Eikös yrittäjät saaneet koronanan aikana 9 miljardii ylimääräistä koronan sosiaalitukea Vaikka olisi

Anonyymi-ap

Eikös yrittäjät saaneet koronanan aikana 9 miljardii ylimääräistä koronan sosiaalitukea
Vaikka olisivat voineet mennä töihin, urpo han vaati kokoajan yrittäjille lisää sosiaalietuutta

Jos et usko niin kysy vaikka äidiltä


Äänestä sdp

7

196

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä on kun ei..tällä näy latin latia?

      • Anonyymi

        Onhan sulla omakin ilmainen auto jolla ajat lomatkaykatkin yrityksen piikkiin ilmaiseksi verotta

        Vai onko jos ei ole et ole varmaan edes yrittäjä oletkin duunari joka maksaa kaiken tuon loisten kysyin joka vuosi


    • Anonyymi

      Kaikkiaan yritykset saivat koronatukina vain 2,4 miljardia euroa.
      https://yle.fi/a/3-12115110

      Noitahan jaettiin sellaisina 100.000 € ja sitä reilusti suurempinakin pumpseina aika lailla summamutikassa. Telkkarista tuttu Huutokauppakeisarikin sai huutokauppahallilleen 100.000 € tosta vaan. Hän tosin perui rahansa, kun yleisö pöyristyi.

      Myös kiinteistöväliitäjä Jethro sai 100k omistamalleen yökerholle. Jethro on ollut konkurssissa jo muutamia vuosia, ja on karkumatkalla Kanarialla.

      Kyllä Marinin hallitus rahaa viskeli sinne tänne. AIka heppoiset oli perusteet, jolla rahaa sai irti.

    • Anonyymi

      Joku omaosuusinvestointi täytyi olla eli joku hanke? .Sait 100t kun itseinvestointi 50t ehkä.???????

      • Anonyymi

        Noita itse kustannettuja investoinnin työmääriä pystyy paisuttelemaan aika helposti. Laittaa moninkertaisesti ylimitoitetuksii yrittäjän oman tekemän työn projektiin. Ja kaverifirman laskutuksen kautta tehdään sellaiset summat, että lopputulokset matchaa.

        Ihan normaali IT-puolen ohjelmiston vuosittainen 5.000€ ylläpidon laskukin saatiin helpolla naamioitua uudeksi Web-ohjelmistokehitykseksi. Kaikki kelpasi korona-aikana virkamiehille, kun tehtiin asiasta sopivan näköinen lasku.


    • Anonyymi

      Eipä tullut senttikään koronatukia.
      Valitettavasti liikevaihtomme kasvoi eikä yhtään työmaata peruuntunut koronan takia, tai no tulihan sitä parin päivän tauko mutta kiirehdin itse kesän minilomalle ja nautin täysin siemauksin tarjoutuneesta vapaa-ajasta.

    • Anonyymi

      Yriyystuki on sosiaalietuutta rikkaille ilman vastikkeellisutta jonka palkansaajat maksaa veroissaan vääryydellä

      Meillä ei ole enää varaa maksaa yrittäjien luksuselömää ja jatkuvaa loisimista


      Köyhä työläinen joka maksaa koko lystin yksin

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      357
      12283
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5367
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      211
      3906
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      195
      2573
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1962
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1824
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      860
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      832
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      742
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      696
    Aihe