkaimpien hyysääminen kun tuottaa todistetusti vain työttömyyttä ja muuta kurjuutta meille oikeasti työtä tekevälle ja veroja maksavalle kansanosalle.
- Anonyymi
Monta kymmentä vuotta äänestin skdl:ää ja vasemmistoliittoa. En ole enää vähään aikaan äänestänyt. Vasemmistoliitto luopui omasta politiikasta ja lähti seikkailemaan vihreän aatteen suuntaan, ajamaan fanaattisia vihreitä agendoja, joissa jopa sota on pienempi paha kuin lgbt, ilmastonmuutos jne.
- Anonyymi
Ja nyt siis nautit ihan jokaisesta työehtojesi heikennyksestä, työttömien lisääntymisestä, ALV:n korotuksen aiheuttamasta hintojen noususta jne. jne...
Tyhmyydestä sakotetaan ja tyhmimmät jopa nauttii siitä ... sairaus on aina paha kun se on päässä ... ja persuilu on juuri sitä ihteään ...
Väität siis, että jos oikeisto saa kannatusta lisää niin kuin elintaso nousee niin vasuri kannatus laskee edelleen.
Noinhan meillä on käynyt, joskus ammoin 1960 luvullahan vasemmisto sai noin puolet äänistä vaaleissa ja nykyään elintason noustua tuosta ajasta, vasurit saavat noin neljänneksen. Olet siis oikeassa, oikeistoa kannattaa äänestää, jotta saadaan parempi maailma!- Anonyymi
Miksi valehtelet?
Esimerkiksi työttömyysluvut Suomessa on kymmenkertaistunut 1960-luvulta nykypäivään. Anonyymi kirjoitti:
Miksi valehtelet?
Esimerkiksi työttömyysluvut Suomessa on kymmenkertaistunut 1960-luvulta nykypäivään.On kyse äänistä valtiollisissa vaaleissa ja nuo mitä kirjoitin pitävät paikkansa jos osaat netistä tarkastaa!
Työttömyydellä ja vaalien äänimäärillä ei ole muuta yhteistä kuin se, että nykyään vasurit ay mafiansa avulla pyrkivät saamaan lisää ääniä tekemällä lisää työttömiä työvoimapolitiikan virheillään! Arvelevat, että avustuksilla elävä heitä äänestäisi!- Anonyymi
Extyökkäri kirjoitti:
On kyse äänistä valtiollisissa vaaleissa ja nuo mitä kirjoitin pitävät paikkansa jos osaat netistä tarkastaa!
Työttömyydellä ja vaalien äänimäärillä ei ole muuta yhteistä kuin se, että nykyään vasurit ay mafiansa avulla pyrkivät saamaan lisää ääniä tekemällä lisää työttömiä työvoimapolitiikan virheillään! Arvelevat, että avustuksilla elävä heitä äänestäisi!EK-mafiahan on jo nyt saanut hallituksen myötävaikutuksella täyden vallan työehdoista ja sehän alkoi heti näkyä. 100 000 uutta työtöntä vuodessa! Työehtojen romutus työnantajien parhaaksi ei tuottanutkaan muuta kuin lisää työttömiä.
Ja kaltaisesi ääliöt vielä syyttävät työläisten edustajia tuostakin EK-miljonäärien "saavutuksesta". Herää jo pahvi äärioikeistounestasi ... Anonyymi kirjoitti:
EK-mafiahan on jo nyt saanut hallituksen myötävaikutuksella täyden vallan työehdoista ja sehän alkoi heti näkyä. 100 000 uutta työtöntä vuodessa! Työehtojen romutus työnantajien parhaaksi ei tuottanutkaan muuta kuin lisää työttömiä.
Ja kaltaisesi ääliöt vielä syyttävät työläisten edustajia tuostakin EK-miljonäärien "saavutuksesta". Herää jo pahvi äärioikeistounestasi ...EK:n ja sen jäsenten eli tuottavien yritysten pitääkin saada valtaa enemmän kuin ay mafian, joka ei tuota kuin ongelmia! Juuri tuo ay mafian liika valta tuottaa työttömyyttä!
