Oliko joskus niin, että u18 ja u21 sai osallistua vain edustusryhmään kuuluvat ja edustusryhmiin kuuluvien piti allekirjoittaa sopimus, missä sitouduttiin mm. osallistumaan judoliiton valmennukseen ml. Ev-leirit ja Urhean yhteisharjoitukset?
EJU Cupit osallistumisoikeus
Anonyymi-ap
691819
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 69
Vanhimmat
Kaikkien majuun kuluvien tarvii allekirjoittaa urheilijasopimus.
Joillekin myönnettiin poikkeuslupa osallistua eju cuppeihin jotka eivät kuuluneet liiton suunnitelmiin, joillekin ei.
Ainakin cadetit on saanut osallistua vapaasti Riikan EJU cupiin. Muita vastaavia en tiedä. Se on sitten toinen juttu, jos joitain kohdellaan vähän tasa-arvoisemmin kuin toisia. Itse en ole tällaisista poikkeuksista tietoinen.
Niin nyt saa vapaammin osallistua, mutta joku 4-6 vuotta takaperin oli ihan eri juttu.
En sanoisi kovin vapaaksi, jos yhteen kisaan saa osallistua. Kisoja olisi lähes joka viikonlopulle ja joku kisa voisi tulla käydyksi vaikka seuran porukalla.
Ei vaan oo mahdollista.
Pitäisikö osallistua ensin Baltic, PM, Matsumae, Danish open, Bremen/Thuringen? Ja sit se eju Riika? Ja niissä sijoittumalla on sitten lippu rinnassa ja kaikki ejut auki. Edellisessä Riikan ejussa ei paljoa edustuksen urheilijoita lukuunottamatta voitettu mitään....
Eihän edes edustuksen väki pääse niihin listan ulkopuolisiin.
Ja miksi pitäisi?
Jos vaikka kuuluu urheilijan kilpailu suunitelmaan
Mun ohjelmaa kuuluu Olympialaiset, mitenhän sinne pääsee?
Pisteillä!
Siellä on hyviä kisoja ympäri Eurooppaa melkein joka viikonloppu. Jos joku haluaa kiertää niin miksi ei. Tuo Suomen systemmi on tältä osin aivan järjetön. Kisaan osallistuminen ei ole keneltäkään pois. Jos joku haluaa mennä kisaan niin se on hänen asiansa. Jossain määrin ymmärrän tuota, että majulle valitut kisat varataan heille, mutta jos liitosta ei ole kukaan menossa niin sitten saisivat olla vapaata riistaa halukkaille.
Pisteillä pääsee,mutta silloin pitää voida kilpailla openeissa ja grand slameissa.
Täysin samaa mieltä.
Tämä seuraava on sarkasmia, heille jotka eivät sitä erota: mutta kun vain liitto voi ilmoittaa kisaajat eju cuppiin, maksaa laskun ja ja ja, mitä? Siinä kuluu työaikaa toimistohenkilökunnalta.
Jos minä meilaan selvät speksit valmiina, niin siihen ei 10 minuuttia pidempää voi mennä. Miten se olisi keneltäkään pois?
Herää kyllä yksi kysymys: Minkä takia pitää päästä eju cupiin kun ei pärjää noissa aiemmin mainituissa ulkomaan kisoissakaan? Sillä jos niissä pärjää, hokkus pokkus, olet maajoukkueessa. Nämä on näitä vanhempien toiveunia, jotta päästään sukujuhlissa kertomaan siitä kuinka se oma piltti on oikein arvokisoja päässyt kiertämään. Ja tohon sarkasmiin: minkä kumman takia liiton pitäisi ruveta buukkariksi joidenkin turistimatkoille? Sillä puhdas turistimatka se on sellaiselle judokalle joka ei noissa kaikille avoimissa kv. kisoissa ole pärjännyt.
On urheilijoita joiden harjoittelu ei sovi liitolle.Et mene olit kuinka hyvä tahansa.Et näytä tietävän ihan kaikkea systeemistä.Toinen syy liitto kehuu olevansa seuroja varten,niin silloihan pitää varmaan tehdä ilmoittaminen ,jos se ei ole mahdollista itse tehdä.
Eihän tuo vastaa ongelmaan. Meillä on siis maajoukkueissa paljon junnuja, jotka saavat mennä liiton valitsemiin EJU:n kisoihin, muttei halutessaan muihin. Miksi? Onko ne kaikki majun matkat noita samoja turistimatkoja?
