Vihreät oli ennen erilainen, mihin se on nyt menossa?

Olin aikanaan vireiden aktiivijäsen, joskus kaksituhatta luvun alussa. Silloin kannattajakunta Helsingin ulkopuolella oli varsin vähäistä. Puolue ajoi kestävää kehitystä ja oli puhdas puhtaan luonnon ja heikompiosaisten puolestapuhuja.
Jäsenmäärän noustessa, alkoi puolueen tavoitteet ja käsitteet luonnosta ja ihmisarvoista sekä arvomaailma muuttua niin radikaalisti että minun oli jätettävä heidät.
Heistä tuli syyllistäviä, pakotteita ajavia, perinteisiä arvoja halveksivia.

Nykyään he osaavat vain sanan ilmastomuutos. Muu luonnonsuojelu on unohtunut puheista ja teoista. Kukaan ei ota kantaa Terrafamen kaltaisiin vesien saastuttajiin saati muihin teollisuuden luontoon päästämiin haitallisiin päästöihin.

Ilmastonmuutos huumassa heiltä on unohtunut Suomalainen ihminen, sen tarpeet niin huvin kuin kohtuullisen elämänlaadun säilyttäminen tai jopa parantaminen. Ilmastonmuutosta voi hillitä niitäkin kunnioittaen eikä sanktioita, veronkorotuksia, uhkauksia viljelemällä. Suomen elinkeino on riippuvainen liikenteestä halusimme tai emme. Ei voi unohtaa myöskään tavallisen ihmisen liikkuvuuden vapautta. Vapaa liikkuminen pitäisi mahdollistaa myös tavalliselle kansalaiselle.

Ajetaan ns. sähkösiirtymää energiassa. Ei sähköäkään synny tyhjästä, ydinvoima ei ole sen saasteettomampaa kuin fossiilisetkaan jos puhutaan saasteista yleensä. Ydinjätteen päästöjen laimeneminen kun kestää sadoista jopa tuhansiin vuosiin lajista riippuen. Loppusijoitus maan alle on vähän riskialtista sekin. Kukaan ei tiedä miten ydinjäte reagoi suurissa erissä suljetussa tilassa. Varmuutta ei ole siitäkään miten pidetään pohjavesi pois säilytystiloista satoja vuosia jottei saaste pääse pohjavesiin. Ydinvoimalaitoksissa käytetyn polttoaineen louhiminen ja jalostaminen ei myöskään ole ympäristölle ongelmatonta. Ei tosi tunnu Helsingissä jos ei sieltä löydy uraania. Tuuli, - ja vesivoimakaan ei ole ympäristön kannalta ongelmatonta eikä ne yksin riitä kattamaan kasvavaa sähkön tarvetta.

Sähkösiirtymän hinnan maksaa tavallinen Suomalainen sähkön hinnan jatkuvina korotuksina.

Mitä sitten tulee vihreiden muihin arvomaailmakäsityksiin.
Kansakunnat on aina muodostunut siten että, samankaltaista ajatusmaailmaa kokevat ihmiset on kokoontuneet samoille alueille. Samanlaiset arvot ja tavat ovat "liimanneet" heidät yhteen. Niihin on kuulunut aikojen alusta myös uskonto.

Vihreiden ajatusmaailmassa ei tuollaista käsitettä hyväksytä vaikka historia on osoittanut ettei sellainen yhteiskunta toimi pitemmän päälle jossa on useita toisistaan poikkeavia ryhmittymiä. Ennen pitkään jokin niistä pyrkii valta-asemaan vaikka väkisin.

Vihreät voisi olla koko Suomen kansan puolue jos he ottaisivat ihmiset, heidän tarpeensa huomioon.

11

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vihreiden hegemonia-asema on ohi. Jopa Suomen keskusta matti vanhasineen on irtautumassa äärimmilleen viedystä vihreästä agendasta: fanaattisesta ilmastonmuutoksesta, maahanmuuttopolitiikasta ja kaiken alleen jättävästä lgbt-ideologiasta. Jopa sota on vihreille pienempi paha kuin lgbt-ideologian tunkeminen kaikkeen. Ainoa puolue, joka on edelleen täysin antautunut vihreälle ideologialle, paljolti juuri lgbt-ideologian vuoksi, on Vasemmistoliitto. Vasemmistoliitosta on tullut median lemmikki erityisesti sotaintoilun vuoksi.