- Anonyymi
Extyökkäri kirjoitti:
EK:n ja sen jäsenten eli tuottavien yritysten pitääkin saada valtaa enemmän kuin ay mafian, joka ei tuota kuin ongelmia! Juuri tuo ay mafian liika valta tuottaa työttömyyttä!
Nykyisen äärioikeistohallituksen ideologinen viha työväenluokkaa kohtaan näkyy EK-mafian lisääntyneenä valtana, ja se taas näkyy nyt ennätyksellisenä työttömyytenä.
Tuolle suuntaukselle pitää saada loppu ja se onnistuu vain äänestämällä Vasemmistopuolueita VAS/SDP Anonyymi kirjoitti:
Nykyisen äärioikeistohallituksen ideologinen viha työväenluokkaa kohtaan näkyy EK-mafian lisääntyneenä valtana, ja se taas näkyy nyt ennätyksellisenä työttömyytenä.
Tuolle suuntaukselle pitää saada loppu ja se onnistuu vain äänestämällä Vasemmistopuolueita VAS/SDPEK on todella hyödyllisempi vallan käyttäjä kuin ay mafia, EK:n jäsenyritykset tuottavat suuren osan siitä hyvästä jota me käytämme hyväksemme tavalla tai toisella. Ilman noita yrityksiä ei olisi edes ay mafiaa koska se elää yritysten tuotoilla!
VAS/SDP sosialistit eivät saa itse mitään muuta aikaan kuin rettelöitä, kuten lakko sotia ja ne elättävät kovin harvoja jos ketään. Jos haluat parempaa niin väistyt komuvasurien joukosta!!- Anonyymi
Extyökkäri kirjoitti:
EK on todella hyödyllisempi vallan käyttäjä kuin ay mafia, EK:n jäsenyritykset tuottavat suuren osan siitä hyvästä jota me käytämme hyväksemme tavalla tai toisella. Ilman noita yrityksiä ei olisi edes ay mafiaa koska se elää yritysten tuotoilla!
VAS/SDP sosialistit eivät saa itse mitään muuta aikaan kuin rettelöitä, kuten lakko sotia ja ne elättävät kovin harvoja jos ketään. Jos haluat parempaa niin väistyt komuvasurien joukosta!!No kerros sitten mitä se Suomen tuho Kokoomus on saanut aikaan milloinkin?
Siis kerro ne faktat mitkä kaikki tietää. Anonyymi kirjoitti:
No kerros sitten mitä se Suomen tuho Kokoomus on saanut aikaan milloinkin?
Siis kerro ne faktat mitkä kaikki tietää.Kokoomus on aina ollut reaalitalouteen meitä viemässä kuten tänäänkin. Ensin vaan pitää saada asiat kuntoon sosialistien sohlailujen jälkeen!
- Anonyymi
Extyökkäri kirjoitti:
Kokoomus on aina ollut reaalitalouteen meitä viemässä kuten tänäänkin. Ensin vaan pitää saada asiat kuntoon sosialistien sohlailujen jälkeen!
Mutta miksi historia ja sen faktat kertoo että aina kun Kokoomus on ollut hallituksissa kaikki mene huonompaan? Työttömyys valtionvelka kurjuus.........
Kai tiedät että suomalaisten hyvinvointikin lähti kasvuun juuri siksi että Kokoomus pidettiin sivussa. Ja kai tiedät sen että tuohon tuli heti säröjä kun Kokoomusta ei enää pidetty sivussa. Anonyymi kirjoitti:
Mutta miksi historia ja sen faktat kertoo että aina kun Kokoomus on ollut hallituksissa kaikki mene huonompaan? Työttömyys valtionvelka kurjuus.........
