Kontiolahdella muutellaan paikannimiä kuten Trump.

Anonyymi-ap

Kontiolahden lestadiolaiset on alkaneet muutella paikan nimiä kuten Trump Yhdysvalloissa.
Lehmonsuosta on tullut Lehmonkangas, vaikka sitä samaa suota se on kuin aina ennenkin, pohjavesi on maan pinnasta 30cm kun Onkilammen pinta on siinä tasossa minne suon vedet johdetaan.
Pitäisikö Kontiolahden nimikin muuttaa paremmin vastaamaan kunnan toimintaa ja muuttaa Sikojenlahdeksi. Tuskin ne Kuubalaiset siitä nimikiistaa järjestää.
Paiholan nimen voisi muuttaa Lestalaksi.

7

603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi Lehmonkangas ei voisi olla Lesbojenkangas sekä Paiholan nimi "aikaisempien asiakkaiden" mukaan Viirala🤪

    • Anonyymi

      Kaipa nämä lestadiolaiset kuvittelevat tekevänsä samanlaisia ihmeitä kuin Jeesus. Muutetaan suon nimi kankaaksi ja katso; vedet katosivat suosta.

    • Anonyymi

      Miten kaavoitus voi antaa luvan rakentaa yhtään mitään pohjattoman suon päälle. Tuota aluettahan ei voi edes kuivattaa mitenkään. Tekniikka jää automaattisesti veteen makaamaan ja miten kestää kadut pohjattomassa suossa.
      Tuossa rakennetaan kunnalle sellaista menopommia ettei tallaista ole nähty missään.
      Mitenkähän tuon alueen nimen muutoksen laita on, johdetaanko siinä tietoisesti harhaan tietämättömiä.
      Kukaan paikallinen ei varmasti osta tuolta yhtään mitään.

      • Anonyymi

        Kuuleppas nyt ,otappa selvää asioista äläkä julista luulojasi totena ,pohjatonta suota ei ole olemassakaan ,suurin osa soista on sellaisia josta kova pohja tulee vastaan reilun metrin turvekerroksen jälkeen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuuleppas nyt ,otappa selvää asioista äläkä julista luulojasi totena ,pohjatonta suota ei ole olemassakaan ,suurin osa soista on sellaisia josta kova pohja tulee vastaan reilun metrin turvekerroksen jälkeen.

        Ei entisestä järvestä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuuleppas nyt ,otappa selvää asioista äläkä julista luulojasi totena ,pohjatonta suota ei ole olemassakaan ,suurin osa soista on sellaisia josta kova pohja tulee vastaan reilun metrin turvekerroksen jälkeen.

        Ihan omakohtainen kokemus Lehmonsuosta nykyisen kaava-alueen kohdalta vuodelta 2005. Kaverin kanssa työnnettiin suohon ihan käsivoimin yli 6m pitkä riuku eikä pohjaa löytynyt.
        Nythän tuossa voisi hyödyntää Kontiorannan kasarmien purkua ja upottaa ne kasarmit sinne pohjattomaan suohon kuten siihen tienreunaan upotettiin aikanaan vissiin koko PT-talo. Kontiolahdessahan ei ympäristöasiat tätä estä kun on oikea uskontokunta hankkeen vetäjänä.


    • Anonyymi

      Kirjan nimikin muutetaan muotoon: Trump - kuolematon. Ennen oli Turms....

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2398
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      54
      2170
    3. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      32
      1690
    4. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      208
      1688
    5. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1640
    6. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      19
      1477
    7. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      86
      1404
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      8
      1389
    9. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1304
    10. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1291
    Aihe