https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011095111.html
Wegovy on tulossa apteekkeihin, ja maahantuoja on hakemassa sille Kela-korvattavuutta. Jospa se saisi samanlaisen korvattavuuden kuin Ozempicillakin nyt on.
Wegovy on terästetty painos Ozempicista, sama lääkeaine, mutta isompia annoksia saatavana.
Wegovy-kokemuksia
4
625
Vastaukset
- Anonyymi
Ozempic-kynää voi ostaa vain asianmukaisista apteekeista. Ozempic-kynän hinta on 84,90 euroa
- Anonyymi
Sinulla on aivan omat hinnat.
Ozempic 1 mg maksaa ilman Kela-korvausta 115,32 €, Kela-korvauksen kanssa joko 40,36 € tai 69,19 € (riippuu asiakkaan saamasta koodista).
Ozempicia ei saa samalla vahvuudella kuin Wegovya. Wegovyn vahvin annos on 2,4 mg, kun Ozempicilla se on vain 1,0 mg. Minulla nyt menossa Ozempic 1,0 mg, mutta se ei ole tarpeeksi tehokas minulle.
- Anonyymi
Hei,minä olen nyt jonottamassa aikaa julkiselle puolelle ja mietin ozempigin pyytämistä.Olen 62 vuotias,sokeritautia ei vielä ole,mutta suvussa molemmilla puolilla oli.Kolesteri ja verenpainetauti on.Paino nyt 84 kiloa.Nivelrikko lonkassa ja polvessa.Kohta ei pysty takapuolta pesemään,kun ei suju.En ole ylensyöjä ja en viihdy nakkikopeilla.Mietin menenkö julkiselle puolelle ihan vaan ,että maksun perivät ja ravinto-ohjeita antavat.Olen hyvin perillä ravitsemuksesta ja sen tärkeydestä,mutta estrogeenin hiipuessa tulee monelle naiselle näitä kysymyksiä eteen.Liikkua olen yrittänyt mahdollisuuksien rajoissa.
- Anonyymi
En usko, että saat julkiselta puolelta reseptiä, ellei painoindeksisi ole yli 30:n. Lisäksi siihen ei saa helposti Kela-korvausta. Mutta jos olet alle 167-senttinen niin painoindeksisi on juuri yli 30:n. Kela-korvaukseen tarvittaneen vähintään esidiabetes, ks. https://www.kela.fi/laake285
Painoindeksilaskuri https://www.terveyskirjasto.fi/pgt00001
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä881755Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2731638Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2881416Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1731330- 57935
- 50908
- 66894
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em67889Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40881Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48848