Satuin lukemaan IS:n sivuilta pätkän eräästä kommentoinnista, kuten usein ennenkin, siellä taas haukuttiin nuoria ja heidän kasvattaneita, samassa ketjussa oikein olan takaa ja useassa ikä kerroksessa.
Siihen "lehteen" en kirjoittele koskaan, enkä useasti luekaan. Nyt kerron kuitenkin oman mielipiteeni. Ensiksi lainatut kommentit, siis samasta ketjusta, eri kommentoija.
1. "Nyt vaan korjaamme sitä, mitä itse olemme kylvänneetkin.
Tämä on ollut tiedossa. Kun 70-luvulta lähtien lapsille ei ole saanut sanoa "ei" eikä heitä ole saanut kieltää, vaan kaikkien on pitänyt saada tehdä just niin kuin haluaa, niin tottakai tämä on lopputulos."
2. "Olen syntynyt 70-luvulla,kyllä meille opetettiin ihan kunnon käytöstavat,joten älä yleistä,mutta yleistän itse sen,että ne keillä syntymävuosi alkaa luvulla 2 niin ei eie ei ja ei mitään häpyä mistään kohteliaisuudesta saattikka muutakaan ymmärrystä yhtään mistään,ollaan minäminäminä ja naama luurissa kiinni 24/7."
Niin, minulla on ollut kaksi perhettä, kaksi vaimoa, ensimmäisestä on kaksi lasta, tyttö ja poika, molemmat syntyivät 70 luvulla.
Toisesta on kolme lasta, syntyneet - 98 ja - 04 välillä.
Kaikki, huolimatta syntymä vuosikymmenestä, ovat käyttäytyneet hyvin, käyneet koulunsa ja hakeutuneet ammatteihin paikkoja rikkomatta, tappelematta ja muutenkin käyttäytyneet hyvin. Poikien en ole kuullut edes kiroilevan, vaikka asiasta ei ole koskaan puhuttu, molemmissa avioliitoissa oli normaali maallistunut luterilainen uskonto, vihittiin kirkossa, lapset on käyneet rippikoulunsa, hautajaiset pidetty, arjessa uskontoa ei ole ollut.
Tyttö oli ainoa joka kiroili, pojat (4 poikaa) eivät. Me vanhemmat emme ole kiroilleet, minä en enkä ole kullut juurikaan kummankaan vaimon niin tekevän, ainakaan.
Minulla on käsitys että lapset ovat oppineet asiat vanhempien käytöksestä, heillä on ollut kyllä kavereita, harrastaneet urheiluseuroissa. Eläneet kuten itse elimme omien vanhempienmme kanssa. Olemme olleet heidän (lasten) kanssa läheisiä, tehneet asioita yhdessä. Kaikki lapset ehtivät ennen eroa kasvaa yli teini-iän ennen avioeroa.
Olen huomannut, että yksinhuoltajilla ei voimat riitä hallita lasten kasvatusta ja elannon hankkimista useinkaan, mutta sekään ei pidä paikkaansa kaikkiin.
Kummastelen noita kommentoijia, jotka väittävät että jokin vuosikymmen on ollut syyllinen huonotapaisiin nuoriin. Luulen että noilla arvostelijoilla ei ikinä ole ollut omia lapsia, ovat kateellisia ja vihamielisiä, tai muuten omissa ongelmissaan pyöriviä.. Tai jotain, tietty aika ei siihen vaikuta. Aina vanhemmat eivät voi onnistua, vaikka kuinka yrittäisivät. Yhteisöllisyyttä olisi oltava enemmän.
Niin, ja rahaa tietenkin heikossa asemassa oleville.
Nuorten kasvatus ja kasvatuksen arvostelijat.
Anonyymi-ap
0
73
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512