vihreä tee

terveellistä?

Olen kuullut viime aikoina paljon vihreän teen hyvistä vaikutuksista, mutta en tiedä mikä olisi hyvä merkki tai enpä ole edes tarkistanut saako sitä laatua ihan tavallisesta ruokakaupasta?

4

863

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opiskelija

      Itse olen harrastanut Lidl:n vihreää teetä ja Pirkan vihreää, johon sekoitettuna mukaan minttua, muistaakseni olen lähikaupassa nähnyt myös semmosen laadun, jossa on mukana sitruunaa. Vihreä tee on ihan luonnostaan mielestäni vähän eri makuista kuin ne ihan tavallisimmat laadut.

    • Kaneli

      Vihreää teetä saa ihan tavallisista ruokakaupoistakin. Hyvin varustetuista liikkeistä sitä saa todella monen makuisena, niin pussi- kuin irtoteenäkin, ja eri liikkeissä on tietysti hieman erilaiset valikoimat.

      Kokeilemalla löydät varmaan oman suosikkisi. Jos juot pussiteetä, osta aluksi vaikka sellainen tuote, jossa on samassa paketissa montaa makua. Ja jos käyt kahviloissa, maista eri vihreän teen laatuja ja paina mieleesi, mikä maku miellytti.

      Itse pidän esimerkiksi sitruksilla tai itämaisilla mausteilla maustetuista, mutta myös erilaisilla marja-, hedelmä- tai kukkasekoituksilla höystetyistä teelaaduista. Jotkut pitävät maustamattomasta vihreästä teestä eniten, mutta itse kaipaan teeheni yleensä enemmän makua, koska en lisää siihen sokeria tai hunajaa.

      Vihreää teetä ei kannata sitten liottaa liian kauan, tai muuten maku muuttuu helposti kitkeräksi. Sen maku on pehmeämpi myös, kun teen valmistaa hieman jäähtyneeseen (tai ei vielä kunnolla kiehuvaan), noin 80-asteiseen veteen.

    • Ellenix
      • Ellenix

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      65
      1290
    2. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      107
      1213
    3. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      146
      916
    4. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      64
      883
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      75
      858
    6. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      58
      731
    7. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      109
      722
    8. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      103
      682
    9. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      43
      626
    10. 78
      611
    Aihe