Olin aikanaan vireiden aktiivijäsen, joskus kaksituhatta luvun alussa. Silloin kannattajakunta Helsingin ulkopuolella oli varsin vähäistä. Puolue ajoi kestävää kehitystä ja oli puhdas puhtaan luonnon ja heikompiosaisten puolestapuhuja.
Jäsenmäärän noustessa, alkoi puolueen tavoitteet ja käsitteet luonnosta ja ihmisarvoista sekä arvomaailma muuttua niin radikaalisti että minun oli jätettävä heidät.
Heistä tuli syyllistäviä, pakotteita ajavia, perinteisiä arvoja halveksivia.
Nykyään he osaavat vain sanan ilmastomuutos. Muu luonnonsuojelu on unohtunut puheista ja teoista. Kukaan ei ota kantaa Terrafamen kaltaisiin vesien saastuttajiin saati muihin teollisuuden luontoon päästämiin haitallisiin päästöihin.
Ilmastonmuutos huumassa heiltä on unohtunut Suomalainen ihminen, sen tarpeet niin huvin kuin kohtuullisen elämänlaadun säilyttäminen tai jopa parantaminen. Ilmastonmuutosta voi hillitä niitäkin kunnioittaen eikä sanktioita, veronkorotuksia, uhkauksia viljelemällä. Suomen elinkeino on riippuvainen liikenteestä halusimme tai emme. Ei voi unohtaa myöskään tavallisen ihmisen liikkuvuuden vapautta. Vapaa liikkuminen pitäisi mahdollistaa myös tavalliselle kansalaiselle.
Ajetaan ns. sähkösiirtymää energiassa. Ei sähköäkään synny tyhjästä, ydinvoima ei ole sen saasteettomampaa kuin fossiilisetkaan jos puhutaan saasteista yleensä. Ydinjätteen päästöjen laimeneminen kun kestää sadoista jopa tuhansiin vuosiin lajista riippuen. Loppusijoitus maan alle on vähän riskialtista sekin. Kukaan ei tiedä miten ydinjäte reagoi suurissa erissä suljetussa tilassa. Varmuutta ei ole siitäkään miten pidetään pohjavesi pois säilytystiloista satoja vuosia jottei saaste pääse pohjavesiin. Ydinvoimalaitoksissa käytetyn polttoaineen louhiminen ja jalostaminen ei myöskään ole ympäristölle ongelmatonta. Ei tosi tunnu Helsingissä jos ei sieltä löydy uraania. Tuuli, - ja vesivoimakaan ei ole ympäristön kannalta ongelmatonta eikä ne yksin riitä kattamaan kasvavaa sähkön tarvetta.
Sähkösiirtymän hinnan maksaa tavallinen Suomalainen sähkön hinnan jatkuvina korotuksina.
Mitä sitten tulee vihreiden muihin arvomaailmakäsityksiin.
Kansakunnat on aina muodostunut siten että, samankaltaista ajatusmaailmaa kokevat ihmiset on kokoontuneet samoille alueille. Samanlaiset arvot ja tavat ovat "liimanneet" heidät yhteen. Niihin on kuulunut aikojen alusta myös uskonto.
Vihreiden ajatusmaailmassa ei tuollaista käsitettä hyväksytä vaikka historia on osoittanut ettei sellainen yhteiskunta toimi pitemmän päälle jossa on useita toisistaan poikkeavia ryhmittymiä. Ennen pitkään jokin niistä pyrkii valta-asemaan vaikka väkisin.
Vihreät voisi olla koko Suomen kansan puolue jos he ottaisivat ihmiset, heidän tarpeensa huomioon.
Vihreät oli ennen erilainen, mihin se on nyt menossa?
6
177
Vastaukset
- Anonyymi
Vihreiden hegemonia-asema on ohi. Jopa Suomen keskusta matti vanhasineen on irtautumassa äärimmilleen viedystä vihreästä agendasta: fanaattisesta ilmastonmuutoksesta, maahanmuuttopolitiikasta ja kaiken alleen jättävästä lgbt-ideologiasta. Jopa sota on vihreille pienempi paha kuin lgbt-ideologian tunkeminen kaikkeen. Ainoa puolue, joka on edelleen täysin antautunut vihreälle ideologialle, paljolti juuri lgbt-ideologian vuoksi, on Vasemmistoliitto. Vasemmistoliitosta on tullut median lemmikki erityisesti sotaintoilun vuoksi.
- Anonyymi
Minua vihreistä vieroittaa muun muassa sen nykyinen militaristinen linja. Muinoin käveltiin rauhan mielenosoituksissa, nyt vaaditaan aseita lisää ja Ukrainan jatkavan toivotonta taisteluaan.
Siitä, että kallis asevarustelu tulee romahduttamaan nykyiselläänkin heikentyneen sosiaaliturvan ja julkisen terveydenhuollon, vihreät ei välitä vähääkään.
Vihreät ovat vetäneet linjaansa reippaasti oikealle, ja huolehtivat vain urbaanien pääkaupunkiseudun asukkaiden intresseistä.
Maaseutuvihreät on kammettu jonnekin näkymättömiin. Pääkaupunkiseudun päättäjien joukkoon heitä ei suvaita.
Vaikka juuri maaseudulla vihreiden aidoin ja samalla järkevin porukka asustaa. Ne ihmiset, mitkä ymmärtävät tavan kansalaisen elinolosuhteita, eivätkä liidä jossain yläpilvessä.
Maaseudun vihreät ymmärtävät, mitä esimerkiksi vihreän siirtymän varjolla nyt solkenaan perustettavat kaivokset saavat aikaan luonnolle ja ihmisten elinympäristölle.
He taistelevat ympäristön pilaantumista ja yksipuolistumista vastaan., sillä he elävät keskellä luontoa ja kokevat haitalliset muuotkset omassa elämässään. - Anonyymi
Niin mutta kun Pekka !
Se on ajanut teidät alas,Isis lapset ja Caruna sekä yleinen velttous ja osaamaattomuus pelkällä ylioppilas todistuksella on tullut todella kalliiksi Suomen kansalle.
Monet puheet,että Vihreät on lähtöisin Saksasta Ddr.n toimesta,mikä on kuten tiedätte kommunistinen liike ja kansalaisten ja myös kaikkien vakoilu.
Puolueina ehkä yksi tyhmin,mutta sillä ei väliä..En äänestä ketään kakkilaatikolle huutelemaan. - Anonyymi
Vihreissä on vallalla oikeistovihreät. Toinen asia, mikä vaikuttaa, on eristyminen itseriittoiseksi eliitiksi, joka on irtautunut tavallisten ihmisten arjesta/reaalimaailmasta. Vihreät haahuilee suuruudenhulluudessaan saksan vihreiden tapaan maailmalla neuvomassa mm. Kiinaa ja Venäjää. Nykyään myös USA:ta.
- Anonyymi
V*ttua käteen, voi k×rpä!
- Anonyymi
Vihreät on elitistinen ja ylimielinen puolue.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko821625- 401269
En malta odottaa mies että tulet minuun
Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu87966Siltojen varjoissa
Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja201926- 61853
- 53845
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon20830Vanhemmalle naiselle
Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.60805- 37779
- 33769