ei ainoastaan Ukrainan aselevosta ja antautumisesta, vaan koko Euroopan tulevaisuudesta ja ehdoista sekä jopa siitä, mitä tulevaisuudessa EU saa tehdä, kenen kanssa kauppaa käydä ja mitä ostaa milläkin ehdoilla. Trump neuvottelee Putinin kanssa kaasusopimukset Nord Stream putkien kautta Saksaan Saksalta kysymättä yhtikäs mitään, Ukrainan EU jäsenyydestä ja nato jäsenettömyydestä, vaikka itse on eroamassa natosta jne.
Sen sijaan Trump ja Putin eivät keskustele sotarikoksista, eivät vihreästä siirtymästä, eivät muovipullojen korkeista, eivät erilaisista tasa-arvoista, eivät sanan- ja mielipiteenvapaudesta, eivät perustuslaista jne.
Vaikuttaa siltä, että EU jäänyt oman woke-kuplansa sisään ja kiertää sitä näkemättä sen ulkopuolista maailmaa ennekuin kupla puhkaistaan muiden toimesta.
EU mikromanageroi ja vatuloi samaan aikaan, kun Trump ja Putin neuvottelee,
3
307
Vastaukset
- Anonyymi
Tosi elämässä olen havainnut, että on paljon vaikeampaa johtaa jotain asiaa kuin vikistä vierestä. Eu’sta on tullut vikisijää tyyliin: ”Meitä ei hyväksytä, kun me ollaan niin vihreitä ja niin suvaitsevaisia. Me vaan haluamme olla ja elää, meitä ei saa kiusata, kun se ei ole hyväksyttävää.” EUn fataalinen ajatusvirhe on, että muut kansat haluaisivat olla ja elää kuin sosialistisessa EU’ssa. He eivät todella halua. Joten voisiko EU jättää sosialismin levityksen vähemmälle varsinkin, kun se näyttää olevan todellisuudessa kovin diktatuuriin tähtäävä.
- Anonyymi
Putin pyytää ja anoo Trumpilta turvatakuita ehtona tulitaukosopimukseen naton aggressioita vastaan. Ja totta kai Trump turvaa ystävänsä, sillä eihän Venäjä ikinä tehnyt ja halunnut muuta kuin turvata rajojaan yhä laajemmilla turva alueilla.
Dealer Trump ryssi pahemmin kuin ryssää diilinsä. - Anonyymi
Lännen media jäi taas kerran kiinni valheista. Kaikki mediat väittivät, että Putin antoi Witkofin odottaa 8 tuntia ennen neuvotteluita.
Täyttä valhetta taas kerran, kerrotaan Valkoisesta Talosta. EU ja media yrittävät heittää kapuloita Ukrainan rauhanneuvotteluita vastaan ja saada sodan jatkumaan ikuisuuden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991526Kerran oltiin mekin kahdestaan
Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik131166- 2231146
Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi
Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen257997Oikeasti, voitais mennä kahville
ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o81959- 141940
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi179923Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos15869- 71777
Yritin keväällä unohtaa sinut nainen
mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie32758