Omat reissut voit buukkailla itse, ei siinä tarvita liittoa väliin häseltämään. Turistimatkoista puhminen nyt on tietysti ihan turhaa, ei kukaan turhaan lähde kisoja kiertämään. Matkailla voi halvemmalla muutenkin. Ikään kuin liitto näitä jotenkin sponssaisi. Pikemminkin päin vastoin.
No siinä tapauksessa nämä mainitsemasi huiput ovat pysyneet kovin piilossa. Jos tosiaan tällaiset talentit jossain lymyävät niin miksi he eivät ole olleet voittamassa noissa Tanska, Hollanti, Latvia, PM jne.? Sinne saa kaikki mennä. Ja jos ne ei riitä niin Virossa on monta turnausta kanssa. Vaaneipä ole näkynyt.... Pitävätkö he kynttilää vakan alla eivätkä lähde näihin kisoihin koska iskä haluaa nähdä heidät podiumilla vähän lämpimämmissä maissa😁😁😁
Jos nyt eka keskittyis saamaan otteluvoiton vaikka pm kisois.
Mutta jos kumminkin pärjää noissa muissa kisoissa, on majulätkä rinnassa, treenaa Urheassa ja käy leirit. Ei sinne eju cuppiin vaan anneta mennä.
Virallisten kisailmojen ja maksun täytyy tulla liiton kautta, mikä sinulla tässä on niin vaikea ymmärtää? Se ei todellakaan vie valmiilla spekseillä kun max 10 minuuttia.
Mikä onkaan se urheilullinen peruste miksi niihin liiton ohjelmaan kuulumattomiin kisoihin pitäisi voida mennä? Eiköhän ne ole mietitty valmennusjohdon toimesta. Lisäksi, jos edustusjoukkueen urheilja käy kaikki ohjelman kisat ja kv. leirit päälle, tulee vuodessa yli 10 ulkomaan matkaa. Käy aika tavalla lompakolle sekä kroppa kuormittuu kovasti. Ja sitten pitäisi vielä koulussakin jaksaa käydä. Niin olisi mukava kuulla mikä on tuo tärkeä kisa jonne on päästävä. ja miksi?
Liitto ei suunnnittele mitään yksittäistä U18/U21 junnua varten. Samat kisat kierretään vuodesta toiseen. Ei myöskään kannata muiden lompakoista huolestua, jos jollain on liitua niin antaa piirtää.
Aikatauluihin voi hyvin sopia joku reissu, joka ei liiton kalenterista löydy j toisaalta siellä on myös helppoja kohteita, kuten Berliini ja Praha, joihin saa helppoja ja halpoja lentoja.
Mut ei vaan voi.
Ja mikä se oli se urheilullinen peruste että pitää päästä liiton ohjelman ulkopuolisiin?
😄😄 Tää 10 min on aina hyvä. Ja joka paikassa. Se ei ole aika eikä mikään. Säkin varmaan teet näitä 10 min pikku hommia tuntemattomille ilmaiseksi ihan mielelläs?
Tämä, jos on totta niin myötähäpeää koen tasaotsaisuudesta. 💩
Onhan noita ollut, mutta jos ei seuraa lajia niin ei tiedä.
Mutta jos seuraa... Kaikille avoimessa Riikan Ejussa edustusjoukkueen ulkopuoliset taisi voittaa kolme ottelua. Niistä yksi ottelija vastasi kahdesta voitosta. Ja tuli valituksi edustukseen. Että laita vaikka nimikirjaimet siitä huipusta joka on jäänyt meiltä lajia seuraavilta huomaamatta niin katsotaan tulokset. Ne kun on kaikki nähtävillä nykyään. Ei tarvitse väitellä😁
Teet työtä josta sulle maksetaan.
Mutta karsintaan osallistuu vain kultaiseen ympyrään valitut. Samoin se tuki ohjataan heille.
Puhuiko nyt mistä, minkä vuoden tai vuosien ja minkä ikäsarjan kisasta?
Riika 2024 kadetit
Jos vaikka keräisi sijoitusta eeämmiin
Sijoitus EM-kisoihin!!!
Jos vaikka arpa osuisi kohdalle....
Tuo kertoo paljon tämän hetken osaamattomuudesta ja suunnitelmattomuudesta.
"Reenataan kolme kertaa kovempaa kuin Raskalaiset"
Rok Draksic, Päävalmentaja
No tänään on se paikka mahdollista ottaa kaikille avoimissa kisoissa. Pojille Bremen ja tytöille Thuringen. Onnea kaikille!
Mikä on se urheilullinen peruste, että pitää estää osallistuminen liiton toimesta?
