Islamin uskonnon puuttuminen kirjoitettavista katsomusaineista nähdään merkittävänä yhdenvertaisuusongelmana.
Opetushallituksen työryhmä esittää, että ylioppilastutkintoon lisätään islamin uskonnon koe.
Onko Lapualla opetusta tähän ja jos ei ole, niin miksi ei ole?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/0bdde1d7-09b0-4b64-99b9-ff96f7807814
Islamin uskonto mukaan yo-kirjoituksiin
21
331
Vastaukset
- Anonyymi
Haluan myös hindulaisuuden ja buddhalaisuuden, sikhit ja muut hottentotit.
- Anonyymi
Koska kirjoitat ?
- Anonyymi
Koska tuloo pakolliseksi
- Anonyymi
🤮💩🤮💩🤮
- Anonyymi
Luulisi että niiden 30 000 joukossa on joka paikkakunnalle akateemisia opettajiksi. Ties vaikka ihan tohtoreita.
- Anonyymi
Myös adventistit, jehovan todistajat, helluntailaiset, körttiläiset, mormonit, vapaakirkkolaiset, alaviitit jne yo kirjoituksiin yhdenvertaisuuden takia.
- Anonyymi
Suomalaisten etninen uskonto myös, eli nk.suomenusko!
- Anonyymi
Aika pieni määrä heitä mutta tietysti sääntöjensä ja terrorisminsa takia näkyvää joukkoa, vaatimassa itselleen rukoiluhetkiä töissä ja erityisruokaa. Eivät desinfioi käsiään kun siinä alkoholia.
- Anonyymi
Vuosia sitten suomessa oli jo ns.koraanikouluissa 15 000 alaikäistä muslimia opiskelemassa, mutta niitä ei valvota viranomaisten toimesta mitenkään, eli ne saavat tehdä kaikkea mitä ne haluavat.
- Anonyymi
Alue- ja kuntavaalit lähestyvät. Niissähän näitä opetusasioita myös paljon päätetään että sillä on todella väliä äänestääkö vai ei ja että ketä äänestää. Ääni vasemmistolle tai vihreille on käytänössä ääni islamille.
Sinänsä aika jännää, että lgbtq henkilöt tuomitsevat ankarasti Israelin, puolustavat hamasia ja pitävät palestiina-huiveja, vaikka islamissa heidät itsensä tuomitaan ankarasti ja joissain muslimimaissa jopa teloitetaan. 🙄
- Anonyymi
Mielestäni islamin kielten osaaminen pitäisi muuttaa pakolliseksi
- Anonyymi
Opetusministeri ei kannata islamin koetta osaksi ylioppilastutkintoa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/usu-opetusministeri-ei-kannata-islamin-koetta-osaksi-ylioppilastutkintoa/9119912 - Anonyymi
Menköhöt omahan maaha kirijoottamaan muslimista mitä ikinä haluavat
- Anonyymi
Mut kun ne on vääränlaasia muslimia ja ne tapetahan jos menöö takaasi? Sunnia, siioja ja mitä kaikkia niitä onkaan?
Ne on siis pakolaasia täälä.
- Anonyymi
Saako yo-kokeeseen osallistua kansallispuvussa? https://i.dawn.com/primary/2014/04/5358f5a683693.jpg?r=179869627
- Anonyymi
Miksi ei saisi, vaatehan tuo vain on? Käräjäsalissakin moni pitää huppua. https://images.cdn.yle.fi/image/upload/ar_1.3333333730697632,c_fill,g_faces,h_476,w_636/dpr_2.0/q_auto:eco/f_auto/fl_lossy/13-3-8333465
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi ei saisi, vaatehan tuo vain on? Käräjäsalissakin moni pitää huppua. https://images.cdn.yle.fi/image/upload/ar_1.3333333730697632,c_fill,g_faces,h_476,w_636/dpr_2.0/q_auto:eco/f_auto/fl_lossy/13-3-8333465
Tää toimii. http://bot.fi/3zzu
- Anonyymi
Menkää hoitoho
- Anonyymi
kivityksineen joo siihen kuuluu sitäkin
- Anonyymi
Sopii hyvin yhteen Lapuan Lain kanssa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1592558- 1602363
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee551993Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1181947Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."01660"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591394Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1921272Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää771042Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2061002Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.333960