vihreä tee

terveellistä?

Olen kuullut viime aikoina paljon vihreän teen hyvistä vaikutuksista, mutta en tiedä mikä olisi hyvä merkki tai enpä ole edes tarkistanut saako sitä laatua ihan tavallisesta ruokakaupasta?

4

866

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opiskelija

      Itse olen harrastanut Lidl:n vihreää teetä ja Pirkan vihreää, johon sekoitettuna mukaan minttua, muistaakseni olen lähikaupassa nähnyt myös semmosen laadun, jossa on mukana sitruunaa. Vihreä tee on ihan luonnostaan mielestäni vähän eri makuista kuin ne ihan tavallisimmat laadut.

    • Kaneli

      Vihreää teetä saa ihan tavallisista ruokakaupoistakin. Hyvin varustetuista liikkeistä sitä saa todella monen makuisena, niin pussi- kuin irtoteenäkin, ja eri liikkeissä on tietysti hieman erilaiset valikoimat.

      Kokeilemalla löydät varmaan oman suosikkisi. Jos juot pussiteetä, osta aluksi vaikka sellainen tuote, jossa on samassa paketissa montaa makua. Ja jos käyt kahviloissa, maista eri vihreän teen laatuja ja paina mieleesi, mikä maku miellytti.

      Itse pidän esimerkiksi sitruksilla tai itämaisilla mausteilla maustetuista, mutta myös erilaisilla marja-, hedelmä- tai kukkasekoituksilla höystetyistä teelaaduista. Jotkut pitävät maustamattomasta vihreästä teestä eniten, mutta itse kaipaan teeheni yleensä enemmän makua, koska en lisää siihen sokeria tai hunajaa.

      Vihreää teetä ei kannata sitten liottaa liian kauan, tai muuten maku muuttuu helposti kitkeräksi. Sen maku on pehmeämpi myös, kun teen valmistaa hieman jäähtyneeseen (tai ei vielä kunnolla kiehuvaan), noin 80-asteiseen veteen.

    • Ellenix
      • Ellenix

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      2055
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      709
      1382
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      105
      1132
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      126
      986
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      914
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      805
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      672
    8. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      15
      632
    9. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      76
      563
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      511
    Aihe