Jauhelihapula on seuraus väärästä maataloupolitiikasta

Anonyymi-ap

Nyt näemme seuraukset EUn ,Keskustan,MTKn ja Marttilan kyviystä ajatella taloutta ja ruokaturvaa. Ne luulivat että suuruus pitää hinnat alhaalla ja Venäjän raaka-aineet tuotannonn pystyssä ilman valtion puuttumista asiaan. Tuhottiin varmasti toimiva pienmaatalous ja nyt näemme meilläkin ruokapulaa. Suurtilallinen,Marttila MTK,syytää syyn muille vaikka on muiden kepulaisten joukossa vaatinut pitkään itselleen ilmaiset resurssit ja tuhonnut talonpoikien mahdallisuuden harjoittaa ammattiaan täysin. Tämä tietysti muistuttaa N-liittoa ja sen taloutta.Juuri sitähän tämä on ollutkin. Vielä nytkin tämä suuruudenhullu porukka tekee samaa eikä kiinnitä mitään huomiota todellisuuteen jossa resurssit ovat siirtyneet lopullisesti rajan taakse ulottumattomiin.Kohta kai käsketään talonpojat työntämään traktoreita pelloilla nälkäpalkalla.

13

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      suomeen tehdään tehdasta para aikaa, jossa tehdään sitten keino lihaa ruoka pöytään,

      • Anonyymi

        Tätähän on tehty jo vuosikymmeniä.Yhtenä vuonna käytettiin kananpaskaa lehmien rehuna.Kuka hullu suostuu syömään näitä herkkuja?Tällainen touhu osoittaa suurta tyhmyyttä koska tuotteen hinta on tähtitieteellinen eikä laadusta tiedetä mitään. Puolueet antavat luvan tällaiseen moskaan ja valtavat tuet.


    • Ja Osuuspankin pohatta Reijo Karhinen esitti "selvityksessään" vielä, että maataloustuet pitää kohdistaa vain suurille tiloille! Näidenhän nyt pitäisi pärjätä ilmankin, perkkele.
      Tuet kuuluisivat pien- ja perhetiloille - se myös vähentäisi eläinepidemioiden riskiä ja tuhoja; nämä isot kolhoosit ovat juurikin alttiita isoille vahingoille.

    • Anonyymi

      Kauppa S/K-ryhmä aloittivat jo vuosia sitten "halpuutuskampanjan". Varsinkin S-ryhmä on siinä ollut näkyvästi esillä. Kampanjalla kiristetään jalostavaa teollisuutta myymään tuotteensa kauppaketjuille halvemmalla.
      Ketjureaktio jatkuu tuotantopuolelle joka joutuu myymään naudat teollisuuteen halvemmalla. Kierre on valmis. Edelleen kun tähän lisätään EU:n hallintobyrokratia höystettynä kotimaisilla mausteilla on ongelma todellinen kaikkine seurauksineen.
      Kaikki tämä on tapahtunut hallitusten väristä riippumatta.

      • Anonyymi

        Jalostus ja kauppa sopivat keskenään hinnoista. Nämä ovat aivan samalla puolella.
        Nämä määräävät myös tuottajalle maksettavan hinnan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jalostus ja kauppa sopivat keskenään hinnoista. Nämä ovat aivan samalla puolella.
        Nämä määräävät myös tuottajalle maksettavan hinnan.

        Eivät ole samalla puolella. Kauppa kiristää jalostavaa puolta. Ovathan ne tietenkin "sopineet hinnoista" mutta kaupan ehdoilla.
        Tuottajilla tulisi olla työehtosopimus jolla taattaisiin hinta lihakilolle. Tämä ei kuitenkaan näissä EU.olosuhteissa ole sallittua. Seuraukset näkyvät ja lisää on tulossa.


    • Anonyymi

      Kuka ministeri on vastuussa suomen ruuasta että se riittää kaikille.

      ethän sinä nuku!

    • Anonyymi

      Jos lihakarjan kasvatus ei kannata, lyödään lappu luukulle.

    • Anonyymi

      Kyllä maatalouden tuhoon on vaikuttaneet kaikki puolueet (myös punikit jotka ovat vihanneet talonpoikaa sata vuotta) jotka kannattaa eu-kolhoosia joka nimenomaan vaikuttaa suuruuden hullua suurmaataloutta. Pienimuotoista maataloutta minäkin kannatan sekä logalisaatiota.

      • Anonyymi

        Erityisesti punikit eli vihervassut.


      • Anonyymi

        Kaikki jotka hyväksyvät globalismin. Heidän syy on maatalouden tuho.


      • Anonyymi

        Porvaripropagandaa pukkaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Erityisesti punikit eli vihervassut.

        Miksi vastaat itsellesi porvaritrolli?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      233
      6831
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      30
      3486
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3278
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      65
      3028
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      98
      2718
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      5
      2613
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      35
      2338
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      38
      2104
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      53
      1837
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      86
      1747
    Aihe