Jokaiselle lieksalaiselle. Muistakaa nauttia ja ottaa ilo irti joka päivä. Yhdessä kohti parempaa huomenta😘😘😘
Ihanaa alkavaa viikkoa
6
146
Vastaukset
- Anonyymi
Shiiiiiii,raks!
- Anonyymi
Kiitos, samoin. Kyllä lieksassa kelpaa elellä 😍
- Anonyymi
kävin kerran lieksassa, tykkäsin
- Anonyymi
No kuhan se jää yhteen kertaan niin kyllä sen kestää
- Anonyymi
Moni tulee ja jää, eikä ihme.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Moni tulee ja jää, eikä ihme.
Perjantai-iltana, kun aurinko laski Lieksan ylle kuin raskas verho ja Muskotin halvin olut oli jo alkanut vaikuttaa, Jukka ja Hilkka istuivat sohvalla tekemässä suuria suunnitelmia.
– Nyt kuule Hilkka, Lieksaa aletaan kehittää "positiivisen kautta" ja "ongelmia ratkaisten", Jukka tokaisi ja kaivoi teemakkaran paketista.
Hilkka röyhtäisi niin, että Pirre-kissa putosi sohvalta.
– No nyt on saatana mielenkiintoinen taktiikka. Että annetaan vaan olla kaikki päin helvettiä, mutta hymyillään niin perkeleesti?
Jukka nyökkäsi.
– Just niin!
Hilkka kaatoi loput oluestaan suuhun ja julisti:
– Ei saatana, nyt on meidän aika auttaa Lieksaa!
Ja siitä se lähti.
Miten työttömille saadaan parempi elämä?
Ensimmäinen ongelma, jonka Jukka ja Hilkka päättivät ratkaista, oli työttömien hyvinvointi.
– Nyt tuplataan työttömyystuet, Jukka julisti ja nousi seisomaan.
– Ei, triplataan! Hilkka huusi takaisin.
– Ja jokaiselle Kelan asiakkaalle annetaan valtion tarjoama viinapaketti!
– Ja moottorikelkka!
– Ja jos joku haluaa lähteä töihin, niin siltä pitää perse verottaa!
Hilkka nyökkäsi.
– Mieti ny saatana… joku herää kello kuusi, lähtee töihin, kituuttaa koko päivän, kuuntelee jotain äkäistä pomoa ja palaa kotiin aivan loppuun palaneena.
Jukka hieroi leukaansa.
– Helvetin huono tapa elää.
Hilkka avasi uuden oluen ja murahti.
– Ihan kun joku tykkäis siitä.
Jukka kaatoi loput teemakkarat lattialle Pirrelle, joka vain haistoi niitä ja poistui keittiöön paheksuen.
– Pirre ei ymmärrä työväen taistelua, Jukka totesi.
Lieksan Suuri Pelastusoperaatio
Jukka ja Hilkka päättivät, että kukaan ei saisi jäädä kärsimään turhasta työnteosta. Niinpä he suuntasivat Lieksan kaduille pelastamaan sieluja.
Ensimmäisenä vastaan tuli Pentti, joka yritti suunnata yövuoroon paikalliselle varastolle.
– Pentti, saatana, mihin meet? Jukka karjaisi.
– Töihin, vastasi Pentti väsyneenä.
Hilkka astui hänen eteensä.
– Nyt perkele takas kotiin!
– Mutta kun…
Jukka tempaisi taskustaan oluttölkin ja painoi sen Pentin käteen.
– Nyt otat tuon ja mietit elämää uusiksi.
Pentti vilkaisi tölkkiä, sitten Lieksan pimeää katua… ja lopulta kääntyi kannoillaan ja lähti kotiin.
– Yksi sielu pelastettu! Hilkka tuuletti.
Poliisi saapuu – taas
Mutta eihän tämä hupi voinut jatkua loputtomiin. Jossain vaiheessa joku saatanan moraalinvartija soitti poliisit paikalle.
Kun Lieksan partioauto kaarsi torille, Jukka seisoi patsaan päällä ja julisti:
– Työttömyys on kansalaisoikeus!
Hilkka pyöri maassa ja huusi:
– Meidän täytyy suojella tätä elämäntapaa!
Poliisit nousivat autosta ja katselivat hetken näkyä.
– No niin, mitäs täällä nyt taas on meneillään?
Jukka kiipesi alas ja tokaisi:
– Me viedään Lieksaa eteenpäin "positiivisen kautta".
Hilkka komppasi:
– Ja ratkaistaan ongelmia sillä, että niitä ei ajatella!
Poliisit vilkaisivat toisiaan ja huokaisivat.
Pirre-kissa ilmestyi torille ja katsoi tapahtumaa ilmeellä, joka kertoi, että se harkitsi lähtevänsä Ruotsiin seuraavalla lautalla.
– Jukka, Hilkka… painukaa kotiin, ja pysykää siellä, poliisi komensi.
– Mutta meillä on vielä kehityshommia! Jukka yritti selittää.
– Kotiin. Nyt.
Jukka ja Hilkka katsoivat toisiaan ja nyökkäsivät.
– Lähetään Muskotiin hakeen lisää olutta, Hilkka kuiskasi.
– Helvetin hyvä idea, Jukka myhäili.
Ja niin he häipyivät yön pimeyteen, Lieksan suurimmat visionäärit, joiden unelmat olivat suuremmat kuin koko vitun maailma....
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812295- 1801903
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1701755Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1131581Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise261524- 1111305
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1701131Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771083Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1531020Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,591015