Sauna bantu...

och så vidare.

Miten hyvin on toinen kotimainen hallussa? Jos kuuntelette tuon ruotsin euroviisun, niin ymmärrättekö kaiken, melkein kaiken, vähän sieltä täältä vai ette yhtään?

Onko sama hakeeko puolison Virosta, Vöråsta vai Thaimaasta jos ei kuitenkaan puhu samaa kieltä?

44

429

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riikinversio taipuu kyllä ihan kohtalaisesti, mutta tuosta Vöyrin versiosta en kyllä likimainkaan kaikkea ymmärrä.

      • Anonyymi

        Joo, se on ihan omanlaisensa murre.
        Esimerkiksi lause "kyllä minä olen yhä nuori ja villi, katsos vielä tässä jaksaa" kuuluu Vöyrin murteella "Jåo nåo ja jåo YOLO ja nåo".


      • Anonyymi kirjoitti:

        Joo, se on ihan omanlaisensa murre.
        Esimerkiksi lause "kyllä minä olen yhä nuori ja villi, katsos vielä tässä jaksaa" kuuluu Vöyrin murteella "Jåo nåo ja jåo YOLO ja nåo".

        :D

        Jossain tuo kipaleen aloituslauseitakin litteroitu "nu ere dags", eikä muistaakseni se kirjoitusasu ihan noin ollut, joskus ylioppilaskoetta ja virkamiesruotsia suorittaessa. Mutta noinhan se sanotaan, jos sen niin sanoo.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Joo, se on ihan omanlaisensa murre.
        Esimerkiksi lause "kyllä minä olen yhä nuori ja villi, katsos vielä tässä jaksaa" kuuluu Vöyrin murteella "Jåo nåo ja jåo YOLO ja nåo".

        Ah, tämä aukeaa siis jotenkin suuntaan:
        Ja! Nog är jag ju YOLO


      • Anonyymi

        Sekä Ruotsissa, että Suomessa on monia eri murteita Ruotsin kielestä.


    • Anonyymi

      Vöyrissä tilastokeskuksen mukaan kokonaiset 32 lapsetonta sinkkutaloutta alle 34v 😅, varmaan kartoitat markkinat nopeammin kuin Bangkokissa. Puolensa ja puolensa. Lycka till!

      • Nå jaa, kirjaimellisesti ei tarvitse tulkita Vöyriä Vöyriksi, vaan miksi tahansa vöyriksi tai vöyriä puhuviksi, jossa voi olla kiinnostavan sukupuolen edustajia, joissa on sellainen piirre, että ne eivät joko puhu omaa kieltäsi tai puhuvat sitä omalla tavallaan. Olen alkanut epäillä, että tuollainen epätäydellisyys ei ehkä sittenkään mahdu monien kuvioihin, vaikka nykyaika niin paljon näennäisesti kaikkea suvaitsevaisuutta mainostaakin.


    • Ai tekin ootte kattellut melodifestivalia.

    • Anonyymi

      Okso vidare?

    • En lähes yhtään. Ihan hiukkasen verran. En ole tosin kappaletta kuunnellutkaan kokonaan, mutta olen ymmärrystasostani tietoinen. Lyriikoista tekstinä ymmärrän luultavasti hieman enemmän.
      Komea mies se yksi niistä, ihana… nojoo.

      • Ei mitään nojoo, vaan "nå jaa"!


    • Anonyymi

      Sanna pantu.

      Erika Vikman on noin 56,987465 kertaa parempi kuin KAJ-poju.

      Harmi kun Erika on noin lihava ei pääse Las Vegasin showgirliksi töihin.

      • Anonyymi

        Oletko ihan tosissasi vai vitsilläkö haukuh läskiksi?


    • scrg

      Oikeastihan otsikon piti olla Sauna bastu, mutta androidäly korjasi bastun bantuksi, koska sitähän kuitenkin tarkoitin, koska en tietenkään halua unohtaa päiväntasaajan eteläpuolella 24/7 saunojia.

    • Anonyymi

      Ei kiinnosta pätkääkään.

    • Anonyymi

      Minäpä olen oppinut yhden ukrainalaisen sanan, on vuosia aqasunut ukrainalainen ukkeli naapurirapussa,, yhden sanan oppinut:

      hän oli löytänyt avaimen pihasta, joltain pudonnut, niin kysyi minulta ja osoitti sormella: sanoi "nyskel" = siis lausutaan avain ukrainan kielellä, en tiedä miten kirjoitetaan.

      katso tuossapi onpi nyskel! onko sinuunko on

      • Ruotsiksihan avain on nyckel. Joten jospa hän käänsi sen valmiiksi kielelle jota oletti että ymmärrät.


      • Anonyymi
        scrg kirjoitti:

        Ruotsiksihan avain on nyckel. Joten jospa hän käänsi sen valmiiksi kielelle jota oletti että ymmärrät.

