🤔🍞👄 mieleen se, että meilläpäin käskettiin toisen pitää leipäläpi kiinni kun sieltä kuului jotakin epämieluista. Nythän sinne leipäläpeen ei ainakaan leipää voi laittaa, jollei ole lakkoon varautunut eikä osaa leipoa.
Netti on nykyisin pullollaan erilaisia leipäreseptejä. Tässä joitain helpompia
Vuokaleipä - Martat
https://www.martat.fi/reseptit/siivouspaivan-vuokaleipa/
Kaurateeleivät - Martat
https://www.martat.fi/reseptit/kaurateeleivat/
Pannuleipä paistinpannulla - Martat
https://www.martat.fi/reseptit/piadinaleipa/
Netti on nykyisin pullollaan erilaisia leipäreseptejä. Tässä joitain helpompia
Vuokaleipä - Martat
https://www.martat.fi/reseptit/siivouspaivan-vuokaleipa/
Kaurateeleivät - Martat
https://www.martat.fi/reseptit/kaurateeleivat/
Pannuleipä paistinpannulla - Martat
https://www.martat.fi/reseptit/piadinaleipa/
Vastaukset 56
Vanhimmat
Leipäläpi on siis suu, eikä hellan uunin luukku.
Kiitos selvennyksestä. Kukaan tuskin olisi itse tuota pystynyt päättelemään🤣
Leipälapio onkin eri asia, sillä siirretään leivät uuniin.
Eli taka-ajatuksena kuitenkin muuta?
Tätillä oli leivinuuni ja leipälapio. En älynnyt opetella niiden käyttämistä
Miten leipälapiosta voi tulla takaajatuksia?
Minulla korvessa on molemmat eikä niiden käyttöön kaksista kurssia tarvitse. On kaulimet, muotit, pistimet, taikinapöntöt leivonta-alusta ja uuniharjat. Leipuri vain puuttuu, osaisin kyllä neuvoa antaa.
Sitä minäkin jäin ihmettelemään.
Mikä se uuniharja oikein on?
Sekin löytyy ja tarpeellinen työkalu. Sillä harjaan uunin arinan puhtaaksi tuhkasta ettei paistoksiin tartu. Vesiastiassa väliin kastelen jotta puhdasta tulisi. Varsinkin lopulla liottelen , että ulkorakennus mihin vien kuivamaan ei yöntunteina alkaisi kipinöimään.
Meillä aikoinaan männynoksista tehtiin uuniluuta johon varsi kuten lapiossakin. Sitten luuta kastellaan ämpärissä ja nuohotaan uuni paistoon valmiiksi. Ruisleivässä antoi pikantin säväyksen kun leivän pohjassa pieniä hiilisattumia.
Vanhassa kunnon leivinuunissa paistuu lihat,leivät ja makaronilaatikko.😋entä.anoppi teki kaiken semmoisessa
Leivinuunissa tulee hyvää ruokaa. Karjalanpaisti, kalakukot ja karjalanpiirakat parhaimpia siellä paistettuna. Itse en osaa laittaa ruokaa kuin sähköhellalla.
Sepäs sattui, kun minä taas korvessa en talviaikana tee koskaan ruokaa sähköuunissa. Pirtinuunia lämmitä ja sillä lämmöllä se ruokakin sitten ihan ilmaiseksi valmistuu. Maku on laatikoissa ihan eri ja imellytetty puolukkapuuro on ihan oma lukunsa.
Mökillä edellinen omistaja oli purkanut ison tiilisen leivinuunin ja pönttöuunin halvan sähkön aikaan. Olisi niie nyt käyttöä.
Helppohan siihen olisi uunit laittaa jos ei ole piippuja purkanut. Tosin hormit kyllä kannattaisi tarkistaa jos pois käytöstä olleet.
Varmasti hyvää.😋
Miehet osaatte tehdä varmaan paremmat ruuat, ainakin jotkut.
Hieman pettynyt olen monesti noihin ravintolaruokiin, kun mausteilla ruuat sotketaan. Kaloihin laitetaan smetanat ja nisunpäällysteet. Kala pitää maistua kalalta ja liha lihalta. Olen monesti todennut kun syönyt mausteilla pilattua ruokaa, että paljon paremman teen. Tänään taas se tuli todistettua kun kävin maalikylissä ja ammattikokkien ruuat söin. Kalat oli liian kuumassa paistettu ja niin kuivaa, ettei siihen pystyisi hallinhammaskaan.
Ihan on parasta itse ruokansa tehdä ja vieläpä leivinuunissa. Imellytetty marjapuuro ja se siinä.
Ihan sinä näiden kanssa korvenmies intät. Ei ne mitään halua kunhan trollaa kun ei muutakaan tekemistä. Ei ne muutakaan osaa jonka jo huomannut?
Olen huomioinut, ei ihan tavalliseen elämään nämä kuulu.
Taasko sinä palstaäijä olet ihan mökillä?
