Demareiden väkisin läpiajama Susi-Sote etenee suunnitelmien mukaan, kuin se kuuluisa "Junan vessa"

Anonyymi-ap

Demareiden väkisin läpiajama Susi-Sote etenee suunnitelmien mukaan, kuin se kuuluisa "Junan vessa", ja tuo termi tuntuu sopivan tähän OIKEIN HYVIN, niin tyytymättömiä suomalaiset ovat tuohon "Soteen"!!! On toki hyvä, että yksi soten "äideistä" eli Sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtajana K. Kiuru on sotea ajamassa sisään, niin tiedetään, että asia etenee demareiden "suunnitelmien" mukaan.
Valmistuttuaanhan uudistus sai täälläkin valtavasti kritiikiä, ja varoiteltiin JUURIKIN näistä supistukisista ym. mutta silloinkin niin monet katsoivat asiaa PUNAISTEN LASIEN läpi.... Toki monet katsovat VIELÄKIN ja syyttää uudistuksista Orpon hallitusta!!!!!!!!

5

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hallitus tekee nyt supustuksia ja ajaa terveyshuolto yksityiselle puolelle.

      Terveystalon osinko onkin nousemassa 60 prosentilla.

      Huomioitavaa myös, ettei Sipilä ja Kokoomus saaneet sotea kasaan, vaikkei ollut korona katastrofia päällä.

      • Anonyymi

        "Huomioitavaa myös, ettei Sipilä ja Kokoomus saaneet sotea kasaan,"

        Sipilä ja Kokoomus FIKSUINA totesivat, ettei tuollaista, palveluita supistavaa Sotea voi ottaa käyttöön.

        "vaikkei ollut korona katastrofia päällä."

        Kohtuullisen hyvin THL sai Kauhukabinetti-hallituksen touhuista HUOLIMATTA, toimittua. Kauhukabinettihan ei saanut edes maskipakosta päätettyä, oli vain suositus, sitten pakko, joka ei ollutkaan pakko, vaan vahva suositus, joka ei ollutkaan vahva suositus, vaan suositus, joka ei..... EU:n viimeisenä Suomi sai maskit ja rokotteet, joskin muutama miljoona meni tuossakin maskisekoilussa taivaan tuuliin... kun tilasivat vääriä maskeja. ym.ym.


    • Anonyymi

      Aloittajan kirjoitus on pelkkää älämölöä ilman perusteluja.

      • Anonyymi

        "Aloittajan kirjoitus on pelkkää älämölöä ilman perusteluja."

        Mitähän IHMEEN perusteluja sinä VIELÄ kaipaat!!?? Sinulleko oli "uutinen", että demarihallitus väkisin läpiajoi susi-soten 2019-2023 hallituskaudellaan? Vai se, että he tilasivat tunnin junan Turkuun 2020, vai se, että kunnianhimoinen ilmastotavoite vie investoinnit maamme rajojen ulkopuolelle, kuten NESTE teki vai se, että 2021 tehty laskentatavan muutos muutti metsämme päästölähteeksi, vai mikä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Aloittajan kirjoitus on pelkkää älämölöä ilman perusteluja."

        Mitähän IHMEEN perusteluja sinä VIELÄ kaipaat!!?? Sinulleko oli "uutinen", että demarihallitus väkisin läpiajoi susi-soten 2019-2023 hallituskaudellaan? Vai se, että he tilasivat tunnin junan Turkuun 2020, vai se, että kunnianhimoinen ilmastotavoite vie investoinnit maamme rajojen ulkopuolelle, kuten NESTE teki vai se, että 2021 tehty laskentatavan muutos muutti metsämme päästölähteeksi, vai mikä?

        Tunnin junan laittoi alulle Sipilän hallitus 2016. Marinin hallitus haki siihen EU-tukea ja homma todettiin kannattamattomaksi. Orpo jatkaa hommaa "ei kahta sanaa".

        Nesteen tilaan vaikuttaa hallituksen päätös jakeluvelvoitteen hudastamiseksi. Rotterdam valikoitui logistisista syistä uuden jalostamon paikaksi.

        Sipilä ja Kokoomus eivät saaneet sotea aikaiseksi, vaikka koronaa ei ollut. Nyt sote pitäisi korjata. Hallituksen tavoite on yksityistää terveydenhuolto ja Terveystalon osinko on nousemassa 60 prosentilla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      263
      6366
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      57
      3004
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      66
      2804
    4. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2272
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1789
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      165
      1465
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1444
    8. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      26
      1372
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      35
      1321
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      109
      1027
    Aihe