Kai tiedät että suomalaisten hyvinvointikin lähti kasvuun juuri siksi että Kokoomus pidettiin sivussa. Ja kai tiedät sen että tuohon tuli heti säröjä kun Kokoomusta ei enää pidetty sivussa.Edellisen Rinne + SS viisikko aikanahan mentiin todella suohon talouden suhteen. Nythän Orpo vain korjailee sosialistienmokailuja!
- Anonyymi
Extyökkäri kirjoitti:
Edellisen Rinne SS viisikko aikanahan mentiin todella suohon talouden suhteen. Nythän Orpo vain korjailee sosialistienmokailuja!
Orpon oikeistohallitus on tuottanut jo yli 100 000 uutta työtöntä. Kuinka huonoksi oikein haluat Suomen tilanteen pahenevan?
Anonyymi kirjoitti:
Orpon oikeistohallitus on tuottanut jo yli 100 000 uutta työtöntä. Kuinka huonoksi oikein haluat Suomen tilanteen pahenevan?
Hallitus ei ole ketään sanonut irti eli tuottanut työtöntä. Työttömiä tuottaa ay mafian toiminta, sen sopimukset eivät sovi nykyiseen maailmaan, jossa talouden intensiteetti vaihtelee ja tarvittavaa kilpailukykyä ei saada pysymään ilman joustavia sopimuksia joissa kulut muuttuvat aina talouden tilanteen mukaan. Se antaa työn säilymiseen muitakin mahdollisuuksia kuin irtisanomisen!
- Anonyymi
Extyökkäri kirjoitti:
Hallitus ei ole ketään sanonut irti eli tuottanut työtöntä. Työttömiä tuottaa ay mafian toiminta, sen sopimukset eivät sovi nykyiseen maailmaan, jossa talouden intensiteetti vaihtelee ja tarvittavaa kilpailukykyä ei saada pysymään ilman joustavia sopimuksia joissa kulut muuttuvat aina talouden tilanteen mukaan. Se antaa työn säilymiseen muitakin mahdollisuuksia kuin irtisanomisen!
Ei hallitus ole myöskään pystynyt tuottamaan ainuttakaan työpaikkaa, kuten KOK+PS on jo osoittanut. Ja vaikka ovat toteuttaneet ihan JOKAISEN EK-mafian toiveen!!!!
Eli aivan turhaa on ollut äärioikeistolle antaa valtaa. Huonompaan suuntaan on maamme tilanne vaan mennyt. Jopa poliisit lakkoilevat, kun oikeistopolitiikka ajaa KAIKKI kurjuuteen. Anonyymi kirjoitti:
Ei hallitus ole myöskään pystynyt tuottamaan ainuttakaan työpaikkaa, kuten KOK PS on jo osoittanut. Ja vaikka ovat toteuttaneet ihan JOKAISEN EK-mafian toiveen!!!!
Eli aivan turhaa on ollut äärioikeistolle antaa valtaa. Huonompaan suuntaan on maamme tilanne vaan mennyt. Jopa poliisit lakkoilevat, kun oikeistopolitiikka ajaa KAIKKI kurjuuteen.Hallitushan voi perustaa ainoastaan verorahoilla toimivia työpaikkoja ja niitä on nyt jo liikaa koska rahat eivät tuppaa niihin riittämään!
Yksityinen yritysmaailma on se jonka pitää niitä luoda ja rahoittaa. Meillä vaan tuppaa olemaan pääomapulaa ja siksi yritysympäristö on luotava yritysystävällisemmäksi jolloin niitä ajanmittaan alkaa syntymään kun nähdään tuottavan toiminnan mahdollistuvan. Yrityshän vaatii ensin hyvän yritysidean ja paljon sijoitettavaa rahaa, jotta yritys saadaan pyörimään. Vaikka idea olisi miten hyvä niin siinä helposti menee parikin vuotta aikaa ennen kuin yritys ja sen tuotanto tulevat tutuiksi niille joille sen tuotteet ovat suunnatut. Se siis ei ole hommaa joka päivissä olisi vauhdissa.
