Tuo paskahallinto on sananvapauden vihollinen, vaikka Vancen idiootilla oli otsaa syyttää eurooppalaisia sananvapauden puutteesta.
https://yle.fi/a/74-20147969
https://yle.fi/a/74-20147969
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 32 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 512
Vanhimmat
Suomen persut ovat ihan samanlaisia tekopyhiä paskakikkareita. Pitävät hirveää älämölöä sananvapaudesta, mutta yritysten hiljentää tiedotusvälineet, jossa heidän touhujaan käsitellään kriittisesti.
Persut ovat tässä suhteessa ihan perseestä. Ovat vielä niin saatanan tyhmiäkin, että eivät välttämättä edes tajua kuinka tekopyhiä ovat.
Persuille sananvapaus tarkoittaa oikeutta käyttää vapaasti n-sanaa.
Hyvin sanottu!
Bersut haluavat rajoittaa värikkyyttä # TOO MUCH COLOURS #
Yrityksiä kehotetaan maksamaan ”Elon Musk-veroa”
https://www.verkkouutiset.fi/a/yrityksia-kehotetaan-maksamaan-elon-musk-veroa/
"Myös maailmanlaajuiset yritykset uhkaavat joutua ongelmiin, jolleivät nämä mainosta X-viestipalvelussa.
Mainostoimistot ja konsultit kehottavat asiakkaitaan mainostamaan Elon Muskin X-viestipalvelussa, jotta nämä välttäisivät mahdolliset poliittiset ja juridiset riskit, kertoo talouslehti Business Insider, (BI) joka kuvailee tätä eräänlaiseksi ”Elon-veroksi”.
Business Insiderille puhui pääasiassa nimettöminä 13 mainosteollisuuden sisäpiiriläistä, jotka edustavat eri mainostajia, mainostoimistoja ja konsultteja. Lehti sanoo henkilöiden nimien olevan sen tiedossa.
Sisäpiiriläiset valittavat lehdelle, että yritysten tulee mainostaa itseään X-palvelussa, jotta ne voisivat rauhassa jatkaa liiketoimintaansa jännittyneenä aikana, jolloin Elon Musk on merkittävässä asemassa Donald Trumpin hallinnossa.
Osa sisäpiiriläisistä katsoi X-palveluun kuluttamista eräänlaisena ”vakuutuksena”, jolla välttää yritystä vastaan kohdistuvat boikotit, oikeuskanteet ja sääntelytoimet. Myös markkinointialan tutkimus- ja konsulttiyritykset suosittelevat asiakkaitaan tähän."
Fasistista toimintaa.
Niin on.
USA:n uusi hallitusmuoto on Oligarkia.
Vielä on toki matkaa Venäjän Kleptokratiaan, mutta johtajakultissa on jo yhteneväisyyksiä.
Trumpin ja Muskin ääroikeistohallinto toimii kuin mafia, moottoripyöräkerhot tai jengit vaatien suojelurahaa, jotta firmat saa toimia rauhassa. Jo muutamassa kuukaudessa demokratia on alkanut jenkkilässä rapautua.
On kyllä käsittämätöntä. Jos et mainosta (maksa lunnaita) tarpeeksi, haastamme teidät oikeuteen (vahingoitamme teidän liiketoimintaanne) ja korvausvaatimukset ovat Huuuge.
Jenkit saivat sen mitä tilasivat. Nopeus vaan yllätti.
Eivätkö Elon Muskin normaalit tulot riitä tämän käyttämiin huumeisiin, pitää vielä kiristää muita?
Usaa johtaa nyt P-Korean PaksunPojan kopio.
USA luisuu kovaa vauhtia Venäjän ja Pohjois-Korean kaltaiseksi.
Tätä se on kun ihmiselle antaa liikaa valtaa, luonnevikaisuutta alkaa kehittyä.
Trump : Tehdään Amerikasta pieni !
Totta joka sana.
Äänestäjät uskoivat kaiken mitä Trump meuhkasi.
Valta on myös huume.
Näin on
Tai synnynnäinen luonnevikaisuus pääsee näkyviin.
Tuollako syyttelylläkö,yrität rajoittaa muiden Sananvapautta?????
Sdp läisten ja vas touhut hyssytellään.
Saksan juttukin, nopeasti ohitettiin.
Persuista keuhkotaan kuukausia, ilman todisteita.
Se kertoo mediasta itsestään.
Siinä se on sana, ja kirjain niinkuin muutkin. Sinähän sen rasismis siinä näät, ei muut.
Pelko on aseeni
Kaikkien näiden toimenpiteiden yhteinen päämäärä on pelotella mediaa ja muuttaa se myötämieliseksi Trumpille.
Lisää pelotetta luo se, että Trumpin liittovaltion poliisin FBI:n johtajaksi nostama Kash Patel uhosi jo 2023 käyvänsä median kimppuun.
Pelote tehoaa myös haastateltaviin. Amerikkalaiset mediat ovat jo todenneet, että yhä harvemmat ihmiset uskaltava arvostella Trumpia omalla nimellään.
Pian ihmiset eivät ehkä uskalla antaa tietoja tiedotusvälineille edes nimettöminä. Lähdesuoja on nimenomaan tietoja toimittajille antavien ihmisten suojaksi luotu länsimainen periaate, jonka tarkoitus on varmistaa, että väärinkäytökset tulevat julki.
Trump on uhannut kieltää nimettömien lähteiden käytön kokonaan.
https://yle.fi/a/74-20147969
Olen varma, että suuri osa Donnyn äänestäjistä halusi vain jonkinlaista muutosta ja mielellään elintasonsa kannalta parempaan. Ei heille kampanjassa sanottu, että antakaa autokraateille avoin valtakirja pyrkiä siihen, että nämä olivat viimeiset vapaat vaalit.
Ja olennaisimmanhan hän jätti kokonaan kertomatta.
Eipä olisi koulunkäynti sinullekaan pahaa tehnyt.
Tuskin on kyse rahasta vaan vallasta.
Yhdyn edelliseen puhujaan , purra ja orpo ovat TODELLA TYHMIÄ, kun eivät kuuntele viisaampien taloustietäjien antamia neuvoja valtion talouden parantamiseksi!
Suomalaisena ja eurooppalaisena olisin myös hyvin huolissani siitä, että Trumpilla on pääsy kaikenlaiseen sotialastiedustelutietoihin ja paras kamunsa on Putin..
Ei jenkit tätä tilanneet. Ihmisten perusluoteeseen vaan kuuluu olla optimisteja, varsinkin jenkkien. Luulivat, että puheet ovat vain puheita. Trumppi vaikuttaa olevan isoissa asioissa marionettinukke, jonka naruja Venäjän "keisari" vetelee. Varmastikin Reagankin kääntyilee haudassaan. Iso vastavoima on silti jo herännyt jenkeissä, takkeja kääntyy ja nimenomaan Trumpia vastaan.
Ja persus-uhriutuminen jatkuu ja jatkuu..
Kun ei mitään osata, eikä mihinkään kyetä, niin syytellään vain edellistä hallitusta.
Persut ovat nyt isolta osalta vastuussa Suomesta, suomalaisista ja mihin Suomi on menossa.
Laman saitte aikaan, onneksi olkoon stanan tunarit!
Raha. Raha on valtaa ja valta on rahaa.
Persu pettää aina.
Itsekö keksit?
Sinäkö olet yhtää
n viisaampi? Jos ei tunne henkilöä henk,kohtaisesti, niin on turha sanoa mitään kenestäkään. Tässä maailmassa ei ole yhtään hyvää ihmistä!
Sanoo kuka??
Mitä ihmeen n-sanaa?????
Nössö, nilkki, nilviäinen, niljake, mikä näistä
vai osuiko yksikään kohdalleen.
Totta, muistelkaa Sanna Marinia.
Media on puolueellinen.Koska:
Joistakin puolueusta kerrotaan pelkkiä oletuksia, kuvitelmia heitä syyllistäen , maalittaen ja se kestää viikkoja.
Joistakin puolueista kerrotaan pienesti, yksi juttu, joka katoaa tuntien kuluessa bittiavaruuteen. Vaikka kyseessä Rikos, ja Törkeäkin.
Linkki hiljentämisestä?
Älä nyt. Persut rakastavat oranssia, varsinkin Teumpin naamassa.
Se sana, ei tarkoita täällä sitä, mitä kuvittelet.
Täällä, ei ole historiaa, johon sen voisi liittää.
Täällä, ei ole käytetty sanaa pilkkamielessä.
Rasistisyyttelijät kehitti Rasismin Suomalaisten alistamiseksi.
Voit maalta ittees vaikka minkäväriseksi, evvk
🙊😆😆😆
Miten liittyy Trumpiin.
Vasukit silti huutaa palestiiinan murhaajia tukien missä vain..
Palestiina tukijat on rottia samaa kuin kidnappaaja murhaajat.
Toivottavasti usalaiset nousevat kapinaan ennen kuin USA on kuin NEUVOSTOLIITTO konsaan!!!!!!!
TRUMP on pian kuin STALIN!!!
YLE taas menee lain voimalla (verorahoilla) esittämään woke-paskaa suomalaisille, yrityksenä on aivopestä nuoria katselijoita ja kuuntelijoita. YLE ei tarvitse mainosrahoitusta, on varsinainen suojatyöpaikkojen kasauma.
joka on ihan tarpeellista politiikkaa. Emme saa hukkua 1sl@m-mutavyöryyn. Maamme on pieni väkiluvultaan.
Mitä vikaa n-sanassa on? Vai pahoittaako vassari siitä mielensä?
Kyllä se vihervassaripunikki on ihan samanlainen tekopyhä apina, mitä sananvapauteen tulee. Kaikki puhe yritetään hiljentää mikä ei myötäile heidän ideologiaansa!
Tätäthän se aina on kun valtaapitävät vaihtuvat, muutoksen tarve on ollut ihmisten, siis sen suuren massan äänestyskäyttäytymisen polttoaine.
Missä tahansa vaaleilla äänestetyllä vallanvaihdolla hrvoin syy on ollut se että entinen oppositio on ollut niin hyvä tai tehnyt jotain paremmin, vaan valtaapitävä koalitio tehnyt asioita huonommin tavalla mitä äänestäjät ei voi enää hyväksyä. Amerikassa missä on käytännössä kaksipuolujärjestelmä asiat menevät helposti ihan vituralleen, meillä monipuoluejärjestelmässä harvoin niin pahasti onnneksi kuitenkaan. Mutta meuhkaavien huutajien ääni harvoin kantaa niin kauas että heidän maailmankuvastaan tulisi uusi vakio.
Trump on persujen jumala ja muut vihollisia.
Spssujen villapuseroekonomistit eivät tajua transaktioista hölyn pölyä.
Heitäkö muka pitäisi kuunnella.
Hei varisverkoton trolli, muistit väärin se oli kepu pettää aina.
Ei kai nyt sentään niin pitkälle luisu ?
Selvää on että Yhdysvaltojen demokratialla menee sekavasti nyt.
Sillä erolla tosin, ettei Musk ole samanlainen pullukka...
No Suomi ei enää luisu mihinkään, vaan koronakriisin aikainen hysteria on jo edennyt täydeksi paniikiksi muuta maailmaa kohtaan.
Vain oikein ajattelijat saavat sanoa, mitä ajattelevat.
Walter Ullbricht.
Sanan- ja ilmaisunvapaus on ajatusten ilmaisunvapautta.
DDR:ssä vain oikeinajattelun ilmaisu oli sallittua.
Woke on varma tae Trumpin hallinnon kannatukselle.
Ameriikassakaan, kuten Pohjois.Koreassa, äänestäjät eivät tajua kysyä suomalaisilta tädeiltä, miten pitää äänestää.
Trump tuo ainoastaan esiin sen, mitä suurin osa USA:n ihmisistä ajattelee. Yliopistoperäinen elitistinen woketus on suurin syy Trumpin nousuun. Kansa ei kannata.
Ceterum censeo: YLEn rahoitus veroista lopetettava.
Persiuissa on ääliöitä, kuten joka puolueessa, mutta kyllä se vihervasemmisto on se pahin ääliöporukka. Suomessa suurin osa toimittajista on vihervassareita, mikä näkyy erittäin hyvin hesarin ja ylen jutuissa. Lisäksi, kun katsoo hesarin artikkeleiden keskusteluja, niin sinne on pesitytynyt äänekäs vassariblokki, samaan aikaan oikeiston kannattajat on blokattu ylläpidon toimesta. Itse en ole persu, mutta en voi sietää vasemmistolaisia, koska aate, jossa kädet ovat muiden taskuissa koko ajan ja mitään yhteiskuntaa hyödyttäviä ehdotuksia sieltä ei koskaan kuulu, ainoastaa ilmaista rahaa pitäisi heidän kannattakunnalleen jakaa.
USA:;ssa on asiat kohta pahemmin kuin VENÄJÄLLÄ!! Ei voi olla nauramatta, kun seuraa noita lehtiuutisia!! On sitä aikoihin eletty, USA on kohta kehitysmaa!!
Kaikki, uutiset sieltä ovat pelkkää katastrofia!!
Oikeastaan olen vahingon iloinen!! Sitä saa, mitä tilaa! Kivasti on parjattu Bidenia, mutta oli USA:ssa turvallisempaa elämä jopa Bidenin hallitessa!!!
Mihin ehtii vielä tuo USA:;n alasajo??????? Eipä ole maailmassa moista touhua ennen nähty!
On se kumma!! Kaksi hullua huseeraa noin suuren maan hallinnossa kuin Elon Musk ja TRUMP!!
Trumpin vaimo on vetäytynyt täysin piiloon!! Mahtaako häntä hävettää tuo USA:n uusi hallinto?????
Ei kai kukaan ole halunnut rajoittaa puhevapautta! No tietysti Trump kenties haluaa estää kansan arvostelemasta omia toimiaan ja kenties sen vuoksi tulee USA:aankin rajoituksia puhevapauteen kuten Venäjällä on olut iät ja ajat!
Tosiaan taitaakin tuo TRUMP matkia kaikessa Putinia, joten hänkin haluaa diktaattoriksi!
Se on sinun mielipiteesi eikä ole kovinkaan rakentava!! Oikeus oin elää myös palestiinalaisilla! Suurin osa palestiinalaisista ei hyväksy tuon HAMASIN touhuja ja kuitenkin viha näyttää yltävän kaikkien palestiinalaisten päälle!
Minusta on kauheaa tuo naisten ja lasten tappaminen, jotka ivat aivan syyttömiä tilanteeseen. Kaikki kodit oin pian hävitetty! Surullista!
En vain ymmärrä, että JUMALA hyväksyy tuon rikollisen NETANJAHUN touhut! Tuskin hyväksyy!
Typeryyttä on tuokin "persujen "jatkuva parjaaminen! En ymmärrä, mitä nuo hullut parjaajat tuolla voittavat!
He oivat nyt hallituksessa ja siihen ei teillä ole nyt mahdollisuutta puuttua! Olkaa nyt kärsivällisiä ja odotellaan lopputuloksia! Ei Roomaakaan rakennettu viikossa tai kahdessa. kyllä siihen melkoinen tovi meni!
PASKA MEDIAA VAAN.
Olisi ollut syytä kysyä!!!! Ehkä olisi tullut viisaammin valituksi!! Ei nyt ainakaan hyvältä näytä. KOKO USA:n hallinto oin aivan sekaisin!
Miten kuutamolla ihmiset ovatkaan x)
Bidenin porukka halusi vain kaikkia auttaa ja olivat kuin enkeleitä :) taas huomaa että kaikki tieto saatu vain valtamedioista....
Juu WOKE vaimenee kovasti ja sille toivotetaan hyvästi
Kerropa minulle "woken" hokija, mitä arvelet sen tarkoittavan?
Rasismia.
Woke on mitätön juttu tässä vaiheessa
Mitäpä jos sinä kertoisit, mitä sinän arvelet sen tarkoittavan?
On erikoinen vaatimus, että woke-sanaa käyttämättömän ihmisen pitäisi alkaa selittää sanaa, jota hän ei käytä. 🤔
Ai se woke on sun mielestäsi tässä maailmantilanteessa sana mitä haluat täällä toistella?