Olen sen jo huomioinut omanlaisensa heillä, ei ehkä itse itse tajua koukkuaan ja asennettaan.
Ei ole, kun sillä ei mökkiä oo. Yksin vuokraläävässään tänäänkin trollaillut koko päivän.
No halpaan menin mutten paljoa hävinnyt.
Minä voin sitten lakon aikana leipoa leipurinaisen rintoja.
Onko äiti antanut luvan olla koneella?
Oletko sinäkin äiti?
On minulla hyvin käyttäytyvä poika!
Hyvä!
Onko se myöhäispuberteetti vielä vähän kesken? Asiasta toiseen, tulee ne nisupullatkin leipäuunissa paremmat, kuten muutkin. Jokin ehkä lievä savunmaku niihin tarttuu, vaikka ei sitä kyllä maussa erota. On se kiviuuni kyllä talon sydän.
Mun täytyy nyt mennä. Ajatuksissa kahdeksalta pyykkitupa ja mukavat rupattelut naapurin kanssa.
Sun täytyy mennä, sillä sana on vapaa ja laitteet liikkumaan.
Ei nämä kirjoitukset palstalta näytä hävivän vaikka vaan välillä käy vilkaisemassa.
Näin leipurilakon aikana ei sovi ihan itsekseen leipoa ettei tulisi rikkuriksi.
Syö sinäkin muutakin kuin leipää ettet lihoisi enempää.
Terv. Naapuri
Ei se leipä lihota vaan se mitä sinä päällä on. Leipä on sitä parasta terveysruokaa ja täällä korvessa syön iltaisi puolenkymmentä ruisvoileipää, kun tiedän että on edessä pitkä yö.
Lihottaa leipä, eikä nälkä lähde leivällä.
Ei se yö korvessa ole kuin 8 tuntia. Päivä on pidempi nyt
Leivässä ei ole rasvaa, sokeria ja ruisleipä on terveystuote, sitä erikoisuutta on ihmetelty Japania myöten. Syön yli kymmenen ruisvoileipää joka päivä ja salskeassa kunnossa olen, tosin liikun paljon. Leipämassa vähentää syöpäriskiäkin ihan alusta aina poistumiseen saakka.
Millä se sitten jos ei leivällä? Niin ei se jos ei sitä syö.
Ei se viimeyönä ollut, kun neljältä kahvit keitin.
Ei se lihota niillä jotka liikkuu koko päivän. Esimerkiksi tunnin lumenluonti kuluttaa tuhat ylimääräistä kaloria.
Niinpä ja täällä korvessa saatan tehdä halkoja 10 tuntia päivässä ja kesällä helteessä raivaan aamu 9 ja ilta9 asti. Kuluttaa varmaankin 8000 kaloria jotta piruvie kun paino vain laskee kun en puoliakaan syö. Nestehukkaa varmaankin suurin osa kun vain kahvit välillä ryyppään, ei munuaisille hyvä tiedän.
Tuo ei ole enää tervettä. Hommaa klapikone niin saat vuoden halot tehtyä yhdessä päivässä. Sitten voit istua kiikussa ja tupruttaa piippua.
Tervettä on että teen kovaa työtä vaikka 10 tuntia hikoillen, mutta ei ole tervettä etten juo muuta kuin kahvia, joka myös nesteenpoistaja. Munuaisia hieman säälin en muita.
Ei se ihan noin mene. Kova metsurintyö vie ehkä 700 kaloria tunnissa ja sen voisin uskoa kun korvenmiehellä kokemusta on. Oikeasti meidän laiskanpulskea kolaaminen jää 200- 400 kalorin jos siihenkään, varmaankin enemmän ulkoilun puoleen.
Näin se tuhat kaloria olisi jo maratoonarin vauhti. Happihyppelyä nämä kolaamiset, äärimmäisen kaukana metsurin työstä, mikä tuttua. Nykyisin sen koneet tekee ja saavat tehdäkin.
P.S.😷 Aiemmin kirjoitin ettei mulle kukaan ole tarjoutunut kantamaan kauppakasseja rappusissa. Oikeesti harvoin edes törmään kehenkään rapuissa. Etenkään silloin kun on kantamukset käsissä. Tänään alakerran nuripari oli ollut söpösti kaupassa yhdessä ja tulivat kotiin kun olin rapuissa koluamassa. Heti tarjouduttiin ystävällisesti kantamaan kassit. Kuuma tuli tikkitakki päällä kun kannoin ne itse.
Kumma asunto kun ei ole hissiä ja pitää kantaa 13 kerrokseen.
Suomessa hieman aikaisemmin hissit.
Miksi olet noin sekava, ennen olit uskottava. Ei noihin juttuihin voi lähteä mukaan.
Ei nämä ole anonyymeille tarkoitettukaan.
Meillä on vain 6 kerrosta.
Monet kävelee nykyisin portaita kunnon vuoksi.
Niinpä se on hyvää kuntoilua.😎