Niin tuolla muissa maissa käydään noita kisoja aika paljon enemmän, eikä niiltä junnuilta laskuteta extraa, että isit tai kaverit pääsee reissuun liiton piikkiin.
Ei tuo liiton junnuohjelma ole junnuille rakennettu. Junnuja piiskata siihen aikuisten ammattiurheilijoiden päivärytmiin (2-4 treeniä päivässä, koulut päälle) ja kestävät kyydissä, jos kestävät. No eivät ole kestäneet…
Höpö höpö. Näyttö kisoja on aivan riittävästi tarjolla. Jos näissä kevään kaikille avoimissa ei menesty tai ei tule paikalle niin eikös siinä sitä urheilullista perustetta ole aivan riittävästi?
Liitto kantaa vastuunsa varmasti, jos jotain sattuu tai satutetaan tuolla systeemillä.
Vastuun?! Mistä ja milloin? Ei tod!
Ei ollut kovin kova tunku EM-paikkaa tavoittelevia kisaajia tänään mukana Saksassa. Tyttöjä 7 joista 5 edustuksessa. Poikia 13 joista 7 edustuksessa. Täällä ulvotaan ku "ei pääse kisoihin". Mukana siis peräti 8 urheilijaa, jotka eivät kuulu edustusjoukkueeseen. Säälittävä määrä . Lähettäkää hyvät ihmiset ne nuoret noihin näyttö kisoihin jos se EM siintää haaveissa.
EM? Kuka niistä on kiinnostunut, Losi on mun tähtäimessä...
Ei me lähetetä seuroista nuoria Euroopan karkeloihin, ne lähtee ketkä haluaa. Seurojen painopiste kansallinen ja pohjoismainen judotoiminta , sen ylläpito ja kehittäminen. Tarjotaan alueleirejä, kesäleirit, kansalliset isat, viron kisat, BNC, jne. Näin saadaan Suomessa judo säilytettyä ansallisena urheiluna.
URHEAa ja liittoa ei kansallinen judotoiminta kiinnosta paskan vertaa!
Tuliko näyttöjä?
No tällä palstalla näyttää useimmat ajattelevan päin vastoin. Pitäis päästä Eurooppaan omin päin. Ohjelmassa olevat kisat ja sitä kautta tärkeät leirit ei kelpaa.
No ei totisesti. Huono kisa tuloksellisesti.
Mutta hyviä otteluita ja nousu suunta?
Kaikkien aikojen parasta tekemistä.
Ei näissä ennen Urheaa ole saatu edes otteluvoittoja.
EM-valintoihin vaikuttaa vain liiton virallisessa ohjelmassa olevat EJU kisat.
No noita setiä on parissa superseurassa, aina vastatuuleen, mutta valtaosa seuroista tyytyy valittujen ( liiton koutsit ja vava) ohjelmiin ja suunnitelmiin.
Kun katsoo kaavioita, niin tulee väistämättä mieleen, että nuoret Sonnin oppii ravintovalmennuksessa...
Eli plussaan kaikki:)
Saa sinne mennä. Ei vain ole valintakisoja. Kuka vaan voi kyllä mennä, ja on mennytkin tässä viimesen parin vuodenkin aikana.
Ei pidä paikkaansa. EJU cupeihin pääsee vain edustusjoukkueen jäsenet ja vain vuosisuunnitelmassa lueteltuihin kisoihin. Ja hyvä niin.
Mitä sä selität. Siitä on alle 2 vuotta kun on oltu mitaleilla u18 EJU Cupissa ei-liiton reissulla. Se, että liiton koutsia ei lähde johonkin ei tarkoita että sinne ei voisi liiton siunauksella lähteä. Mutta sitte pitää olla oma koutsi ynms. ja hoitaa muuten ite. Oletko kysynyt itse, että saako lähteä? Enpä usko
Joo silloin Chikara kävi Georgiassa ja Azereissa kisaamassa. Enää se ei käy. Liitto on ilmoittanut että ejuihin menee vain edustus ja hekin vain vuosisuunnitelmassa oleviin. Että sitä mä selitän. Turha tästä on väitellä. Ei kysyvä tieltä eksy.
Joo sinne arvokisoihin ei lähdetä, jos ei ole mahista heti mitaleille!!!! Se mitalin saaminen mitään kokemusta noista karkeloista tartte. Menee sinne vaan, kun saa niissä muutamassa kisassa näytön annettua, vaikka sitten puolikuntoisena.
Jossain vaiheessa joku sen kortin katsoo. On kiva nähdä silloin kuka astuu eteen selkä suorana vai ollaanko piilossa jossain komeroissa.