Joku woke tai sen ympärillä pyörivät asiat ovat nyt pienin murheemme.
Juu, ei teitä sosialisteja huoleta ollenkaan sensuuri ja sananvapauden, sekä demokratian tukahduttaminen. Woke on juuri sitä "väärinajattelijat" pitää vaientaa.
Woke Euroopan suurin uhka, kuten Vance puheessaan sanoi.
Se tarkoittaa ilmaisunvapauden rajoittamista, sertifioidun eliitin yksinoikeutta ilmaisunvapauteen, sensuuria, henkistä ja joskus fyysistäkin väkivaltaa toisinajatteliojoita kohtaan. Epätieteiden esiinmarssia; naistutkimus, "sukupuolentutkimus" sekä raismia antisemitismin muodossa; uutisten ja tosiasioiden korvaamista mielipiteillä - ihan näin lyhyesti.
Ilmaisuvapauttahan TRUMP tahtoo rajoittaa USA:ssa!! Pelkää arvostelua omista toimistaan ja tuon toisen herran toimista!!
Ihan oikein. DEI:n takia eri TV-ohjelmissa on liikaa n..kereitä
Pidä persu suusi kiinni.
Musk ei pääse yli siitä että oma poika vaihtoi sukupuolensa työksi.
Kuskaa nykyään poikaansa joka puolelle ettei vaan sukupuoli vaihdu.
Tekee pojasta suuruudenhullun ja luonnevikaisen.
Pojan äiti valittaa ettei näe poikaansa
. .vaihtoi sukupuolensa tytöksi . .
Miksi vaijennat muita?
Häpeisit edes!
Vaientaa, vaijeri. Ei: vaijentaa, vaieri.
Äitinkielen ope antoi mulle potkut ja niin musta tuli persu. Aijon vaihtaa puoluetta kristillisiin ja sitte me yhen päivin kaa eheytämme minun.
Sanoo kuka???
HAH, HAH, HAH!! Lisää vain "persu"-juttuja!!!! Sinusta on hauska noita tänne kirjoitella. Muuten, eikö sinulla ole muuta asiaa, kuin pistää aina väliin yksi "persu"-juttu!!!!!!
Puuttuuko sinulta mielikuvitusta!!???????
Trumpin hallinto estää USAn mediayhtiöitä vääristelemästä uutisia.
Esim. CNN:n uutisissa valhehdellaan tosi paljon Trumpista.
Trump valehtelee aina kun avaa suunsa.
... kuten hänen idolinsa Putin, Peskov ja Lavrov.
Juuri näin
>>Esim. CNN:n uutisissa valhehdellaan tosi paljon Trumpista<<
....ja mikset ihmeessä laita kaikkien nähtäville muutamaa tosi räikeää, väittämääsi Trump-valhetta? 🤣😅😁
Trumpin hallinto estää kaikki mielipiteet jotka eivät suosi Trumppia
Totta
Vähemmän ku sinä.
Trumpin hallinto vastaa äänestäjien enemmistön mielipiteitä ainakin isolta osin.
Eihän USA:n elitistinen vasemmistolainen media muuta teekään, kuin kaivaa maata äänestäjien enemmistön alta.
Ei suinkaan vääristelemästä, vaan haluaa kertomaan totuuksia TRUMPIN hallinnosta!!
Totuus ei pala tulessakaan!
Tuon olen huomannut!! Ei tuollaiseen valtion johtajaan voi luottaa kun hän on aivan Putinin vietävissä ja taitaa olla tuon toisen hullun ELON MUSKIN vietävissä!!
Kuinkahan moni wokea ja magaa huutava "patriootti" oikeasti tykkää siitä venäläisestä sananvapaudesta, jota Trump vaatii myös Eurooppaan? Vähitellen olet kansanvihollinen, ellet 100% myötäile.
Kun yhdestä lauseesta mediassa voi tulla 20 miljoonan vaade oikuteen, kuka uskaltaa sanoa sitä lausetta? Tai kun yhteistyökumppanit katoavat siitä pelosta, että mitä jos Suuri Johtaja ei pidä ohjelmasta?
Et ehkä muista, että se oli Bidenin hallinto, joka painosti mm Metaa vääristelemään julkaisuja. Epäkohtien selvittäminen leimataan nyt syystä tai toisesta sananvapauden uhaksi. Se kertoo paljon.
"Metaa vääristelemään julkaisuja."
ja onko sinulla tästä jotain esimerkkejä?
"Se kertoo paljon."
Kertoo paljon kun sinä kannatat sananvapuden rajoittamista.
En muista, sitä mitä "patriootti" keksii itse.
Palataan alkuun: epäkohtia EI voi selvittää, koska riski on valtava. Trump väittää Bidenkn tehneen sitä ja tätä. Jos alat edes kysyä perusteluja, on maga-jengin vaateet niskassa?
Sananvapautta? Missä lähteet? Lähdesuoja?
Zuckerbergilla on.
"Teknologiayhtiö Metan toimitusjohtaja Mark Zuckerberg arvostelee Yhdysvaltain hallintoa pyrkimyksistä vaikuttaa koronapandemiaa koskeviin julkaisuihin Facebookissa.
Zuckerberg sanoo, että tästä eteenpäin hän vastustaisi vastaavanlaisia painostusyrityksiä."
"Toimitusjohtaja kertoo, että turvallisuuspalvelu FBI varoitti Metaa mahdollisesta Bidenin perhettä koskevasta venäläisestä disinformaatio-operaatiosta ennen vuoden 2020 presidentinvaaleja. Tämän vuoksi Meta piilotti näkyvistä New York Postin uutisen Bideneihin kohdistuvista korruptioepäilyistä.
Zuckerberg sanoo nyt, että uutista ei olisi pitänyt piilottaa, koska myöhemmin on selvinnyt, että uutisessa ei ollut kyse venäläisestä disinformaatiosta."
https://yle.fi/a/74-20107555
Zuckenberg sallii vihapuheen ja valehtelun.
Meta-ukkenberg omistaa myös Facebookin. Mm.
Opiskele asioita.
Täällä vasemmistossa olla kauhuissaan, kun sensuuri vähenee🙈
Missä se vähenee? 🍿
Tämä Trumpin agenda on nyt täysin eri kaliiberia oleva juttu. Median rooli on perinteisesti ollut vallan vahtikoira. Dystopia uhkaa, ihan oikeasti. Itse en kannata dystopiaa ja rehellisyyden nimissä, vaikea ymmärtää miksi yksikään kansalainen, hallintoalamainen sitä kannattaisi.
Oletko sinä hallintoalamainen?
Vahtikoira älisee, kun sen toimia syynätään. Ei se ole yllätys. Ei se ole dystopiaa. Toden teolla toivon, että meilläkin journalismi palautettaisiin juurilleen. Nyt se on lähinnä mielipidekirjoittelua. Asiantuntija toisensa jälkeen arvuuttelee ajatuksia ja tulevaisuuden tapahtumia. Arvotonta.
Snanvapaus koskee sanomisen ja ennen kaikkea vapautta ajatella. Esimerkiksi, kun Ruotsissa woketädit ovat leimanneet keskustelun maahanmuuton ongelmista rsisimiksi, niin ruotsidaamit saavat nykyään juuri sitä, mitä ovat woketuksellaan tilanneet. Harmi vain, että rikolliset likvidoivat enimmäkseen toisiaan lähiöissä.
Natsisyytökset ja antisemitismi ovat sitä positiivista vihapuhetta, mikä ei ole vain sallittua, vaan jopa pakollista, mikäli haluaa menestyä median tai kulttuurin alalla.
Kun median toimia aletaan tutkia, media älähtää. Missä median kriittisyys Ylellä? Miksi se vain kaiuttaa tässä Yhdysvaltain opposition lehdistön sanomaa? Tutkiva journalismi?
Tuossa ei ole kysymys mistään tutkimisesta, vaan valtion tekemästä sensuurista ja uhkailusta mielipiteenvapautta vastaan.
Lue vähän kriittisemmin. Sensuuria se media huusi, joka tutkimisen kohteeksi joutui. Onkohan tutkimisen kohde luotettava ja objektiivinen arvioija? Uskotko, jos murhasta epäitly sanoo, ettei hän sitä tehnyt ja että kyseessä on vain ajojahti?
YLE on vaihtanut uutiset mielipidevaikuttamiseen kaikilla yhteiskunnan sektoreilla. Ei siinä mitään, jos on vasemmistolainen leimakirves, mutta miksi minun on pakko rahoittaa sen toimintaa?
Ylen juttu menee joillekin täysin läpi ehdottomana totuutena, täyttä cnn käännästä.
Lehdistön saamaan arveluttavaan wokenedistämistukeen ei saa puuttua, kyllä aamuteeveen juontajalle pitää Usaid tukea 8 milliä maksaa palkan päälle.
Miksi sinusta lehdistöllä ei saa olla vapautta kertoa jopa sellaisista asioista mitkä eivät ole miellyttäviä?
Ksoska persuja AHDISTAAAAAAAAAA
Ehdoton totuus? Trump ja Putin näin alkuun. Koita nyt ymmärtää, että tuo maga-sananvapaus on avoimen yhteiskunnan vihollinen. Tai ethän sinä ymmärrä, kun kuvittelet hyötyväsi tästä kaikesta, vaan miten?
Miksi sinusta lehdistöllä pitää olla vapaus valehdella?
Miksi sinä et pysty edes pyydettynä näyttämään yhtään ns" valhetta" jota olet väittänyt lehdistön kertoneen. Näytä ensin se vale ja todisteet siitä että kyse on valheesta ennenkuin alat huutelemaan.
Mihinkään Trumpin puheisiin ei kannata uskoa tai edes lukea niitä.
Miksi sinusta lehdistöllä ei saa olla vapautta kertoa jopa sellaisista asioista mitkä eivät ole miellyttäviä ?
Missä h e l vetin kohtaa minä niin sanoin?
Trump on valehdellut 30 000 kertaa. näytä se 27 484 kerta, jooko?
Trump ei tehnyt suihinottoimitaatiota lavalla, vaan näytti mikrofonin tarvitsevan nostamista. Arvostettu ja objektiivinen Ylemme vähän siivosi otsikkoa, mutta yhä vieläkin väittää nähneensä suuseksiä muistuttavia eleitä tuossa tilanteessa.
https://yle.fi/a/74-20122816
Suomessa kun löytää lehdistöstä virheellisen väitteen jota ei ole oikaistu (eikä kyseessä ole suoranainen rikosilmoituksen paikka), silloin valitetaan Julkisen sanan neuvostoon. Jos neuvosto toteaa tällaisen virheen tapahtuneen, lehti saa moitteen, jonka se joutuu julkaisemaan näkyvästi sivuillaan.
Tämä edellyttää tosin median vapaaehtoista kuulumista JSN:n jäsenyyteen. Esimerkiksi Suomen Uutiset ja "vaihtoehtomediat" eivät kuulu JSN:oon, eikä varmaan tarvitse yhtään ihmetellä mikseivät.
jOoPaJoO, valitse oma totuutesi, kuten Trump. Trump pyrkiin suoltamaan maailmasta sellaisen munakokkelin, että kukaan ei pian tiedä mikä on totta ja mikä sitä itseään.
Jos uutinen tai median juttu ei miellytä, on se automaattisesti fake news (lähde: persupioneerin käsikirja).
Meille syrjäytetyille pahnanpohjimmaisille persuille mikä tahansa muutos ja muiden paha olo on hunajaa. Olemme tosi katkeria, vaikka mestarimme Jussi ja saksikäsi-Riikka touhuaa hallituksessa, ehkä hekin EK:n käsinukkeina. Käsinukkena olemisessa on vain se huono puoli, että kun se on vihdoin ohi, on käytettävä loppuelämänsä ajan vaippoja.
Kuka valehtelee?
Joo-oh. Elonkaan ei tehnyt nazitervehdystä..
Kuinkahan paljon voimistelijat tekee
ns. natsitervehdyksiä.
On turha kuvitella, että olisi olemassa objeltiivista tiedonvälitystä, koska jokainen on subjeksi, niin toimittaja kuin kuluttajakin. Kuluttajalla on velvollisuus valita mediansa, mutta Suomessakaan, skaala on suppea. Miksi vain persujen Suomen Uutiset edustaa useimmiten asioiden vähemmän tai antivasemmistolaista puolta?
Millä ei ole ajatus elimet kunnossa. Väliin tunkeutuu usein jotain tunnistamatonta mönjää jota sitten sylkevä suustaan ulos.
USA:n mediat ovat vasemmistolaisten valehtelijoiden hallinnassa. Hyvä, että asiaa puututaan ja valehteleminen loppuu.
Trump ei muuta teekään kuin valehtelee
Sieltä ei löydy vasemmistolaisia medioita muuten kuin magattien korvien välissä.
Usan mediat ovat kohta Kremlin hallinnassa.
Tyypillisesti tuo oikeiston "puuttuminen" on tarkoittanut, että siitä se valehtelu vasta alkaakin.
USA, vasemmisto, samassa lauseessa? Mitä horiset?
En usko, että media "valehtelee" mutta koska objektiivista totuutta ei ole olemassakaan, niin media kyllä valitsee sekä kohteensa, että näkökulmansa, plus vielä kommentoi. Siinä se kakku sitten on.
USA:n yliopistot ovat selkeästi vasemmistolaisia. Sa tearkoittaa valkoisen heteromiehen syrjimistä, perhearvoija arvostavien syrjimistä, antsemitismiä eli puhdasta rasismia ja juutalaisten kansanmurhan kannattamista. Siis wokea puhtaimmillaan, jota suomalsiet neutrit ja tätimiehet kopioivat.
trumppi valehtelee jatkuvasti ja uhkailee, viimeksi irania, hävytöntä toimensa Ukrainaan kohdistuen. paikka suljetulla osastolla netanjahun ja orbanin kanssa ja mielenkiintoa lisäämää, putin samalle osastolle ja kaikille tasamäärä tinasotilaita, saavatpahan niillä sopia keskinäisetvälinsä...
Ei tuolla porukalla ole mitään ”välien selvittämistä”. Nehän ovat kaikki samoilla linjoilla ja samalla puolella ”muita” vastaan.
Trump on isänmaan asialla. USA:n media on usein epäisänmaallista ja pyrkii mustamaalaamaan Trumpia.
Isänmaan? Venäjän siis. Ja Ison Rahan.
Vapaan media hiljentäminen oli puten ensimmäisiä tekoja. Oranssi seuraa idolinsa tai oikeastaan isäntänsä jäljissä. Kun vain oma näkemys sallitaan medioissa niin valehtelu menee helpommin läpi.
Media on kulttuurimarxilaisten hallussa kaikkialla. Trump tuhoaa kulttuurimarxismin.
Kulttuurimarxismi on salaliittoteoria jota MAGAt ja persut levittävät
https://teologia.fi/2022/12/homorummuttajista-kulttuurimarxismiin-yhden-salaliittoteorian-anatomia/
Tajuatko yhtään kuinka typerältä kirjoituksesi näyttää?
Alle 50 % enää kannattaa Trumppia.
Myös rebuplikaanien rivit rakoilevat.
Ei pääse nääs kukaan paljastaan Trumpin selkoiluja
Siksi onkin kiire hoitaa asiat siihen kuntoon, että silkka pelko pitää omat rivit suorassa.
Jaha, sitä on sisäistetty salaliittoteorioita.
"Kulttuurimarxilaisuus on antisemitistinen salaliittoteoria. Äärioikeistolaisessa keskustelussa se on 1990-luvun lopulta lähtien liitetty erityisesti Frankfurtin koulukuntaan".
Antisemitismi, äärioikeistolainen. Kannatatko?
Leimaamalla kaikki mikä ei miellytä, on nimetty salaliittoteorioiksi.
https://youtu.be/cC3bH0TZ0r8
"Enää" ja "kannattaa." Mitä tarkoitat?
Eikö? Koko USA:n media ei muuta teekään.
