Kontiolahden lestadiolaiset on alkaneet muutella paikan nimiä kuten Trump Yhdysvalloissa.
Lehmonsuosta on tullut Lehmonkangas, vaikka sitä samaa suota se on kuin aina ennenkin, pohjavesi on maan pinnasta 30cm kun Onkilammen pinta on siinä tasossa minne suon vedet johdetaan.
Pitäisikö Kontiolahden nimikin muuttaa paremmin vastaamaan kunnan toimintaa ja muuttaa Sikojenlahdeksi. Tuskin ne Kuubalaiset siitä nimikiistaa järjestää.
Paiholan nimen voisi muuttaa Lestalaksi.
Kontiolahdella muutellaan paikannimiä kuten Trump.
7
555
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi Lehmonkangas ei voisi olla Lesbojenkangas sekä Paiholan nimi "aikaisempien asiakkaiden" mukaan Viirala🤪
- Anonyymi
Kaipa nämä lestadiolaiset kuvittelevat tekevänsä samanlaisia ihmeitä kuin Jeesus. Muutetaan suon nimi kankaaksi ja katso; vedet katosivat suosta.
- Anonyymi
Miten kaavoitus voi antaa luvan rakentaa yhtään mitään pohjattoman suon päälle. Tuota aluettahan ei voi edes kuivattaa mitenkään. Tekniikka jää automaattisesti veteen makaamaan ja miten kestää kadut pohjattomassa suossa.
Tuossa rakennetaan kunnalle sellaista menopommia ettei tallaista ole nähty missään.
Mitenkähän tuon alueen nimen muutoksen laita on, johdetaanko siinä tietoisesti harhaan tietämättömiä.
Kukaan paikallinen ei varmasti osta tuolta yhtään mitään.- Anonyymi
Kuuleppas nyt ,otappa selvää asioista äläkä julista luulojasi totena ,pohjatonta suota ei ole olemassakaan ,suurin osa soista on sellaisia josta kova pohja tulee vastaan reilun metrin turvekerroksen jälkeen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuuleppas nyt ,otappa selvää asioista äläkä julista luulojasi totena ,pohjatonta suota ei ole olemassakaan ,suurin osa soista on sellaisia josta kova pohja tulee vastaan reilun metrin turvekerroksen jälkeen.
Ei entisestä järvestä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuuleppas nyt ,otappa selvää asioista äläkä julista luulojasi totena ,pohjatonta suota ei ole olemassakaan ,suurin osa soista on sellaisia josta kova pohja tulee vastaan reilun metrin turvekerroksen jälkeen.
Ihan omakohtainen kokemus Lehmonsuosta nykyisen kaava-alueen kohdalta vuodelta 2005. Kaverin kanssa työnnettiin suohon ihan käsivoimin yli 6m pitkä riuku eikä pohjaa löytynyt.
Nythän tuossa voisi hyödyntää Kontiorannan kasarmien purkua ja upottaa ne kasarmit sinne pohjattomaan suohon kuten siihen tienreunaan upotettiin aikanaan vissiin koko PT-talo. Kontiolahdessahan ei ympäristöasiat tätä estä kun on oikea uskontokunta hankkeen vetäjänä.
- Anonyymi
Kirjan nimikin muutetaan muotoon: Trump - kuolematon. Ennen oli Turms....
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18911486
- 585469
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462737- 402385
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131861Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441815Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut291634Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta411470Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61456Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v381387