Olen nyt kahden vaiheilla, otanko Säästöpankin vai S-pankin? Kaipaisin kokemuksia tai ihan mitä vaan, mitä tulee mieleen molemmista pankeista. Kumpi turvallisempi, helpompi käyttää yms.
Säästöpankki vai S-pankki? Kumpaa suosittelette
9
391
Vastaukset
- Anonyymi
Riippuu mitä palveluja tarvitset. Säästöpankki on siitä mielenkiintoinen, etten tiedä ketään joka sitä käyttäisi. En ole koskaan tehnyt sinne tilisiirtoa eikä mitään hajua miksi edes kysyisin sieltä mitään. Eli ota se ja jaa meille tämän jälkeen ilot tai surut säästöpankin asiakkaana olemisesta. Itse menen Op+S-pankki - combolla joka lienee melkoisen yleinen.
- Anonyymi
Riippuu mihin tarvitset pankkia. Minulla on tili useammassa pankissa, 6 tai 7 pankkia. Otan jokaisesta ne parhaat palat omiin tarpeisiin.
- Anonyymi
6–7 erilaista tarvetta ja kullekin oma pankki? Sinun täytyy olla erityinen ihminen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
6–7 erilaista tarvetta ja kullekin oma pankki? Sinun täytyy olla erityinen ihminen.
Mulla on asiointi osuuspankissa. Olin kerran pankissa, niin virkailija sanoi ettei Op katso hyvällä monen pankin asiakasta. Ainoa jonka pankki hyväksyy oli s-pankki sen kauppa kytkennän vuoksi.
Mutta miksi pitäisi olla asiointia monessa pankissa. Ei mene pienen ihmisen päähän.
- Anonyymi
S pankin s mobiili sovellus on kyllä helppo jos käyttää läppärillä yhteyden ja mobiili sovellus vain kirjautumiseen qr koodilla. Tällä tavalla puhelinnumero ei ole kytketty kirjautumiseen. Jos puhelin katoaa niin ei menetä mitään. En ikinä käytä pelkästään puhelinta pankki asiointiin, aina eri laitteet ja eri tunnukset.
- Anonyymi
Osuuspankki on paikallinen ja minun valintani. Tarpeeksi kun on varallisuutta niin bonuksilla maksaa kaikki perheen vakuutukset, ilmaista.
- Anonyymi
Haluat edulliset peruspankkipalvelut ilman henkilökohtaista kontaktia: S-pankki
Haluat henkilökohtaista palvelua, josta olet valmis maksamaan tai sinulla on palveluita (sijoituksia tai lainaa) niin paljon että maksuja ei peritä: Säästöpankki
Kummassakin tapauksessa varaudu siihen, että saatat haluta käyttää joihinkin asioihin muiden palveluntarjoajien palveluita. Varsinkin sijoituspuolella kummankin pankin tarjonta on vajavaista, S-pankissa lainoituskin on vähän niin ja näin. - Anonyymi
Pieni- ja keskituloiselle S-Pankki on hyvä valinta. S-ryhmän bonukset saat omalle tilille, palvelumaksuja ei mene tai ne ovat hyvin pienet. Henkilökohtaista palvelua saa vain suurimpien kaupunkien Prismojen yhteydessä olevasta palvelupisteestä.
Suurituloiselle ja vaikkapa asuntolainaa haluavalle Säästöpankki on parempi. Sijoittamisesta ja lainan myötämisestä on yli sadan vuoden kokemus.- Anonyymi
"Sijoittamisesta ja lainan myötämisestä on yli sadan vuoden kokemus."
Palvelut ei vaan ole kovin kilpailukykyiset. Esim. kaupankäyntipaikat 4 pörssiä joista 3 Pohjoismaissa ja yksi Saksassa. Kaupankäyntipalkkioita en nyt jaksanut kaivaa esiin.
Rahastojen palkkiotasot on näköjään edelleen "perinteiset" eli esim. maailmarahaston juoksevat kulut lähes 2 %.
Saahan siellä varmasti puhelinosakkeensa holdattua ja säästösopimuksella 15 e/kk kalliiseen yhdistelmärahastoon. Muissa tapauksissa asiakkaat katsonevat Nordnetin tai muun vastaavan sijoituspalveluihin erikoistuneen putiikin suuntaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä6010749Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on13110204- 227957
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776404Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.395217- 694905
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1334201Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1293496- 643199
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2313150