Perussuomalaiset ovat jo aikojen alusta sanoneet, ettei rajoja pidä avata, eikä olisi pitänyt tulokset näkyy. Perussuomalaisten Pentti O inonen järjesti mielenosoitus matkan Eduskuntatalolle, ettei Kontiolahden varuskuntaa pitäisi lakkauttaa, eivät uskoneet. Puolustusminiserinä ollut PS n Jussi Niinistö hommasi ison määrän vähän käytettyjä panssarivaunuja edullisesti, se oli kaukokatseisuutta. Ministeri Niinistöllä oli myös ajatuksena että Itäralle olisi suuniteltava uusi varuskunta. RKP.läiset olivat puolustusministereinä ollessaan lakkauttaneet Ylämyllyn ja Kontiorannan varuskunnat, nyt niitä tarvittaisiin.
Perussuomalaiset asialla
Anonyymi-ap
35493
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Jussi Niinistö hommas tosiaan niitä maalaivoja, ovat turhan suuria masleja nykypäivän kamikatze dronelle.
Mihinkähän tämä aloittelijapersu mahtaisi niitä varuskuntia tarvita? Ammattisotilaat, kuten puolustusvoimain komentajat ym. ovat todenneet, ettei niitä tarvita, koska tarvittava koulutus voidaan antaa näissä nykyisissä varuskunnissa.
Maata ei puolusteta varuskunnassa ja varuskuntia ei ole syytä pitää kalustovarikkoina. niiden paikat ovat ihan muualla.
Hyvä yritys siis, mutta se kertoo tekijänsä täydellisestä tietämättömyydestä ja ymmärryksen puutteessa.
Persut heikensi vanhusten ja sairaiden sosiaaliturvaa, että saatiin halvempaa bensaa. Huraa! Nyt kaikki sankoin joukoin persuja äänestämään!
Missä persut, - siellä petetyt lupaukset.
Kaikki joukolla persuja äänestämään.
Todellakin kaikki persija äänestämään, kuten kehoitetaan.
Persut oli ainoa puolue joka vastusti siunsoten vaalirahajakoa puolueille. Sosialidemokraatit ja keskusta vetävä suurimman osan 500 000 € puoluietuesta. Nämäkin rahat olisi tarvittu vanhusten ja sairaiden hoitoon. Niin että otappa asioista selvää ennekuin alat kirjoitella vai oletko puoluetukien käyttäjä.
Kyseessä lienee puoluetuki. Totta on ja verorahoja siellä jetaan ja sitten kerrotaan että ei ole rahaa. On tämä kaksinaamaista peliä.
Kiuruna kiitäen tukka silmillä.
Mutta temarithan sanoi että rahhoo on! Mihinkä se raha on nyt hävinnyt? Veikö marriini ne männessään kun aatteensa ja äänestäjänsä petti ja kapitalistiks lähti...?
Ja tässä vielä yks vähäjärkine:Sokeus Venäjään
Pekka Haavisto uskoi pitkään Venäjän kehittymiseen demokratiaksi ja siihen, ettei maa ole turvallisuusuhka Suomelle. Hän moitti niitä, jotka varoittivat Venäjästä. Vuosikymmenien ajan hän halusi leikata Suomen puolustuksesta.Pekka Haavisto on halunnut ajaa 1990-luvulta aina 2010-luvulle asti systemaattisesti Suomen puolustuskykyä alas.
Haavisto on myös moittinut Venäjä-uhasta varoittaneita poliitikkoja vielä senkin jälkeen, kun Venäjä miehitti laittomasti Krimin ja aloitti sotatoimet Itä-Ukrainassa.
Suomen Nato-jäsenyyttä Haavisto vastusti käytännössä koko poliittisen uransa ajan. Vasta Venäjän hyökkäys Ukrainaan keväällä 2022 muutti vihreän poliitikon Nato-kannan. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/ed72ecdd-18f2-4f42-9004-3d169463da6f
-Vanha kansa on sanonut erittäin osuvasti ja varmasti paikkansapitävästi "ryssä on ryssä vaikka voissa paistas" eli se ei siitä muutu millään mausteilla eli selittelyillä.