Teillä Lyyleillä ei oikein näytä olevan käsitystä talouden hoidosta mutta silti miettimättä asioita latelette jatkuvasti noita verbaaleja ulosteitanne!- Anonyymi
Extyökkäri kirjoitti:
Hallitushan voi perustaa ainoastaan verorahoilla toimivia työpaikkoja ja niitä on nyt jo liikaa koska rahat eivät tuppaa niihin riittämään!
Yksityinen yritysmaailma on se jonka pitää niitä luoda ja rahoittaa. Meillä vaan tuppaa olemaan pääomapulaa ja siksi yritysympäristö on luotava yritysystävällisemmäksi jolloin niitä ajanmittaan alkaa syntymään kun nähdään tuottavan toiminnan mahdollistuvan. Yrityshän vaatii ensin hyvän yritysidean ja paljon sijoitettavaa rahaa, jotta yritys saadaan pyörimään. Vaikka idea olisi miten hyvä niin siinä helposti menee parikin vuotta aikaa ennen kuin yritys ja sen tuotanto tulevat tutuiksi niille joille sen tuotteet ovat suunnatut. Se siis ei ole hommaa joka päivissä olisi vauhdissa.
Teillä Lyyleillä ei oikein näytä olevan käsitystä talouden hoidosta mutta silti miettimättä asioita latelette jatkuvasti noita verbaaleja ulosteitanne!Hallitus tekee toimillaan työttömiä ja lisää kansan kurjuutta. Se on totuus jota et lyylittelemällä pysty muuksi muuttamaan.
Anonyymi kirjoitti:
Hallitus tekee toimillaan työttömiä ja lisää kansan kurjuutta. Se on totuus jota et lyylittelemällä pysty muuksi muuttamaan.
Millä toimilla hallitus tekee työttömiä?
Työttömiä tulee eniten ay mafian toimesta, koska se ei osaa tehdä joustavia työsopimuksia, joissa kulut muuttuisivat aina kulloisenkin talouden tilanteen mukaan!
Tämä on faktaa!! On parasta oppia Lyylinkin ymmärtämään! Nikistäsi päätellen olet Lyyli!- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta miksi historia ja sen faktat kertoo että aina kun Kokoomus on ollut hallituksissa kaikki mene huonompaan? Työttömyys valtionvelka kurjuus.........
Kai tiedät että suomalaisten hyvinvointikin lähti kasvuun juuri siksi että Kokoomus pidettiin sivussa. Ja kai tiedät sen että tuohon tuli heti säröjä kun Kokoomusta ei enää pidetty sivussa."Mutta miksi historia ja sen faktat kertoo että aina kun Kokoomus on ollut hallituksissa kaikki mene huonompaan? 2
Laitatko muillekin linkejä tuohon faktatietoosi, kiitos.
Jo tuo avauksesi kertoo paljon Sinusta ja äärivasemmistolaisesta ajatusmaailmastasi. Eli Sinun mielestä kun Kokoomus on PM puolue, vika on Kokoomuksen, kun Kokoomus on VVM puolue, silloinkin vika on Kokoomuksen!? Perussuomalaiset ovat syyllisiä kaikkeen jopa silloin vaikka olisivat oppositiossa, kuten 2019-2023 kun maamme talous ja hyvinvointi paskottiin!!! Ootte te äärivihervasudemukommarit niin lutusia!!!! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Orpon oikeistohallitus on tuottanut jo yli 100 000 uutta työtöntä. Kuinka huonoksi oikein haluat Suomen tilanteen pahenevan?
Virallinen tilastohan kertoo työttömyyden nousun JATKUNEEN n. 7,5%:sta, jossa se oli kun valta vaihtui kesäkuussa 2023 noin 9,4%:iin.