Kristinusko ja juutalaisuuskin ovat salaliittoja islamin tuhoamiseksi.
Abdullah-Pirjo Könönen-Bonsdorff.
Eiköhän tuo USA . Voisi liittyä samantien itse Pahuuden akseleihin . Ei paljon Eu. kansalaiset menetä , kun jättävät heidän tv. tuotannon tilaamatta .
Nyt Kiina, Venäjä ja Iran(pahuuden akseli) aloittavat yhteiset sotaharjoitukset, ehtiikö Trump mukaan.
YK:ssa ne jo liittyivätkin.
YK on pahuuden akselin koossapitävä voima.
Siellä vasurit itkee kun ei sa toista kutsua diktaattoriksi.
Totuus on kuitenkin kunniaanloukkaussyytteistä . Lehdistötilaisuuksiin ei kaikki päästetä koska kaikki eivät sinne mahdu ja kukapa ei jättäisi mulkkuja ulkopuolelle.
USA on sannvapauden jättiläinen mutta olisiko eurooppalainen asenne hiipimässä sinne ?
Muikkuja? Objektiivinen määritelmä, toki.
Mitenköhän se sananvapaus toteutuu, jos vain samaa mieltä olevilla on sananvapaus?
Se on aina ollut persujen ja muiden äärioikeistolaisten öyhöttäjien näkemys sananvapaudesta, että vain heidän kanssaan samaa mieltä olevilla on sananvapaus.
Muilla ei ole.
Usa on oikeudenkäyntien luvattu maa.
Voit haastaa kenet hyvänsä ja mistä hyvänsä ja lopputulos voi olla mitä hyvänsä.
Paitsi jos haastaja on autokraattinen hallinto, joka uhkaa tuomareita potkuilla tai vielä pahemmalla ellei ratkaisu ole "oikea". Tästä ei vielä ole kokemuksia, mutta eiköhän kohta ole.
Jenkkeihin on, -eikä mitenkään "hiipimässä" Venäläinen sanavapaus. Vanha ruttuinen oranssi on lukenut siitä Putinin ohjekirjan. Tai liioittelin, että on lukenut, Trump ei lue mitään, hän ei osaa sisäistää lukemaansa. Joku yesman on sen hänelle lukenut.
Usa, oikeutta saa rahalla. Jos ei rahaa, ei oikeuttakaan ole mahdollista saada.
Päästään lähemmäksi äärivasemmiston unelmaa.
Toverit huomenna ostetaan kiväärit ja sitten
ammutaan kaverit.
"Mitenköhän se sananvapaus toteutuu, jos vain samaa mieltä olevilla on sananvapaus?
Se on sitä DDR-Stasi-vapautta, ja sananvastuuta. IDI Amin sanoi aikoinaan, että Ugandassa vallitsee sananvapaus, ja sanoja vastaa itse sanoistaan.
USA:ssa vallitsi oikeasti sananvapaus, jota vasemmisto on halunnut rajoittaa kaikin keinoin esimerkiksi canceloinnilla. Trump on antanut lökäpöksyille lippalakkimiehille ja -naisille julkisen äänen.
Notice Case Budweiser, Disney, Hollywood...
Suomessa sitä ei saa edes rahalla, jos ei kuulu oikeinajattelevistoon.
Jenkkien ja kv massakontrollimedia oli USAID rahoitettu ja täysin korruptoitunut. BBC on saanut suuren osan rahoituksesta amerikkalaisilta veronmaksajilta. Ei ihme että aivopesu kannattamaan öljy, hegemonia ym. sotia on ollut vahvaa.
Massakontrollimediat ovat "tiedustelujärjestöjen" kontrolloimia. Siksi sanoma on niin yksimielisen jyräävä. Pikku kansalaisen on pakko toitottaa samaa sanomaa. Meno on niin kuin neukuissa ennen tai pohjois-koreassa nykyään.
>Pikku kansalaisen on pakko toitottaa samaa sanomaa.
Miten niin? Olen täysin aidosti ja kaiken hankkimani ja kriittisesti arvioimani tiedon perusteella sitä mieltä kuin olen, en siksi että joku mistään nurkasta pakottaisi.
Olen myös sitä mieltä, että median ei tarvitse tuoda kritiikittä esiin törkeästi vääryyden puolella olevia näkemyksiä kuin satunnaisesti (kuten tapahtuukin). Niiden kannattajat voivat levittää näkemyksiään vapaasti omissa medioissaan, joiden perustaminen on melkein ilmaista.
BBC levittää woke-ilosanomaa. Eikö tämä ole jotenkin outoa? Siis paskan levitystä.
Katsele kanavaa History Debunked Simon Webbs.
Sieltä löytyy myös videoita, joissa kerrotaan BBC:n propagandasta.
Pian alkaa jenkeissäkin putoamaan Trump-kriittisiä toimittajia ikkunoista, kun Trumpin hallinto on konsoltuinut venäläisiä ystäviiään siitä, kuinka vallanpitäjiä kritisoivien kanssa toimitaan.
Hitlerin Saksa näyttäytyy hyvänä mallina trumppilaiseen sananvapauteen ja yllätys, yllätys: nyky-venäjä.
Väärässä olevat eivät tarvitse sananvapautta ja vähitellen eivät mitään muutakaan.
Kommunistiksi on hyvä haukkua kaikki, niin voi heidät sellaisina canceloida. Ja kun Kommunistiksi loppuvat löytyy aina muita, tuomoit ovat jo valmiina.
Haluatko pyörittää mediaa, joka voidaan ottaa sinulta pois ja päädyt vankilaan? Tässä ei ole vain kysymys jostain lehdistötilaisuuksista. Tai voiko toimittaja olla homo. Niin, homojahan ei ole, ainakaan venäjällä...
Trump kritiikki voi aiheuttaa oranssille sydänkohtauksen. Sehän ei kestä yhtään sitä että tyyppiä arvostellaan mistään asiasta. Eli nyt vain oikein kunnolla arvostelua medioihin niin voi tulla se kaunein sydänkohtaus ikinä.
Ei kestä niin.
Hautoo vuosikymmeniä asioita mielessään ja paisuttelee niitä.
Ei se lue ulkomaisia medioita ja omat on jo peloteltu olemaan arvostelematta.
Ei takuulla, ja siitä media pitää huolen.
Trump ei todellakaan toimi kuten USA:n vasemmisto, joka on yrittänyt tuhota kaiken, mikä ei hännystele yliopistojen akateemitätien mielipiteitä.
Vain Fox edustaa USA:n äänestäjien enemmistön ääntä.
Simon Parkes on entinen Englannin parlamentin kansanedustaja. Tässä hän kertoo, miten Trumpin hallinto on kääntänyt / kääntämässä Bidenin multipolaarisen rikolliset toimijat joko vankilaan tai omiksi vasalleikseen:
https://rumble.com/v6q6dt6-simon-parkes-the-secret-quantum-super-computer-technology-behind-trump-the-.html
Ja suomalaiset, Bidenin aivopesemät woket, yhä uskovat vanhaan, jo romahtamassa olevaan omaan maailmankuvaansa. siinä Itä on paholainen ja Länsi puhdas pulmunen. Tosiasiassa Ukrainassa on käyty ihmiskauppaa, jota yhdistynyt maailma, on yhdessä Venäjän kanssa tuhoamassa.
Juuri näin. Tosi asiassa länsi on rappeutunut multikultturismia edistävän woken ja kaikkialle levinneen homoseksuaalisuuden vuoksi. Trump ja Putin pelastavat maailman ja palauttavat kristilliset perusarvot takaisin kunniaan.
Putinistipersut palvovat sekä Trumpia että Putinia.
Putin palauttaa Ukrainassa kristillset perusarvot kunniaan ja näitä arvoja ovat siis ryöstäminen, raiskaaminen, kiduttaminen, joukkomurhaaminen ja pelkkien siviilikohteiden jatkuva pommittaminen.
Trump lisää näiden kristillisen perusarvojen listaan vielä talousrikokset, narsistisen öykkäröinnin ja jatkuvan törkeän valehtelemisen. Sekä demokratian, oikeusvaltion ja sananvapauden sekä lehdistönvapauden kieltämisen, mitä parhaillaan toteuttaa.
Hienoja ovat kristilliset perusarvot, onneksi en ole kristitty.
Onko jotain oikeeta asiaa jos sanat wokw ja Biden kielletään ?
Persuthan maailman pelastaa Tynkkysen johdolla ja Rydman ja Purra taputtaa käsiään.
Ei rumplea kukaan katso, aivan turhaan sitä tarjoilet. 🥱
Vaalikoneessa kysyttiin, ovatko kristilliset perusarvot mielestäni sopivat koulujen opetuksen pohjaksi. Olin täysin muuta mieltä.
Vai kristilliset perusarvot!
Putin pistää ”kristilliset perusarvot kunniaan” tappamalla ja kiduttamalla luojan luomia ihmisiä. Monesko käsky se ”älä tapa” olikaan?
Onhan se niinkin.
Kulttuurimarxilaisuudesta kertoo seuraava:
https://youtu.be/cC3bH0TZ0r8
Onko tervettä sekään?
Tuskin, mutta tarjoavat sentään jonkin vaihtoehdon totalitaariselle vasemmistolle.
Juuri tästä kyse on. Trump ei minkäänlaista kritiikkiä ja avointa keskustelua.
TRUMP ON SANANVAPAUDEN ASIALLA TOISIN KUIN TE KOMMUNISTIT WOKETTAJAT
Ei auta, vaikka miten huudat.
Trump pelaa avoimilla korteilla, toisin kuin tämän palstan NATO (rip) -tiltut sensuureineen.
Sensuurissa on se huono puoli, että sensuroitu asiasisältö palaa aina vain suurempana ja voimakkaammin.
Mitä "avoimilla korteilla" pelaamista Trumpin puuhat ovat? Kertoisitko tarkemmin?
Älä mieti liian vaikeita.
Sinä ainakaan et näytä miettivän.
🤣🤣🤣
Rumppa näyttää omat kortit etukäteen toisille ja valittaa siitä kun venäjällä on kaikki kortit käsissään neuvotteluissa. Siinä on niin tyhmä vanhus ettei ole vastaavaa ennen nähty.
Pitkälti asia on juuri näin.
Elää omassa kuplassaan ja kuvittelee että muut ovat alempiarvoisia ja häntä varten olemassa.
Sääliksi käy Melanieta. Ei voi edes erota.
Ei suuret kirjaimet suuta halkaise.
Jos ymmärrät ?
Olekko kuullu että Suomi on Natossa ?
Runkkua kiristetään venäjältä.
Avoimilla korteilla? Hän ei kertonut äänestäjilleen puoliakaan suunnitelmistaan nakertaa demokratiaa ja sananvapautta ja aloittaa intiimi suhde Venäjän kanssa..
Suurin osa ihmisistä täällä ei joko ymmärrä käyttämiään lauseita tai edes yritä ymmärtää. Näin ollen, se joukko sanoo jatkuvasti ihan mitä sattuu.
🤣🤣🤣
Yrittäiset edes käyttäytyä.
Jotenkin en ole osannut pitää cancelkulttuuria "avoimena keskusteluna"?
Trump on koko ajan median hampaissa, kuten persut Suomessa.
Putinin hallinnolla ja USA:n vastaavalla ei ole mitään yhteistä.
Trump elää ja ilmentää aika monen amerikkalaisen äänestäjän elämää.
Homma ei tule toimimaan samoin kuin venäjällä.
Yritys on ainakin kuin Kremlin käsikirjasta.
Ja Kremlissä myhäillään tyytyväisinä, kun USA:ssa kansa jakautuu kahtia, kenties jopa sisällissodan partaalle.
Putin ei ole Trumpin ystävä, kuten tämä ilmeisesti kuvittelee. Mitä huonommin USA:lla menee, sitä tyytyväisempiä Kremlissä ollaan.
On kyllä uskomatonta miten usassa jaapataan valta fasisteille. Menerkl läpi ilman sisällissotaa tai maan hajoamista?
Eihän äänestäjille pidä antaa valtaa!
Ja meillä sotaa lietsova media saa jatkaa.
Niin teillä Venäjällä se jatkaa, koska niin Putin on määrännyt
Miten täällä lietsotaan sotaa ?
Se on kyllä suurin valhe, että Putte ja Tramppi olisivat ylimmät ystävät.
"Hajoita ja hallitse" on vanha keino, jota kajali-Vance ja Tramppi nyt drumpetoivat. Entinen KGB mies on kuitenkin aina askeleen edellä näitä, eikä varmasti astu miinaan.
Et keksinyt tuota itse, vaan kopioit sen jostain.
Kaikki mitä Trump on toistaiseksi Ukrainan sodan suhteen tehnyt on ollut Ukrainan etujen vastaista ja Vejäjän etujen mukaista. Kaikki. Ei ainoatakaan Venäjän etujen vastaista tekoa, vain Ukrainan vastaisia koko ajan. Koko ajan ajanut vain Venäjän etuja.
Kaikki mitä Trump on Ukrainasta ja Zelenskystä sanonut on ollut kuin suoraan Putinin suusta, sanatarkasti sanasta sanaan Putinin puheita ja Putinin mielipiteitä.
Trump ihailee ja kunnioittaa diktaattoreita, koska haluaa itsekin olla sellainen
Trump ylimielisyydessään kuvitelee itsestään ja älykkyysosamäärästään liikoja.
Diilimies kuvittelee että jos jotain sovitaan, siitä pidetään kiinni.
Ei se niin mene.
Amerikassa sellainen ei ole edes periaatteessa mahdollista. Siitä pitää perustuslaki huolen.
Republikaanien puhe on sitä parempaa puhetta.
Enpä tiedä, onko se sitä "prempaa puhetta" mutta se edustaa keskimääräisesti äänestäjien enemmistön mielipidettä, Sitä on demokratia, joka joidenkin mielestä on valitettava juttu, mutta minusta ei. Vasemmiston äänihän on kaikunut Trumpista huolimatta joka tapauksessa, kiitos median.
Suomen älykääpiö-media ei harjoita edes sensuuria, koska se ymmärrä mitä on sensuuri. Ei se toimii vajaamielisellä tunteella, ja kaiken mikä herättää heissä vääriä tunteita.
EI *ITTU MITÄ *ASKAA TÄMÄ MAA ON
Mutta täältä pääsee helposti pois! Virossa on neljä raja-asemaa auki.
Trumpin USA:sta on tullut diktatuuri ja sen sijaluku lehdistönvapaudessa laskee koko ajan. Veikkaan että lwehdistönvapaudessa USA löytyy samoilta sijoilta Venäjän kanssa kun vuosi on kulunut loppuun.
Paljon mahdollista kun venäjä ohjaa trumpin toimintaa.
Et yksinkertaisesti edes tiedä, mistä puhut. Enpä taida sen enempää perustella, koska tuskinpa sillä on mitään vaikutusta aktiiviseen tietämättömyyteen ja pahaan oloon.
Saakin hiljentää punikkien medioita. Samaa tekee punikit kommunismissaan.
Jos punikeilla on valta, ei todellakaan he salli oikeisto medioiden tuovan eri näkemyksiä esille.
Eli voiko punikit heittää ensimmäisen kiven tuomitessaan Trumpin hallinnon?
V 1918 TAISTO ON VIETÄVÄ LOPPUUN SAAKKA. PUNIKIT ON HÄVITETTÄVÄ TÄSTÄ MAASTA. JOKA IKINEN
Ei USA:ssa ole mitään punikkeja eikä kommunismia.
Vieläkö on tuollaisia ihmisiä jotka eivät tiedä että usa on kolmasosaltaan vasemmistolainen? Uskomatonta
Harris on erityisen vassu henkilö.
Kolmasosa demokraattisen puolueen ihmisistä on äärivasemmistolaisia.
Hirvittävä määrä sata miljoonaa ihmistä tappaneen aatteen ihmisiä
Te vassut itse todistatte että USAssa on valtava määrä vassuja. Te ette mitään kannata ellei aate ole vahvasti mukana. Te kannatatte näitä ns. epädemokraatteja
Höpönlöpön. Kommunismi on USA:ssa äärimmäisen epäsuosittua.