Pitää paikkansa! "Varuskuntaverkon karsiminen tehtiin aikoinaan aivan toisenlaisessa maailmanpoliittisessa tilanteessa, ja Kontiolahden lakkauttamisesta ei nykytilanteessa varmaan edes keskusteltaisi." https://yle.fi/a/74-20003140
Kaikesta nykytekniikasta huolimatta paikallisesta aluetuntemisesta on hyötyä, huomattu eri konfliktien yhteydessä.
Näin on aina ollut ja näin tulee aina olemaan!✌
Nykyaikaisesta sodankäynnistä persulla ei ole mitään käryä.
Kun perussuomalainen rehellisyys ja uskonta yhdistyvät kauniilla tavalla: https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/hs-perussuomalaisen-poliitikon-epaillaan-kayttaneen-vahavaraisten-apurahoja-omaan-autoon-ja-piha-aitaan/9120484
Persut ainoina vastusti aikoinaan ottawan sopimukseen liittymistä ja nyt nähdään että oikeassahan ne persut vaan silloinkin olivat.
Varuillaan siellä persujen makkarateltalla, etteivät sinappi ja liukkari mene keskenään sekaisin!
Rajaja pitää siirtää, aina Uralille asti. Päämies Alexsanteri.
Pahoin pelkään? Mannerheimintien tukkiat vallannet lieksa-palstan.
Me olemme omine aatteinemme hukussa, kuin hyttynen valtameressä.
Aloitus haiskahtaa kyllä vähemmin lieksalaisen tekemältä. Asialla taas lienee se jamalin vetelys ruplineen?
Aloitus tulee märäjälahden kerholta.
Miksi rajaa pidetään perustuslain vastaisesti yhä kiinni? Onko tarkoitus ajaa konkurssiin suomalaisia pienyrittäjiä?
Eiköhän pienyrittäjiä ole ajettu jo aikalailla konkurssiin, mutta sotakiimaisia riittää menköönpä elämä kuinka kurjaksi tahansa. Uskokaa vain ns. poliitikkojen ja Ylen ym. median tarinoita.
Sotakiima on ihan paikallinen slaavilainen konflikti ja Ukrainan maaperällä - kuten aikoinaan kun Jugoslavia hajosi ja alkoi Bosniassa,Hetzegovinassa jne.myös kiimainen etninen puhdistusoperaatio uskontojen ja vaikka minkä takia erilaisten nk.puolustus/armeijajoukkioiden kesken.Bill Clinton oli silloin Usan presidenttinä....ja jotenkinhan se rauha solmittiin.
Natohan siellä Jugoslaviassakin aikoinaan pommitti.
Varuskunta tyhjä on,
joukot pantu liikkeelle.
Persu vähä puhditon
jälkeen jäänyt piipittää.
”Matu matu matuma…”,
kuuluu pieni äninä,
sängyn alta piilosta,
persun turvapaikasta.
Onkohan perussuomalaisten ehdokaslistan toinen nimi kauden kasvikset
Kyllä sopii nimi hyvin. Kävin juuri lukemassa Lieksan persukasvisten vaalikonevastauksia ja kasvis tasoa jokainen. 😂
Helpompi on opettaa sika soittamaan viulua kuin puhua persulle järkeä. Siksi persuista kannattaa pysyä mahdollisimman kaukana.
Tätä sanontaa käytti eräs Joensuulainen poliitikko lieksalaisesta persu valtuutetusta. "Helpompi on opettaa koira soittamaan viulua kuin saada XX ymmärtämään."
Kaikki kiuruna tukka silmillä persuja äänestämään
Parempi pitää ennen raja kiinni, kuin naamiomies ikkunan takana ja valvonta työllistää näinä heikkoina aikoina.
Kyllä venäläiset pärjää ilman juustoa ja kananmunia, varastakoot kaupoistaan voita omassa maassaan ja syökööt sitä. Nyt on kahdella pölvästillä kananmuna pula, putinilla ja trumpilla.