Eli "kohtuullisesti", kun ottaa huomioon SAK/SDP:n poliittiset lakot (joilla satamatkin suljettiin moneksi viikoksi) ja -mielenosoitukset sekä jatkuvan talouden "mustamaalaamisen", joka mm. 1990 aiheutti suomeen syvän laman, ainoana maana maailmassa, kun mopo karkasi poliitikkojen käsistä ja kansa uskoi kaiken. Nytkin ihmisillä on rahaa, mutta kukaan ei uskalla ostaa saati investoida... Inflaatio on meillä laskenut 2019-2023 vuotuisesta noin 10%:sta alle 1%:iin ja korotkin puolituneet yli 4%:sta, eli ekaa kertaa sitten 2019!!! Anonyymi kirjoitti:
"Mutta miksi historia ja sen faktat kertoo että aina kun Kokoomus on ollut hallituksissa kaikki mene huonompaan? 2
Laitatko muillekin linkejä tuohon faktatietoosi, kiitos.
Jo tuo avauksesi kertoo paljon Sinusta ja äärivasemmistolaisesta ajatusmaailmastasi. Eli Sinun mielestä kun Kokoomus on PM puolue, vika on Kokoomuksen, kun Kokoomus on VVM puolue, silloinkin vika on Kokoomuksen!? Perussuomalaiset ovat syyllisiä kaikkeen jopa silloin vaikka olisivat oppositiossa, kuten 2019-2023 kun maamme talous ja hyvinvointi paskottiin!!! Ootte te äärivihervasudemukommarit niin lutusia!!!!Mietipä sinä mihin tilanteeseen he nytkin tupsahtivat kun sote on nurin, kun velkaa on tehty julmetusti, lisäksi työttömyyttä on huonojen sopimisten vuoksi ennätysmäärä.
Tuossa riittää korjaamista sosialistien jäljiltä pariksi kolmeksi hallituskaudeksi, jotta saadaan taas normaali tila talouteen!
- Anonyymi
Hulluhan sitä täytyy olla jos noita kansan niskaan oksentavia menee äänestämään. Vievät toimentulo mahdollisuudet palkansaajilta pyrkimällä korvaamaan heidät ulkolaisella työvoimalla ja eläkkeet nostamalla eläkeikää, sekä viimesijaisen toimeentuloturvan leikkaamalla jo riittämättömäksi käynyttä sosiaaliturvaa.
- Anonyymi
Eli :Äänet oppositiolle ja noille toimille suitset suuhun.
- Anonyymi
"Hulluhan sitä täytyy olla jos noita kansan niskaan oksentavia menee äänestämään.... Vievät toimentulo mahdollisuudet palkansaajilta pyrkimällä korvaamaan heidät ulkolaisella työvoimalla"
Sitä juuri täällä ihmetellään, MITEN IHMEESSÄ äärivasemmistolla (SDP, Vasut ja Hirveät) voi SILTI vielä olla liki 10% kannatus!!?? Noin 180000 uutta duunaria tuli 2019-2023!!
"Maahanmuuton kasvu ratkaisi Suomen velkaantumisongelman, kärjistää SDP:tä lähellä olevan Kalevi Sorsa -säätiön toiminnanjohtaja Lauri Finér" - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli :Äänet oppositiolle ja noille toimille suitset suuhun.
"Eli :Äänet oppositiolle ja noille toimille suitset suuhun."
Mitähän toimia mahdat nyt tarkoittaa? Sinunko mielestä suomea EI SAA NOSTAA suosta, vaan olisi jatkettava alasajoa kuten 2019-2023??!! Suomi ensin ajattelu on vahingollista!!
- Anonyymi
Ennen pitkää Suomeen tulee muutos. Vasemmistoliitto ja Keskusta palaavat ajamaan rauhan asiaa, kansallisia etuja ja tavallisten ihmisten asioita. Koska se tapahtuu, sitä ei tiedä. Ensin nykyinen vihreä seikkailu pitää lopettaa.
- Anonyymi
Ilmastonmuutosta pitää vastustaa ihan samalla vimmalla kuin äärioikeiston nousuakin. Ihan oman ja varsinkin lastemme tulevaisuuden takia!
- Anonyymi
Jos käy töissä, niin vasemmiston jutut kuulostaa aika pahalta.
- Anonyymi
Mikset siis kokeilisi joskus työntekoa ja unohtaisit persuilun?