Toki teille äärioikeiston öyhöttäjille kaikki muut ovat kommunisteja, mutta oikeasti USA:n demokraatit ovat yhtä kommunisteja kuin suomalaiset kokoomuslaiset.
Ruotsissa oli "punikkien" vasemmistovalta monen monta kymmentä vuotta ja täydellinen länsimainen sananvapaus.
Olen lukenut Markku Henrikssonin Yhdysvaltain historian, enkä vieläkään tiedä. Oletko sinä?
Lähes kaikki Suomen kokoomuslaiset äänestäisivät demokraatteja, jos joutuisivat Yhdysvaltain valtapuolueista valitsemaan.
Nyt ehkä jo ihan kaikki...
Mutta vasemmistoa kyllä riittää, ja höpöopistot tuottava aina vain lisää tyhjäntoimittajia, jotka ovat täynnä pyhää vihaa "vääryyttä" 🙄 kohtaan (mutta, jotka eivät osaa yhtäkään ammattia, jolla voisi itsensä elättä).
Ruotsalainen "sananvapaus" tuottaa tällä hetkellä lukuisia ihmisuhreja kuukaudessa, kun ei vuosiin ole saanut julkisesti sanoa mustaa mustaksi ja valkoista valkoiseksi, eikä tosiasioita tosiasioiksi.
Tuo silmämeikkiä käyttävä idiootti Vance uskaltaa syyttää sankari Zelenskyä kunnioituksen puutteesta, vaikka hän ei itse ole kelvollinen edes hengittämään samaa ilmaa kuin Zelenskyi. Zelenskyi on sankari ja hän itse pelkkä roisto!
Kun konservatiivinen Foxin toimittaja halveksi Zelenskyä ja kehtasi kysyä että eikö tällä ole miesten tummaa pukua, niin jos olisin Zelensky olisin esittänyt vastakysymyksen: Milloin sinusta tuli Putinin kannattaja? Tapahtuiko jo se silloin nuorena miehenä kun liityin USA:n kommunistiseen puolueeseen? Vai vasta myöhemmin kun Putin antoi sulle takaa päin?
Trump syyllistyy tapattamaan ukrainalaisia sulkemalla avun Ukrainalta ja uskomalla Venäjän valheita. Miten sekaisin onkaan jo pää?
Amerikka ei saa tätä koskaan anteeksi ellei muutosta tapahdu pikaisedti. Diktaattorit yksinvaltiaat on saatava kaikesta syyttömille aiheuttamastaan hel.vetistä vastuuseen.
ÄLYKÄÄPIÖSENSUURIN MENOA PALSTA
Ei teitä järki päätä pakota, mutta se olikin jo kaikkien tiedossa.
Milloin suomalaiset Trumpin kannattajat pyytävät anteeksi sitä, että he siirtyivät kannattamaan Venäjän hyökkäyssotaa Ukrainassa? Näitä on paljon, varsin talousliberaaleja taloustoimittajia ja asiantuntijoita jotka oikein hehkuttivat kuinka talous lähtee rakettimaiseen nousuun Trumpin valinnan myötä. No milloin pyydätte anteeksi Suomen ja Ukrainan kansalta sitä, että teistä tuli Suomen kansan ja Ukrainan kansan vihollisia?
Valehtelu on huono juttu. Lopeta se. Minä persuna en sitä ryssän touhua hyväksy. Olen huutanut lisää aseita Suomeen, mutta vauhti on pelottavan hidasta. Ryssä taas syytää kolmessa vuorossa useissa sadoissa tehtaissa aseita yötä päivää ja ruokapalkalla luullakseni. Näinhän totalitarismeissa aina tehdään.
Et hyväksy ryzzän touhua, mutta palvot Trumpin jokaista sanaa, joissa tämä haukkuu Ukrainaa ja Zelenskyä Putinin sanoilla, lopettaa Ukrainan aseavun ja tiedustelutietojen antamisen ja ajaa vain Venäjän etuja koko ajan.
Ihailet Unkarin johtajaa Orbania, joka on Putinin sylikoira ja estänyt Ukrainan avustuspaketin EU:ssa. Ihailet Saksan venäjämielisistä putinistipuoluetta Afd, jonka jäsenet ihailevat ja kannattavat Putinia ja Venäjää.
Eli et siiis hyväksy sitä ryssän touhua, muuten vaan kannatat sitä jatkuvasti lukuisin eri tavoin.
Suomalaiset "Trumpin kannattajat"? Hetkinen. Trump on USA:n presidentti.
Trumpp kuin Putin tai muut äärilaidan diktaattorit ja sananvapauden tukehduttajat.
Äärioikeistolaisuus yrittää kovasti nousta valtaan vähän joka puolella maapalloa ja päästä tukkimaan demokratian ja liberalismin.
Luojan kiitos löytyy maailmasta vielä paljon tervejärkisiä poliitikoita hmja päättäjiä, jotka vastustavat populistisia valheiden vääntäjiä ja levittäjiä ja taistelevat demokratian ja inhimillisyyden puolesta.
Minun mielestä demokraattinen järjestelmä, maailmanlaajuisesti on uhattuna. EU:n tulee tiivistyä liittovaltioksi ja koota voimansa, niin taloudellinen kuin sotilaallinenkin. Muutoin Euroopan pienten valtioiden voi käydä kalpaten. Lisäksi ilman muuta Ruotsin tulee muiden pohjoismaiden tuella jatkaa ydinaseohjelmaansa. Ydinase on kuitenkin tehokkain pelote mitä on olemassa. Tässä maailmanajassa pelataan hirvittävän isoilla panoksilla. Pasifistiset, varustautumattomat valtiot muserretaan armotta.
Tämän takia vihervasemmisto ei saa päättää
liian vaikeista asioista, missään päin maailmaa.
Oman maan puolustaminen on heille liian vaikea
asia ymmärtää.
Anna esimerkkejä USA;n median sanavalauden rajoituksista. Yksikin riittää, mutta tuskin sitäkään pystyt osoittamaan, koska kirjoitat täysin mutu-pohjalta.
Ei vasemmistolla ole edes "omaa maata." Sehän on tämän puolijumala Lennonin linjoilla: "imäätsin teers nou kantriiii..." (Kunhan rahaa piisaa, ja joku toinen puolustaa näitä taivaanrannanmaalareita.)
Ensimmäisellä presidenttikaudellaan Trump valehteli yli 30 000 kertaa!!!
https://yle.fi/a/74-20145858
Aatumainen katse lippalakin alla.
Ja tuo on totta kun yle kertoi Washington postin jutusta?
jep jep
Ja se etenee...
22.5.2023
Trump Media files $3.78bn defamation lawsuit against Washington Post
Hän ei valehdellut vaan kertoi vaihtoehtoisia faktoja
Etukäteen oli jo tiedossa että Trump ei ole mikään demokraatti, vaan diktaattoreita ihaileva äärioikeistolainen joka haluaa itsekin olla diktaattori. Sekä lopettaa demokraattisen oikeusvaltion ja sananvapauden USA:ssa.
Aivan kuten siellä juuri parhaillaan tapahtuu. Maasta tulee samanlainen yhden "totuuden" totalitaarinen diktatuuri kuin Venäjä, jossa kaikki muut mielipiteet ja presidentin arvostelu sanallakaan ovat ehdottomasti kiellettyjä ja rangaistavia.
Projisoit kotimaan asiat ulkomaille, koska et uskalla arvostella suomalaista diktatuuria.
Typerä whataboutismisi ei toimi, koska Suomi on sananvapauden ja lehdistönvapauden mittareilla mallimaa ja koko maailman kärkimaita. Kaikissa tutkimuksissa aina maailman parhaiden joukossa ja yleensä viiden parhaan joukossa. Viime vuonna sijalla 5.
Samoissa tutkimuksissa Venäjä on aina listan loppupäässä, viimeksi sijalla 162. Trumpin tekojen vuoksi USA tulee seuraavana vuonna olemaan jossain samoilla sijoilla Venäjän kanssa. Venäjä on listalla paljon huonompi kuin Sudan, Jemen, Libya ja Somalia, mikä kertoo kyllä kaiken.
Valehtelu on yksi propagandan muoto.
Totta. Siksi venäläiset valehtelevat aina kaikesta. Totuuden puhuminen on Venäjällä lailla kiellettyä.
Amerikassa on toki myös äärioikeistoa, mutta Trump, ja hänen laillisuutta noudattavat kannattansa eivät edusta sitä. Pitää otta huomioon, että moni Trumpia äänestänyt teki sen siksi, ettei Harrisista tule pressaa, vähän saman tapaisesta syystä, kuin itse äänestin istuvaa päämiestämme - ettei ainakaan Haavistosta tule pressaa.
Venäläiselle totuus on suhteellinen, ja on riippuvainen kulloisista olosuhteista ja hallitsijasta.
Se niin ihana Amerikka ja Trumpin klaani.
Sitä kannattaakin kehua ihan Sirpan ja Teemun voimin ...
Hyi helv...tti .... mihin sivistys häipyykään ja maailma suistuu.
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/marko-suutari/muskin-uusi-look-historia-toistaa-itseaan/
Teemu Selänne alistettuine Sirpa vaimoineen taitaa olla sellainen ihminen, joka ei yksinkertaisesti kykene muuttamaan kantaansa tai myöntää erehtyneensä, vaikka Trumppi hoveineen tekisi USA:sta dystopian. Niin kuin vanha oranssi parhaillaan tekee.
Onko politiikka sinulle jonkilainen uskonto ikään kuin joku voisi "erehtyä" kannattamaan jotain, mikä olisikin sitten jotain muuta. Tuskinpa kukaan Trumpin äänestäjä häneen "uskoo." Hän vain oli kahdesta ehdokkaasta mieleisempi, tai ainakin vähemmän paha kuin se toinen. Politiikka on aina komromissien tekemistä, myös äänestäjien.
Trumpin äärioikeistolaisen piirin valta on hirveä häpeä nykyaikaisen USAn demokratialle ja ihmisoikeuksille.
USA on yhä demokratia, jossa vallitsee Trumpin ansiosta taas edes jonkilainen sananvapaus, kun joitakin canceloituja mielipiteitä saa taas ilmaista.
Sitä vaihtoehtoista nakökulmaa on tuutattu vuosikymmenet lähes kaikkien medioiden voimin.
Joka muuta väittää on syytä siirtyä jonnekin lähipubin rauhaan puhumasta julkisesti läpiä päähänsä tällaisessa paikassa, jossa edes jotkut ovat oikeasti hereillä, ja selvin päin.
Onhan tuo todella järkyttävää luettavaa. Kaikki presidentin arvostelu ja kaikki mistä presidentti ei pidä kielletään ja samalla kielletään kaikki lehdistönvapaus. Mitään kritiikkiä ei saa enää esittää, vaan siitä tehdään rangaistavaa.
https://yle.fi/a/74-20147969
Ja persut hurraavat, koska tuo vastaan täsmälleen persujen käsitystä sananvapaudesta. Kaikilla on vapaus olla joka asiasta täsmälleen samaa mieltä persujen kanssa, eikä mitään kritiikkiä saa koskaan esittää.
samalla kielletään kaikki lehdistönvapaus. Mitään kritiikkiä ei saa enää esittää, vaan siitä tehdään rangaistavaa.
Kuulostaa ihan proletariaatin diktatuurilta.
Toistan: USA:ssa vallitsee yhä sanavapaus. YLE ainoastaa copypastaa USA:n vasemmiston narratiivia.
Putin kiristää Trumppia.
Trump on tehnyt jotain niin nöyryyttävää, että antaa ennen tuhansien Ukrainalaisten kuolla, kuin antaa Putinin päästää julkisuuteen kiristysaineiston.
Jos yle.ä tai suomalaista valtamediaa kuuntelee niin woke on niiden agendalla numero 1.
Mitä suomalainen tietää kun ei ole vuosikymmeniä asunut ameriikassa tai ei ole syntyperäinen maanasukas vaan elää yle.n ja mtv.n kirjeenvaihtajien tiedon murusen varassa.
https://www.hs.fi/maailma/art-2000011087023.html
”Elämänlaatu on täällä Britanniassa verrattomasti parempi.”
Etukäteen jo varoiteltiin että Trumpin taustajoukkojen Project2025-ohjelma tulee lopettamaan demokratian Jenkeistä. Tätä vähäteltiin eikä uskottu, mutta nyt sitä ohjelmaa ajetaan siellä koko ajan täysillä joka puolella.
Lliittovaltion viestintäkomission eli FCC:n johtoon Trump on nimittänyt fanaattisen kannattajansa, Brendan Carrin. Hän käyttää virastoa nyt Trumpin kriitikoiden hiljentämiseen. Carr on myös yksi Project 2025 -raportin kirjoittajista. FCC valvoo muun muassa televisioyhtiöiden toimilupia ja Trump on jatkuvasti uhkaillut useita johtavia televisioyhtiöitä toimiluvan menettämisellä.
Tämäkin on todella järkyttävää ja kertoo tasan sen mihin USA on nyt menossa:
"kaksi maailman johtavaa uutistoimistoa, AP ja Reuters, oli molemmat suljettu lehdistötilaisuudesta ulos. Ne tuottavat uutisia käytännössä kaikille merkittävimmille uutisvälineille, myös Ylelle."
"The New York Times muistutti artikkelissaan, että juuri näin alkoi lehdistön vapauden nakertaminen myös Venäjällä. Vladimir Putin poisti kriittiset toimittajat Kremlin lehdistöpoolista presidenttikautensa alussa."
Seuraavaksi siellä tullaan näkemään, miten kaikki ne televisioyhtiöt jotka eivät suostu julkaisemaan vain Trumpin ylistystä, menettävät toimilupansa. Jäljelle jäävät vain Trumpin hyväksymät televisioyhtiöt.
Sama lehdistössä - kaikki kritiikkiä esittäneet lehdet vaiennetaan Trump-mielisiksi tai suljetaan kokonaan mikäli eivät alistu pelkiksi Trumpia ylistäviksi propagandalehdiksi.
Venäjän yhteiskunnan malli tulee käytäntöön.
Donny vähätteli Project2025:tä kampanjassaan ja sanoutui siitä pitkälti irti. Totuus oli sitten toinen, kuten mediassa profetoitiinkin.
Kannatta kuunnella, jos todella kiinnostaa USA:n tilanne. https://www.youtube.com/watch?v=Zp3duRh8mko&ab_channel=23Media
Woke on pahin😜
Te öyhöttäjät ette edes tiedä mitä se sana tarkoittaa.
Juurihan putinatsi vaati sanaa käyttämättömiä kertomaan, mitä se tarkoittaa. 🤣
Unohdetaan jo se woke. Se on täysin merkityksetön asia näinä aikoina kun mannerlaatat liikkuvat.
Mannerlaat vain lentävät woken ansiosta. Tosiasiat eivät ole mielipidekysymyksiä.
Tämän keskustelun luettuani. Voin todeta, että käytöksenne muita Ihmisiä kohtaan, aikaansaasrn, että Äänestän Perus-Suomalaisia ensi vaaleissa.
Miksikö?
Heillä on sentään käytöstavat. Se, on sivistysvaltiossa hyvä asia.
Ketju herättää monia ajatuksia ja nyt menen rukoileen kilometrin kokoista asteroidia Suomeen.
Päinvastoin. Persuilla ei tunnetusti käytöstapoja ole. Haluatko esimerkkejä persupoliitikkojen huonosta käytöksestä, vai ravintolayössä ammuskelusta tai vastustajien kuvilla varustetuttujen taulujen ampumisella? Persut ovat öyhöttäjiä, turhan valittajia ja joka asiasta uhriutujia. Kun kompetenssiosaaminen loppuu, alkaa edellisen hallituksen syyttäminen.
Sinulla on oikeus loukkaantua tästä kommentistani. Ole niin hyvä.
Tämä palsta on esimerkki "poliittisesta" sensuurista.
Ensin sensuroitiin Putinistit, sitten Trumpistit, ja nyt molemmat. Oma kysymyksensä on mitä nämä persut enää edustavat.
