Amerikan persuilla alkaa jo ahdistaa

Trump on vauhdissa eilen, tänään, huomenna, joka päivä ad hd -vauhdilla. Mitä on jäänyt käteen.

Ulkomaanpolitiikassa USA on siirtynyt suurvaltapolitiikkaan, missä on kolme päätekijää eli USA, Kiina ja Venäjä. Perinteisen liittolaisensa Euroopan eli transatlanttisen liiton Trump haluaa kaiketi hylätä, koska hän väheksyy sitä ja asettaa kapuloita rattaisiin. Trump haluaa valloittaa lisää maa-alueita, jotta USA olisi pinta-alaltaan maailman suurin valtio. Tätä varten Trump tahtoo muuttaa Kanadan yhdeksi USAn osavaltioksi. Grönlanti ja Panaman kanava ovat myös listalla. Akuutti tilanne on Venäjän hyökkäyssodan lopettaminen. Ei taida mennä ihan Trumpin suunnittelemmalla aikataululla ja rauhan saavuttaminen ylipäänsä on hyvin kyseenalaista. Ehkä tuli luvatuksia liikoja. USAn sisällä monet ovat alkaneet jo kummastella ääneen sitä, kuinka Trump on hylkäämässä läntiset liittolaisensa ja ryhtynyt omapäiseen diilipolitiikkaan.

Talouspolitiikassa Trump uskoo protektionismiin ja sitä tukevaan tullipolitiikkaan. Vastatulleista amerikkalaiseen whiskyyn suunnatut tullit saivat Trumpin veren kiehumaan. Hän uhkaa Eurooppaa nyt 200 %:n vastatulleilla kohdistaen ne viineihin. Kauppasota yltyy. Trumpin villin talouspolitiikan tuloksena pörssikurssit ovat kovassa laskukiidossa. Muskin julkisen sektorin puhdistus on vihastuttanut myös Trumpia äänestäneitä. Pelätään, että Trump ajaa hullulla politiikallaan USAn taantumaan. Tässä piilee onneksi myös mahdollisuus. Pörssien lasku ja talouden lamaantuminen iskevät voimalla myös amerikkalaiseen keskiluokkaan. Sen jälkeen aletaan etsiä syyllisiä ja se onkin melkoinen testi Trumpille. Vastustajia voi alkaa löytyä vähän joka suunnasta. Myös Bernie Sanders kiertää ympäri Amerikkaa puhumassa Trumpin vastaista politiikkaa ja ikämiehen suosio on valtaisa. Sandershan on ollut erityisesti nuorten suuressa suosiossa.

Eiköhän Trumpia ala vähitellen jo ahdistaa. Miehen poukkoilun tietäen se voi tarkoittaa vielä nykyistä hullumpiakin pikapäätöksiä suuntaan ja toiseen eli epävarmuuden tekemistä normaaliksi.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

        Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
        Nurmijärvi
        133
        6520
      2. Yleltä tyrmäävä uutinen

        Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
        Luterilaisuus
        578
        2343
      3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

        Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
        Maailman menoa
        46
        1610
      4. Pakko kertoa mies

        Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
        Ikävä
        114
        1361
      5. Sinä vain tulit elämääni

        Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
        Ikävä
        88
        1206
      6. Miten koskettaisit häntä?

        Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
        Ikävä
        66
        1048
      7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

        Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
        Ikävä
        48
        1045
      8. Tiesitkö mies

        Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
        Ikävä
        63
        1032
      9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

        muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
        Tuusniemi
        27
        1008
      10. Mitä ajattelet

        Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
        Ikävä
        63
        956
      Aihe