    • Anonyymi

      Minua vihreistä vieroittaa muun muassa sen nykyinen militaristinen linja. Muinoin käveltiin rauhan mielenosoituksissa, nyt vaaditaan aseita lisää ja Ukrainan jatkavan toivotonta taisteluaan.

      Siitä, että kallis asevarustelu tulee romahduttamaan nykyiselläänkin heikentyneen sosiaaliturvan ja julkisen terveydenhuollon, vihreät ei välitä vähääkään.

      Vihreät ovat vetäneet linjaansa reippaasti oikealle, ja huolehtivat vain urbaanien pääkaupunkiseudun asukkaiden intresseistä.

      Maaseutuvihreät on kammettu jonnekin näkymättömiin. Pääkaupunkiseudun päättäjien joukkoon heitä ei suvaita.

      Vaikka juuri maaseudulla vihreiden aidoin ja samalla järkevin porukka asustaa. Ne ihmiset, mitkä ymmärtävät tavan kansalaisen elinolosuhteita, eivätkä liidä jossain yläpilvessä.

      Maaseudun vihreät ymmärtävät, mitä esimerkiksi vihreän siirtymän varjolla nyt solkenaan perustettavat kaivokset saavat aikaan luonnolle ja ihmisten elinympäristölle.

      He taistelevat ympäristön pilaantumista ja yksipuolistumista vastaan., sillä he elävät keskellä luontoa ja kokevat haitalliset muuotkset omassa elämässään.

    • Anonyymi

      Niin mutta kun Pekka !
      Se on ajanut teidät alas,Isis lapset ja Caruna sekä yleinen velttous ja osaamaattomuus pelkällä ylioppilas todistuksella on tullut todella kalliiksi Suomen kansalle.

      Monet puheet,että Vihreät on lähtöisin Saksasta Ddr.n toimesta,mikä on kuten tiedätte kommunistinen liike ja kansalaisten ja myös kaikkien vakoilu.

      Puolueina ehkä yksi tyhmin,mutta sillä ei väliä..En äänestä ketään kakkilaatikolle huutelemaan.

    • Anonyymi

      Vihreissä on vallalla oikeistovihreät. Toinen asia, mikä vaikuttaa, on eristyminen itseriittoiseksi eliitiksi, joka on irtautunut tavallisten ihmisten arjesta/reaalimaailmasta. Vihreät haahuilee suuruudenhulluudessaan saksan vihreiden tapaan maailmalla neuvomassa mm. Kiinaa ja Venäjää. Nykyään myös USA:ta.

    • Anonyymi

      V*ttua käteen, voi k×rpä!

    • Anonyymi

      Vihreät on elitistinen ja ylimielinen puolue.

    • Anonyymi

      Ainoita järkeviä vihreitä olivat entinen kansanedustaja ja tekniikan tohtori Eero Paloheimo ja Pentti Linkola.

      • Anonyymi

        Vihreät ei hyväksyneet Linkolan ohjelmaa, koska Linkola asetti luonnon biodiversiteetin ( luonnonsuojelun) kaikkein tärkeimmäksi asiaksi.

        Vihreillä luonnonsuojelu on jämäsijoilla tärkeimpien asioiden listalla. Edelle menee mm.

        - alikehittyneiden maiden mamujen hyysäämine
        - seksuaaliepänormaaliuksien normalisointi
        - demokratia
        - köyhyyden poistaminen
        - jne.


    • Anonyymi

      Vihreät on tänä päivänä enemmän jonkinlainen kultti tai lahko, kuin poliittinenpuolue.

    • Anonyymi

      Vuhreät on perusta DDR kommunismi. Lukekaa historiaa,aivan roskaa kuten SDP joka oli kommusmin lähde Suomessa eli VENÄJÄN PERSEEN NUOLIJA.
      Sdp aikoinaan halusi,että Suomea johtaa Neuvostoliitto.

    • Anonyymi

      Yhden asian puolue, joka töhrii arvorakennuksia ja vastustaa virkavaltaa. Ei jatkoon.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      4631
    2. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      15
      2618
    3. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      2435
    4. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      64
      2433
    5. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      32
      1817
    6. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      32
      1631
    7. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      73
      1496
    8. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      50
      1315
    9. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      66
      1294
    10. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      82
      1241
    Aihe