Trumb ei ole presidenttimme. Mutta joitakin tahoja silti ahdistaa.
Äänestäisin Trumbbia, jos asuisin Mega ssa.
On se Aikamoinen!
Muuttanut hetkessä lakeja paremmiksi!
Meillä onneksi tehdään myös hyviä päätöksiä Hallituksessa!
Täytyy jaykossakin äänestää Oman kansan etujen puolella olevaa puoluetta😇
"Meillä onneksi tehdään myös hyviä päätöksiä Hallituksessa!"
Ei ne ole hyviä päätöksi jos niistä seuraa lama ja 100k työtöntä lisää!
Sisämarkkinat tapettiin leikkauksilla ja heittämällä rakennusteollisuus bussin alle kun samalla tuetaan miljardeilla kansainvälisiä jättiosinkoja omistajilleen jakavia yrityksiä.
Yritys jossa työskentelin 15 vuotta, meni konkurssiin. Uutta työtä ei löydy millään. Joudun pian myymään ihanan omakotitaloni pikkuhiluista tai se menee pakkohuutokauppaan. Joudun muuttamaan jonnekin vuokralle, sitten joudun hakemaan asumistukea ja alkoholisoitumaan. Olen vtun vihainen.
Oliko kommenttisi provo, osui.
Mä ainakn uskon yle.ä. suäomi on mallimaa kaikilla mittareilla mitattuna.
On Se.🐷🇺🇸
No niin sanotuilla demokraateilla oli ja on Yhdysvalloissa oma mediapooli, jonka keskiössä on CNN. Ja CNN:llä ja Helsingin Sanomilla on muuten yhteistyösopimus keskinäisen sisällön jakamisesta. Ja YLE Ja Helsingin Sanomat ovat käytännössä Suomessa siamilaiset kaksoset, mitä sisältöön tulee.
CNN on salliittoteoriana pidetyn Yhdysvaltojen ns syvänvaltion (Pentagon, CIA) työkalu (myös) propangandan levittämisessä, milloin on kysymys Yhdysvaltojen vaikutusvallan kasvattamisesta maailmalla.
Käyköön esimerkkinä parin vuoden takaa vaikkapa tämä CNN:n toimittajan Barbara Starrin tapaus Pentgonin lehdistöhuoneesta, jonne ei pääse kuin harvat ja valikoidut.
Starr kulki vuosikymmeniä Yhdysvaltojen sotakoneen mukana.
Hänen eläkkeelle jäämistä juhlistettiin Pentagonin sisäpiirin tilaisuudessa. Starrin uraa kuvattiin vaikuttavaksi ja Pentagon kiitti häntä sähköpostien vaihdosta ja ”palveluista” – mitä noilla palveluilla sitten tarkoitetaankaan?
Pitäisikö toimittajan olla itseensä tyytyväinen, jos valtaa pitävät taputtavat hänen jutuilleen?
https://www.youtube.com/watch?v=oNg-uUrMOHU
CNN on CIA:n ja Pentagonin kannalta tärkein media ja sen paikka löytyy USAID:n ytimestä tässä Mike Penzin oivassa esityksessä:
https://youtu.be/2M8K2Q__hWw?t=13
Ja kun tuossa edellisessä viestissä on mainittu: "CNN:llä ja Helsingin Sanomilla on muuten yhteistyösopimus keskinäisen sisällön jakamisesta."
Niin todellakin on olemassa tämä yhteistyösopimus keskinäisen sisällön jakamisesta:
https://www.sanoma.com/fi/news/2016/news-imported-from-wp/helsingin-sanomat-ja-ilta-sanomat-cnnn-sisaltokumppaneiksi/
Suomalainen media on tukeutunut yhdysvaltalaiseen vasemmisto-valtamediaan, jolla oli suvereeni valta Bidenin hallinnon aikaan. Kun tämä valta nyt kapenee, niin se on tietysti katastrofi myös tähän mediaan tukeutuneeseen suomimediaan. Se näkee elävästi myös tämän viestiketjun aloituksen YLEN jutusta.
Ääriviherkommunistiset mediat joutaakin lopettaa koko maailmasta ,ne ovat vale mätä medioita toimittelijoineen 👍❤️
Et siis ole sananvapauden kannattaja.
Kyllähän Suomessaki puututaan valeuutisointiin rankalla kädellä, Trump tekee aivan oikein kun laittaa disinformaatiota levittävät mediat kuriin.
Aivan kuten Venäjällä on rikos kertoa "valheita" maan armeijasta. Mikä sikäläisessä puheessa tarkoittaa, että _totuuksia_ ei saa kertoa.
"Kyllähän Suomessaki puututaan valeuutisointiin rankalla kädellä". Varsinkin kuulovammaiset puhuvat erittäin raskaalla kädellä.
"Trumpin hallinto hiljentää mediaa USA:ssa"
Ei hiljennä.
Eurooppa hiljentää.
Eihön nyt toki Eurooppa voi USA:n mediaa hiljentää.
"Musta arfrikkalainen pesee kasvojaan, muttei valkene ollenkaan", luki minun aapisessani kirjaimen N kohdalla. Sensuroitu. Mutta eihän "musta" ala N:llä!
Euroopan media on yksisilmäinen vasemmisto rapaa muu mielipide on valetta. (Päivi Räsänen) Vance on oikeassa sananvapautta yritetään rajoittaa.
Varo vain, pian Päivi tulee ja eheyttää sut!
Näinkö ohuella pohjalla on maailman vanhin yhtäjaksoinen demokratia että yksi vanha luulotautinen horisko voi sen romuttaa muutamassa viikossa?
Äänestäjät ovat ovat vasemmistolaiselle "demokratialle" ongelma.
Stalin.
No potut pottuina! Asiahan meni täysin päin vastoin Bidenin aikana ja täällä Euroopassa ollaan edelleen sensuroimassa asioita Binenin -linjalla, koska tullaan asioissa jälkijunassa.
Trump aina unohtaa sen, että USA on sittenkin vain yksi maa muiden joukossa. Mediajättikin häipyy USA:sta liiketaloudellisesta voitosta huolimatta mieluummin kuin maksaa 20 miljardia Trumpin kaltaiselle johtajalle.
Trump tuo niin mieleen Ruotsin Meden, jonka ainoa ongelma oli aina se ettei hän saanut Nordeaa toimimaan. Kovin huutaja olisi sitten saanut miljardien huutopalkkion niin helvetin hyvän huutamisen kanssa.
Maailma vain tarvitsee suuria muutoksia, kun Mede hakee vaan lapsia itselleen Nordean pankkiiriperheestä. Miksi juuri meidän perheen lapset pitää saada Medelle? Kaikkien rahat loppuvat sellaisesta. Jos meidän perheen kotia nimittää SOS-lapsikylän kohteeksi, niin ei se ole mikään lieventävä asianhaara lapsikaappauksessa.
Globaalin valtaeliitin ongelmia ovat rahojen saaminen ja lisääntymiskyvyttömyys, kun kukaan ei edes ole tottunut käymään töissä missään. Rahaa pitäisi vaan saada Nordeasta vain Medelle. Ei rahaa, ei hyvää ruokaa (neukkujen dieettien takia), ei seksiä, eikä lisääntymistä. Ja sitten vain eletään siihen tyyliin, että suomalaiset eivät enää viitsi katsella sellaista. Nordean lakkauttamisen aiheuttama maailmanloppu ei suomalaista haittaa yhtään.
Trump katsoo kuvissa aina toista ihmistä leuka ylhäällä,katse alaviistoon,suu tiukkana viivana.Kertoo ylemmyydentunteesta ja narsistin vallantunteesta.Kyllä diktaattori toisen tuntee,hakeutuvat kaltaistensa seuraan.Muut ovat vain alamaisia joita voi kurmuuttaa miten haluaa.
Ylväs ja upee, iha oma tukkakin eikä mikään tupee
Tukka ja tukka. Sisäänpäin kasvanut, myös se tukka. Vanha ruttuinen valegeneraatoriappelsiini ja vampyyri (verenvaihdot).
Onneksi suomessa ei vaimenneta vihapuhetta, kukaan ei ole saanut tuomioita nettikirjoittelusta tai kunnianloukkauksista netissä, vai onko sittenkin...
Ei kukaan. Päivi Räsäsen juttu vain etenee... Al Taeedin ei. Se on sitä valikoivaa sanavapautta.
USA ID korruptiorahan hanojen kiinni vääntäminen on saanut aikaan melkoisen porun 😄
Rumpin hallinto julisti 400 sanan listan joita sanoja ei enää saa käyttää missään valtion materiaaleissa.
Trump ei ole pitkäikäinen tuolla menolla, ärsyttää sen pärstä ja se nyrkkien puiminen, inhoan sitä yhtä paljon kuin purraa ja orpoa, ja siihen vielä yhdistettynä putin!
Toi inhoaminen nyt on vihervassarille normaalia....🤣🤣🤣
Niinpä. Ja on hyvä muistaa mitä Trump lupasi äänestäjilleen, "näiden vaalien jälkeen teidän ei enää ikinä tarvitse äänestää". Hän tuskin tulee luopumaan vallasta, tulemme näkemään uskomattoman törkeitä liikkeitä. Kriittinen media hiljennetään, lopulta keinolla millä hyvänsä, mutta se on vasta alkua. Ne virkamiehet jotka ovat asioista eri mieltä saavat tai ovat jos saaneet potkut. Senaatti on munattomia pelkureita pullollaan. Sanotaan, että "kansa saa sellaiset johtajat jotka se ansaitsee", mutta en usko tämän pitävän enää paikaansa, tässä manipulaation, hybridivaikuttamisen ja deepfakin aikoina. Ihminen on helpommin ohjelmoitavissa, manipuloitavissa kuin mitä ymmärrämme.
Mitä Trump lupasi sinulle? Minulle ei mitään.
Vasemmistolaiset Wokepaskat saakin hiljentää. Hyvä Trump!
Mitä tuollaiinen arvostelu hyödyttää yhtään mitään. Amerikka kulkee omia teitään. Ei meidän lilliputtivaltion kannata kovin isoa metakkaa pitää.
Olen aivan samaa mieltä, mutta tämäkin keskustelu toimii terapiana.
No nyt aloitus on sellaista paskaa että vain woke-herännäiset sitä laukoo kun "apurahat" amerikasta loppuivat! Mediat suoltaa nykyisin sellaista paskaa jenkeistä että sillä olisi käyttöä maanviljelyksessä kun apupaskat on niin kalliita kiitos woke-ilmasto-uskovaisten!
Jenkki- demareiden LAINVASTAISET -kauheat teot paljastuvat yksi kerrallaan.
Puna- Jengiä lähtee vankilaan.
Koska Suomessa aloitetaan punikkien siivoaminen valtion virastoista ?
Kaupunkien , kuntien organisaatioista ?
Nato- Suomeen nyt ei venäjämielisyys sovi.
Tämmöisiä johtajia pitäisi olla enemmän,joilla on kristillinen arvopohja. https://www.youtube.com/watch?v=x4prG89Ruhc
STT- trollit ja sensuuripaskiaiset, vituttaako kun ette enää ole kauan vallassa Suomessa, teidän kähminnät paljastuu HYVIN PIAN! Vieraan valtion agentteja olette!
Nämä psykopaatit tuhoaa mailmaan ja johtaa isoihin sotiin.
Ihmisiä luokitellaan, vähemmistöjä sorretaan, ihmisoikeuksia polejetaan kun ahneet
Oligarkit ryöstävät kaiken itselleen ja puhdistavat ihmisiä ja kansoja.
Hyvin, hyvin vaarallinen tie ja uskon, että ehistä osa salamurhataan hyvin pian, lentokoneita tippuu ja tälaliset dynastiat ja kolonialismia aiheuttavata voivat mielstäni kuolla hyvin pian.
Ahneus, mielivalta ja ihmisten alistamista, tämähän on historiasta aivan samaa kun 1938 alkoi sota, jossa Hitler tapatti viattomia ihmisiä ja vainosi juutalaisia jne.
Trum tekee samaa oma etupiiri, rikkaat ja varakkaat saavat ja kieroudella lisää ahnehditaan omaisuutta ja lisää valtaa sekä itsevaltiutta.
Harmi kun ammus ie osunut Trumppiin kunnolla, mutta hän on vanha keltainen eunukki ja Musk voi poistua Vancen kera. Sairaita idiootteja joilel on oikea tie vain kuolema.
Kuten meidänkin hallituksen persut tuhoavat miedän suomea ja Halal-aho ihannoi Trmppia ja ja haluaa unohtaa Eun, sairasta on tämä maailma.
Kuka heitä äänestää todella sairasta ja outoa, kuka haluaa maailna pahaksi.
Vituttaako kun ei tule enää rahaa jenkeistä?
Mielenkiintoista nähdä koska meikäläiset Trumpin ihailijat tajuavat kuinka heitä on taas kusetettu ja itseinho ja häpeä iskee. Persujen kannattajia nuo Truppia rakastavat kuitenkin ovat ja taas tyhmää vietiin kuin sairasta paskalle.
sinä et ole vielä tajunnut kusetustasi, ehkä se jonain päivänä sinullekkin valkenee wokehiiri!
Onneksi täällä suomi24 palstalla saa purnata vaikka se ei johda yhtikäs mihinkään. On sentään jotain mihin purkaa kiukkuaan!
Jep.
Toivottavasti Yhdysvalloissa tapahtuu vallanvaihto ja pian. Yksi mies vain voi tuhota länsimaista demokratiaa ja valtioiden suvereniteettia. Olispa siellä tällainen mies presidenttinä Kuten Mark Kelly !
https://www.verkkouutiset.fi/a/elon-musk-rajahti-astronautti-senaattorille-olet-maanpetturi/
Etkö tiennyt, vallanvaihto tapahtui jo tammikuussa? biden tuhosi demokratian koko maailmassa ja aiheutti ukrainan sodan sekä lahjoi koko länsimaisen median USAID rahoilla!
Trump on nimenomaan länsimaisen demokratian tuote.
Iltasanomissa Ulla Appelsin kirjoittaa että USAssa pahat , woke vasemmistolaiset ovat suorastaan pakottaneet kunnon oikeistolaiset amerikkalaiset äänestämään Trumppia. Ja siksi on heidän vikansa kun Trump toimii niinkuin toimii. Kyllä Appelsin on persu ajatuksiaan ja kirjoituksiaan myöten. Ainaon vika muissa. Nytkin tyhmät , kouluttamattomat ja vanhoilliset jenkit äänestivät valehtelevaa Trumppia. Nyt kun huomaavat, että katastrofi uhkaa koko maailmaa, niinketäs syytetään , EI itseä joka ääliönä äänesti Trumppia, vaan niitä toisia eli demokraatteja = vasemmistolaisia.
Jenkeissä ei ole edes oikeita vasemmistolaisia.
Täysin hullua ja uskomatonta soopaa irtoaa Ulla Appelsiininkin kynästä.
Höynäytettäviä riittää, voi herranjumala!
Disinformaatiosta ja pienempien kiusaamisesta on tullut
Donaldillekin uusi normaali.
Trump-kannattajat ovat taas sokeita sille, mitä tapahtuu.
Lähiökapakassa kuulin totuuden:
"Taas heitä viedään kuin sairasta paskalle!"
sinä olet umpisokea ja aivopesty suomen paskamedian puolesta!
Siinä olet oikeassa Suomessa höynäytettyjä riittää, sinunlaisiasi mahtuu 13 tusinaan!
En usko että koskaan tulee päivää jolloin suomalaiset idiootit tajuavat että media ja uutiset ovat 95% propagandaa. Suomalaisten usko mediaan on maailman kärkiluokkaa.. eikä vain kärjessä vaan ensimmäisenä! Olette lampaita ja tuskin maltatte odottaa että tulee uusi feikki lepakkokuume jotta voitte laittaa sen naamarin josta ei ole mitään hyötyä päähänne. Jankkaatte median valheita ja luulette tietävänne jotain.