Anonyymi kirjoitti:
Mikset siis kokeilisi joskus työntekoa ja unohtaisit persuilun?
Minä tein töitä nelisen vuosikymmentä enkä persuillut saatikka antautunut ay orjaksi, vaan toimin itsenäisenä työläisenä hyvin tuloksin oman talouteni kannalta!
- Anonyymi
Extyökkäri kirjoitti:
Minä tein töitä nelisen vuosikymmentä enkä persuillut saatikka antautunut ay orjaksi, vaan toimin itsenäisenä työläisenä hyvin tuloksin oman talouteni kannalta!
Siis vältit Ek:n ja Kokoomuksen orjuuden kuten minäkin.
- Anonyymi
Kokoomuslaisella ja siittiösolulla on yhteistä se ,että vain yksi miljoonasta voi tulla ihmiseksi.
- Anonyymi
Ja niistäkin vain promille kehittyy inhimilliseksi ihmiseksi.
- Anonyymi
Vasemmistoliitto on viimeisten 10-15 vuoden aikana (on tässä mennyt 20-30 vuottakin) vaihtanut äänestäjänsä lähes kokonaan. Työläiset ovat siirtyneet paljolti persuihin, suuri osa on siirtynyt myös nukkuvien puolueeseen, joku hillotolppien lähellä ollut jopa demareihin. Tilalle on tullut vasemmistovihreitä nuoria. Mitä tapahtuu, kun persuja äänestäneet pettyvät persujen politiikkaan? Ellei vasmmistoliitto palaa juurilleen, nukkuvien puolue saa lisää porukkaa.
- Anonyymi
Vasemmistoliitto on ollut, on ja tulee aina olemaan työläisten asialla. Siihen asiaan kuuluu myös tulevien työläissukupolvien eteen tehtävä työ, jossa ympäristötietoisuus ei ole mikään pahe. Sitä ei siis kannata demonisoida, kuten bensan hinnalla kekkuloivat äärioikeistolaiset tekevät.
- Anonyymi
"Mitä tapahtuu, kun persuja äänestäneet pettyvät persujen politiikkaan?"
Tuo on hyvä spekulaatio, mutta suomalaisten ONNEKSI noin ei vielä ole käymässä. Toivottavasti Keskusta-puolue palaa "keskustaan" eli tulee järkiinsä ja suomalaisten puolueeksi, niin Perussuomalaiset saavat heistä oivan yhteystökumppanin, joille Suomi ensin ajattelu EI OLE VAHINGOLLISTA!! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Mitä tapahtuu, kun persuja äänestäneet pettyvät persujen politiikkaan?"
Tuo on hyvä spekulaatio, mutta suomalaisten ONNEKSI noin ei vielä ole käymässä. Toivottavasti Keskusta-puolue palaa "keskustaan" eli tulee järkiinsä ja suomalaisten puolueeksi, niin Perussuomalaiset saavat heistä oivan yhteystökumppanin, joille Suomi ensin ajattelu EI OLE VAHINGOLLISTA!!PS+KOK+KD-hallituksen "Suomi ensin" politiikka tarkoittaa työläisten työehtojen ja heikompiosaisten elintason romutusta. Eli kaikkea muuta kuin oman kansan parasta.
Äänestä siis OIKAEASTI suomalaisten työläisten asioita ajavaa Vasemmistoliittoa!
- Anonyymi
Aluevaalien Puoluejohtaja tentissä yllätys yllätys, vasemmistoliiton edustajan näkemykset kuntatason päätöksenteosta olivat rakentavat ja huomattavasti tasapainoisemmat ,sekä ihmislähtöisesti palvelutarpeen huomioivat toisin kuin Orpon tai Kd edustajan. Heillä oli lähinnä selkeä linja ja tarve palveluiden toteuttamisesta yksityiseen sektoriin tukeutuen ja puheet olivat jokseenkin täysin ristiriitaisia nähtyjen/tehtyjen päätösten valossa .
