Kukaan ei enää hanki lapsia kun niille ei ole tarjota edes harrastuksia eikä edes ruokaakaan.
Syy lapsettomuuteen löytynyt
Anonyymi-ap
32519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Metsät ja järvet ovat ilmaista ruokaa pullollaan.
Ei se kala lautaselle ui Sen pyytäminen vaatii työtä . Sama koskee mätjoja
Tietoinen valinta hallitukselta.
Pitäisi muistaa että olemme sodassa. Rahaa palaa Ukrainassa miljardeja joka vuosi. Ei pitäisi valittaa pientä nälkää.
𝄞 Mutta se ei käy sillä mulla ei oo rahaa
𝄞 Se ei käy se ei käy se ei käy se ei käy
𝄞 Se ei kertakaikkiaan käy
https://www.youtube.com/watch?v=hMv5KtC0EjQ
Vanhuksille totuudet ovat joskus liikaa. Eivätkö he ole niitä jotka ovat kärsineet puutetta. Eikös heillä ollut tiukkaa nuorena. Mutta ruoastakinko pulaa? Töissäkävijöilläkin? Mene paha pois lyön leikiksi. Ei oo ei oo ei oo.
𝄞 Mutta se ei käy sillä meillä on pääministerinä Orpo
Kuka sitä mukulan rääkymistä kestää? Lapsia ei hankita kun ne on niin hankalia ja esteenä vapaa-ajanvietolle.
Kyllä sen mukulan rääkymisen kestää kun tietää, että se rääkyy kun ei vielä ole muulla tavoin oppinut kommunikoimaan. Mutta teitä aikuisia, jotka edelleen kommunikoitte rääkymällä, ei oikein jaksaisi.
Yhteiskunnanko pitäis ruokkia, vaatettaa ja kasvattaa mukulat? Yhteiskunta varmaa vaaditaan valvomaan öisin ja vaihtamaan vaipat. Kauheeta, jos vanhemmat ei ehdi ikinä enää bilettää.
Vanhus ei todellakaan käsitä.
nou mani nou kids eikös se ole kokoomuslais-ps:läisyyden ideologian huipentuma
Siinä se on syy, kun maataan kotona kännykkä kädessä ja ollaan somessa niin maan sosiaalisia eikä oikeasti tavata ketään.
Itsekseen harva lisääntyy
Siis koita nyt jo päättää biletetäänkö vai eikö biletetä.
Nuorempi polvi on lirissä kun joutuvat maksamaan nykyeläkeläisten elämisen silti nämä kiittämättömät kuvittelevat että heidän eläkkeensä on itse ansaittu, vaikka eläkkeistä on vain noin viidesosa itse ansaittua. Loput ovat sosiaalitukea. Silti huudellaan näitä että yhteiskunnanko pitäisi ruokkia ja vaatettaa eli vastustetaan jo äiyiyspakkaustakin vaikka ovat itse lähes yäysin yhteiskunnan elättejä.
Nuorempi polvi on lirissä, kun ei kiinosta kuin se kännykkö ja kaiken pitäisi tulla heti valmiina. Mene töihin.
Kyllä mä ihan itse suuresta palkastani tulevat eläkkeeni maksan. Enemmän se närästää, että joutuu näitä toimeentulemattomia nuoria hunsvotteja elättämään veroistaan
Totuus: Et maksa.
Ööö... ennen vanhaan lapset keksi tekemistä ja harrastukset itse, eikä niihin mennyt paljon rahaa.
Kouluruokaa saa kuten ennenkin, ei yhteiskunta muuta ole ennenkään tarjonnut.
Me ammuskeltiin ritsalla lintuja, oravia ja niitä posliinipahkuroita sähkötolpista. Intistä sai usein hyvän ampumamerkin kun oli harjoitellut.
Syntyvyys on romahtanut kaikissa länsimaissa. Suomi ei ole poikkeus.
Tosin Suomessa toiseksi eniten kaikista.
Euroopassa lapsettomuus johtuu sperman heikentymisestä Suomessa köyhyydestä ja epäempaattisuudesta mm. työelämän joustamattomuudesta ja epäinhimillisestä suhtautumisesta lapsiperheen sinänsä normaaleihin ongelmiin.
Jotkut pitävät lapsettomuutta lusmuiluna mutta ei lapsia pidä hankkia jos niistä ei pysty huolehtimaan.
Tilanne on uusi koko ihmiskunnan historiassa. Ennenkään ei aina pystytty mutta oli yleensä ainakin mahdollisuus vaikuttaa itse siihen että olisi pystynyt. Perunamaa edes tai jotain.
Oikeiston hirmuleikkaukset vievät nuoria naisia prostituutioon. Hyvä tietysti että nyt miehet saa.
Näin se on ollut jo kauan, ensin lapsiluku putosi yhteen ja nyt nollaan.
> Euroopassa lapsettomuus johtuu sperman heikentymisestä
Ja heikentyminen johtuu puoluepolitiikan ja teknologian konvergenssista, joka mahdollistaa luvattoman jalkovälin etäseurannan länsimaissa (muslimimaissa ei ole tätä ongelmaa) - kaikki mitä seurataan luvattomasti heikentyy ja katoaa.
Ilmeisesti noin puolet ihmisistä kyttää nyt toista puolta reaaliajassa. Ne ketkä eivät kytänneet toisia ihmisiä katoavat olemattomiin. Lopulta vain kourallinen etäkyttääjiä jää jäljelle mutta muut maailman ihmiset tietävät mitä valkoihoiset saivat jälleen aikaan.
Palstavanhus taas horisee.
Palstanulikka taas pihalla.
Kaikkiko pitäisi tarjota? Eikö itse voisi yhtään yrittää?
Suomalainen naisrotu on epäyhteensopiva miesten ja poikien kanssa. Kyse on jonkinlaisista intiaaneista tai venäläisistä rikollisista. Pienet pojat joutuvat intiaaninaisten terrorin kohteeksi - pelkästään intiaaninaisten paviaania muistuttava ääni aiheuttaa sen ettei kivekset laskeudu.
Ja sen naiset täällä hyvin tietävät ja monta muuta konstia. Meidän presidenttien hyvin tuntema klaanijohtaja kutsui sitä "tieteelliseksi stalinismiksi". Ei mitään asiaa Afrikan sarveen suomalaisilla tai venäläisillä enää koskaan. Kuten ei moneen muuhunkaan maahan. Joka maassa suomalaiset ja venäläiset salatut agentit saarretaan seuraavaksi.