        Niin, avain näyttäisi olevan ukrainaksi ключ (kljuuts). Tiedä sitten jos jokin toinen sana.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Teemme avainlaulu:

      Nyskel siellä, nyskel täällä, nyskel kaikkialla ja pahalla päällä.

      Putin Ukrainaa hyppyyttää, Trump Trampoliinillaan pompottaa.

      (tilulilu-lei musiikki)
      (Anthrax-tyylinen raskas rokki)

      ... joku sanoo, noniin tuo hullu surrealistinen artisti säveltää ja lysoi kuten ... kuten Albert Einstein I-DOOTI-päivinään...

    • En puhu ollenkaan ruotsia. Lukion ruotsin kurssit suoritin 4:lla ja 5:lla. Ei ollut motivaatiota opiskella kieltä, jota tiesin etten tule ikinä käyttäämään. Mieluummin olisin valinnut jonkun oikeasti kiinnostavan ja tarpeellisen kielen tuon sijalle.

      • Mullakin noin, mutta opiskelin sen ruotsin myöhemmin. Siellä on niin hienoja kaupunkeja ja tietenkin SAAB.


    • Anonyymi

      Ymmärsin jonkin suomalaisen kirosanan ja "yks, kaks, kolme". En tiedä, miksi laulussa oli suomen kieltä. Mutta hauska laulu.

      • Suomenruotsiin tietenkin kuuluu, että suomen sanoja voi lainata ja sitten on mukana vähän sellaisia tavallisimpia sanoja, joita ruotsalaisetkin osaavat, kuten "perkele", "sauna" ja "ei saa peittää".


      • Anonyymi
        scrg kirjoitti:

        Suomenruotsiin tietenkin kuuluu, että suomen sanoja voi lainata ja sitten on mukana vähän sellaisia tavallisimpia sanoja, joita ruotsalaisetkin osaavat, kuten "perkele", "sauna" ja "ei saa peittää".

        Jep. Noin tietenkin. Täällä stadis bamlataan suomea ja siinäkin slangissa on ruotsalaisperäisiä sanoja. Tuo viisu voi vielä pärjätäkin Baselissa. Suomen viisussahan onkin sitten oikeen saksaa Ich komme. En usko sen pärjäävän, sillä Keski-Euroopassa ollaan konservatiivisia.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Jep. Noin tietenkin. Täällä stadis bamlataan suomea ja siinäkin slangissa on ruotsalaisperäisiä sanoja. Tuo viisu voi vielä pärjätäkin Baselissa. Suomen viisussahan onkin sitten oikeen saksaa Ich komme. En usko sen pärjäävän, sillä Keski-Euroopassa ollaan konservatiivisia.

        Tsaarin ajalla venäläishallintoa ja venäläisiä oli eniten pääkaupungissa ja slangiin on tarttunut aika paljon venäjää: mestat, safkaa, sontikat yms.

        Etelässä ja idässä ainakin ollaan konservatiivisempia. En tiedä miten vöyriläismusiikki noin laajemmin uppoaa, mutta ainakin omasta näkökulmasta mielenkiintoisuudessaan voittaa Suomen tällä kertaa 6-0. Lisäksi näen Suomessa mahdollisuuden jonkinlaiseen kieliryhmien väliseen vuoropuheluun ja vanhoista painolasteista vapautumiseen: toisaalta kaikkia ei tarvitsisi kiusata pakkoruotsilla ja toisaalta ruotsiin ei tarvitsisi suhtautua vihamielisesti.


    • Anonyymi

      Nyt itselläni on vähän vaikeampi juttu-projekti, oikeasti suunnitella lähinnä nuorisolle joku hyödyllinen peli, kaupungille siis jonkin pelipajan yhteisstyössä, wiis pääasiassa nuorisolle, niin tuota.. miten mielipiteitä tytöiltäkin minkälainen peli olisi gauska jne.

      Sanontani on: kaiken minkäå pystyt kuvittelemaan digitaaliselle ruudulle on toteutettavissa, ja lisäksi pitäisi toimia kaikilla laitteilla paitsipelikonsoleilla.

      no on joitain hyviä ideoitakyllä... tarvitsen vain lisää konsultointia nuorilta naisilta että mikä olisi haquska...

    • Anonyymi

      itseasiassa tuollaisessahommassa on se hyvä puoli jos on itse asiassakaupungilla töissä, ne nuoret naiset,konsultitkin, saavatj otain rahallista korvausta kaupungilta ja muitakin etuja :D

    • Anonyymi

      Tulisi mieleen joku elokuva Speden viimeinen elokuva: Naisen Logiikka.

      Mutta vielä vaativampi olisi mistä tietääm itäj oku teinityttö ajattelee?

      Siis tuon pelin pitää olla opettava ja hyödyllinen.