- Anonyymi
" puheet olivat jokseenkin täysin ristiriitaisia nähtyjen/tehtyjen päätösten valossa ."
Tuo on niin tyypillistä äärivasemmistoa.... kolmen kolpa: demut, vasut ja hirveät lupaavat 9hyvää ja 10 kaunista, mutta.... nytkin orpon hallitus korjaa tuotakin sotkua, ja pitkään.. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
" puheet olivat jokseenkin täysin ristiriitaisia nähtyjen/tehtyjen päätösten valossa ."
Tuo on niin tyypillistä äärivasemmistoa.... kolmen kolpa: demut, vasut ja hirveät lupaavat 9hyvää ja 10 kaunista, mutta.... nytkin orpon hallitus korjaa tuotakin sotkua, ja pitkään..".. nytkin orpon hallitus korjaa tuotakin sotkua .."
OrpoPurrat "korjaa" asiaa veronkorotuksella, velanotolla , romuttamalla työläisten työehdot/mahdollisuudet niiden ajamiseen, sosiaaliturvan leikkauksilla jne.
Eli tarjoaa pelkkää kurjuutta 95% kansasta. Vain rikkain 5% hyrisee onnesta, varsinkin kun äärioikeiston (PS) kannattajat ajaa heidän asiaansa.
- Anonyymi
Äärivasemmistoliiton perustajiahan olivat entiset SKP ja SKDL jäänteet, joten menneisyys puhukoon puolestaan, kuten kremlin nuoleskelu. PS on saaneet pysymään suomen toiminnassa mariinin vasemmistohallituksen saaman sortuman ja rappion jälkeen. Vasut on tuomassa jopa islamin lukioihin ym ihmistä alentavaa ja perinteitämme tuhoavaa. Muutenkin kommunistien touhut ei paljon innosta isänmaatamme rakastavia.
- Anonyymi
No tuohan onkin HIENO syy romuttaa kaikkien suomalaisten työläisten työehdot ja kurjistaa jokaisen heikosti toimeentulevan elämisen mahdollisuuksia ...
Vasemmistoliitto ajaa KYLLÄ sinunkin etujasi, et vaan ymmärrä sitä vieläkään ...
- Anonyymi
Vihreän ideologian, johon myös vasemmistoliitto ja kepu ovat hurahtaneet, ongelmana on hyvän ja oikean asian ideologisoiminen ja politisoiminen vallankäytön ja vihollisuuden välineeksi. Samalla tavalla on käynyt tieteen kanssa. Tiede on politisoitu ajamaan pääasiassa vihreää agendaa ja siinä vallalla olevaa elitismiä.
- Anonyymi
Niinpä, mitäs me tulevien suomalaisten sukupolvien ympäristöstä välitetään, kunhan meidän sukupolvella vaan on HALPAA PENSAA ja "väärän" värisiä potkittavaksi ...
vai mitä ps-infantiili? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinpä, mitäs me tulevien suomalaisten sukupolvien ympäristöstä välitetään, kunhan meidän sukupolvella vaan on HALPAA PENSAA ja "väärän" värisiä potkittavaksi ...
vai mitä ps-infantiili?"Niinpä, mitäs me tulevien suomalaisten sukupolvien ympäristöstä välitetään, kunhan meidän sukupolvella vaan on HALPAA PENSAA ja "väärän" värisiä potkittavaksi ...
vai mitä ps-infantiili?"
On tainnut olla sulla vain kiviä leluina... kun noin yksioikoisena asiat näet, ja luulet, että SUOMI voi yksin pelastaa koko maailman ilmaston...ja on oikein KURITTAA suomalaisia yhä nousevilla veroilla ja maksuilla!!!! kinukit ja itänaapuri rakentaa hiilivoimaa kovaa vauhtia lisää..... ja lähtee mukaan vouhotukseen joskus 2050-2060 jos silloinkaan - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Niinpä, mitäs me tulevien suomalaisten sukupolvien ympäristöstä välitetään, kunhan meidän sukupolvella vaan on HALPAA PENSAA ja "väärän" värisiä potkittavaksi ...
vai mitä ps-infantiili?"