Näin se on ja muuksi ei muutu, meitä jotka hakevat tietoa muualta ja jotka emme usko kaikkea satuja mitä Suomen ja euroopan propaganda-biden mediat luikuria laskettaa on oman arvioni mukaan ainoastaan noin 5% kansasta! Ikävää mutta totta!
Trumpille vittuiltu 8v, nyt loppu, sitä saa mitä tilaa, Trumppi kostaa mainiosti, kenkää tullee wokettajille voi että nautin
Kengistä puhuen, Bill Clinton puhdisti hallinnosta, tullessaan valtaan 377 000 viranhaltijaa. Media ei ruikuttanut asiasta yhtään mitään.
Muskin Doge tekee vain tavallista auditointia budjettirahoista. Onko budjetissa osoitettu rahaa juuri tälle tarkoitukselle ja on rahat käytetty siihen.
Yllättävän paljon yli 100-vuotiaita työttömiä nostaa syöttömyyskorvauksia ja yli 116-vuotiaat eläkkeitä Jenkeissä. Ihan kuin nuo 1800-luvulla syntyneet äänestäjät, jotka ilmoittautuvat äänestäjiksi ennen vaaleja ja katoavat heti niiden jälkeen pois rekistereistä.
Trump ja Musk vievät USAn perikatoon. Osakekurssit romahtavat, Usan ystävät katoavat, kananmunien hinta jo noussut, vaikka piti laskea. Muskin tesla tuhoutuu pörssissä. Tariffit tappavat maailman talouden, ja siinä Usankin, koska muuten maailma ei lähde tähän touhuun kuten Trump haluaa. Tulee VALTAVAT vastatullit esim Kanadasta, joka hyökkää Trumpin typeryyttä vastaan. Suurin osa Usan pohjoisvaltioiden sähköstä tulee Kanadasta, ja Kanada mätkäisi juuri Usan sähkölle 25% tullit. Ei Usa tule tätä tällaista voittamaan. Maksajana toimii loppupeleissä Amerikan kansalaiset. Kuten Usassa normaalit ihmiset toteavat: Trump is out of control. Saapi nähdä mitä tästä Trumpin 4 vuodesta seuraa. Pelkäänpä, ettei mitään hyvää.
Paksua tuubaa taas woke-uskovalta, suomen medioiden aivopesemältä imbesilliltä ei voi muuta sanoa että kuulut juuri siihen valtavaan 95% enemmistöön, otan osaa!
Kannattaa sinunkin alkaa seuraamaan suomenkielistä you tubettajaa Ilkka Vakkuria ja hänen wokesta vapaata kerrontaa! Saat leipäsi päälle edes hiukan faktaa!
Oletko perehtynyt USA:n talouteen pitemmällä aikavälillä? Kertoisitko, milloin ja minkälaisia käänteitä on tapahtunut vaikka viimeisen 59 vuoden aikana, ja suhteessa kulloiseenkin päämieheen/ puolueeseen.
KURSK ROMAHTAA, VENÄJÄN JOUKOT VYÖRYVÄT SUZHAAN! Kuolema tai vangiksi jääminen, kaksi vaihtoehtoa! 70 000 miestä kuollut ukrainan Kursk operaatiossa ja lisää tulee joka päivä, pakoon ei pääse!
Heidät kaikki voi puhdistaa tästä maailmasta mahdollsimman pian.
Teemu Selänne myös kannattaa heitä, sairasta.
Odotamme vain kolmatta maailmansotaa, toivon heille kaikille kuolemaa mahdollisimman pian.
Kolonialismia ja puhdistusta, heidät tulee kivittää kuoliaaksi ja pian tai Iran sen tehköön.
ja sama suomeksi? kiitos.
Onko Van̈ce syyttänyt Eurooppaa sanavapauden puutteesta?!Onko se ..tun läskipää ihan dilledong?!
ei mutta sinä olet oikein dilledilledong ja vielä lallin kumautus päälle.
Romanian presidentin vaaleissa oikein nähdään euroopan alennustila sananvapaudessa ja demokratiassa!
Hän puhui aivan naulan kantaan. Täällä "sananvapaus" on yhden mielipiteen "konsensusta" ilman yhtään "soraääntä."
Kim Jong-Un & V.Putin & Trump & Persut.
Joo, hyvin kiteytetty! Konfliktin luojia kaikki.
Juurisyitä, jotka pitäisi jotenkin kitkeä, siis
jotenkin saada heidät pois politiikasta
sähläämästä.
Trump Vance 2 neroa
Paras hallinto ja paras Presidentti USA:n historiassa. Vähämieliset kritisoivat korruption kitkemistä, koska uutisissa opetettiin niin. Eikä yhtään ihmetytä että siitä lähtien kun Trump asettui ehdokkaaksi, hän ei ole median mukaan tehnyt yhtä ainutta hyvää asiaa. Mahtuuko sinne marxilaisen aivopesun sumentamaan kalloon yhtään kriittistä ajatusta aiheesta? Ja nyt on Vance ja Musk kanssa ihan kauheita :) On vaikea ymmärtää miten helppo teitä on huijata. Mutta sitähän sanotaankin että huijaaminen on helppoa, mutta yritäs saada henkilö tajuamaan että häntä on huijattu.. Suomalaiset ovat lähes järjestään median lampaita. Kaikki uskotaan ja sitten tullaan tänne riehumaan kun muka tajutaan politiikasta jotain. Ette tajua yhtään mitään. Olette pahojen puolella ja todella intohimoisesti.
Laitetaanpa lyhyesti: Eurooppa on sotakiimassa. NATO on heikko ja Venäjän varoituksista huolimatta eteni ja eteni..siitä sitten tuli sota. Ukraina on maailman ehkä korruptoitunein maa ja ulkomaat käyttävät Ukrainan populaatiota heikentääkseen Venäjää. venäjä ei ole heikentynyt. Miehiä on kuollut paljon mutta talous on sanktioista huolimatta noussut hieman. Putin haluaa suojella maataan, ei hyökätä Ukrainaa lukuunottamatta muihin maihin. Suomen natokiima johti siihen että kaikki maksaa sanktiopolitiikan johdoasta ihan vi***ti. ja puolueettomuus menetettiin muiden diplomaattisten suhteiden ohella aikalailla täysin. Presidenttimme on globalisti. Trump pelasti USA:n marxilaisilta. USAaid oli valtaisa deep staten rahamylly joka köyhdytti kansalaisia ja rikastutti korruptuneita poliitikkoja, liikemiehiä jne. CIA ja FBI olivat rikollisjärjestöjä.. nyt niitä puhdistetaan. Laittomat siirtolaiset olivat keino demokraateille saada uusia äänestäjiä, joiden johdosta he eivät koskaan enää häviäisi mitään vaaleja. Ja demokraatit tietysti ovat deep staten näkyvästi hallinnollinen elin. Pakolaiset ovat kaikkialla maailmassa osa color revolutionia, jossa maan identiteetti tuhotaan (Suvivirsi) ja jokaisat joka sanoo vähänkin vastaan kutsutaan rasistiksi. LGBTQIA ja lasten silpomiset (alaikäisten sukupuolenvaihtoleikkaukset) ja abortit ovat osa vyöryttämistä... Tässä vain osa . Ne jotka tietää, tietää. Loput määkii median aivopesupropagandaa.
Se on juuri noin ! Minua on aina miellyttänyt Trumpissa hänen ehdoton rehellisyytensä , Trump ei kerta kaikkiaan osaa valehdella , vaan pysyy aina totuudessa. Se , että Trump lähentyy käytännössä venäjää ja Putinia on aivan normaalia, koska myös Putin on tunnettu rehellisyydestä ja siitä että sovittu asia pitää aina.
Samoin Putinin hallintomalli on erinomainen ja Trump ehkä pyrkii toteuttamaan samanlaista U.S.A : ssa. Tuo olisi hyväksi koko maailmalle.
Putinia on moitittu siitä, että hän haluaisi demilitarisoida ukrainan ja haluaisi myös , että Naton 5. Artikla ei enää pitäisi , tai antaisi takauksia muille valtioille. Se on täysin ymmärrettävää. Jos Nato olisi voimissaan , niin miten Putin voisi laajentaa , edistää ja toteuttaa tuota erinomaista , samanlaista edistyksellistä demokratiaa , kuin venäläisillä on ,venäjän reunavaltioissa , kuten Ukrainassa tai Baltian
maissa ?
Erinomaista parodiaa. 👍 😀
Se olisi vielä parempaa, jos et löisi välilyöntiä ennen pilkkua ja huutomerkkiä. 🤫
>Miehiä on kuollut paljon mutta talous on sanktioista huolimatta noussut hieman.
Etkä sinä tötterö tajua senkään vertaa, että se "kasvu" on tehty tuhottavalla sotatuotannolla, jolloin se on yhtä kaukana aidosta kasvusta kuin Merkurius on Maasta? 😆
Ai meinaat että Venäjän tilanne on yhtä huono kuin suomen? Ehei nyt sentään, Suomi on konkurssissa jota lykätään kymmenien miljardien velanotolla hetki eteenpäin.
Venäjällä on kaasua ja öljyä. Euroopalla ei. USA:lla on. Tämä takaa sen että ihan sama onko sotatuotantoa tai ei, rahaa tulee luonnonvaroista.
-Tötterö
En mainannut lainkaan sitä. Suomea on tahallisesti alasajettu vuosikymmeniä. Lähes jokainen päätös on ollut huono.. tarkoituksella. Suomi on maanpetospoliitikkojen ja byokratian, sekä korruption luvattu maa.
Just ihan täysin prikulleen kommentoitu nykytilanne, ehkä vielä lisäisin vielä Euroopan eliitin muuttumisen todella vaaralliseksi ympäristölle, voi eskaloitua maailmansodaksi, katsovat että niin ainoa keino säilyttää oma valtarakenne, ks Kallaksen sotakiima, tosi vaarallinen tyyppi, amerikkaiset näkevät euroopan eliitin epätoivon
Ellet tajunnut, mailmansota on ollut ovella jo vuosia. Sen aiheuttaa vihan ja vastakkainasettelun lietsojat!
Koska idiooitit ovat äänestäneet euroopan johtajat ja koko eurooppa on sotakiimassa ja hävityksen tilassa , mielestäni paras ratkaisu olisi vaihtaa kansa euroopassa , kun johtajia ei näköjään voi vaihtaa.
Eu on mätä, Suomalaisten hyöty?
Toki kansat voivat Euroopassa vaihtaa johtajansa täysin vapaasti, mutta venäläiset ja putinatsit eivät sitä voi tehdä. Heidän kannattaisikin keskittyä Kremlin roistoihin.
Eiköhän Repe ne natsit ole Ukrainassa. Ukrainan Neonatsit sanoivat kokkeliaddikti Zelenskylle että jos suostut aselepoon, vedetään sut tuohon puun oksalle roikkumaan. Eli Zelensky on dead man walking. Ja Ukrainassa todellakin on ihan oikeita natseja.. sekä ideologisesti että myös biologisesti. Natist ovat keskittyneet erityisesti Dombasin alueelle.
Venäjä on syvästi uskonnollinen maa, jolla ei ole tätä globalistien sairasta visiota millainen maailman kuuluisi olla. Ja en ole venäjän puolella. Olen rauhan puolella ja mielestäni venäjällä on oikeus olemassaoloon maapallolla, toisin kuin euroopan sotahullut ajattelevat. Tämä Venäjä on paha propaganda on rasittavaa. Suomi on ollut rajanaapuri ties kuinka kauan eikä ole ollut ongelmia, kauppa kävi ja hyvin meni.
Europpa on ollut se rasistinen ja agressiivinen. Esim. Churchill lahtasi intialaisia kuin se olisi menossa muodista. Heille ukko ei ole upea valtiomies vaan murhaaja
Ilman muuta venäjällä on täydellinen oikeus olemassa oloon . Minua ihmetytti silloin helmikuussa 2022 , kun ukraina röyhkeästi hyökkäsi venäjälle . Sen hyökkäyksen tarkoitus oli syöstä Putin vallasta ja asettaa venäjälle ukraina mielinen hallitus!
Maailmansota on ollut ovella jo sata vuotta, milloin ulko- milloin sisäpuolella. Miään ei ole muuttunut.
Sananvapaus Lisääntyy. Et vaan ole huomannut, miten sitä on rajoitettu mediassa ja netissä🙈🙉🙊🐒
Miten sananvapauttani on rajoitettu?
Linkkisi ei ole ' uutinen'
Pelkkä analyysi, mutuilua
Trumppilaiset ja persut ovat veljeskansaa. Sitä todisti Ulla Appelsinkin oikein voimakkaasti kirjoituksessaan tänään. Appelsin rakastaa oranssia Trumppia kun se on niin tuttu väri.
Biden ja kiovan koka-hampuusi ovat veljeksiä kuin ilves toomas henrik ja Kaja kallas on pesunkestävä nazi!
Katajan erottaminen ei ollut reilua
KATSOKAA BIDENIN PALJASTUSVIDEO ILKKA VAKKURIN KANAVALTA!
Trumpin hallinnon menetelmät median hiljentämisessä ovat yhteneviä Venäjän hallinnon temppujen kanssa.
- Tuntuu, kuin siitä olisi ollut ikuisuus, kun USA vielä oli demokratian ja sananvapauden edelläkävijämaa....
Uskomatonta, että yksi ainoa henkilö kykenee tuhoamaan maailman vankimpana pidetyn demokratian...
Voi mikä ääliö olet! Demokraatit sananvapauden edelläkävijä! Biden ai allekirjoittanut MITÄÄN, kaikki vain monistettuja eli MITÄTTÖMIÄ niin ARMAHDUKSET kuin muutkin ASETUKSET!
Anonyymi
2025-03-11 19:32:21
Ymmärränkö oikein, että palavasti ihailet Trumpin tekosia?
ymmärränkö oikein että palavasti ihailet bidenin laittomuuksia?
See'e oli viimeksi lastentarhassa, kun joku perässä matkien yritti kiusata🤣 😅 😁
Etkös oikeasti kykerne mihinköään omintakeiseen? 🤣 😅 😁
Saa nähdä kuinka kauan Trumpin hallinto toimii, on ennalta arvaamatonta jos keskusvirastot tyhjennetään työntekijöistä ja niiden työt , mitä on jäljellä niistä, siirtyy osavaltiolle, mikäli osavaltio kykenee tai ottaa vastaan, siellä työt lisääntyy, jos alkavat niihin.
Voi myös käydä niin että eivät, jos osavaltiot saavat kukin päättää mitä tekevät niin niistä tulee erilaisia.
ja koskee sinua miten?
No trumpetin hallinto toimii vähintään trumpetin pressakauden ja kun se oranssi heivataan avaruuteen, niin vielä uusi kongressirakennuksen valtaus, että trumpetti SAA OLLA VALLASSA IKUISESTI = LIKE A PUTIN, FAKING TRUMP.
Varmaan odottaa rahoitusta usaidilta pipulinsa katkaisemiseen ja hormonihoitoihin että voi laittaa sen kukkamekon.
GK:
Viimeisimmässä poliittisessa temppussaan Donald Trump ja hänen miljardööriystävänsä Elon Musk leikkasivat miljoonien julkisen terveydenhuollon rahoituksen – mukaan lukien 190 miljoonaa dollaria lasten syöpätutkimukseen – ja amerikkalaisten kriittistä suojaa roskamaksuja ja huijauksia vastaan rikkottuaan kahden puolueen sopimuksen amerikkalaisten kustannuksella.
Samalla kun Trump pyrkii rauhoittamaan miljardöörilahjoittajiaan, hänen vaarallinen, koskematon asialistansa voi aiheuttaa todellista tuskaa työssäkäyville perheille ja ponnisteluilleen alentaa lääkekustannuksia, lopettaa roskamaksut ja huijaukset sekä tarjota kriittisen tarvittavaa rahoitusta kansanterveydelle.
Trump ja hänen MAGA-kaverinsä kongressissa ovat päättäneet uhata hallituksen sulkemisella hänen poliittisen hyödynsä vuoksi – ja nyt he ovat painuneet niin alas kuin lasten syöpätutkimuksen leikkaaminen.
