Laitoin kiljun porisemaan. 10L ämpäriin noin 7l tavaraa. Mukaan heitin myös 0,5l pullon sekamehutiivistettä, jossa myöhemmin tajusin olevan niitä kaiken maan käymisen estäjiä. Vesilukko kyllä porisee hyvin kuplaa 5 sekuntin välein, mutta jäin miettimään että voiko se vaikuttaa lopputulokseen merkittävissä määrin?
Kiljun tekoa :)
Anonyymi-ap
1
144
Vastaukset
- Anonyymi
Ominaispainomittarilla tai kuormasta maistellen testailua niin "selviää" tuokin asia.
Tuli muuten kiljun teosta mieleeni eräs amerikkalainen alkoholiaiheinen youtube kanava (nimeä en muista) jossa testasivat tuota Suomen kansallisjuoman valmistusta. Toisin kuin suomalaiset yleensä niin he valmistivat kiljun oikein huolella ja pitkään käyttäen, lopputulos oli täysin kirkasta ja kuulemma erittäin maukasta juomaa jossa alkoholiakin ihan kiitettävästi.
Kannattaa etsiskellä video jos gourmet kiljun valmistus kiinnostaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.855010- 473302
- 1003230
- 1992463
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj312318- 1332029
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️171723- 201656
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51629- 1801624