On tainnut olla sulla vain kiviä leluina... kun noin yksioikoisena asiat näet, ja luulet, että SUOMI voi yksin pelastaa koko maailman ilmaston...ja on oikein KURITTAA suomalaisia yhä nousevilla veroilla ja maksuilla!!!! kinukit ja itänaapuri rakentaa hiilivoimaa kovaa vauhtia lisää..... ja lähtee mukaan vouhotukseen joskus 2050-2060 jos silloinkaanJoo ... paras on vaan kaikkien pistää pää pensaaseen ja äänestää persuja ... kyllä ne tulevat persusukupolvet varmasti tykkäävät niistä miljoonista ilmastopakolaisista ... jeeee
Halpa pensa näyttää olevan ainoa asia joka kiinnostaa persurahvasta. Työläisten työehdot ja kaikki muu yhteiskunnan turvaverkot on toisarvoisia pensankatkua imiessä ... jeee
- Anonyymi
Nolo, mutta välttämätön tulee olemaan vasemmistoliiton itsetutkistelu ukraina-seikkailusta. Kansallisen yhtenäisyyden vaatimuksesta ja halleluja, ilmastonmuutoksen ja lgbt -politiikan voitelemana, lähdettiin usa:n maailmanpoliisivankkureiden vetäjäksi ja mukaan Suomen kansan huijaamiseen.
- Anonyymi
Salaliittoteoriasi haisee niin persulta että ... hyh, hyh ... ja heh, heh
- Anonyymi
Orpon piti järkätä työtä ,mutta tuleekin vain työttömiä:
https://yle.fi/a/74-20152860
https://suomenkuvalehti.fi/kotimaa/orpon-hallitus-lupasi-100-000-uutta-tyopaikkaa-nyt-tyottomyys-kasvaa-kaikkialla-maassa-ja-jokaisessa-ikaryhmassa/
ja mitä tekee hallitus. Suunnittelee lisää sanktioita työttömille
https://www.sttinfo.fi/tiedote/71028287/tyonhakijoiden-palveluprosessista-on-tulossa-monimutkainen-ja-kohtuuton-tyottomille?publisherId=69817359&lang=fi- Anonyymi
Orpon hallitus toteuttaa vaan EK-mafian ideologisia tavoitteita, koska on sen velkaa saamiensa vaalitukien takia.
- Anonyymi
Ääni vasemmistolle on ääni paremmalle tulevaisuudelle!
- Anonyymi
Aamen!
- Anonyymi
Näin se on nähtävä!
- Anonyymi
Annoin jo ääneni vasemmiston ehdokkaalle! Ja hymyilin tyytyväisenä koko matkan kotiin.
- Anonyymi
Samma här på svenska!
- Anonyymi
Kunnan johtoon ei pidä valita omia bisneksiään edistäviä yrittäjiä, joita löytyy varsinkin oikeistopuolueista. Ne omat edut kun ohittaa heillä aina yhteiset edut.
- Anonyymi
Tämäkin on arvokysymys. Äänestätkö rikkaiden etuja ajavia puolueita vai et. Ihmisen ahneus ei valitettavasti kysy aikaa eikä paikkaa joten itse annan ääneni puolueelle joka ajaa täydellistä tasa-arvoa ja luokatonta yhteiskuntaa. En vasemmistoliittoa mutta lähellä.
- Anonyymi
Onnittelut sinulle älyn käytöstä. Harva pystyy moiseen nykyisessä vihapuhe/spämmäys-maailmassa.
Jokainen ääni vasemmistolle on ääni paremmalle tulevaisuudelle . Niin omalle kuin lapsillemme.
Se vaan on totuus.
- Anonyymi
Kansa on tajunnut aloituksen totuuden ja tulos näkyy nyt vaalituloksessa.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172443
- 441271
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70917Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää136859- 45841
- 59817
- 42786
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44765Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164742Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130694