vihreä tee

terveellistä?

Olen kuullut viime aikoina paljon vihreän teen hyvistä vaikutuksista, mutta en tiedä mikä olisi hyvä merkki tai enpä ole edes tarkistanut saako sitä laatua ihan tavallisesta ruokakaupasta?

4

800

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opiskelija

      Itse olen harrastanut Lidl:n vihreää teetä ja Pirkan vihreää, johon sekoitettuna mukaan minttua, muistaakseni olen lähikaupassa nähnyt myös semmosen laadun, jossa on mukana sitruunaa. Vihreä tee on ihan luonnostaan mielestäni vähän eri makuista kuin ne ihan tavallisimmat laadut.

    • Kaneli

      Vihreää teetä saa ihan tavallisista ruokakaupoistakin. Hyvin varustetuista liikkeistä sitä saa todella monen makuisena, niin pussi- kuin irtoteenäkin, ja eri liikkeissä on tietysti hieman erilaiset valikoimat.

      Kokeilemalla löydät varmaan oman suosikkisi. Jos juot pussiteetä, osta aluksi vaikka sellainen tuote, jossa on samassa paketissa montaa makua. Ja jos käyt kahviloissa, maista eri vihreän teen laatuja ja paina mieleesi, mikä maku miellytti.

      Itse pidän esimerkiksi sitruksilla tai itämaisilla mausteilla maustetuista, mutta myös erilaisilla marja-, hedelmä- tai kukkasekoituksilla höystetyistä teelaaduista. Jotkut pitävät maustamattomasta vihreästä teestä eniten, mutta itse kaipaan teeheni yleensä enemmän makua, koska en lisää siihen sokeria tai hunajaa.

      Vihreää teetä ei kannata sitten liottaa liian kauan, tai muuten maku muuttuu helposti kitkeräksi. Sen maku on pehmeämpi myös, kun teen valmistaa hieman jäähtyneeseen (tai ei vielä kunnolla kiehuvaan), noin 80-asteiseen veteen.

    • Ellenix
      • Ellenix

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      49
      3251
    2. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      70
      2579
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      60
      2399
    4. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      94
      2254
    5. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      2014
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      66
      1665
    7. Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla

      Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise
      Maailman menoa
      130
      1622
    8. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      173
      1575
    9. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      89
      1545
    10. Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä

      Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun
      Kaste
      380
      1500
    Aihe