      Kuin ei esim. ole joku Texas Hold'Em tai Blackjaqck -peli heh

    • Anonyymi

      NIIN NYT IHMETTELEVÄT VARMASTI: miksi tuo lähikaupan kanta-asiakas alkanut kydellä myyjätytöiltä kysymyksiä kuten: Pelaatko pelejä? Teetkö musiikkia?

      Koska pitäisi saada tietoja nuorilta naisilta mminkälainen olisi mahdollisimman hauska pelikin...

      Selitän heille tänään olin jo liian aikaisin olisin selittänyt noh viikon parin kuluttua uusi yritys heh

      pelintekojuttuun, siis niin nuorisolle joku hyödyllinen opettavainen peli helppo.

    • Anonyymi

      ..oikeasti oli DVD-levykin mukana taskussa jonka olisin halunnut antaa eräälle lähikaupan myyjälle, jotta olisi nähnyt jotain tiiminme tuotantoa, mutta liian aqikaqisin eli ei ollut kai töissä vielä aamuvarhaisin.

    • Visst kan jag prata svenska. Inte så bra nuförtiden för att jag använder bara engelska som andra språk på mitt job och jag pratar svenska jättesällan, men jag har inte glömt bort allt. Jag kan faktiskt prata bättre än va jag skriver. Grammatik är Ibland jättesvårt.. Men jag skulle vilja definitivt prata svenska mera. Kanske borde jag skaffa mig en svenskspråkig pojkvän 😁

      Kaj's sång är ju inte "normal" svenska utan Vörå dialekt så även man kunde svenska, kan det hända att man inte förstår Bara bada bastu"s alla orden så bra. Men vem bryr sig, man kan sjunga med och dansa utan att förstå alla orden..

    • Anonyymi

      Jag pratar lite svenska därför att ja har några svenskspråkiga släktingar. Förstår bättre än pratar.

      Ennen aikaan oli muuten paljon saunassa syntyneitä, mutta olivatko saunassa pantuja? Ikävän kuuma ympäristö siihen hommaan.

      -keinovaginamies-

      • Saunassa on tosiaan vähän turhan kuuma ns "täydelliseen sessioon'. Hyvä lämmittelypaikka silti 😊


      • Anonyymi
        Aletheias kirjoitti:

        Saunassa on tosiaan vähän turhan kuuma ns "täydelliseen sessioon'. Hyvä lämmittelypaikka silti 😊

        No riippuu kenen kanssa saunoo.
        Mielikuvissani Alethiaksen kanssa voisi toimiakin ;)

        -keinovaginamies-


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No riippuu kenen kanssa saunoo.
        Mielikuvissani Alethiaksen kanssa voisi toimiakin ;)

        -keinovaginamies-

        Niin, kukahan tuokin on? Jos tarkemmin lukee.

        -keinovaginamies-


      • Anonyymi kirjoitti:

        No riippuu kenen kanssa saunoo.
        Mielikuvissani Alethiaksen kanssa voisi toimiakin ;)

        -keinovaginamies-

        Riippuu tosiaan seurasta ja tekniikastakin 😉 Mutta sauna pehmentää olotilaa mukavasti, se tuo aina ilahduttavaa rentoutta touhuun.


      • Anonyymi
        Aletheias kirjoitti:

        Riippuu tosiaan seurasta ja tekniikastakin 😉 Mutta sauna pehmentää olotilaa mukavasti, se tuo aina ilahduttavaa rentoutta touhuun.

        Joo, tekniikka on myös olennaista.
        Vain rennosti löylykauhan kanssa, ettei tule kireä tunnelma :)

        -keinovaginamies-


      • Anonyymi kirjoitti:

        Joo, tekniikka on myös olennaista.
        Vain rennosti löylykauhan kanssa, ettei tule kireä tunnelma :)

        -keinovaginamies-

        Kireä tunnelma ei sovi saunaan, lempeät löylyt paremmin 😊


      • Anonyymi
        Aletheias kirjoitti:

        Riippuu tosiaan seurasta ja tekniikastakin 😉 Mutta sauna pehmentää olotilaa mukavasti, se tuo aina ilahduttavaa rentoutta touhuun.

        No, rentoushan ei miehelle sovi ollenkaan tuohon touhuun. Enempi tekee sen touhun mahdottomaksi. :-D


      • Anonyymi kirjoitti:

        No, rentoushan ei miehelle sovi ollenkaan tuohon touhuun. Enempi tekee sen touhun mahdottomaksi. :-D

        Ihan totta eli ehkä miehelle sittenkin jotain vähän energisoivampaa tekemistä saunan sijaan 😄


    • Anonyymi
      • Kaikissa on joku idea ja toteutukset laadukkaita. Surkeasti olen ollut tietämätön KAJn tekemisistä tähän asti.

        Pitäisi seurata kulttuurilehtiä enemmän. Esim. Maaseudun Tulevaisuus kuitenkin oli tehnyt heistä jutun jo vuosia sitten.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7170
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2547
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      104
      1992
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1538
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1079
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      990
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      959
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      863
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      729
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      718
    Aihe