Helpatkaa tytteliä pulassa, kaikki haluaa pelata MUN koneella ja haluiaisin suojata sen ettei sinne mennä. Olen asentanut windowsin salasana kyselyn, mutta kun sen voi ohittaa peruuta painalluksella. Mitä teen ettei koneelle pääse , Please !!!
WIN98 / salasana??
Kirsi
8513
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Susikasissa keinot loppuu mutta koita asettaa BIOS salasana, eipä koneellesi pääse joka pelle avaamatta koko masiinaa.
Kiitos, mutta minne siis laitan sen ??
Itku tulee..
ole näytönsäästäjää, jonka voi suojata salasanalla?
helppikää ny joku!
ei ne mitään auta, kun koneen voi buutata ja taas toimii kaikki ilman salasanaa. Sellainen on 98.
98:n salasanahommat eivät ole varmaan edes tarkoitettu SALAsanoiksi vaan kysymyksessa on lähinnä käännösvirhe. Loggaus ei välttämättä tarkoita salausta vaan 98:n loggauksella tarkoitus on kai lähinnä hoidella erilaisia profiileja eri käyttäjille.
Ainoa jota kai sitten lopulta auttaa on bios-salasana ja siihen yhdistetty salasanalla suojattu näytönsäästäjä.
Biosia pääsee asettelemaan, kun boottivaiheessa painaa näppäintä, joka ilmoitetaan hetken aikaa näytössä (ellei sitä ole estetty näkymästä). nykyisin yleisimmät näppäimet ovat joko F1, F2, Del tai Ins.
Jos Bios-asetukset saa näkyviin, eikä aikaisemmin ole sitä asetellut, tulee olla hyvin varovainen. Yksikin väärä asetus voi tehdä koneesta käyttökelvottoman niin kauan kuin joku korjaa asetuksen.
Jossain kohtaa asetuksia on kohta 'Password'. Niitä voi olla kaksikin, toinen ns. userille, eli tavalliselle käyttäjälle ja toinen pääkäyttäjälle.
jos näin on, molemmille kannattaa antaa eri salasana.
kun salasanat on annettu ja asetukset talletettu, kone käynnistyessään kysyy salasanaa. jos siihen vastaa userin salasanalla, bios-asetuksia ei voi muuttaa, mutta muuten koneen käynnistys on normaali.
Katso, tuleeko salasanakysymys vain silloin, kun sähköt on otettu pois vai myös alt-ctrl-del-käynnistyksen jälkeen. siinä on eroa bioseissa.
Jos unohdat pääkäyttäjän salasanan, älä joudu paniikkiin - se on kyllä palautettavissa, mutta ei ihan helposti.
Ja vielä kerran: jos olet epävarma alkamaan tuohon hommaan, pyydä joku luotettava ja osaava kaveri auttamaan ja opettamaan. sen jälkeen se on helppoa.
Ilman osaavaa ja luotettavaa opastajaakin hommasta selviää, mikäli tallella on konepaketin/emolevyn mukana tullut manuaali, jossa tuo biosissa asetettava salasanahommeli selvitetään. Ja jos manuaali on hukassa, löytyy emolevyn valmistajan kotisivuilta sama sähköisessä muodossa. Ei ole vielä niin kivikautista tai eksoottista masiinaa vastaan tullut, etteikö manuskaa löytyisi.
Ja onhan se pääkäyttäjän salasanakin poistettavissa kunhan avaa kotelon ja nollaa biosin joko jumpperilla tai poistamalla pariston emolta.
Jukkis
Kiitos kaikille, sain kuin sainkin sen toimimaan
kiitos
Elikkäs laitappa BIOS salasna kysely päälle niin konetta ei voi käynnistää ilman salasanaa, ohjeet löytyvät emolevy/koneen valmistajan kotisivuilta.
Tai jos tahdot pitää vin omat tietosi salassa niin osioi kovalevy kahteen osaan ja asenna kumpaankin windows98 ja laita kakkos osioon salasana ja niin että ykkösosiossa ne mitä tahdot että muut voivat käyttää ja kakkososiossa missä on sinun tietotosi niin ettei niitä saa auki ilman salasanaa.
Elikkä silloin voit huoletta jättää omaan käyttöjärjestelmääsi tallettaa mitä haluat...
Elikkä ohjeet tuohon alimpaan juttuun löytyvät helposti netistä laittamalla jonkonkun kovalevyvalmistajan sivuilta varmaan löytyvät englanninkieliset ja myös suomenkieliset ohjeet.
Esimerkiksi samsungin kotisivuilta löytyy helposti ohjeet tuohon toimenpiteesenn.