Otetaan skenaario, että painostetaan toipilaana treenaamaan, ettei heitetä pihalle ja se aiheuttaa sydänvian, selkärangan vammautumisen, jonkun nivelen lopullisen hajoamisen, henkisen romahtamisen jne. Mitäs sitten? Ulos vaan ja uutta porukkaa sisään?
Huom! Tämä oli vaan mielikuvitusta, sillä eihän kukaan missään tuollaista oikeasti tekisi.
No ei tuollaisia kisa- ja leirireissuja kannata tehdä! Ei kai tuostakaan seurannut mitään sen kummempaa hyvää tai ollut hyötyä niille Chikaran nuorille, kun ihan lomalle sinne menivät.
Mitä nyt EJU Cup mitalit ja muut hyvät sijoitukset, kauden parit arvokosamitalit ja judoka jopa WRL Top 5:een kauden päätteeksi.
Tsekkasin vielä varmuudeksi, etten puhu omiani. Ne omatoimi-lomailijat ovat tuoreita junnujen suomenmestareita ja aikuistenkin mitalisteja kullalla ja parilla hopealla. Ehkä se kuitenkin kannattaisi käydä niissä kovemmissakin judomaissa pyörähtämässä, jos mahdollisuus sellaiseen aukeaa. Näin tämmöinen harmaahapsi ajattelee.
Tarkennatko missä näin on ilmotettu
Vai onko nyt vaa niin että se paljon parjattu koutsi hoiti melkee kaiken itse ja tartti liiton vaa lykkäämään nimet järjestelmään. Silleen onnistu, ei sillä lailla että liiton pitäs kaikki hoitaa
Liiton valmennussuunnitelmassa. Julkinen asiakirja jota kukaan ei koskaan lue vaikka tällä palstalla paremmin kaikki tiedetään. https://judo.fi/wp-content/uploads/2025/01/ValmennuksenTyosuunnitelma2025.pdf
juuri näin. Outoa seurata tätä juupas-eipäs, kerran sekin teki niin - keskustelua kun kaikki nämä asiat on täysin yksiselitteisesti kuvattu täysin julkisissa asiakirjoissa. 10 minuutin lukuhetki kauden aluksi kun nämä julkistetaan olisi ihan suositeltavaa kaikille alan toimijoille ja varsinkin kommentoijille.
Äläs nyt, jos kommentointi olisi asiallista ja kritiikki (jota tietenkin tarvitaan) rakentavaa, suurin osa kommentoijista katoaisi. Loan heittäminen on helppoa, sen osaa tyhmäkin. Asiallinen kritiikki vaatii jo älliä. Ja sitä ei kauheasti ole täällä näkynyt.
Jos näin on, niin tuohan on yksinvallan, paineen ja totaalisen määräysvallan alle neuvostotyyliin siirtymistä. Jos et tee juuri niin kuin sanotaan, et pääse mihinkään, etkä kuulu porukkaan. Kuka on tällä hetkellä se asioista päättävä VP vai päävalmentaja? Mitäs hallitus tekee tai tuumaa?
Sullahan on puheet ku taistolaisilla aikoinaan. Herrat sortaa ja työläinen kärsii😂😂😂
Eiköhän nämä ole juurikin hallituksen hyväksymät suunnitelmat (hallitus edustaa kaikkia jäsenseuroja ja hallitus valitaan jäsenseurojen ehdottamien ehdokkaiden joukosta syyskokouksessa). Paljon reilumpaa kaikille että on yksiselitteiset, ja ennen kaikkea julkiset kriteerit ja toimintaohjeet. Jos näihin haluaa vaikuttaa niin varmasti sitten kannattaa asettua ehdolle hallitukseen tai liiton sääntöjen mukaan pyytää asiaa vuosikokouksen asialistalle.
Voi voi. Nyt on paha. Täällä puhutaan niin viisaita, että narisijat jää sanattomaksi. Vaan ei hätää, eivätköhän he keksi jokin uuden epäkohdan kohta
Niin hauskalta kuin se sinne kotisohvalle kuulostaa niin näin taitavat asiat kuitenkin olla meillä tänä päivänä. Ja muista! Kiritisoida tai arvostella ei saa, eikä kertoa asioita ulos päin kenellekään.
Kaksi 9. Sijaa tänään, vahvat EM näytöt. Hyvä Suomi!
Junnuja viedään kisoihin joissa jopa 70-100 ottelijaa sarjassa. Aikuisilla tänään jopa yhdellä otteluvoitolla poolifinaalissa. Varmaan sattumaa ja otan tuon foliohatun päästä…