Okun "luonnonystävät" vaalityössä metsätaloutta vastaan.

Anonyymi-ap

... Kirjoittivat tän pvän seudussa, että metsiä ei sais hakata ja sellaista ehdokasta pitäisi äänestää, joka ei metsiä antaisi hakata.
Hyvähän se on tyhjätaskujen piilosta huudella, kun ei ole itsellä käpyäkään, eikä mitään tietotaitoa metsätaloudesta.
Suomi seisoo edelleen puujaloilla ja tuo hyvinvointia ja työtä tuhansille ihmisille. Metsissä puuta enempi kuin 50v sitten ja metsiä täytyy uudistaa. Koskaan ei puut ole kasvanut sitä vauhtia kuin nyt ja samalla sitovat hiiltä.
Näitten viherpirujen keinotekoisissa laskelmissa Ainostaan koitetaan metsä-alaa vain mollata, kun omat eurot ei ole liossa.
Kaupungin edustajat voisi vastata heidän arvostelukirjoitukseen.

14

726

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Persut myy vaikka äitinsä, pettivät kuin kepu konsanaan

      • Anonyymi

        Pave voittaa vaalit. Suvereenisti..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pave voittaa vaalit. Suvereenisti..

        Ei saa.päve kun yhden äänen.


    • Anonyymi

      Suohon polettavia viherhörhöjä.

    • Anonyymi

      Keskusta on metsien säästäjien linjalla. Ehdottomasti ei kaadeta puita
      ... Hurlum hei
      Vapo aukaisee kohta Viurusuon kaukolämpö hommiin ja Sellun keittoon Varkauteen
      Kuusjärvi ja Sysmäjärvi tuhoutuu kun elohopea ja ruskea vesi johdetaan Sysmäjärveen.
      Sit kaivos laskee paskat sinne.
      Kaadetaan joka puu niin jopa on kiva.. Lietelannan hangelle.. Ai että on kivaa.
      Riihilahti kuivataan ja sit uusikaivos ja paskat Juojärveen... On kiva

    • Anonyymi

      Ja höpö höpö, Sie tyhjätasku "luonnonystävä".
      Jos sinun laisten, Maccäriläisten, elokapinallisten ajatusten mukaan mentäis, sinunkaan opiskeluja ei oltais saatu maksettua.
      Nytkin metsätalous tuo hyvinvointia meille kaikille. Kymmenet tuhannet ihmiset saavat nytkin palkkatulonsa metsätalouden myötä ja maanomistajat euro hyödyn, noin joka 1,5 sukupolvi.
      Metsät uudistetaan, hiilinielu kasvaa ja taimikot, nuoret metsät tuovat luontoon taas elämää. Linnut, Riista, pörriäiset, jne pääsee elämään uudistetussa metsässä. Vanhoissa niitä ei ole.
      Se että turpeen käytön sijaan, tuodaan Italiasta sekalaista paskajätettä poltettavaksi kattiloissa, kumpiko on hiilineutraalimpaa ja ympäristöystävällisempää.
      Niin, ei maamme elä pelkästään "pössyttelemällä" kuppiloissa, kuten edustamasi jengi toimii.
      Ja Viurusuo, Juojärvi jatkaa samanmoisen kuten tähänkin asti.
      Ja tutkippa historiaa, kuinka monta m3 turvetta nostettiin Oku Oy toimintaan ja jos omistat kumikengät, käypä tsekkaa ko. Alue, miltä näyttää nyt." Kun metsään haluat mennä nyt, niin takuulla yllätyt". P. S Varo liikakäyttöä, se tappaa.
      Ps. Käypä kerrankin metsissä.

    • Anonyymi

      eläpä hättäile outokumpu pusikoituu vauhdilla, pian maisema muistuttaa zernobylin autiokaupunkia.
      mehtiä pitää hakata ja hoitoo sieltä saa rahaa mutta kaupungin pusikot rumentavat ympäristön ja tekee maisemasta luotaantyöntävän.

    • Anonyymi

      Sama nilitys "luonnonystävillä maanomistajia kohtaan" jatkuu juuri nyt ti klo. 18 Ylen "luontoillassa". Huom! Yle kerää rahoitusta ekakertaa Luontoliiton hyväksi / lue metsänomistajien oikeuksien heikentämiseksi!
      Hei haloo, Veronmaksajien kustantama Yle kerää rahoitusta metsänomistajia vastaan!
      Yksi esimerkki on: Kaupunkilainen haluaa rantatontin. Isäntä tarjoaa metsäpalstaisen tontin 1 ha kokoisena.
      Ostaja haluaa tontin "halvalla" ja ostaa tontin metsänomistajalta 0,3ha.suuruisena, halvalla.
      Myöhemmin ympäristön maanomistaja, sukupolvien ajan metsän omistajina hakkuuttaa ympäristön aukoksi ja ottaa hyödy.
      Nyt tämä mökkiläinen alkaa nilittää, että ymp. metsä hakattiin. Luonnonystävä, Mietippä sitä.
      "Vanha sanonta kuuluu: No money, no honey".

    • Anonyymi

      Se on hyvä suojella ja puhua suojelusta kun nämä vaatijat ovat yleensä kaupunkilaisia vihreitä jotka eivät omista mitään ja on koulutettu yhteiskunnan varoista ammattiin joka ei tuota vientituloa valtion kassaan. Ja palkat näille tutkijoille ja muille tyhjän toimittajille maksetaan verovaroista. Eli tähän niitä puukauppa tuloja tarvitaan. Suomessa alkaa olemaan liika näitä elätettäviä.

    • Anonyymi

      Kirjoittakoot vaan, tekeväthän silloin edes jotakin sossutukiensa anomisen lomassa. Outokumpu on palkintosijoilla Suomen asuntotukimarkkinoilla!!!

    • Anonyymi

      Tyypillistä viher vasemmistolaista sosialisointia suojella toisten omaisuutta jonka ovat omilla ansioilla hankkineet.

    • Anonyymi

      Vihreiden ja vasemmiston jäljet näkyvät Suomesssa valtavina avohakkuina kun suojelu kiima on niin kova että sellaisetkin metsän omistajat jotka eivät hakkaa aukkoja eivätkä tarvitse rahaa myyvät aukkoja peläten näiden puolueiden sosialisoivan metsät.

    • Anonyymi

      mut eix nää vastusta kaikkee mikä vois tuottaa tänne jotain esim työtä ?

      • Anonyymi

        Kyllä luonnon ystävä tai muu. Me vastustamme kaikkea


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1650
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      20
      1134
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1063
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      133
      871
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      806
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      607
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. 69
      510
    11. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      498
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe