Olen kuullut viime aikoina paljon vihreän teen hyvistä vaikutuksista, mutta en tiedä mikä olisi hyvä merkki tai enpä ole edes tarkistanut saako sitä laatua ihan tavallisesta ruokakaupasta?
vihreä tee
4
825
Vastaukset
- opiskelija
Itse olen harrastanut Lidl:n vihreää teetä ja Pirkan vihreää, johon sekoitettuna mukaan minttua, muistaakseni olen lähikaupassa nähnyt myös semmosen laadun, jossa on mukana sitruunaa. Vihreä tee on ihan luonnostaan mielestäni vähän eri makuista kuin ne ihan tavallisimmat laadut.
- Kaneli
Vihreää teetä saa ihan tavallisista ruokakaupoistakin. Hyvin varustetuista liikkeistä sitä saa todella monen makuisena, niin pussi- kuin irtoteenäkin, ja eri liikkeissä on tietysti hieman erilaiset valikoimat.
Kokeilemalla löydät varmaan oman suosikkisi. Jos juot pussiteetä, osta aluksi vaikka sellainen tuote, jossa on samassa paketissa montaa makua. Ja jos käyt kahviloissa, maista eri vihreän teen laatuja ja paina mieleesi, mikä maku miellytti.
Itse pidän esimerkiksi sitruksilla tai itämaisilla mausteilla maustetuista, mutta myös erilaisilla marja-, hedelmä- tai kukkasekoituksilla höystetyistä teelaaduista. Jotkut pitävät maustamattomasta vihreästä teestä eniten, mutta itse kaipaan teeheni yleensä enemmän makua, koska en lisää siihen sokeria tai hunajaa.
Vihreää teetä ei kannata sitten liottaa liian kauan, tai muuten maku muuttuu helposti kitkeräksi. Sen maku on pehmeämpi myös, kun teen valmistaa hieman jäähtyneeseen (tai ei vielä kunnolla kiehuvaan), noin 80-asteiseen veteen. - Ellenix
http://www.omatmerkit.inex.fi/upload/pictures/lo_res/rb_vihreatee_20pss_w.jpg
vai
http://www.miiapihkola.fi/121115t1.jpg
vai
http://www.itsehoito.net/tuotteet/prevesan.jpg
vai
http://www.luontaistuntijat.fi/lehti_2_02/Qi_tee.jpg
... valintavaihtoehtoja on niin tuhat ja sata...
pöh-pöh-pöh-..
silti vihreä tee alkoi kiinnostamaan :D- Ellenix
Anteeksi,, en ymmärrä miksei se EKA linkki toimi,, ainakaan mulla,,
joten laitan sen nettisivun uudelleen.. sorry.
http://www.omatmerkit.inex.fi/omdet.asp?viewID=1092&productID=246
RAINBOW- YES :D
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa3033676Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard802668SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän952236Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava1092023Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --491936Särkyneelle sydämelle
Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂311707Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1311577Tulli ja Poliisi HAZMAT-suojauksin varustettuna omakotitaloa tutkimassa.
Todennäköisesti kysymyksessä huumelaboratorio, jossa käsitellään tappavia ja vaarallisia kemikaaleja. Tulli ja poliisi231320Nainen sä olet
Ihailtava ihminen siinä mielessä että teet miten sydän käskee ja toisaalta taas pidättäydyt kaikesta. Pakenet ja lähest741285Oho! Martina Aitolehti uhoaa ex-mies Esko Eerikäiselle: "Sata tonnii, niin..."
Martina Aitolehti pitää ex-miehensä Esko Eerikäisen kanssa Martina & Esko podcastia. Pariskunta on ollut naimisissa ja h1221221