Rolling Stone: "Republikaanit leikkasivat lasten syöpätutkimuksen rahoituksesta Muskin sekaantumisen jälkeen"
"𝐑𝐞𝐩𝐮𝐛𝐥𝐢𝐤𝐚𝐚𝐧𝐢𝐭 𝐥𝐞𝐢𝐤𝐤𝐚𝐬𝐢𝐯𝐚𝐭 𝐥𝐚𝐬𝐭𝐞𝐧 𝐬𝐲ö𝐩ä𝐭𝐮𝐭𝐤𝐢𝐦𝐮𝐤𝐬𝐞𝐧 𝐫𝐚𝐡𝐨𝐢𝐭𝐮𝐤𝐬𝐞𝐬𝐭𝐚 𝐌𝐮𝐬𝐤𝐢𝐧 𝐬𝐞𝐤𝐚𝐚𝐧𝐭𝐮𝐦𝐢𝐬𝐞𝐧 𝐣ä𝐥𝐤𝐞𝐞𝐧"
Daily Beast: "Gabriella Miller Kids First Pediatric Research Program perustettiin vuonna 2014 kongressin hyväksymällä rahoituksella seuraaville 10 vuodelle. Keskiviikkona sen rahoituksen oli määrä valtuuttaa uudelleen - kunnes Musk ja Trump vaativat kevennettyä rahoituslakia keskiviikkoiltana, mikä merkitsi kahden puolueen sopimusta 11. tunnin kohdalla dramaattisella tavalla.
Sam Stein, The Bulwark: "Haluatko puhua sydäntä särkevästä.
Tässä on johtava lasten syöpäryhmä KAKSI päivää sitten juhlimassa tulevaa Gabriella Miller Kids -lain rahoituksen jatkamista. Se leikattiin juuri pois CR:stä sen jälkeen, kun Elon/Trump vaati leikkauksia.
https://democrats.org/news/🚨-trump-and-maga-republicans-cut-pediatric-cancer-research-and-blocked-consumer-protections-while-pushing-tax-handouts-for-the-wealthy/
"Muskin Doge tekee vain tavallista auditointia budjettirahoista" 😅
vituttaako kovin? ota hota se auttaa!
Anonyymi
2025-03-11 20:20:28
Laivanupotuspelin termistöllä: Osui ja upposi🤣 😁 😅
UFC-vapaaottelussa on sanonta: Älä ikinä näytä, jos isku teki kipiää...🤣 😁 😅
Elon Musk= idiootti rahamies, jonka tuotteitten käyttö pitää tuomita SADISMIKSI!, kaikki "viestipalvelu" X:n käyttäjät persepäiksi, f-king idiot, mihin vittuun x palvelua tarvitaan??? Oletteko kaikki f-king tyhmiä, ilman omia aivoja, eli LAUMAELÄIMIÄ!!! HERÄTKÄÄ TODELLISUUTEEN, SAATANA SENTÄÄN!!!!!
Musk kuten Trump lienee Venäjän agentteja.
Melanie kotoisin Sloveniasta, mennyt New Yorkiin " hunaja- ansaksi" ..
Trump joka heikkona tietynlaisiin naisiin. Hyvin koulutettu ansa. Melanien isä oli kommunistisen puolueen johtohahmo jolla yhteys KGB: n Kremliin aikoinaan.
Trump hajotti demokratiaa Usassa jo ensimmäisellä kaudellaan, kiisti lait ja painosti ja kiusasi ja vastuussa terroristisesta hyökkäyksestä kongressiin. Kaikki tarkoituksena aiheuttaa kaaosta. Eurooppa on myös saman kohteena. Venäjä kaiken takana ja ehkä Venäjän mafian kiristykset, ties mitä. On hirveää että rahalla voi ostaa valtaa kuten myös Muskin tapaus osoittaa. Näiden vallassa olijoiden arvot sieluttomat ja ahneet ja pinnalliset ja itsekkäät. Painajainen millaiset johtajat suurvalloissa. Kuten aIkoinaan Hitler ja Stalin jotka paperilla alkoivat jakaa Euroopan omistussuhteita..
Ihmettelen voidaanko Usan turvallisuuspalvelussa sietää tämä kaikki, maanpetturuuskin.. onko jokainen lahjottu tai kiristetty!?
Trump on Amerikan venäjämielisin presidentti
kautta aikojen.
Elon Muskin pitäisi vaan leikkiä raketeilla, eikä sotkeutua
politiikkaan.
No niinhän se tekeekin, ei paljoa puhu. Tviitille kuitenkin nousee painoarvo jos niin muut haluaa tehdä.
"onko jokainen lahjottu tai kiristetty!?"
Aika moni siellä edellisten hallintojen kausilla. Varsinkin viimeisen. Että silleen.
Siksi Suomi nyt sekaisin kuin meillä vain rajallinen media ja kaikki uskoo siihen. Koko Suomi ihan paskamyrskyssä, vaikka usalaiset tyytyväisiä.
Ihan suotta paskamyrsky, kaikki hyvin. Paremmin kuin ennen. Ja maailmallakin on toivoa.
No SINÄ se vasta laumaeläin olet. Bää-ää-ää vaan.
Komukan ulina on musiikkia korville..jatka..
Kuulehan sie, tuukko pökkiin takkaapäin??
Jaksoin lukea vain joitakin kommentteja, koska niistä lähes kaikista näkyy läpi tietämättömyys ja TDS eli tauti, johon ei ole parannuskeinoa lääkinnällisin keinoin. Tuo YLE:n "uutinenkin" on täysin amerikkalaisen Trumpin vastaisen ryhmittymän tuotos. Ettekö kykene näkemään, että tämä valtakeskittymä (Trumpin vastustajat) on viime vuosina tehnyt mitä laittomuuksia tahansa pitääkseen vallan käsissään. Näihin keinoihin kuuluvat valheelliset syytökset, oikeudenkäynnit ja väkivaltainen retoriikka, jonka seurauksena Trumpiin kohdistui ainakin kaksi salamurhan yritystä. Kun nyt amerikkalaiset alkavat vihdoin tajuta, missä mennään, niin Suomessa uskotaan vieläkin propagandaa.
Yhdyn täysin sanomaasi , mutta odotan vielä Teemu Selänteen selventävää analyysia tilanteesta.
Juuri näin. 👍🏼
Melkein kukaan ei lödä punaista lankaa nyt tähän poliittiseen touhuiluun vaikka se nyt on tärkeää.
Linkkasit juuri sivuille, joka ei anna monille sananvapautta.
Huom! Kokoomuslainen Merja Ylä-Anttila on julistanut WOKEtuksen sen yle:n linjaksi, joita hän vaatii noudattamaan. Miksi Kokoomuksen johto ei erota Ylä-Anttilaa puolueesta? WOKE on vihervassarien paskaa.
Onhan Trumpin vuosikymmenien kanssakäyminen venäläisten kanssa tiedetty, ja Youtubesta löytyi aiheesta tämä näkemys:
https://youtu.be/QT4qlSle-JM?si=vZAkunXst03Z27VU
Näin olemme menossa kohti tuhoa ja puhdistaja puhdistaa omaa maataan ja ja maailmaa.
Itselle ja Muskille lisää ja ryöstetään kaikki, maat pustsataan ja Oligarkit ottavat kaiken itselleen ja etupiireilleen.
Hän ei ole viisas narsisti psykopaatti, joka puhuu paljon, mutta mitään järkevää ei saa aikaan. Tulleja tänään, mutta huomenaa taas ei ja muuta valheellista.
Mieli epäterve ja vaihtaa joka päivä päätöksiään ei voi luottaa, vanha seniili hän jo on.
Kuka heitä äänestää, Teemu Selänne ihannoi oikein Trumppia ja hehkutti. Nyt Trump on viemässä Usata ja maailmaa tuohoon.
Kolonialismia, viattomien ihmisten kiusaa ja karkottamisia ja kohtelee ihmisiä kuin karjaa. Harmi kun luoti ei osunut kunnolla ohimoon.
Tällaiset epävakaat aiheuttvat maailmaan sotia ja kuten 1938 Hitlerkin. Trump ja Musk sekä Vance ovat mieleltään epävakaita.
Meillä suomessa persut on oma maan tuhoaja ja olemme menossa heidän kera kohti tuhoa, vihaa, rasismia ja muuta tuomittua ja laittomia päätöksiä ja ihmisten luokittelemista.
Miten maailma voi mennä näin sairaaksi, syy on itsevaltiaiden ja mielipuolisten päättäjie. Heitä on liikaa maailmassa ja he tulisi saada pois päätöksenteosta mahdollisimman pian.
Mene johonkin toisaalle.
Saako Britanniassa kertoa faktoja maahanmuuton seurauksista ja islamisaatiosta? Ei?
Ei. Se on fakta. Kansa erkaantuu yhä pahemmin eliitistä, ja islamilaisista.
Eikä ole saanut kertoa lasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä, jota on jatkunut joidenkin tiettyjen toimesta vuosikymmeniä eikä siihen ole puututtu.
Rasisti!
Trump kielsi woketuksen ja tuo kristilliset arvot takaisn yhteiskuntaan. Toivottavsti se tulee myös eurooppaan. Tässä video. Jos et osaa englantia klikkaa ratasta ja seiltä atomaattimen teksti ja sitten se kieli, jota hallitset. https://www.youtube.com/watch?v=ShnzMJYStss&list=RDShnzMJYStss&start_radio=1
Valehtelu ei ole kristillinen arvo.
Ilman valhetelua ei olisi vasemmistoa. Se on katoavaa muinaiskulttuuria.
Amerikka ei ole kristitty valtio.
Laiskuus on kulemansynti. Ota selvää tarkemmin.
Missäs semmoinen lukee?
Hiljentö https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/891f7859-b069-43cc-b504-133c57df3ea0
Voice of America on uhattu lopettaa kokonaan lähiaikoina.
KAS, kas
USAID rahojen jako loppui ja media alkoi skitsoilla kun voitelurahaa ei enää tule Suomeen.
Nyt laitettiin vaihdekeppiä kympille ja aloitettiin kirjoittamaan hullunkurisia väitteitä Trumpin hallinnosta.
Järjetöntä, kun Suomessa on nyt muka republikaanea ja demokraatteja.
Get real.
Sairas Vääns sairas Vääns Amerikan mantereella Sairas Vääns.🇺🇸
- Tohtori Tornadon Syksyn sävel vuonna kives ja miekka -
🫒🗡️
Tämä on hyvä biisi https://www.youtube.com/watch?v=HrD3aKi3rfM
😇👍🇺🇸
missä näitä tyhmiä sikiää.
eikös jokainen laji tuota omanlaistaan jälkikasvua
Nyt on helppo pelastaa päivä. Tulee vain tänne katsomaan ja lukemaan kuinka woke cancelit psyykkaa toisiaan nuppi punaisena. Kai minäkin saan sanoa oman mielipiteeni. No tietenkään en saa jos tältä porukalta kysytään, vaan kun ei kysytä. Trump on Messias !
Ihan kuin Jussi. Molemmat vielä saaneet tuomiotkin.
Amerikan pellet on sitä mieltä, että vapaus ei kuulu kaikille. Taitaa Putlerilla olla jotain povessa herroja vastaan, koska ovat kovasti väärällä puolella. Eivät pidä lupauksiaan edes avustuksista, vellihousut.
Höpö höpö. Paskapuheiden rajoittaminen ei ole sananvapauden rajoittamista. Se on vain paskapuheiden rajoittamista. Ethän väitä, että sananvapaus oikeuttaisi paskanpuhumisen, joka on sananvastuun häpäisyä?
Eli, on toinen osapuoli, joka puhuu paskaa, ja toinen muka sitten ei?
Lapsellista.
Joillekin totuus on paskapuhetta, ja toisille päinvastoin.
Nii... ensiksi kiusailtiin, manipuloitiin, haukuttiin ihmisiä jotka olivat rokote kriittisiä, eivät käyttäneet maskia, olivat rokotepassittomia tai eivät halunneet ottaa kantaa ukrainan sotaan. Ja nyt sitten itketään kun tulee joku vihainen presidentti ja sanoo "NYT RIITTÄÄ KANSALAISTEN KIUSAAMINEN!"
Itse te globalisti natsit olitte niin innolla rajoittamassa meidän isänmaallisten sananvapautta ja nytten kun teille sanotaan "shut up!" niin sitten te itkette kuin mitkäkin crybabyt!
Hyvin se on tuon Trumpin resipienttikausi näköjään alkanut. Vajaa pari kuukautta vallassa ja maan talous täysin sekaisin. Kalifornian alueen maatalous taas kuolee ensi sadonkorjuukauden jälkeen, koska ne meksikolaiset puoliorjat ei tule enää hommiin.
Se maa on ollut samassa tilassa jo vuosikymmeniä presidenteistä riippumatta. Suomen media vain raportoi eri asioista eri tavalla riippuen siitä, onko kyseessä vasemmiston lellikki vai sitten "faisistien" pitämä veikko. 😉
On ihan turha vääntää täällä pubipohjalta näitä YLE:n, joka näyttää olevan ainoa Suomen media USA-juttuja.
ne puoliorjat voivat tulla seuraavaksi ihan luvan kanssa jos niitä kerran työhän tarvitaan.
Missään Yhdysvalloissa ei koskaan kukaan puhu tai kirjoita Suomen asioista yhtään mitään,
ihan kuin Suomea ei olisi, tai vaikka Viroa, kaksi marjaa
jossain kaukana metsässä!
Niinpä. Silti nämä onnettomat reppanat toistelevat, ensin toimittajat kopsaavat amerikkalaista mediaa ja sitten nämä onnettomat tällä paltalla jatkavat samaa asiaa.
Eikä siinä vielä mitään, samaa tekee lähes koko Suomen tiedeporukka, ne kaikki ns, asiantuntijat.
Mitä? Eivät kirjoita tai puhu Suomen asioista? Ovatpa amerikkalaiset sivistymättömiä!
No eipä Yhdysvallistakaan kukaan kirjoita Suomessa.
Ihan vain joku satulandia ja siitä monenmoista huolimatonta feikkiä ja hetulaa heitetään.
Nämä hassut täällä tosin uskovat, mutta siitä ei vastaa kukaan. Eikä sen taida olla väliäkään.
Olemme vähän kuin Grönlatilaiset jossain suuren jääalueen reunamilla pieni porukka, sillä erotuksella että Grönlatilaiset ova saaneet hieman huomiota nyt.
Toivotaan että Yhdysvallat kaikesta solvaamisesti huolimatta tahtoo ostaa täältä niitä jäänmurtajia. Täälläkin pienessä Suomenmaassa osa ihmisistä haluaisi tehdä työtä, vaikka osa vain soittaa suuta.
Amerikkalaiset äänestivät Trumpkn kumppaneineen valtaan. Nyt tätä jatkuu 4 vuotta. Sit joku muu saa korjata Trumpin sotkut. Villlä on menossa. Vermontin senaattoria Bernie Sandersis Trump ei saa hiljennettyä. Sieltä tulee joka päivä täyslaidallinen Trumpille ja Muskille. Yrittävätköhän Trump ja Mudk saada pörssin alas, jotta itse voisivat sit itse hyötyä rahallisesti ostamalla osakkeita. Nämä tullit ovat aivan hulluja. Osuvat amerikkalaisten omaan nilkkaan. Muskilla on täytynyt olla paljon onnea yritysjohtaja urallaan ja paljon osaavia tyyppejä ympärillään, koska Musk ei kyllä ole mikään älykkö. Sopivat Trumpin kaa hyvin yhteen, koska pelkkiä bullyjä eli kiusaajia. He tekevät molemmat asioita vain koska he voivat. Eli tykkäävät kyykyttää. Näillä ihmistyypeillä ei ole empatiaa eikä sympatiaa. Narsisteja he ovat. Trump elää kuin Putin. Hän keräsi ympärilleen kaikki Amerikan rikkaimmat miehet. Eli samaa touhua kuin Venäjällä. Amerikan oligarkkeja siis. Onpa jännää touhua. Odotan sitä, milloin Trump ilmoittaa, että hänen pressakausiaan jatketaan tämänkin jälkeen......
