Jos ajatellaan pien veneitä eli tuollaisia mitä nyt suurimmaksi osaksi rannoilla näkee joissa perässä moottori...avoveneitä.
Keulan muoto on täysin väärin suunniteltu. Tylppiä ja jyrkkiä ryntäiltään.
Ennen oli veneiden keulat terävämpiä ja suipompia ja ryntäät kaartuu hienosti ja keulan reunat heitti veden kauemmaksi. Nykyään ei tarvitse olla kovakaan aallokko niin veneessä olijat kaikki kastuu varsinkin hitaammalla vauhdilla ja kovemmalla vauhdilla meno on hurjaa hakkaamista.
Kaikki pitäis ite tehä!
Nykyajan veneet
6
237
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikki veneet ovat olleet oman aikansa nykyveneitä.
Palteiden muoto on erilainen, mutta niin on kaikki muukin. Sillä vauhdilla kuin aikaisemmin mentiin saman painoisella veneellä, nykyiset roiskivat vähemmän.
Nykyisen veneiden nopeutta taas ei vanhoilla edes saavuteta.- Anonyymi
Tarkoitin avoveneitä ja tuollaisia pieniä tasaperäveneitä joissa yleensä 2-15 HP moottorit.
Kyllä vanhat vesipääskyt ja Lohi veneet saavuttaa saman nopeuden kuten nykyisetkin, tosi esim Vesipääsky veneessä liian tasainen pohja, aallokossa pohja pumppaa ylös alas.
Mutta nykyinen pohjan muoto ja vanhan veneen keulan muoto niin olisi ainakin minulle ihanteellinen vene kalastukseen isoilla järvillä.
Hyvin harvoin ajan plaanissa joten keulan muoto saisi olla vieläkin enemmän kaartuva kuin -70 luvun lasikuitu veneissä.
Nykyinen Suomi 410 on muuten hyvä vene mutta keula liian pysty/pullea varsinkin ryntäistä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkoitin avoveneitä ja tuollaisia pieniä tasaperäveneitä joissa yleensä 2-15 HP moottorit.
Kyllä vanhat vesipääskyt ja Lohi veneet saavuttaa saman nopeuden kuten nykyisetkin, tosi esim Vesipääsky veneessä liian tasainen pohja, aallokossa pohja pumppaa ylös alas.
Mutta nykyinen pohjan muoto ja vanhan veneen keulan muoto niin olisi ainakin minulle ihanteellinen vene kalastukseen isoilla järvillä.
Hyvin harvoin ajan plaanissa joten keulan muoto saisi olla vieläkin enemmän kaartuva kuin -70 luvun lasikuitu veneissä.
Nykyinen Suomi 410 on muuten hyvä vene mutta keula liian pysty/pullea varsinkin ryntäistä.Sun ei auta kuin tilata puuvene noilla spekseillä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sun ei auta kuin tilata puuvene noilla spekseillä.
Tai tehdä oma muotti lasikuituveneelle..no ei kyllä viitsi.
Minun mielestä karmeimman näköinen pien paatti on joku abs muovinen terhivene. Ihan kuin kylpyammeella seilais.
- Anonyymi
Pahinta on se että väärin muotoiltu keula saattaa kääntää veneen vasta-aallokossa äkillisesti sivusuuntaan, Jos siihen ei ole varautunut niin jopa kaatumisvaara on olemassa. Minulla on kokemusta moisesta veneestä, ei onneksi ollut oma. Olisiko ollut Taimen merkiltään. Halpisvene kuitenkin.
- Anonyymi
Suomi 410 on hengenvaarallinen vene, en ymmärrä kuinka sitä saa valmistaa ja myydä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k2394409- 174169
Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi394011Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️343925Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.1653848Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k263822Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1243572Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.202974Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!192915Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?2622640