Kun Suomessa alkoi Kommunisti perheiden vainot ja teloituksekin, Neuvostolootossa epäilykset samoin kohdistui, jola itä-Karjalassa Suomen kieli kouluissa kielettiin,joka sitten kumottiin !?
Tätäkään ei Suomen kouluissa opeteta historiassa,kuin sotilasasimiesten kokousta,Helsingissä 1938,josta asiakirjat hävitetty !?
Mitä yhteistä Suomella ja niinsanotulla Stalinin vainoilla,tosi ne kuului Berjian julmuuksiin !?
3
104
Vastaukset
- Anonyymi
Suomen johtvat historian tutkiat, on hiljaa ja syytäkin, kieroilua on kohta riittänyt 100 vuotta,onko toista tälläista maata maailmassa !?
- Anonyymi
Onko niin raukoiksi Suomalaistutkiat kasvatettu, että vain ostettu historia vain kelpaa,poliittisesta !? SDP:tä historia aikanaan kirjoitettiin tynkänä ja varoen totuuksiakin ja hyväksyjät oli tunnettuja oikeiston piilo........!?
Stalinin suuressa puhdistuksessa, mitä muuten johti NKVD:n johtaja Nikolai Ježov, kuoli arviolta 20 000 etnistä suomalaista. Vainot muuten ajoittuvat vuosille 1936 – 1938, jolloin ei kommunisteja Suomessa teloitettu.
Nikolai Ivanovitš Ježov taitaa nykyään olla teillä siellä kaalimaassa epähenkilö, josta ei saa keskustella edes teille myönteisissä asioissa, kuten suomalaisperäisten murhaamisessa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37112375Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635427Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002655Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271862No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59746