Taitaa kohtalo puuttua oeliin sitä ennen. Selvät merkit jo ilmassa odotellaan.. ..
Sitä saa mitä tilaa.
Tuskin jatketaan yhtään mitään ja nyt tämäkin b nykyinen päättyy näköjään umpikujaan sääli.
Uh boys, Finland is such an inexperienced nation that
I don't know where to start, so I better not.
Please, do understand that no one out there in the
real world never listens to anyone from Finland because not many have ever heard anything about Finland.
Same for many other countries, just like Estonia,
you never hear nothing about them either.
I'm just saying how it really is, you guys are just getting used in many ways, those countries in charge don't care anything about Finland for real.
Finland is nothing but a small no-one, whose politics try to be something tailgating USA:s leftist media. Too big persons to this tiny small country.
Hän ostaa, myy ja varastaa. Sanoo kaikki irti jopa omat äänestäjänsä.
Hullu hänen täytyy olla ja joutaa pois, kuka näitä puhdistajia haluaa?
Viedään toisteen maat, uhataan jopa pakolla, sodalla. Hänhän on ryöstäjä ja ihmisten ryövääjä, joka pikkkuhiljaa tuhoaa maailman.
Nyt suomessakin eläkeyhtiöt ovat sijoittaneet Teslaan jne ja meni rahat, monenko suomalaisen verorahat. Mistä näkee ketkä eläkeyhtiöt on sijoittaneet esimerksi Teslaan,
Tässä näette hulluuden, ahneuden ja oli harmi kun viimeksi ei luoti lävistänyt Trumpin kalloa. Toivotaan, että niin käy pian uudelleen.
Tällaiset Trumpi, muskit tulee saada mahdollsimman pian maialmasta pois myö putin, Netanjahu, jotka ryöstävät ja tuhoavat maailman ja pudistavat itselleen ja etupiirilleen kaiken mahdollisen.
Viimeinen sota alkoi maailmassa aivan samoin kun olemme menossa sitä kohti, ei mene kauan kun olemme 3-maailmansodassa. Amen
Hirveää tektiä, ei mitään järkeä.
Terveyskeskukset ovat avoinna, voi joutua tosin jonottamaan, mutta kannattaa odottaa. Päivystykseen pääsee saman vuorokauden puolella.
Prez Trump otti Kennedy Centerin johtokunnan haltuunsa , varapresidentti Vance toivotettiin mahtipontisesti tervetulleeksi konserttiin:
https://x.com/Andrew__Roth/status/1900328526630576466
https://www.washingtonpost.com/video/entertainment/jd-vance-booed-at-kennedy-center/2025/03/13/ca0b36b7-51bf-45ee-b2f4-0b10dd9ad58e_video.html
Tämähän on aivan samaa linjaa kuin meillä maan hallitus hoitaa meillä työllisyys asioita ja tukee Ekta, työantajia ja yrittäjiä.
Lopputili kenelle tahansa ja edut pois. Satonen hoiti työntekijöille todella paljon heikennyksiä. Nyt hakemassa Kelan pääjohtajaksi sotkemaan vielä lisää pakkaa ja leikkaamaan vähävaraisten,, vanhusten ja opiskelijoidien aseman lisäheikennyksiä.
Toivotaan, että häntä ei valita ja saa siirtyä takavasemmalle.
Meillä on maailma jo muutenkin sekaisin ja vielä hullut ihmiset äänestävät tällaisia hulluja dikttattoreita johtamaan maailmaa.
Kaikki viedää, ryöstetää, väkivalta, mellakat, tapot ja muu paha olo lisääntyy. JOka päivä sa alukea kun viattomia, syyttömiä pahoinpidellään, tapetaan ja oli se harmi kun luoti ei osunut Trmpin päähän. Olisi maailmassa paljon helpomaa.
Puti, Netanjahu, Al-Assad, Trump ja Orban pois ja pian. Nämä mielivaltaiset diktaattorit on saatav pois ja heihin kohdistaa viha eikä viattomiin ja nuoriin, lapsiin kohdistuva väkivalta ja pahaolo.
Harmi kun...
On aivan oikein, että Trumpin hallinto on aloittanut kommunistien suiden tukkimisen, liian pitkään usa oli kommunististen valheiden varassa. Luonnollisesti kommunistit ympäri maailmaa ovat yhtyneet jenkkikommunistien itkuun ja mölinään.
Itku ja poru on kova vaikka ovat itse syyllistyneet kaikkeen VÄÄRISTELYYN ja PROPAGANDAN tekemiseen Trumpia vastaan.
Lukekaa ja miettikää itse!
Näinhän valtamedia Suomessakin toimii. Ei ole puolta hyvää sanaa Trumpista kuulunut koko aikana. Ihan pelkkää haukkumista ja repostelua, uhoamista ja väittämistä Trumpia vastaan. Värittämisellä ja mustamaalauksella tehty Trumpista paha ihminen, niin että Suomalaisetkin uskovat.
Ilman että tuossa olisi mitään järkeä.
Nytkin Suomalaiset suhtautuvat vihamielisesti jo lähtökohtaisesti Trumpiin, vaikka hän on Yhdysvaltojen presidentti. Ja Suomella kuten muullakin Euroopalla kannattaisi olla hyvät välit häneen ja hänen hallintoonsa.
En ymmärrä, mitä tämä media yrittää kopioimalla vihamielisiä uutisia Yhdyvaltain uudesta hallinnosta.
Eikä se sama media Yhdysvalloissa aiemmin kirjoittanut puolta samaa sanaa Bidenistä, vaikka tällä ei enää toiminut kroppa ei pää, niin oli vain hyvä että media meinasi vielä laittaa sen voittamaan toisetkin vaalit. Lopulta oli pakko myöntää että sen pää ei enää toimi, vaikka ensin väitettiin että se on saanut vain vähän nuhaa ja siksi töppäilee.
Miettikää hyvä usan Sumen osaston Demokraatit sitä!
HEI! Nyt ymmärrän miksi tässä ketjussa näin paljon trumpettiraivoa.
Jonkun onnettoman pipuli on katkaistu ja muut hoidot vasta alussa. On saanut tukea usaidilta ja nyt pelkää että homma jää puolitiehen. Näin sen on pakko olla.🤔
Toimivat aivan täysin samalla tavalla kuin putler toimi venäjällä 2000-luvun alussa. Aivan kuin trumpetti olisi saanut neuvoja jostakin suunnasta miten asiassa tulee edetä?
Ja Yhdysvaltojen demokraatit ovat täysin hiljaa.
Trump jakaa ihmisten mielipiteitä - kuten kaikki muutkin
paksunahkaiset narsistit.
Osa ylistää Trumpia, koska
joko haluaa vain tahallisesti trollata pyrkien saamaan aikaan reaktioita
tai sitten ylistys johtuu silkasta tyhmyydestä.
(välikevennys)
Minä kuten moni muukin itse asiassa haluaisi jäädä
odottamaan Teemun näkemystä, koska sehän tunnetusti on
aina vain jykevää TOTUUDEN SANAA.
(loppukiteytys)
Jennifer Piggott, joka erehtyi äänestämään Trumpia ja
joutui erotetuksi, on sanonut Trumpista näin:
- "Kukaan meistä ei ymmärtänyt, mitä tuhoa hänen
hallintonsa saisi aikaan elämässämme."
Joo, Jennifer ei totisesti ole yksin.
Trumpiin pettyneitä on satoja tuhansia.
Osa heistä on alkanut aktivisteiksi ja
mielenosoituksia on menossa - ja tulossa!
On jotain tolkkua sentään rapakon takana!
SUOMESSA SE PASKA HALLINTO ON!
Eikä Ameriikassa!
Että juntit tiedä mitään Yhdysvalloista!
We love America!
Trumpin mukaan häntä kritisoivat yhdysvaltalaismediat ovat ”korruptoituneita ja lainvastaisia” Vaikka lehdistönvapaus on kirjattu Yhdysvaltain perustuslakiin, on Trump tavan takaa kutsunut inhoamiaan toimittajia ”kansan viholliseksi” sekä ”valeuutisten” tekijöiksi.
Suoraan Putinin puheista lainattua.
Media. Suomessa valehtelevat kuin siat.
Suomessa ei ole omaa tahtoa,
on aina ohjattu ja painostettu jostain suunnasta!
Yhdysvallat on vastakohta jota ei kukaan painosta,
tarvittaessa se on Yhdysvallat joka suorittaa painostuksen! Ja hyvä niin, paljon parempi niin!
Ihan oikein. Kommarit pitää hiljentää kaikkalla
Kommarit nazit ja islamistit ovat kaikki
tavallisia normaaleita aseettomia siviileitä vastaan.
Ymmärtävät vain kovan voiman.
Trump on aloittanut sodan vapaata mediaa vastaan ja haluaa siitä eroon. Ilmeisesti hän käyttää Putinia konsulttiapuna siinä, miten vapaasta mediasta ja sananvapaudesta päästään vähitellen eroon!
Saako vapaassa mediassa olla valheita kansalle? Ja sensuuria asioista jotka ei ole samassa linjassa valtamedioiden kanssa? Nyt älyhoi?
Vapaa? Eikös juuri vapauttanut sensuurin?
Trollaajat kehuvat Trumpia ja Putinia, koska tietävät,
että sillä lailla saa fleimejä eli vihaisia vastakirjoituksia.
Jokainen vihainen vastakirjoitus antaa trollaajalle
pisteen ja räkäisen naurun. Trollaajaringit kilpailevat
juuri tällaisissa ketjuissa.
Punikkimediat pitääkin hiljentä
Tiellä kohti Venäjää, samaa pas*aa, eri paketissa
Kauanko Amerikkalaiset vielä katsoo tuota touhua?
Takas vanhaan? Valhe pandemioita, sotia, lisää valtaa eliitille, leikkauksia, lisää maksettavaa?
Trump sentään yrittää lopettaa sodan, Biden yrittää vain jatkaa sitä?
Yhdysvaltain mediaa ei ole yhtä helppo alistaa valtion haltuun kuin Venäjällä . Trump on kuitenkin onnistunut luomaan pelon ilmapiirin, jossa tiedotusvälineet sensuroivat itseään. Tämä on autokraattisen johtamisen peruspilareita
Roskaa, Trumpilla ei ole valtamediat halussaan. Ota selvää asioista.
Yle
Yhdysvalloissa tehdään parhaat dokumentti elokuvatkin,
Suomessa ei kai oikeen edes tehdä sellaisia?
Samoin on tositapahtumiin perustuvat elokuvat!
Sanokaa mitä sanotte Yhdysvaltojen hallinnosta mutta Suomen hallinto on paskempi!
Samaa mieltä, tekevät kaikkensa että saisivat oman uran nousuun ja jakavat mielellään suomen verorahoja että tässä onnistuisivat. Marin, Urpilainen ja Katainen hyviä esimerkkejä.
Kukaan ei tunnu pitävän suomalaisten puolia, olemme pelkkiä maksajia...
Trump myös vihaa koulumaailmaa ja yliopistoja. Ihmekös tuo, konservatismi sikiää tyhmyydestä ja tiedon puutteesta. Trump tietää että konservatiivit voivat voittaa vain jos sivistys tuhotaan!
Itsekkö tämän keksit? :)
Trump mykistää Usan oman valtionhallinnon medialähteitä
Trump mykistää Voice of America, tekee tilaa Venäjän ja Kiinan vaikutukselle
"Yhdysvaltain presidentti Donald Trump leikkasi viime viikolla rahoitusta kansainvälisille yleisradioasemille Voice of America ja Radio Free Europe, jotka lähettävät "demokraattisten arvojen" mukaisia ohjelmia miljoonille kuuntelijoille ympäri maailmaa. Niiden poissa ollessa Venäjä ja Kiina ovat nyt valmiita täyttämään aukon omilla valtion mediatarjouksilla."
www.france24.com/en/americas/20250319-trump-mutes-voice-of-america-rfe-rl-makes-space-for-russian-and-chinese-influence
Biden ja kumppanit taas oli hoitamassa sensuuria ettei esim koronarokotteista saanut puhua negatiivisesti esim. Facebookissa. Heti tuli kirjoituskielto.
Samaa tekee suomen valtamedioiden keskustelu palstat jos yrität edes keskustella vaikka korona rokote haitoista niin heti tulee kirjoituskielto. Sekö on sitten demokratiaa?
Keiden asialla valtamedia onkaan?
Globalistien? Kaikki vain siksi että saisivat lisää valtaa ja rahaa. Pelolla ohjailtu ihmisiä jo tuhansia vuosia ja se toimii. "pelko tuhoaa periaatteet".
Nyt esimerkiksi monet suomalaiset ovat valmiita jo tuhoamaan suomen terveyden huollon ja ne rahat laitettaisiin aseisiin venäjää vastaan kun kokoajan valtamediat pelottelevat että kohta se hyökkää? Ihan kuin sotaa tänne suunnittelisivat?
Eikös se foliohattujen "great reset" ollut juuri ("pandemia" , talouden alasajo ja lopuksi sota). Kuinkas on käynytkään?
Suomella ei ole varaa arvostella kun itse Suomen
puolet mediasta on valtion omistama!
On se sairas maailma, globalistit hallitsevat medioita ja pelolla pidetään ihmisiä otteessa ja helppoa se on kun suurin osa uskoo vieläkin sinisilmäisesti kaiken mitä iltapäivälehdet kertovat. :/
Tosin, onneksi monilla on jo auennut silmät ja on osattu ruveta tutkimaan muista lähteistä näitä valtamedioiden valheita? Ukrainan sotaakin pitävät kaikin keinoin yllä, Zelenskyi jopa allekirjoittanut määräyksen ettei Ukrainan saa neuvotella Putinin kanssa ja nyt sitten kun Trump yrittää neuvotella ja lopettaa sodan niin häntä syytetään Putinin kaveriksi.
"On se sairas maailma, globalistit hallitsevat medioita ja pelolla pidetään ihmisiä otteessa ja helppoa se on kun suurin osa uskoo vieläkin sinisilmäisesti kaiken mitä iltapäivälehdet kertovat. :/"
Juuri näin.... Valtamediat ovat myyneet sielunsa globalisteille. Ja nyt kun valta on murenemassa, niin siitä koituu valtava itku ja parku myös täällä Suomessa.
Suomessa valtamediat mm YLE ja Helsingin Sanomat vaikenevat USAID:sta.
USAID, kaiken hyvän lähettiläs onkin ollut pinnan alla ja on paljastunut Yhdysvaltojen ulkopolitiikan ja tiedustelupalveluiden työkaluksi USA:n hegemonian ylläpitämiseksi maailmassa.
https://youtu.be/Z_3l4JisSxQ
Hah, look whose talking!
In Finland they have the media owned by the government! Duuh!
Ameriikalla pyyhkii hyvin mutta Suomella huonosti.
Heikosti on maailman asiat. Ryssää johtaa diktaattorina seinäsotahullu natsivanhus ja jenkkilässä häärii yksinvaltiutta haahuileva narsistinen seniili sekopäinen typerys.
Enemmän se typerys on Suomessa,
se EU'n juoksupoika!
Se kaupan kassan lähettämä juoksupoika
hakemaan maksu!
It's more like the dummy is in Finland,
that errand boy of the EU!
[You're an errand boy sent by grocery clerks to collect the bill!] (Apocalypse Now, Brando to Sheen!)
Ikävä kohtalo Suomelle kaiken EU hyväksikäytön johdosta!
Suomesta on huono haukkua muita hallintoja
kun itsellään on ihan paska........hahahahahahahaha......!!
Kohti RuSSakan median hallintaa mennään, sananvapaudesta viis.
Politico: J. D. Vance tahtoi erottaa neuvonantajan viestikohun vuoksi - Trump ei halunnut antaa "liberaalille medialle" voittoa
Suomalainen juntti ajattelee eri tavalla kuin
Ameriikan country cowboy!
Samoin Suomalainen stadilainen ja
street wise New Yorker!
Tai oppipoika Stubb ja maestro Trump!
Kaksi eri marjaa satojen marjojen metsässä.