Ei sovi yrittäjäksi noi helppoheikki

Anonyymi-ap

Etusivulle



Juuri nyt: 1-vuotias lapsi kuoli 17-vuotiaan isosiskon auton alle – oikeudelta poikkeuksellinen ratkaisu
Juuri nyt: Esa Pethman on kuollut
IS Extra58-vuotiaana kuolleen Maki Kolehmaisen tyttäret huomasivat isällään oireita jo vuosia ennen diagnoosia – paljastavat nyt kuolinsyyn: ”Oli levinnyt päästä varpaisiin”
Urheilu
Kuntosaliyrittäjä Julia Orkolan mitta tuli täyteen – tämä löytö pukuhuoneesta oli viimeinen pisara
Yrittäjä Julia Orkola joutui muistuttamaan asiakkaitaan yksinkertaisesta asiasta.


Jaa

Tallenna

Kommentoi

Julia Orkola on ollut Ole.fit Tervakosken yrittäjänä yli kahden vuoden ajan.
Julia Orkola on ollut Ole.fit Tervakosken yrittäjänä yli kahden vuoden ajan. Kuva: Colourbox, Petri Markkanen


Kuuntele juttu
Juuso Savilaakso
6:09
Kuntosaliyrittäjä Julia Orkolan mitta tuli täyteen maanantaina.

Ole.fit Tervakosken pyörittäjä oli ollut poissa omistamaltaan salilta viikonlopun ajan. Palatessaan takaisin hän törmäsi liiankin tuttuun ongelmaan salin pukuhuoneessa.

– Siellä oli kello tippunut seinältä ja mennyt rikki, ja siitä oli väännetty viisarit solmuun. En myöskään löytänyt käsisaippuoita. Ne eivät olleet enää vessoissa vaan suihkuissa. Olin ne kaikki sinne viikonloppua varten tuonut, ja ne olivat kokonaan tyhjiä, Orkola kertaa.

Ilkivalta kuntosaleilla ei ole kahden ja puolen vuoden ajan yrittäjänä toimineelle Orkolalle missään nimessä vieras ilmiö. Tervakosken kuntosalin pukuhuoneissa on harrastettu sotkemista hänen mielestään liian usein.

Orkola päätti tippuneen kellon ja tyhjennetyt käsisaippuat löydettyään muistuttaa asiakkaitaan salietiketistä ja julkaisi Instagramiin kuvan pukuhuoneiden uudesta sääntölistasta.

Siinä salikävijöitä muistutetaan varsin yksinkertaisista yleiseen siisteyteen liittyvistä ohjeista, joiden noudattaminen ei kuitenkaan ole kaikilta onnistunut.

– En ihan oikeasti ajatellut, että tällaisistakin asioista täytyy erikseen tehdä säännöt kuin päiväkodissa. Jokainen lapusta löytyvä asia on täysin arkipäivää ja täällä rehellisesti alkaa yrittäjällä loppua hermot tähän jatkuvaan ilkivaltaan, sotkemiseen ja pelleilyyn, julkaisussa kirjoitettiin.

2

199

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaisiko laitaa ohjeet myös muilla kotimaisella kielillä esim

      Arabia hebeea Somalia Syyria , ira Iran ja venäjä

    • Anonyymi

      Ei kun on helppo vaan valitaan lehdessä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      832
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      538
      761
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe