Hupiherrat yleisönä Ukrainalaisessa pelipöydässä isojen poikien kanssa tapapiruina, mutta eivät tiedä pelataako Venäläistä rulettia vai pokeria, jossa bluffataan. Tilanne on ajautunut shakkipelissä ratkaisettomaan tilanteeseen jo parivuotta sitten ja pelinapit alkaa olla niin vähissä, että uhka on koko turnauksen häviämisessä kummallakin suurvallan osapuolella on ilmeinen. Suomen on oltava kärppänä ja suunnattava uuden Euroopan mukana vapautuville markkinoille uusilla kauppasopimuksilla mm. Etelä-Amerikkaan, Kanadaan ja Intiaan. Kun ottaisivat kartat esiin, maapallon maiden näkökulmasta katsottuna sota näyttäytyy paikallisena konfiktina.
Hupiherrat Ukrainan takapiruina
4
170
Vastaukset
- Anonyymi
Vaikka Ukraina suostuisi Venåjän ehtoihin maan Venäläistämisestä, kansa ei suostuisi ja alueesta tulee vääjäämättä päättymätön sota-alue, josta valloittajalla tulee lähtö ennemmin tai myöhemmin. Koneisto on iskeö koko Venäjän alueelle. Venäjä tietää miten toimittiin Syyriassa on seiraava askel. Kun ilmapuolusta ei ole, tynnyrit tippuu taivaalta asutuskeskuksiin.
- Anonyymi
No, jospa pelattaisiinkin Itä-Ukainan ja Länsi-Ukrainan rajoista, ilman venäläistä rulettia, vaan otettaisiin mukaan harmaat aivosolut?
- Anonyymi
Ukrainalle sanellaan rauha. Hvijän osa!
- Anonyymi
Tilanne Ukrainassa voisi vaatia maan jakamista kahteen osaan, kuten monissa muissa poliittisesti samankaltaisissa maissa on tapahtunut, jokseenkin sovussa?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2732834Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka402259Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3471977- 1051697
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051644Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121355- 661297
- 681243
- 551169
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781126